AGNIESZKA DZIARMAGA: Po raz pierwszy Kielcom przypadł zaszczyt zorganizowania inwestytury zakonnej, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca br. dla licznej, bo dwudziestoosobowej grupy kandydatów. Wśród nich są zapewne osoby reprezentujące różne stany, zawody...
KAROL BOLESŁAW SZLENKIER: Z wielką radością oczekujemy uroczystej inwestytury kieleckiej zaproszenie do Kielc skierował do nas bp prof. Kazimierz Ryczan i przyjęliśmy je jako wyróżnienie i zaszczyt. Bp Ryczan jest członkiem naszego zakonu od początku ustanowienia zwierzchnictwa narodowego w Polsce. Kandydaci, którzy będą przyjęci do naszego zakonu w randze kawalera lub damy, rzeczywiście reprezentują różne stany i zawody są to profesorowie wyższych uczelni, lekarze i osoby duchowne.
Jakie warunki musieli spełnić kandydaci przygotowujący się do przyjęcia do zakonu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Procedura przyjęcia kandydatów do zakonu przewiduje minimum dwuletni okres kandydacki, podczas którego kandydaci muszą wykazać się dotychczasową aktywnością w życiu Kościoła, przedstawić wymagane dokumenty oraz odbyć formację duchową.
W których kościołach kieleckich odbędą się uroczystości?
Reklama
W czwartek 5 czerwca jest przewidziana Msza św. z kandydatami w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II, natomiast w piątek 6 czerwca Liturgia Czuwania i Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha. Natomiast główna uroczystość odbędzie się w katedrze kieleckiej w sobotę 7 czerwca.
Na czym polega obrzęd inwestytury?
Obrzęd inwestytury składa się z dwóch części. Pierwszego dnia kandydaci do zakonu podczas specjalnej liturgii pokutnej wypowiedzą uroczyste ślubowanie rycerskie w obecności biskupa, następnie podpiszą tekst przysięgi i złożą na ołtarzu dokument. Dokona się wtedy także poświęcenie strojów i dystynktoriów zakonnych. Następnego dnia odbędzie się uroczyste pasowanie na rycerza, przyjęcie dam i kawalerów oraz osób duchownych. Uroczystościom będzie przewodniczył bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan. W inwestyturze biorą udział wszyscy członkowie zwierzchnictwa oraz zaproszeni goście. Zjazd w Kielcach będzie okazją do wspólnej zakonnej modlitwy, ale również do miłego spotkania wszystkich konfratrów z Polski i zaproszonych gości z zagranicy.
Ile takich inwestytur w Polsce już się odbyło?
Inwestytury odbywają się zasadniczo co roku, począwszy od 1996 r., poza jubileuszowym dla nas rokiem 2013, gdy nie zorganizowaliśmy inwestytury, miały bowiem wtedy miejsce dwie pielgrzymki bożogrobców do Ziemi Świętej i do Rzymu.
* * *
Karol Bolesław Szlenkier
Od 2008 r. zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, komandor z gwiazdą.
Do Zakonu Świętego Grobu Bożego został przyjęty podczas inwestytury w Miechowie w 1999 r., której osobiście przewodniczył wielki mistrz kard. Carlo Furno z Rzymu w obecności gubernatora generalnego Ludovico Carducci Artemisio. Wcześniej przez pięć lat pełnił w Zwierzchnictwie Polskim funkcję ceremoniarza świeckiego. Mieszka z rodziną w Warszawie.