Reklama

Niedziela 20/2014

Szczegółowy spis treści

2

Słuchać bardziej Boga niż ludzi

(Red.)

Kraków, po Jasnej Górze i Gnieźnie, był kolejnym etapem narodowego dziękczynienia za kanonizację dwóch Papieży. 11 maja – czyli w niedzielę po 8 maja, gdy przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika – odbyły się centralne uroczystości ku czci patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Królowo Pokoju, Królowo Rodzin, Królowo Polski

Ks. Ireneusz Skubiś

Z rozważań podczas Apelu Jasnogórskiego 6 maja 2014 r.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

78. PIELGRZYMKA AKADEMICKA
6

Dziękowali za najważniejszego Pielgrzyma

Anna Wyszyńska

Pod hasłem: „Zrozumieć człowieka” w dniach 10-11 maja br. odbywała się 78. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. W historię tej pielgrzymki wpisuje się wyraźnie postać Karola Wojtyły, który w 1936 r., jeszcze jako licealista, był uczestnikiem I Pielgrzymki Akademickiej.

Z POLSKI
7

Z Polski

FLORIBETH MORA DÍAZ PIELGRZYMUJE PO POLSCE
8

Teraz świadczy o cudzie

Z Floribeth Morą Diaz rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Dla mnie jest bardzo ważne, żeby w każdym spotkaniu ze mną świat widział rodzinę złączoną, zjednoczoną. To jest najlepszy przykład, jaki mogę zostawić – przykład jedności rodziny.

9

Floribeth Mora Díaz w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

Floribeth Mora Díaz, prawniczka z Kostaryki, uzdrowiona za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, zaraz po jego kanonizacji przybyła do Polski, aby poznać ojczyznę świętego Papieża i złożyć świadectwo swojego uzdrowienia. 10 maja spotkała się z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, oraz mieszkańcami Częstochowy i jasnogórskimi pielgrzymami.

BUDOWAĆ NA CHRZEŚCIJAŃSKICH KORZENIACH
10-11

Powinności polskiego parlamentarzysty

Z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą łódzkim, wiceprzewodniczącym KEP, członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej rozmawia Anna Cichobłazińska

PRAWDZIWE FUNDAMENTY
12-14

Wybierzmy dla Europy Chrystusa!

Ks. Ireneusz Skubiś

Jeśli ktoś chciałby dokonać zerwania więzi między Kościołem katolickim a Polską, to będzie to na pewno złe dążenie, które nie przyczyni się ani do wielkości kraju, ani do zwycięstwa dobra.

MARSZ DLA ŻYCIA
15

Obrońcy życia na ulicach Rzymu

Z Josephem Meaneyem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Josephem Meaneyem, międzynarodowym koordynatorem organizacji Human Life International, jednym z organizatorów IV Marszu dla Życia w Rzymie – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

REPORTAŻ PIELGRZYMA
16-17

Dzień, w którym Rzym mówił po polsku

Katarzyna Woynarowska

Nad gmachami z kamienia i marmuru rozłożyła się chłodna rzymska noc. Nic nie zapowiada jeszcze świtu. Nad nami tylko gwiazdy poprzetykane chmurami, niżej latarnie rzucają mokre światło na chodniki i ulice. Po niedawnej burzy powietrze jest świeże, niemal wiejskie.

LEDNICA W RZYMIE
18-19

Był z nami na Piazza Navona

O. Jan Góra OP

To oczywiste, że jedziemy na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Kim był Jan XXIII, muszę młodym tłumaczyć. Jana Pawła II znają.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
20

Piękno, szacunek i prawda- oto relacja z historycznej kanonizacji

Joanna Szczerbińska

W pięknym, wzruszającym albumie Białego Kruka pt. „Kanonizacja wszech czasów – Jan Paweł II, Jan XXIII” znalazłam przepełnione nostalgią zdanie: „Było to ostatnie wielkie wydarzenie kościelne z Janem Pawłem II, ostatni raz, kiedy Rzym znowu był polski. To już się nie powtórzy”.

