Reklama

Niedziela 23/2014

Szczegółowy spis treści

2

Piotr naszych czasów

(Red.)

Rzym wzbogacił się o nowe dzieło sztuki z polskim śladem. W pałacu wikariatu watykańskiego św. Jana na Lateranie odsłonięto popiersie Jana Pawła II autorstwa polskiej artystki Anny Gulak. Uroczystość miała miejsce 29 maja 2014 r.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Służymy Wam już 33 lata

Ks. Ireneusz Skubiś

Mija 33. rocznica wznowienia wydawania „Niedzieli”, a właściwie rozpoczęcia pracy redakcyjno-wydawniczej od podstaw – po 28 latach jej niebytu spowodowanego decyzjami władz komunistycznych nie było się już na czym oprzeć.

KOMISJA EUROPEJSKA ODRZUCIŁA PETYCJĘ „JEDEN Z NAS"
4

Biurokraci unijni ignorują głos 2 milionów obywateli

Z prof. Carlo Casinim – posłem Parlamentu Europejskiego, historycznym przywódcą włoskiego ruchu obrony życia i głównym inicjatorem petycji „Jeden z Nas” – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z prof. Carlo Casinim – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

MÓWI ANTONIO GASPARI - SZEF AGENCJI ZENIT
5

Cyklon pokoju w Ziemi Świętej

Antonio Gaspari

Z pokorą, cierpliwością i miłosierdziem papież Franciszek pocieszał i umacniał Żydów, Palestyńczyków i prawosławnych, aby budowali pokój w Ziemi Świętej.

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

9 czerwca 2014 – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Ks. Jacek Molka

W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W tym roku przypada ono 9 czerwca. Wprowadzenie tego święta do kalendarza liturgicznego ma swoje korzenie w zamyśle Prymasa Tysiąclecia..

Rodzina to nasze Westerplatte

(L. D.)

Marsz dla Życia i Rodziny, który został zorganizowany w Częstochowie 1 czerwca br. rozpoczął się Mszą św. na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo.

Zakon Paulinów ma nowych kapłanów

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
9

Z Polski

SESJA O KARD. WYSZYŃSKIM
10-11

Co nam zostało z dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia

Wojciech Dudkiewicz

Co łączyło i łączy trzy postacie, o których szczególnie głośno w ostatnich miesiącach i tygodniach: świętych Jana Pawła II i Jana XXIII oraz sługę Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego? Niejedno ich łączy, w tym wzajemna przyjaźń.

ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA
12-13

Jan Paweł II patronem wolności

Artur Stelmasiak

Najbliższy współpracownik papieża Franciszka kard. Pietro Parolin – sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej był honorowym gościem VII Święta Dziękczynienia, które 1 czerwca 2014 r. obchodziliśmy przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie.

KARD. PIETRO PAROLIN W POLSCE
13

Wolność religijna – to zasadnicze prawo ludzkie

(Red.)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin wziął udział w uroczystej sesji upamiętniającej 25-lecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską, która 2 czerwca odbyła się w Warszawie.

Watykański sekretarz stanu udzielił święceń biskupich

O. JAN GÓRA OP I MŁODZIEŻ
14-15

Fenomen zwany Lednicą

Katarzyna Woynarowska

Niedaleko za Gnieznem, na rozwidleniu dróg hamujemy przy napisie: „Uwaga, teren sakralny”. Ruszamy dalej wolno i za łukiem drogi spotykamy szeroko otwartą bramę. To tutaj od 18 lat spotyka się ok. 100 tys. młodych ludzi na Apelu III Tysiąclecia.

