Reklama

Niedziela w Warszawie

Alfabet Świątyni Opatrzności

Niedziela warszawska 20/2014, str. 4-5

Artur Stelmasiak

Wielkimi krokami zbliża się Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. – Mamy tyle spraw, za które powinniśmy dziękować. To święto ma o tym przypomnieć – mówi kard. Kazimierz Nycz, wielki orędownik budowy Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aleja Darczyńców

Upamiętnia osoby, które wspierają budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Datki na budowę stają się dowodami wdzięczności, a symbolicznym uhonorowaniem darczyńców są tablice wymieniające ich nazwiska w specjalnej Alei w otoczeniu Panteonu Wielkich Polaków. Ofiary to główna forma finansowania budowy Świątyni. Kard. Kazimierz Nycz regularnie dziękuje darczyńcom za datki.

Budowa Świątyni

W maju 1999 r. uroczyście pobłogosławiono krzyż na placu budowy. Kamień węgielny poświęcił w czerwcu 1999 r. Jan Paweł II. Wmurowano go w maju 2002 r. (jako dar ołtarza złożony został różaniec wykonany z kul armatnich, uwieńczony Krzyżem Warszawskim, stojącym kiedyś w Kaplicy Zamkowej), a prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2003 r. – Budowa rzeczywiście nie miałaby sensu, gdyby nie wypełniała jej głęboka treść – podkreślił tuż po jej rozpoczęciu kard. Kazimierz Nycz. – Tą treścią jest dziękczynienie Bogu za naszą ojczyznę, za Kościół i za każde dobro, które nas spotyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwaj prezesi

Prezes zarządu Centrum Bożej Opatrzności Piotr Gaweł, to specjalista w zakresie marketingu. Pełnił wcześniej funkcję szefa Rady Poczty Polskiej, był członkiem zarządu Polkomtela, członkiem zarządu TVP, a także współtwórcą i prezesem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Wiceprezes ks. dr Paweł Gwiazda to doktor teologii w zakresie teologii duchowości, były adiunkt warszawskiego UKSW. Od 2011 r. jest proboszcz parafii Opatrzności Bożej.

Elewacja

Jest wykonana z jasnego granitu ze Strzegomia. Aby pokryć nim całą elewację kościoła, potrzeba było ponad hektar płyt. Celowo mają różną wielkość, fakturę oraz odcień. Dzięki takiej regularnej mozaice wydobędziemy oczekiwany efekt architektoniczny – wyjaśniał Marcin Adamczewski z Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej.

Forma

Gdy w 1791 r. po raz pierwszy pojawiła się idea budowy, z licznych projektów architektonicznych świątyni i jej otoczenia, król Stanisław August Poniatowski wybrał projekt oparty na rzucie krzyża greckiego w Parku Ujazdowskim. W naszych czasach do realizacji wybrano projekt, według którego Świątynia ma kształt sześcianu z dominująca na nim kopułą. W sześcian wpisane jest okrągłe wnętrze świątyni, przypominające rzymski Panteon. Na szczycie ogromnej kopuły umieszczony jest szklany świetlik. Nad wszystkim góruje krzyż o wysokości ponad 5 m. Budowla ma kilka kondygnacji. Nad nawą boczną, okalającą pierścieniem nawę główną, zlokalizowano Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pod posadzką, w kościele dolnym mieści się Panteon Wielkich Polaków.

Reklama

Idea Świątyni

Sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Świątynia miała być wotum wdzięczności narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Budowla miała stanąć na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciw Zamku Ujazdowskiego, w dzisiejszym Ogrodzie Botanicznym. Powstała nawet część fundamentów. W czasach II RP usytuowanie świątyni przeniesiono na Pole Mokotowskie. Ostatecznie powstaje na Polach Wilanowskich.

Kopuła

Najbardziej charakterystyczny element Świątyni. Budowla ma ponad 70 m wysokości, z czego kopuła – ok. 30 m. Jest elipsoidalna i ścięta na czubku, jak jajko na miękko w kieliszku. U podstawy ma 27 m w obwodzie, na szczycie – 17 m. 70 m nad ziemią wznosi się potężny świetlik – aluminiowo-szklana konstrukcja, która ma dostarczać światło dzienne aż do Panteonu, znajdującego się pod budowlą. Na obłożenie kopuły poszło aż 30 ton miedzianej blachy. Ale opłaciło się. Trwałość dachów miedzianych, dzięki trwałości samego metalu i patynie, która tworzy się na miedzianych powierzchniach, to 700 lat. Nie wymaga też zabiegów konserwacyjnych. Po reakcji z tlenem zmienia kolor – błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona.