21

List Redaktora Naczelnego „Niedzieli” do biskupa seniora drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza

Ks. Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny „Niedzieli”

Powiem szczerze, że lękałem się tego, iż nadejdzie chwila, kiedy trzeba będzie Biskupowi Drohiczyńskiemu składać podziękowanie za jego piękną współpracę z „Niedzielą” i życzliwość, jakiej od niego zawsze doznawaliśmy.

Z WDZIĘCZNOŚCI DLA ŚWIĘTEGO PAPIEŻA
22-23

Katolickie Bałkany – ślady Jana Pawła II

Ewa Górska

W wiekach średnich, zanim na te tereny wkroczyli Turcy, wszystkie ludy bałkańskie były chrześcijańskie, w czym niemała zasługa świętych Cyryla i Metodego, do których obecnie odwołują się zarówno katolicy, jak i prawosławni.

24 MAJA - DZIEŃ MODLITW ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH
24-25

Zdumieni Panem Bogiem

O zachwycie Chinami i sensie bycia misjonarką z s. Weroniką Marią Klebbą ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego rozmawia Katarzyna Kroczewska.

11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA - KARD. ADAM KOZŁOWIECKI SJ
26-27

Najważniejsza była Zambia

Anna Wyszyńska

Kard. Adam Kozłowiecki SJ spędził na misjach w Zambii 61 lat. Przez 14 lat był biskupem i arcybiskupem Lusaki, po czym, na własną prośbę, zrezygnował z urzędu, aby umożliwić nominację miejscowego księdza.

11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA
28

Święty codziennego kieratu

Br. Marek M. Urbaniak FSC

Wielu świętym leżało na sercu Jezusowe wezwanie, aby prosić o robotników do Pańskiej winnicy (por. Łk 10, 2). Pośród nich swoistym rekordzistą jest prosty zakonnik ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich

FINAŁ XXIV OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ
29

Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary

Ks. Mirosław Adam Kawczyński

W dniach 24-26 kwietnia br. pod patronatem bp. Jana Tyrawy odbył się w Bydgoszczy Ogólnopolski Finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, zorganizowany przez Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie.

PASTERSKIE ZAMYŚLENIA
30-31

Klucze do zamkniętych serc

Ks. Krzysztof Pawlina

„Wolę Kościół po wypadku niż Kościół chory” – powtarza papież Franciszek swoje duszpasterskie Credo.
Co zrobić, żeby nie zachorować z powodu zaduchu Kościoła szczelnie zamkniętego?

WIARA I ŻYCIE
31

Powrót dziecka, które zna drogę

Ks. Mariusz Rosik

Henri Nouwen przez prawie 20 lat pracował jako profesor w Stanach Zjednoczonych. Wykładał na uniwersytetach Notre Dame, Yale i na Harvardzie.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem

Ja Jestem…

Ks. Jacek Molka

W dzisiejszej Ewangelii według św. Jana słyszymy zamienne słowa, które wypowiada Pan Jezus, odpowiadając na pytanie św. Tomasza Apostoła o znajomość drogi, którą podąża Chrystus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”.

W RYTMIE ROKU LITURGICZNEGO
34

Zmartwychwstanie Chrystusa – fakt realny czy subiektywny?

Ks. Jarosław Grabowski

Bitwa pod Wiedniem jest faktem historycznym, który miał miejsce 12 września 1683 r., podobnie śmierć Jana Pawła II – 2 kwietnia 2005 r.

FELIETONY
35

Potrzebna wiedza

Alina Czerniakowska

Gdy dzisiaj słuchamy wypowiedzi różnych rosyjskich przywódców, przychodzą na myśl zdarzenia z naszej niedawnej historii. Niedotrzymywanie umów, zawartych sojuszów było i jest czymś zupełnie normalnym, zwykłym.