DOKUMENT Z APARECIDY PO POLSKU
16-17

Ważne, by cel był wspólny

Z bp. Grzegorzem Rysiem – przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji – rozmawia Małgorzata Cichoń

Z bp. Grzegorzem Rysiem – rozmawia Małgorzata Cichoń

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KARD. STANISŁAWA NAGYEGO SCJ
18-19

Zaufał Bożemu Sercu

Ks. Józef Gaweł SCJ

W testamencie napisał: „Liczę na głęboko przeżywaną zawsze tajemnicę Bożego Serca zespoloną z tajemnicą Jezusa Chrystusa Wcielonego Boga, które to tajemnice były głównym tematem mojego kapłańskiego i profesorskiego przepowiadania. Stanowiło ono wyraz mojego głębokiego przekonania i niezłomnej wiary”.

KOMENTARZ REDAKTORA NACZELNEGO
20-21

Papież Franciszek i nadzieje świata

Ks. Ireneusz Skubiś

Przypatrujemy się pilnie wszystkim działaniom papieża Franciszka, które muszą budzić reakcje świata. Wielotysięczne tłumy przychodzące na Plac św. Piotra świadczą o tym, że to, co powie Ojciec Święty, jest bardzo ważne, że jest rodzajem lekarstwa, tak potrzebnego współczesnemu człowiekowi.

O. LEON DYCZEWSKI ODPOWIADA „GAZECIE WYBORCZEJ"
22-23

Mnie wolno, wam nie

O. Leon Dyczewski OFMConv

W sobotnio-niedzielnym numerze „Gazety Wyborczej” z 17/18 maja 2014 r. Dominika Wielowieyska oceniła trzy ważne pisma katolickie: „Gościa Niedzielnego”, „Przewodnik Katolicki” i „Niedzielę”, a przy okazji także diecezje, bo tak należy rozumieć tytuł jej artykułu: „Jaka diecezja, taka gazeta”.

ZAPROSZENIE DO ROKITNA
24

Matka u progu wolności stojąca

Ks. Adrian Put

Od ponad 300 lat nieprzerwanie strzeże naszych Ziem Zachodnich. Wierny lud oddaje Jej hołd, a 25 lat temu nałożył na Jej skronie koronę. Diecezja zielonogórsko-gorzowska zaprasza do uczczenia Matki Bożej Rokitniańskiej, zwanej Panią Cierpliwie Słuchającą

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
25-28

Polska Różańcem silna

Ks. Ireneusz Skubiś

Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy wydawanie dodatku „Niedzieli” pt. „Różaniec za Ojczyznę”. Okazuje się, że został on przyjęty bardzo życzliwie. Wielu czytelników odezwało się natychmiast telefonicznie, listownie, mailowo, żeby wyrazić swoją radość i nadzieję z nim związaną.

Różaniec na różne sposoby

Edyta Kopczyńska

Maryja w różnych okresach historii Kościoła i ludzkości podczas licznych objawień na całym świecie nieustannie prosi o codzienną modlitwę różańcową. Ta modlitwa, Jej szczególnie miła, dla nas jest niezwykle skuteczna.

Konspekt spotkania modlitewnego Różańca świętego za dzieci

Oprac. ks. Mariusz Frukacz

Spotkanie modlitewne odbywa się przed obrazem z wizerunkiem Świętej Rodziny z Nazaretu lub Dzieciątka Jezus

Jak zostać apostołem Różańca?

Świadectwa naszych czytelników

ZAPOWIEDZI
29

Pierwsza Msza św. Wielkiej Nowenny ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego

(ks. J. B.)

W niedzielę 15 czerwca 2014 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie do grona członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie zostanie włączony abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Inwestytura bożogrobców

Na temat inwestytury w Kielcach, podczas której w szeregi bożogrobców zostaną przyjęci nowi członkowie, z komandorem z gwiazdą Karolem Bolesławem Szlenkierem – zwierzchnikiem w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – rozmawia Agnieszka Dziarmaga

PASTERSKIE ZAMYŚLENIA
30-31

Nie zapomnieć o młodzieży

Ks. Krzysztof Pawlina

„Wolę Kościół po wypadku niż Kościół chory” – powtarza papież Franciszek swoje duszpasterskie credo.
Co zrobić, żeby nie zachorować z powodu zaduchu Kościoła szczelnie zamkniętego?

