Reklama

Niedziela Łódzka

Pisane wspomnieniami i sercem

Maria Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym dla nas jest pamięć? Jest przyszłością – mówił hm Krzysztof Jakubiec, pomysłodawca konkursu „Arsenał Pamięci”. – Jak to dobrze, że zdarza się okazja, by posłuchać, by wykraść trochę czasu na rozmowę, by zobaczyć, że ta wielka historia z podręczników działa się obok nas i możemy ją poczuć i dotknąć – dodał. Podkreślił, że do uczestników konkursu przemówiło wiele – wspomnienia dziadków, odnalezione w domu pamiątki, zdjęcia, otrzymane listy, ale także – „bandaż z powstańczego szpitala w Warszawie, zakrwawiona powstańcza opaska, strzępek obozowego pasiaka, lilijka na sztandarze Szarych Szeregów czy srebro zdobiące głowy tych, którzy swoim życiem pokazali, co znaczy Bóg – Honor – Ojczyzna”. Stąd tak duża liczba prac, wzruszających, pokazujących radości, smutki, tragiczne i piękne chwile.

Reklama

Owoc tegorocznego, 13. już konkursu „Arsenał Pamięci” to 216 prac pisanych sercem przez 256 laureatów – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z sześciu województw Polski. Młodzi ludzie pokazali znanych i nieznanych bohaterów, odnalezionych w rodzinach, zaproszonych do rozmów, którzy podzielili się swoimi przeżyciami. Ich historie, które są także dziejami naszego państwa i narodu, spisali, by to, co możliwe, ocalić od zapomnienia. Autorzy prac spotkali się w sali Pałacu Poznańskiego w Łodzi, by w 71. rocznicę Akcji pod Arsenałem wspólnie z pokoleniem „kamieni rzucanych na szaniec” powiedzieć, że pamiętają i chcą przekazywać w swoich środowiskach przykazanie braterstwa i służby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym swoistym harcerskim kominku oprócz organizatorów – dh. Krzysztofa Jakubca i Barbary Wachowicz, która swoimi wspaniałymi gawędami przybliża młodym historię Polski, uczestniczyli m.in.: ks. prał. Stefan Wysocki – kapelan Szarych Szeregów i ostatni żyjący uczestnik akcji Mały Arsenał w Łowiczu, dh Janusz Maruszewski „Janusz” z Batalionu „Zośka”, dh Zbysław Raczkiwicz, dh. Maria Turowska – jedna z najmłodszych uczestniczek Powstania Warszawskiego, Żołnierze Wyklęci – Jaworzniacy, Barbara Morkowska – siostrzenica Janka Bytnara, syn druha Jana Kupałki – dowódcy Małego Arsenału oraz wiele innych osób, które w swej pamięci mają jeszcze czas walki o wolną Polskę. Obecni byli także przedstawiciele szkół oraz druhny i druhowie z całej Polski. Bo przecież Arsenał to spotkanie pokoleń. Wzruszającym momentem było przekazanie legitymacji łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów tym, o których przez lata nie wolno było mówić – Jaworzniakom – Żołnierzom Wyklętym. Wielu z uczestników spotkania, żołnierzy AK podkreślało, jak są dumni z dokonań młodych ludzi. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali najnowsze wydanie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Niektórzy na spotkanie do Łodzi nie mogli przyjechać, dlatego w kolejnych tygodniach dh Jakubiec wspólnie z Barbarą Wachowicz odwiedzą ich w szkołach, m.in. w Orzechówce, najmniejszej wiosce z Podkarpacia biorącej udział w konkursie.

„Arsenał Pamięci” to konkurs popularyzujący wśród młodzieży wiedzę o Armii Krajowej, „Szarych Szeregach” i bohaterach „Kamieni na szaniec”. To konkurs, który zachęca młodzież, by poświęciła czas na rozmowę, posłuchała, co mają jej do powiedzenia dziadkowie, pradziadkowie, i by w nich odkryła prawdziwych bohaterów. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu 13 lat prace napłynęły niemal z całej Polski, najwięcej z województwa podkarpackiego. Uroczystość w Łodzi – mieście, z którym tak bardzo związany był Aleksander Kamiński – podczas której nagradzani są laureaci, to okazja do spotkania z tymi, o których pisał Adam Mickiewicz: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Takie też jest motto konkursu. Organizatorem Arsenału jest XXIX LO im. Janka Bytnara „Rudego” z Łodzi oraz łódzka chorągiew ZHP.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-16 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież odkrywa Wyklętych i prawdę historyczną

Niedziela kielecka 15/2014

TD

Więcej ...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

2024-11-27 22:36

Kancelaria Sejmu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Więcej ...

Śladami patronów

2024-11-28 15:48

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

O bł. Karolinie, św. Stanisławie Kostce, roli duszpasterzy, kierunkach formacji młodzieży z biskupem Adamem Babem na ogólnopolskich rekolekcjach rozmawiali asystenci diecezjalni Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Usłyszmy dziś Jezusa jeszcze wyraźniej

Wiara

Usłyszmy dziś Jezusa jeszcze wyraźniej

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...