Msze Dziękczynne

Powoli stają się tradycją i jednym z ważnych wyrazów budowania duchowości wokół Świątyni Opatrzności Bożej. Takie Msze św. odbywają się regularnie od kilku lat, kilka razy w roku, a najbliższa z nich odbędzie się w Święto Dziękczynienia, 1 czerwca. Msze są pomyślane jako dziękczynne za różne wartości i wydarzenia w naszym życiu. Bardzo ważnymi ich uczestnikami są zawsze darczyńcy Świątyni. Na każdą z nich przesyłają swoje intencje.

Reklama

Muzeum interaktywne

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to projekt, który powstał w ramach Centrum Opatrzności Bożej, a mający uwiecznić dwóch wielkich Polaków. Ekspozycja główna znajdować się będzie w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad nawą główną. Symbolika pierścienia nawiązuje do obrączki – symbolu zaślubin, wierności oraz zawierzenia Chrystusowi i Jego Kościołowi. Interaktywna formuła głównej ekspozycji ma pełnić rolę edukacyjną. Zwiedzający będzie mógł wtopić się w tłum na placu Zwycięstwa, poczuć grozę komunistycznego terroru, w tym uwięzienie prymasa, odbyć wspólną pielgrzymkę na Jasną Górę w czasie Milenium 1966 r., czy razem z Papieżem otworzyć drzwi do nowego tysiąclecia.

Panteon Wielkich Polaków

Miejsce pochówku i upamiętnienia zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Według twórców świątyni ma szansę stać się Wawelem Trzeciego Tysiąclecia. Utworzony w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej Panteon nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Obecnie w Panteonie miejsce spoczynku znaleźli m.in. poeta ks. Jan Twardowski (jako pierwszy), ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, tragicznie zmarły w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz delegat Rządu na Kraj – Stefan Korboński. Swoje miejsce w Panteonie znalazły także relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli.

Stan surowy otwarty

Pierwszy i najważniejszy etap budowy został osiągnięty w 2011 r. Wtedy też większość prac budowlanych przeniosła się do wnętrza Świątyni. W tej chwili odbywają się prace budowlanych, których na ogół nie widać z zewnątrz, w tym wykończenie Panteonu Wielkich Polaków.

Reklama

Święto Dziękczynienia

Ze Świątynią związane jest także nowe święto ustanowione w polskim Kościele: Dzień Dziękczynienia, obchodzony zawsze w pierwszą niedzielę czerwca. Pierwszy odbył się w 2008 r. pod hasłem: „Dziękuje nie kłuje”. Główne obchody odbyły się na Polach Wilanowskich, gdzie przez cały dzień występowały różne zespoły i bawiły się całe rodziny. Inicjatywa się przyjęła i w tym roku, już po raz siódmy w Wilanowie zgromadzą się tysiące ludzi.

Wolontariusze

Ludzie bardzo poszukiwani przez Centrum Opatrzności Bożej. Zajmują się m.in. redagowaniem stron internetowych, pomagają odwiedzającym, a sami korzystają m.in. ze szkoleń i z osobistej satysfakcji. Pomagają m.in. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, harcerze, osoby ze stowarzyszenia „Sternik”, Akcja Katolicka itp. oraz wielu ludzi niezrzeszonych.

Zakończenie prac

– Tak jak Kraków trudno sobie wyobrazić bez bazyliki Miłosierdzia Bożego, tak za 20-30 lat trudno będzie wyobrazić sobie Warszawę bez Świątyni Opatrzności Bożej – twierdzi kardynał Kazimierz Nycz. Większość prac ma być zakończonych za dwa lata. – W 2016 r. Polskę ma odwiedzić papież Franciszek. Oznacza to, że po 225 latach nasz kraj wypełni przyrzeczenie złożone przez Sejm Wielki 5 maja 1791 roku. Myślę, że jest szansa, by odprawił Mszę św. w gotowej Świątyni Opatrzności – twierdzi prezes Piotr Gaweł.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 15:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: koniec prac budowlanych w świątyni Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

Po prawie piętnastu latach prace budowlane świątyni Opatrzności Bożej zbliżają się do końca. W przyszłym roku do świątyni wejdą pierwsi wierni. Świątynię nawiedzą też pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży uczestniczący w Dniach w Diecezjach.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?