WIARA I ŻYCIE
31

Kościół za zamkniętymi drzwiami

Ks. Mariusz Rosik

John Henry Newman to przede wszystkim świadek wiary. Wiary, która najpierw wdarła się w jego życie jak huragan i skłoniła do podjęcia próby odnowy Kościoła anglikańskiego, następnie do powrotu do Rzymu i wreszcie – do twórczego zaangażowania się w życie Kościoła katolickiego w Anglii.

Znaki czasu dla Kościoła w Polsce

(akw)

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Jezus daje Ducha Świętego

Ożywiciel i Pocieszyciel

Ks. Marek Łuczak

Z jednej strony niektórzy narzekają, że niewiele jest biblijnych przesłanek mówiących na temat Ducha Świętego. Z drugiej strony w tej samej Biblii możemy się spotkać z ogromnym bogactwem imion, za pomocą których prorocy zapowiadali Zesłanie

8 VI 2014 - UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
34

Duch wieje, kędy chce

Ks. Łukasz Jaksik

Z Zesłaniem Ducha Świętego kojarzy się często zieleń młodych gałązek. Byłoby jednak uproszczeniem wiązać ten fakt jedynie z wiosenną porą w kalendarzu. Duch Święty jest przecież Ożywicielem, a przymiot taki najlepiej oddaje metafora świeżych roślin.

Kędy Duch powieje

Krzysztof Seweryn Wroński

FELIETONY
35

W obronie polskich lasów i ziemi

Jan Maria Jackowski

Jak poinformował w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski prof. Jan Szyszko, b. minister ochrony środowiska, a obecnie poseł PiS, zostało już złożonych u marszałek Sejmu RP ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów i polskiej ziemi.

Żegnamy wybitnego pisarza

Krzysztof Czabański

Dnia 16 maja 2014 r. zmarł pisarz Marek Nowakowski. Największy prozaik spośród współcześnie żyjących. Autor bardzo popularny w Polsce. Bard Warszawy, starej Warszawy. Świata, który już niemal zaginął, warszawiaków od kilku pokoleń, rzemieślników, robotników, także ludzi marginesu.

W PRZESTRZENI WIARY
36

Różańcowe sms-y do nieba

Cezary Taracha

Filozofowie i socjologowie określają współczesne społeczeństwa terminem „postindustrialne” (A. Touraine, D. Bell). Inni twierdzą, że żyjemy w „epoce informacyjnej” (K. Koyama, T. Umesao). Nie ulega wątpliwości, że na przełomie XX i XXI wieku to właśnie informacja stała się najcenniejszym dobrem i towarem zarazem. Nie żywność, nie produkty przemysłowe, nie handel, ale informacja znalazła się na szczycie piramidy.

DR JERZY LEWANDOWICZ - WSPOMNIENIE
38-39

Doktor życie

Ewa Polak-Pałkiewicz

„22 lipca [1936]. O Jezu mój, wiem, że o wielkości człowieka świadczy czyn, a nie słowo ani uczucie. Dzieła, które z nas wypłynęły, te o nas mówić będą. Jezu mój, nie dozwól mi na marzenia, ale daj mi odwagę i siłę do spełnienia woli Twojej świętej” (św. Siostra Faustyna Kowalska, „Dzienniczek”, nr 663)

FAKTY I OPINIE
40

Wyborcza korekta

Czesław Ryszka

W poprzednim numerze „Niedzieli” napisałem, że wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Miłosierdzie silniejsze od sprawiedliwości

Ks. Marek Łuczak

Polska i świat były świadkami kontrowersji związanych z pochówkiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W piątek 30 maja 2014 r. wojskowy rytuał na cmentarzu Powązkowskim został poprzedzony odprawieniem Mszy św. w intencji zmarłego generała, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

FELIETONY
41

Komisja antyobywatelska

Mirosław Piotrowski

Trzy dni po wyborach do Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska utrąciła Europejską Inicjatywę Obywatelską (EIO) „Jeden z Nas”.