Tusk bierze nas „na bajer”

Krzysztof Czabański

Pan premier Tusk jeździ teraz po kraju i obiecuje różności. Trwa kampania wyborcza kandydatów do Parlamentu Europejskiego, pierwsza z cyklu dwóch lat wyborczych w Polsce. Następna będzie jesienią – samorządowa. A w przyszłym roku jesienią odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Dlatego więc pan premier tak się teraz fatyguje.

18 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW
36-37

Wielki poeta światła

Urszula Król

W Muzeum Narodowym w Warszawie do 10 sierpnia 2014 r. prezentowana jest wystawa monograficzna poświęcona życiu i twórczości Aleksandra Gierymskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX wieku.

ROZMAWIAMY O POLSCE I EUROPIE
38-40

Sprawy ważne i najważniejsze

O duchu polskiej polityki i znaczeniu „Christendom mainstreaming” dla Europy z Markiem Jurkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

FELIETONY
41

Unijny bilans

Mirosław Piotrowski

Żaden polski rząd w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej nie odważył się dotąd przedstawić realnego bilansu zysków i strat. Mechaniczne zestawienia liczb, składki członkowskiej i rzekomo otrzymanych unijnych subwencji są przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej na oceanie półprawd i kłamstw.

Matura 2014

Zdzisław Skotnicki

POLSKA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
42

Żywotne soki polskości

Andrzej Zybertowicz

Na zajęciach ze studentami socjologii prowadzę przedmiot „Polska dla początkujących”. Wyświetlam slajd ze zdjęciem dwóch mężczyzn, którzy na szczycie góry trzymają rozpostartą polską flagę. Pytam studentów: Jak myślicie, dlaczego, chcąc wejść na szczyt, wzięli ze sobą dodatkowy, niefunkcjonalny, niesłużący przecież samej wspinaczce przedmiot – ową flagę?

REKLAMA
43

Ostrzeżenie przed ideologią pogardy, gwałtu i nienawiści

POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ
44-45

Służyć Polsce, słuchać Polaków

Z Jadwigą Wiśniewską – posłanką Prawa i Sprawiedliwości, kandydatką w wyborach do Parlamentu Europejskiego – rozmawia Mariusz Książek

70. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO
46-47

Memento dla żołnierzy generała Andersa

Sławomir Błaut

Bitwa o Monte Cassino, w której poległo wielu Polaków, była dla żołnierzy gen. Władysława Andersa sukcesem. Moralny wymiar tego zwycięstwa, ładunek uczuć i emocji z nim związanych wielu rodaków dziś kwestionuje.

PROSTO I JASNO
48

Narody bez pamięci i korzeni zginą jako pierwsze

Czesław Ryszka

Z dużym wzruszeniem wysłuchałem kazania bp. Kazimierza Ryczana z Kielc, który w narodowe święto 3 maja – niczym ks. Piotr Skarga – wołał, że narody bez korzeni zginą. Znakomicie zdiagnozował sytuację, mówiąc, że „w granice nasze wtargnął wróg pamięci narodowej”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49

Muzułmański świat

(pr)

Kenia poligamiczna

(pr)

Kolejne akty wandalizmu w kościołach

(pr)

Zamknięte ośrodki akademickie

(pr)

Falsyfikaty

(pr)

Znowu meczet?

(pr)

JACEK KACZMARSKI - MINĘŁA 10. ROCZNICA ŚMIERCI
50-51

Dałeś mi, Panie, zbroję

Mateusz Wyrwich

Mocno wpisał się w polską kulturę lat 80. XX wieku. Pieśniarz, poeta, prozaik – Jacek Kaczmarski. Dla wielu drogowskaz na pogmatwanych drogach polskiego patriotyzmu. Z początkiem XXI wieku jego gwiazda zaczęła nieco blednąć. Urodzeni w niewoli Polacy zaprzątnięci byli szukaniem miejsca w wolności. Śmierć pieśniarza-poety w 2004 r. przywróciła mu miejsce w gronie wielkich Polaków

