Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Będzie więcej okazji do spowiedzi

2014-06-12 07:32

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2014, str. 1

Wojciech Łączyński

Od 1 września w naszej diecezji przybędzie miejsc, gdzie kapłani będą spowiadać w ramach rozpisanych dyżurów tzw. stałego konfesjonału. Ta inicjatywa duszpasterska ma być, wedle zamysłu Pasterzy naszej diecezji, jednym z widzialnych owoców kanonizacji św. Jana Pawła II, którego Ojciec Święty Franciszek nazwał Papieżem Miłosierdzia.

Dotychczas w ciągu dnia można było przystąpić do sakramentu pokuty w kilku świątyniach naszej diecezji, m.in. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Cieszynie, którym opiekują się franciszkanie. Od 1 września liczba kościołów z dyżurami spowiedników zwiększy się. Oto lista tych świątyń: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Cieszynie (franciszkanie), kościół św. Klemensa w Ustroniu, kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu (salezjanie), kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, kościół św. Macieja w Andrychowie, kościół Przenajświętszej Trójcy w Kętach (klaryski), kościół św. Jakuba w Szczyrku (okres letni), kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku (okres zimowy), kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie, kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Dyżury w konfesjonałach pełnione będą według wyznaczonego planu przez kapłanów pracujących w okolicznych parafiach. W większości przypadków spowiedź będzie się odbywać codziennie oprócz sobót, niedziel i świąt. Za organizację dyżurów odpowiedzialni będą księża dziekani oraz proboszczowie wymienionych wyżej świątyń.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy następujące słowa odnośnie sakramentu przebaczenia: „Mimo zmian, którym w ciągu wieków ulegały układ i celebracja tego sakramentu, można dostrzec tę samą podstawową strukturę. Obejmuje ona dwa istotne elementy: z jednej strony akty człowieka, który nawraca się pod działaniem Ducha Świętego, a mianowicie żal, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie, a z drugiej strony działanie Boże za pośrednictwem Kościoła. Kościół, który przez biskupa i jego prezbiterów udziela w imię Jezusa Chrystusa przebaczenia grzechów i ustala sposób zadośćuczynienia, modli się także za grzesznika i pokutuje razem z nim. W ten sposób grzesznik jest uzdrowiony i ponownie przyjęty do komunii kościelnej”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Piacenza przygotował poradnik dla spowiedników

2019-12-20 18:10

Vatican News

Kard. Mauro Piacenza

Uważne słuchanie, roztropność w osądzaniu i radość – to trzy „charakterystyki dobrego spowiednika, którym nie powinien się on nigdy sprzeniewierzać” - podkreślił watykański penitencjariusz (spowiednik) większy kard. Mauro Piacenza. Wystosował on list do szafarzy sakramentu pojednania z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Niebo dotyka ziemi

2019-12-31 11:21

Niedziela warszawska 1/2020, str. 4

Łukasz Krzysztofka

W Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwa trwa dzień i noc

Przychodzący do tej kaplicy odczuwają szczególne wstawiennictwo Niepokalanej. A na to, że Maryja próśb słucha i przekazuje je Jezusowi, są konkretne dowody.

Więcej ...

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

2020-01-25 09:28

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...