Komisja Europejska nie liczy się z głosami obywateli

Za mało Polski w Polsce

Zdzisław Skotnicki

Statystyki, badania, pomiary, obserwacja pomagają zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Pan Niedziela był pod wrażeniem ostatnich danych, zawartych w raporcie o stanie religijności w Polsce, które w wielkim skrócie zostały przytoczone w ostatnim numerze tygodnika „Niedziela”

ROZMAWIAMY O ROSJI I UKRAINIE
42-43

Woda i ogień

O rosyjskiej mitologii, ukraińskich niejednoznacznościach i umiejętności zarządzania chaosem z prof. Wojciechem Materskim rozmawia Wiesława Lewandowska

FUNDACJA RZECZNIK PRAW RODZICÓW
44-45

Łatwiej odebrać dzieci rodzinie biologicznej niż zastępczej

Z Aleksandrą Januszewicz z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, psychoterapeutką rodzinną, koordynatorką Telefonu Wsparcia Rodziców, rozmawia Mateusz Wyrwich

Z Aleksandrą Januszewicz z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców rozmawia Mateusz Wyrwich

GRAND PRIX FESTIWALU NIEPOKALANÓW 2014
46

Film „Jak pokonać szatana” zwycięzcą festiwalu w Niepokalanowie

Jolanta Pałasz

Film pt. „Jak pokonać szatana” w reż. Michała Kondrata zdobył Grand Prix XXIX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014, który zakończył się 25 maja br.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Nowa era na Ukrainie

(pr)

Chińczycy przyjęli chrzest

(pr)

Czy Papież nosi jarmułkę, czy Żydzi piuskę?

(pr)

Sataniści wydaleni

(pr)

Pakistan: Sąd nie rozpatrzył odwołania Asii Bibi

(pr)

PREZENTACJE
48

Zawierz Panu jak Maryja

Anna Janowska

Rubrycele i schematyzmy

Ks. Marcin Nabożny

Studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

(Red.)

49

Słabość mocnych słów

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Marzeniem karła jest rzucać cień giganta, a słabeusz chce stworzyć choć pozór siły… Stąd rzeczywistość zaczyna być tańcem cieni i grą pozorów, czyli nierzeczywistością.

Zaproszenie na Zamojskie Dni Papieskie

(Red.)

FELIETONY
50-51

Kochać Polskę

Alina Czerniakowska

Nic za darmo

Marian Salwik

Zbiórka dla powodzian

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
51

Zaproszenie na II Saletyńskie Spotkanie Dzieci Kobylanka

Ks. Piotr Szweda MS

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Czterdziestolatka

RÓŻNE
53

Zaproszenie na Jasną Górę

Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

Kalendarium 8-14 VI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Sałatka z sosem serowym

Co zrobić kiedy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza?

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Tchnienie Miłości

Ks. Robert Glen

„Nie chodzę do kościoła, proszę księdza” – słyszę często na katechezie czy podczas spotkań z młodymi katolikami. „Dlaczego nie chodzisz?” – pytam i dostaję odpowiedź: „W kościele jest nudno. Gdyby na Mszy było jak w Stanach: gospel, śpiew, klaskanie, radość, to bym chodził”.

Ten, który się naszukał

Katarzyna Jaskólska

Z mapą czy bez?

Paulina Zapasek

Bibliodrama tajemnice chwalebne

67

Nowości Biblioteki „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Jakiego księdza chcą mieć ludzie?

Ks. Piotr Bączek

Odpowiedzi na to pytanie szukał w homilii podczas Mszy św. pomocniczy biskup diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger razem z kapłanami świętującymi w tym roku jubileusz 25-lecia swoich święceń kapłańskich.

Górska koronacja

Wojciech Mrok

Był 2 lipca 1886 r. Przed południem na stokach Kiczory pasł swoje bydło Wojciech Stefko, człowiek niezwykle pobożny i dotknięty nieszczęściem – chorobą i ślepotą swej córki Marysi.