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Dać coś z siebie

RÓŻNE
53

Zaproszenie na XIII Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Kalendarium 18-24 V 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Szarlotka z lukrem

Słodka przyjemność

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Matura na skrzydłach

(Oprac. BW)

Duchowa Adopcja Maturzystów trwa. Do 30 maja ojcowie, bracia i klerycy z Zakonu Szkół Pobożnych będą się modlić o dary Ducha Świętego na czas matur i w intencji dobrych wyborów w życiu dla tych spośród was, którzy zdajecie teraz egzamin dojrzałości

Kanonizacja dla szalonych...

Aleksandra Nitkiewicz

Jak długo wcześniej trzeba myśleć o uczestniczeniu w kanonizacji Papieża Polaka w Rzymie, żeby faktycznie na niej być? Okazuje się, że można podjąć decyzję bardzo spontanicznie, spakować się, zatankować samochód i po prostu ruszyć w kierunku Wiecznego Miasta…

Zaśmiej się z siebie

Ania Zinówko

Panna Monika się nawraca

Monika Prządka

To była wiosna 4 lata temu, młoda, ładna dziewczyna o słowiańskiej urodzie, lat 21, studentka modnego kierunku na Uniwersytecie w Warszawie, ambitna i pracowita, od prawie 5 lat z jednym chłopakiem... Dziś piszę o tym, jakby to był inny człowiek, niż jest teraz, bo był. Pojechałam wtedy na Triduum Paschalne do rodzinnego domu na wieś.

Bł. Frassati w Polsce

(Red.)

67

Książki Biblioteki „Niedzieli” z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rodzice pierwszymi katechetami

Ks. Piotr Bączek

Dzieci, które w dniu 1 września 2014 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkoły podstawowej, przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej.

Pielgrzymka do Miłosierdzia

Mariusz Rzymek

Zmierzający do Łagiewnik uczestnicy 2. diecezjalnej pieszej pielgrzymki rozpoczęli i zakończyli swą pątniczą drogę wraz z biskupem Romanem Pindlem, który towarzyszył im zarówno 30 kwietnia w hałcnowskim sanktuarium, jak i 3 maja w łagiewnickiej świątyni Bożego Miłosierdzia.

Znak dla niedowiarków

Mariusz Rzymek

Uzdrowiona za wstawiennictwem św. Jana Pawła II Kostarykanka, Floribeth Mora Diaz, gościła 4 maja w Wadowicach. W trakcie swego pobytu wygłosiła świadectwo w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz spotkała się z wadowiczanami w Domu Rodzinnym Papieża Polaka.

Niedziela częstochowska

Dziękczynienie Częstochowy za dar kanonizacji Jana Pawła II

Ks. Mariusz Frukacz

Z woli abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego, mieszkańcy Częstochowy gromadzą się w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w dniu 18 maja o godz. 12.00 na Mszę św. dziękczynną za dar świętego Jana Pawła II.

W osmozie z Bogiem

Ks. Ireneusz Skubiś

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II sprawia, że stajemy jakby na granicy metafizycznej, doznając spotkania z prawdziwą Wielkością.

Myśmy też tam byli, czyli redakcja na kanonizacji

Katarzyna Woynarowska

Jesteśmy jedną z tysięcy polskich grup, które w ostatnim tygodniu kwietnia jadą na kanonizację. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej, skoro „Niedziela” towarzyszyła całemu pontyfikatowi św. Jana Pawła II, relacjonowała i komentowała ten pontyfikat, a redaktor naczelny ks. Ireneusz Skubiś był na Watykanie mile widzianym gościem.

Ekonomik – szkoła na piątkę

Beata Włoga

Jest taka szkoła w Częstochowie, gdzie uczniowie nie tylko realizują podstawę programową, zdobywają wiedzę, ale gdzie jest dobra atmosfera i ciągle dzieje się coś pozalekcyjnego. To Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. św. Augustyna.

