Autorka już w tytule swojej książki wskazuje na twórców zbrodniczego systemu obozów koncentracyjnych i wartości leżące u podstaw ludzkich zachowań lub działań. Wiara w Boga i wiara w człowieczeństwo były siłami wspomagającymi więźnia niemieckich obozów w przetrwaniu „piekła stworzonego na ziemi przez ludzi”. Dzięki nim człowiek odzierany z nadziei na przeżycie mógł „chwycić” motywację mobilizującą go do przetrwania. Zdobywał się też na gesty pomocy, które były zawsze świadectwem jakiejś wewnętrznej przemiany i procentowały umacnianiem kondycji pomagającego, nawet jeśli zdobywał się on na heroizm dzielenia się kromką chleba.
Książka Sabiny Bober powinna być lekturą dla młodzieży, by strzec ją przed taką samą trucizną, jaką kiedyś systemy totalitarne wsączały w młodych ludzi, odbierając im człowieczeństwo, którego oni z kolei mieli pozbawiać innych. Nie można dziś bowiem lekceważyć prób ożywienia ideologii pogardy, gwałtu i nienawiści do człowieka, motywowanych podobnie, jak to czynili naziści i komuniści. Trzeba przed tym ostrzegać i wskazywać środki obrony zagrożonej godności ludzkiej.
Sabina Bober, „Bóg i człowieczeństwo w niemieckich obozach koncentracyjnych”. Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2013, s. 288.
Pomóż w rozwoju naszego portalu