Ekspresja drewna

Monika Jaworska

W Muzeum Sarkandrowskim 23 maja swoje prace – rzeźby sakralne zaprezentował Jerzy Fober – profesor Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie.

Niedziela częstochowska

Żywy Różaniec dla św. Jana Pawła II

Zofia Białas

W trwające od kwietnia II Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej, obchodzone pod hasłem „Totus Tuus Maryjo”, wpisało się kolejne modlitewne wydarzenie, mianowicie Żywy Różaniec.

Serce Jezusa...

Ks. Ireneusz Skubiś

–...zmiłuj się nam nami! Słowa Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odmawiamy szczególnie w czerwcu, a także w pierwsze piątki miesiąca, są płynącym z głębi serca wołaniem do Boga Człowieka o zrozumienie w potrzebie i pomoc – o miłosierdzie.

Niedziela podlaska

Napojeni duchem

Ks. Tomasz Pełszyk

W liturgii Kościoła jest zwykle tak, jak obrazowo powiedziano o filmach klasyka kryminału: „Na początku – trzęsienie ziemi, a później napięcie narasta”. Wydawać by się mogło, że tajemnica zmartwychwstania Chrystusa zamyka wszystko i nie ma potrzeby dodawać już czegokolwiek, tymczasem Pięćdziesiątnica sprawia cud Kościoła i tam dopiero Pascha Pana ma swoje praktyczne zastosowanie.

Spartakiada, która łączy

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Po raz czwarty w Siemiatyczach odbyła się Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. W środę 14 maja niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego przeszli ulicami miasta w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów i jubileusze w Drohiczynie

Dorota Kalinowska

24 maja w diecezji drohiczyńskiej odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Do wzięcia udziału w uroczystościach zostali zaproszeni księża z diecezji. Ci, którzy przybyli w tym dniu do Drohiczyna, mogli wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Dariusza Oko dotyczącego ideologii gender.

Niedziela kielecka

Dar wierzących serc

Władysław Burzawa

Diecezja kielecka ma nową świątynię pw. św. Jana Pawła II. Jest to pierwszy kościół w diecezji mający za patrona Papieża Polaka. Konsekracji świątyni, która odbyła się 18 maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły – dokonał bp Kazimierz Ryczan.

„Łaski zaczęły się sypać...”

Agnieszka Dziarmaga

Zielenice to dzisiaj sanktuarium lokalne, ale z historycznie ugruntowanym i niegdyś ogólnopolskim, powszechnym kultem. XVI-wieczny wizerunek Matki Bożej Zielenickiej z Dzieciątkiem uznano za cudowny w 1654 r.

Pielgrzymka dziękczynna za dar kanonizacji

Agnieszka Dziarmaga

Pątników z diecezji kieleckiej nie przestraszyły burze i nawałnice – 850 osób przybyło 17 maja w pierwszej maryjnej pielgrzymce diecezjalnej do „Polskiej Jerozolimy”, czyli do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. – Maryja zawsze prowadzi do swego Syna, a św. Jan Paweł II szczególnie Jej zaufał – mówi „Niedzieli” ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii.

Niedziela lubelska

Rodzina jest skarbem

Urszula Buglewicz

W niedzielę 1 czerwca ulicami Lublina przeszedł Marsz Życia. Kilka tysięcy osób w barwnym pochodzie zamanifestowało radość życia i swoje poparcie dla tradycyjnej rodziny

Pomnik św. Jana Pawła II

Grzegorz Jacek Pelica

Wielkim i długo oczekiwanym wydarzeniem, o randze wykraczającej poza społeczność i granice miasta, było poświęcenie placu III Tysiąclecia, pomnika św. Jana Pawła II i sprowadzenia jego relikwii do najstarszego kościoła w Łęcznej

Potrójne święto w Borowicy

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława w Borowicy przeżywała potrójne święto: wizytację kanoniczną, uroczystości odpustowe oraz bierzmowanie

Niedziela legnicka

1. Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej

Monika Łukaszów

W diecezji legnickiej 8 czerwca rozpoczyna się 1. Kongres Eucharystyczny. Nad jego przygotowaniami czuwał zespół organizacyjny, któremu w imieniu Biskupa legnickiego przewodniczy ks. Robert Kristman.