Niedziela podlaska

Podziękowanie

Ks. Mariusz Boguszewski

Powoli dobiega końca posługa pasterska bp. Antoniego Pacyfika Dydycza w naszej diecezji.

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII z udziałem wiernych ze wszystkich bielskich parafii odbyła się bielska procesja papieska. Manifestację wiary, pamięci i wdzięczności zgromadzeni rozpoczęli wraz z kapłanami w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel.

Misja młodych

Al. Paweł Koc

W związku z kanonizacją bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowało Misję Młodych, która wyruszyła do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych.

„Szukam twarzy mego Pana”

Ks. Tomasz Pełszyk

Autentyczne szukanie Boga ma nieraz zaskakujące zewnętrzne przejawy. Zdarzają się postawy buntu po to tylko, „żeby On się wreszcie odezwał!”; bywa głębokie pragnienie wiary graniczące z zazdrością wobec tych, którzy akurat tę łaskę już otrzymali.

Niedziela kielecka

Coś się zakończyło? Nie! Coś się zaczęło

Katarzyna Dobrowolska

Miesiące przygotowań do uroczystości kanonizacyjnych już za nami. W Rzymie – sercu Kościoła katolickiego spotkało się 27 kwietnia półtora miliona pielgrzymów z całego świata, radując się z nowych świętych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

Uśmiechnięta Madonna Łokietkowa

Agnieszka Dziarmaga

Jej kult w Wiślicy trwa nieprzerwanie od 800 lat, a wizerunek Matki Bożej z Dzięciątkiem – obydwoje z uśmiechem na twarzach – należy do bardzo nielicznych, zaledwie kilku na świecie.

Imielno wypiękniało

Agnieszka Dziarmaga

Romański kościół w Imielnie stanowi cenny obiekt architektury sakralnej i kultu maryjnego, a jego ciekawostki architektoniczne znajdują się w podręcznikach historii sztuki i przewodnikach.

Niedziela małopolska

Świadectwo wiary i pobożności

Maria Fortuna-Sudor

W Niedzielę Dobrego Pasterza, 11 maja tłumy wiernych wzięły udział w procesji ku czci św. Stanisława. Zgodnie z tradycją szli z Wawelu na Skałkę.

Ważne, by dotrzeć do nieba

Małgorzata Cichoń

Niebieski sweterek i białe spodnie. To samo ubranie, w którym 10 lat temu składała świadectwo przed św. Janem Pawłem II, a potem uściskała go w imieniu całej młodzieży – włożyła ponownie w dniu kanonizacji Papieża.

Wojtek, miś kochany!

Maria Fortuna-Sudor

W niedzielę 18 maja br. (w 70. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy polskich) pomnik misia Wojtka, ulubieńca 22. Kompanii Transportowej z II Korpusu gen. Andersa, stanie w krakowskim Parku Jordana.

Europa wartości

Mariusz Książek

Z senator Beatą Gosiewską – kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego rozmawia Mariusz Książek.

Niedziela lubelska

Lublin Czyta Papieża

Sylwia Jurczyńska

Odczytaniem fragmentów tekstów Jana Pawła II na schodach lubelskiego Ratusza rozpoczęła się akcja Lublin Czyta Papieża. Ma ona służyć lepszemu poznawaniu nauczania świętego Papieża Polaka.

Sportowe emocje

Sylwia Jurczyńska

Już za nami IX Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „Króluj nam, Chryste” (KnC) dla ministrantów i lektorów. W dniach 1-2 maja Lublin gościł młodych sportowców z całej Polski.