Turki z Cieplic

Ks. Łukasz Frątczak

Gwardia z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach po raz kolejny wzięła udział w 11. Ogólnopolskiej i 22. Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych Turki 2014.

Sezon motocyklowy rozpoczęty

Monika Poręba-Zadrożna

Adrenalina, wiatr we włosach i poczucie wolności – tego wszystkiego można doświadczyć, jeżdżąc na motocyklu. – To pasja nie dla wszystkich, bo jazdę trzeba mieć we krwi – mówią miłośnicy jednośladów.

Niedziela łódzka

Dziękczynienie za kanonizację

Henryk Tomczyk

Mamy pewność, wynikającą z aktu kanonizacji, który miał miejsce na Placu św. Piotra, że św. Jan Paweł II jest w niebie i wstawia się za nami – powiedział abp Marek Jędraszewski 19 maja w bazylice archikatedralnej.

Wyjątkowe i cudowne rodzicielstwo

Dagmara Zalewska

Ponad 200 rodzin uczestniczyło w minioną sobotę w zjedzie zorganizowanym w ramach dnia rodzicielstwa zastępczego w Centrum Służby Rodzinie w 25-lecie Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi.

Bądźcie świadkami Chrystusa

Anna Skopińska

Niech wzorem dla was będzie całe życie św. Jana Pawła II, niezmordowanego świadka miłości Boga do ludzi, zwłaszcza miłości miłosiernej – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki w homilii podczas święceń kapłańskich w łódzkiej archikatedrze.

Niedziela przemyska

Kościół pośle nas...

Ks. Łukasz Mendyk

Ucieka szybko życie, jak potok płynie czas”/Już święceń czas nadchodzi i Kościół pośle nas... Pamiętam, jakby to było wczoraj – biel kwitnących kasztanów kołyszących się lekko pod wpływem majowego wiatru.

Ojczyzna – kiedy myślę...

Ks. Zbigniew Suchy

Każdy z nas, kiedy po latach wraca do swojej małej Ojczyzny, którą jest miejsce naszego urodzenia i wzrastania, przeżywa szczególne doświadczenie wzruszenia pomieszanego z nostalgią. Miejscem szczególnym dla urzeczywistnienia się nostalgii jest parafialny cmentarz

Dobroczynność, filantropia i praca socjalna

Magdalena Bojarska

Dobroczynność, filantropia i praca socjalna – to główne obszary tematyczne I Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej 14 maja br. przez Radę Naukową czasopisma PWSTE w Jarosławiu o tym samym tytule, Uniwersytet Preszowski w Preszowie oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franka w Drohobyczu

Niedziela rzeszowska

W drodze do świętości

Ks. Tomasz Nowak

W dniu 24 maja br. rzeszowska katedra wypełniła się wdzięcznym uwielbieniem Pana Boga. Matka wszystkich kościołów diecezji rzeszowskiej połączyła trzy intencje około trzystu kapłanów i sześciuset świeckich. Pierwsza intencja to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.

W duchu wdzięczności z „Niedzielą Rzeszowską”

Paweł Bukała

Tegoroczna pielgrzymka autokarowa „Niedzieli Rzeszowskiej” do Rzymu, która odbyła się w dniach od 14 do 20 maja br., była okazją do dziękczynienia za niedawną kanonizację bł. Jana Pawła II.

Święto... z kalmusowym zielem

Arkadiusz Bednarczyk

Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów Pana i Maryję, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela.

Niedziela sandomierska

15. rocznica pobytu świętego papieża w Sandomierzu

(Red.)

Bp Wacław Świerzawski otrzymał 10 czerwca 1998 r. z Sekretariatu Episkopatu Polski informację o planowanej w dniach od 5 do 17 czerwca 1999 r. 7. pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny.

Przy stole ze Świętym

Ks. Adam Stachowicz

Co działo się od chwili, gdy Jan Paweł II zakończył odprawianie Mszy św. na sandomierskiej Skarpie. Niewielu wie, co nastapilo potem. A kolejnym punktem programu był, oczywiście, obiad.

Pamiątki

Gdy budowała się nowa świątynia w Połańcu, projektantem ołtarza i ambony został Wincenty Kućma z Krakowa. On też wygrał konkurs na projekt ołtarza papieskiego w Sandomierzu w 1999 r.

Niedziela sosnowiecka

Różaniec – duchowy upominek

Piotr Lorenc

Ostatnia sobota maja w kalendarzu diecezjalnym zarezerwowana jest dla Stowarzyszenia Żywego Różańca. Wtedy to odbywa się diecezjalna pielgrzymka wspólnoty do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 24 maja br. do Anielskiej Pani przybyło kilkuset członków stowarzyszenia z 30 parafii z różnych części diecezji sosnowieckiej.

Marsz Nadziei w Sosnowcu

Adam Tarnowski

W ramach programu społecznego „Pola Nadziei”, 23 maja, po raz szósty ulicami Sosnowca przeszedł Marsz Nadziei zorganizowany przez sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła

Skąd te „Zielone Świątki”?

Sebastian Kuczek

Zarówno ta „ekologiczna” nazwa, jak i określenie „Pięćdziesiątnica”, wiążą się pierwotnie z żydowskim Świętem Tygodni, obchodzonym w pięćdziesiątym dniu licząc od Paschy włącznie.

Od grobu św. Wojciecha na misje

Katarzyna Maciejewska

W niedzielę 4 maja w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliorego otrzymała krzyż misyjny pierwsza w historii diecezji sosnowieckiej świecka misjonarka, Joanna Śliwińska (26 lat), która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii.

Niedziela świdnicka

Budzenie powołań

Ks. Sławomir Marek

Dom Ziarna. Tak zwykło się poetycko nazywać Wyższe Seminaria Duchowne, w których młodzi ludzie odczytawszy powołanie do kapłaństwa, przygotowują się do pracy na niwie Pańskiej.

Jedna z najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Bp Ignacy Dec

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzona w naszej szerokości geograficznej w pełni wiosny kojarzy nam się zazwyczaj ze świeżą zielenią, którą ozdabiamy na ten dzień nasze kościoły i mieszkania.

Bardo w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

O. Mirosław Grakowicz CSsR

W niedzielę 25 maja o godz. 19 w bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie odbył się kolejny koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego – tym razem w programie znalazły się „Litanie ostrobramskie”, Stanisława Moniuszki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Św. Janie Pawle, patronie nasz!

Piotr Słomski

Uroczystość miała miejsce w sobotę 17 maja o godz. 10. Rozpoczęła się od modlitwy na pl. Wolności, gdzie ustawiony został specjalny ołtarz, na którym umieszczono relikwiarz. Relikwie św. Jana Pawła II, zawierające krople krwi, przywiózł z Krakowa ks. prob. Grzegorz Legutko, który otrzymał je z rąk kard. Stanisława Dziwisza.

Kardynał Franz König, przyjaciel Polski (3)

Ks. dr Jan Marcin Mazur

Dalszymi przystankami kardynalskiego itinerarium były Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i – jako ostatnie ogniwo – Gdańsk. 1 maja 1971 r. kard. F. König udał się na teren byłego obozu w Sztutowie (niem. Stutthof).

Samorząd wdzięczny rodzinie

Przemysław Fenrych

Rodzina – każda, nie tylko taka w biedzie – potrzebuje uznania i troski od społeczności, w której żyje.