Relikwie św. Wojciecha

Urszula Buglewicz

Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Lublinie otrzymała relikwie swojego patrona. Z Gniezna przywieźli je duszpasterze i wierni, którym relikwiarz z cząstką świętego przekazał 23 kwietnia kustosz grobu św. Wojciecha, prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Niedziela legnicka

W Bolesławcu uczcili św. Floriana

Ks. Waldemar Wesołowski

W bolesławieckiej bazylice w dniu św. Floriana odprawiona została Msza św. w ich intencji z udziałem strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z 6 gmin powiatu bolesławieckiego oraz pracowników firmy „Florian”

Nie tylko widzem na Mszy św. (3)

Notowała Dorota Niedźwiecka

Przeżywanie Mszy św. w moim życiu bardzo się zmieniło. Na początku ważna dla mnie była forma, której trzeba było przestrzegać, a nie spotkanie z osobowym Bogiem. Nie rozumiałam wielu gestów i momentów.

Czy Europa obroni rodzinę?

Rozmawia Dorota Niedźwiecka

Z Lilianną Sicińską – przewodniczącą wrocławskiego koła Związku Dużych Rodzin 3 Plus, matką czwórki dzieci i niezależną kandydatką do Parlamentu Europejskiego – rozmawia Dorota Niedźwiecka

Niedziela przemyska

Znowu przyszliśmy do ciebie!

Romana Trojniarz

W dniach 24-30 kwietnia br. do wielkiej rzeki autokarów wiozących pątników do Wiecznego Miasta dołączyła grupa pątników Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Doczekaliśmy chwili kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II w Przeworsku

Bernardeta i Marek Wollek

Społeczność Przeworska na wiele sposobów dziękowała Bogu za kanonizację naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II.

Filateliści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Aneta Kamieniecka

W szczególny sposób kanonizację Jana Pawła II uczcił Jarosław. Podziękowaniem Bożej Opatrzności za dar świętości Papieża Polaka były uroczystości w jarosławskiej kolegiacie, wystawa filatelistyczna oraz kartka pocztowa i datownik poświęcone Janowi Pawłowi II, wydane z okazji kanonizacji przez Pocztę Polską.

Niedziela rzeszowska

Miłość do Ojczyzny domaga się kształtowania charakteru

Dorota Zańko

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wielkim wydarzeniem w naszej historii – podkreślił podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja w Rzeszowie Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Święty, którego znam osobiście

Wysłuchał Jacek Kloc

acek Kloc, reporter „Via” Katolickiego Radia Rzeszów rozmawiał z pielgrzymami, którzy przybyli do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII o emocjach przed kanonizacją i tuż po niej.

Jaworznik 1414 – Jawornik 2014

Dr Izabela Fac

Ma 600 lat. Ale te lata świadczą o bogatej historii i wielkim zapale w tworzeniu teraźniejszości i przyszłości. Rok 2014 dla Jawornika Niebyleckiego jest szczególnym rokiem.

Niedziela sosnowiecka

Służąc Maryi – służymy Bogu

Piotr Lorenc

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi odbyły się 3 maja obchody religijno-patriotyczne w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki Polski i dzień Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Powrót św. Antoniego

Piotr Lorenc

Gdyby nie obrazy Wojciecha Kossaka oraz starania władz samorządowych, pewnie nie udałoby się odtworzyć figury św. Antoniego w Rodakach, która uległa zniszczeniu najprawdopodobniej podczas II wojny światowej. 4 maja uroczyście odsłonięto i poświęcono zrekonstruowany pomnik.

Rodzące się dzieło

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w mury wznoszącego się domu Bożego w Łazach 4 maja przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela świdnicka

Zacznij od nowa… jeszcze raz

Tomasz Pluta

Czy obietnica złożona przez samego Pana Jezusa, że da nam Ducha Pocieszyciela, jest aktualna w dwudziestym pierwszym wieku? Minęło dwa tysiące lat odkąd te słowa zostały wypowiedziane. Duchu Święty czy nadal z nami jesteś, gdzie jesteś?

Droga do Pana Boga przez Biblię (2)

Bp Ignacy Dec

Bóg jest tajemnicą, a tajemnica cierpienia o tym nam przypomina także w tych miejscach Pisma Świętego, gdzie spotykamy się z zaskakującymi epizodami z Bogiem w dziwnych sytuacjach.

Szczepan

Ks. Marcin Gęsikowski

Jego imię, po grecku „korona”, pojawia się siedem razy w Dziejach Apostolskich, drugim dziele ewangelisty Łukasza. Pierwszy raz spotykamy Szczepana we fragmencie, który odczytujemy w V Niedzielę wielkanocną.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

„Błogosławieni ubodzy w duchu”

Ks. Marcin Miczkuła

Tegorocznym hasłem Światowych Dni Młodych były słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”. Pod tym hasłem odbyły się w dniach 1-3 maja br. Archidiecezjalne Dni Młodych w Barlinku.

Goleniowskie świętowanie

Dr Zbigniew Stanuch

W atmosferze radosnego Alleluja, dziękując Panu Bogu za kanonizację papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, świętował Goleniów jubileusz 40-lecia parafii pw. św. Jerzego

„Samorząd przyjazny rodzinie”

Przemysław Fenrych

Organizajcia ONZ ogłosiła rok 2014 Rokiem Rodziny. To bardzo dobrze, bowiem zwraca w ten sposób uwagę decydentów na to, że rodzina nadal jest ważna, mimo wszystkich społecznych, kulturowych, ideologicznych zawirowań.

Niedziela toruńska

Lekcja pamięci

Helena Maniakowska

W Toruniu przed pomnikiem bł. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie ludzi pamiętających wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 r.

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Ks. Wojciech Miszewski

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Naszą diecezję reprezentowali obydwaj nasi Księża Biskupi, wielu księży i setki, a może nawet tysiące wiernych.

Diamentowy jubileusz

Aleksandra Wojdyło

1 maja wraz z biskupami Andrzejem Suskim i Józefem Szamockim wspólnota łasińskiego Karmelu, kapłani, rodzina i przyjaciele dziękowali Bogu za dar życia konsekrowanego i jubileusz 60 lat złożenia pierwszej profesji przez s. Marię Stanisławę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Szósty rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Ks. Tomasz Bomba

W roku 2009 w Kościele powszechnym została zainaugurowana Wielka Nowenna poprzedzająca obchody setnej rocznicy objawień w Fatimie.

Dla kogo gender jest zagrożeniem?

Rozmawia Łukasz Kot

Z dr. Zbigniewem Barcińskim, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, (koordynatorem programowym Koalicji Obywatelskiej „Dla Rodziny”, skupiającej ponad 30 organizacji i środowisk działających na rzecz rodziny i przeciwstawiających się zagrożeniom godzącym w rodzinę) rozmawia Łukasz Kot.

Spacer po muzeum

Agnieszka Chadzińska

5. Niedzielę Wielkanocną (18 maja), obchodzimy także jako Międzynarodowy Dzień Muzeów. Dźwięk tej nazwy przywołał we mnie wspomnienie pewnego wydarzenia, poświęconego właśnie tej, nie dość popularnej sztuce, jaką jest muzealnictwo.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pielgrzymka ministrantów

Aleksandra Bąk

Finały Ligi Ministranckiej, konkurs liturgiczny, Eucharystia z biskupem, promocje lektorskie, konferencje i spotkania z kolegami z innych miast. Tak wyglądała Diecezjalna Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Paradyża

Zwiedzanie kościoła

Katarzyna Jaskólska

Nawet jeśli pielgrzym nie przejdzie Kalwarii Rokitniańskiej, nie przespaceruje się po dróżkach różańcowych ani nie skorzysta z któregoś z domów rekolekcyjnych, to i tak na sto procent wejdzie do kościoła i stanie przed wizerunkiem Pani Cierpliwie Słuchającej.

Szkoła życia

Rozmawia Aleksandra Bąk

O doświadczeniu życia we wspólnocie Cenacolo z Miłoszem Paszkiewiczem, studentem teologii w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Zielonej Górze, rozmawia Aleksandra Bąk

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...