Niedziela toruńska

120 lat przy sercu Dobrego Pasterza

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim trwa rok dziękczynienia za 120 lat istnienia i posługi apostolskiej Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. W ramach dziękczynienia rozważamy różne aspekty duchowości, przekazanej zgromadzeniu przez błogosławioną założycielkę

Potrzeba uwielbienia

Agata Zywert

W każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 19.30 w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie odbywają się Wieczory Wielbienia.

Rozkochajmy się w psalmach!

Tomasz Strużanowski

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu 22 maja odbyło się kolejne spotkanie z Biblią zorganizowane przez zespół świeckich z miejscowej parafii.

Niedziela warszawska

Matka Boża nawiedza Warszawę

Wojciech Dudkiewicz

To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat w archidiecezji warszawskiej. Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach potrwa do czerwca przyszłego roku.

Studio radiowo-telewizyjne UKSW otwarte

(mk)

W tym roku przypadające 28 maja święto Uniwersytetu zbiegło się z uroczystym otwarciem studia radiowo-telewizyjnego.

Matka Boża nawiedza Warszawę

Wojciech Dudkiewicz

Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat.

Piłkarsko jesteśmy słabi

Andrzej Tarwid

Z ks. Bogusławem Kowalskim, proboszczem parafii katedralnej św. Floriana oraz byłym piłkarzem Legii Warszawa i reprezentacji polskich księży, rozmawia Andrzej Tarwid.

Niedziela wrocławska

Rozszerzanie serca

Bp Andrzej Siemieniewski

Każdy człowiek ochrzczony otrzymuje w darze Ducha Świętego. Potwierdzają to Dzieje Apostolskie: kiedy Piotr wygłosił swoje pierwsze kazanie, słuchacze pytali go „co mamy czynić?”, na co ten odpowiedział: „Nawróćcie się […] i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego.

Bez Ducha nie ma życia

Adrianna Nawrot

Nie widzimy go, nie czujemy, ani nie słyszymy, a mimo to życie bez powietrza nie jest możliwe. Przekładając tę zależność na życie duchowe, okazuje się, że bez Ducha Świętego po prostu umieramy.

Odpust na szczycie Ślęży

Krzysztof Kunert

Na Maryję jako wzór przyjaźni i uczynków miłosierdzia wskazał Metropolita wrocławski podczas Mszy św. odpustowej na szczycie Ślęży. W trakcie Eucharystii zebrani małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Posłany przez Boga, Jan mu było na imię...

Dorota Łukomska

Bp Marian Rojek 21 maja br. udzielil młodzieży skaramentu bierzmowania. Uroczysta Msza św., której Ksiądz Biskup przewodniczył, odprawiona została w odnowionym „kościółku na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena.

Kresowych wspomnień czar

Anna Litwin

Zamojskie Dni Kresowe „Dewajtis” organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbyły się w Hetmańskim Grodzie już po raz 4.

Wspomnienie o ks. Jakubie Jachule

Ks. Krzysztof Kwiatkowski

W kwietniu br. w parafii Chodywańce odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jakuba Jachuły, który zginął 13 kwietnia 1944 r. wraz z 41 parafianami z rąk nacjonalistów ukraińskich.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kapłańskie święcenia

Ks. Adrian Put

W sobotę 31 maja w katedrze gorzowskiej 9 diakonów naszego seminarium przyjęło święcenia kapłańskie. Przez lata formacji seminaryjnej i studiów teologicznych przygotowywali się do służby ludowi Bożemu.

Lekarze nie wiedzieli, jak to się stało

Katarzyna Jaskólska

25. rocznica koronacji Cudownego Obrazu z Rokitna zbliża się wielkimi krokami. Pielgrzym tu przyjeżdżający zobaczy piękny, zabytkowy kościół. Być może zachwyci się urokliwymi dróżkami różańcowymi czy wzruszy głęboko na Kalwarii Rokitniańskiej.

Wiele piosenek nie powstałoby, gdyby nie Jezus

Aleksandra Bąk

Z Sandrą Hohfeld, studentką na kierunku jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, rozmawia Aleksandra Bąk

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

Kościół

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...

Kościół

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...