Reklama

Niedziela 24/2014

Szczegółowy spis treści

2

Nowa droga do pokoju

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ufam, że to spotkanie będzie początkiem nowej drogi w poszukiwaniu tego, co nas łączy, aby przezwyciężyć to, co dzieli – powiedział papież Franciszek do prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej, których zaprosił do swojego domu na modlitwę o pokój na Bliskim Wschodzie.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Klauzula sumienia – aneks czy pierwszy obowiązek?

Ks. Ireneusz Skubiś

Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II dr Wanda Półtawska wystosowała list otwarty do katolickich lekarzy i studentów medycyny w Polsce z propozycją tzw. Deklaracji Wiary lekarzy w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej.

20-LECIE PAPIESKIEJ AKADEMII NAUK SPOŁECZNYCH
4-5

Akademicy doradzający papieżowi

Z prof. Hanną Suchocką, byłą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, papieskim akademikiem oraz członkiem nowo utworzonej Komisji ds. Ochrony Nieletnich – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

5

Pierwsze posiedzenie papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

(W. R.)

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

Z KRAJU I ZE ŚWIATA
7

Stąd czerpie siłę Polska

Milena Kindziuk

Monumentalne mury prastarej katedry gnieźnieńskiej takiego ingresu jeszcze nie widziały. Obok prymasa Wojciecha Polaka, obejmującego uroczyście swój urząd, byli obecni dwaj prymasi seniorzy: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk.

Z kraju i ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

KARD. PIETRO PAROLIN NA JASNEJ GÓRZE
9

Trwajcie w wierze

Jolanta Kobojek

– Niech Matka Boża zachowa w tym ludzie wiarę, aby on zachował zmysł życia chrześcijańskiego. Abyśmy dar wiary, sens chrześcijańskiego życia potrafili przekazywać nowym pokoleniom – mówił na Jasnej Górze kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej

WYDARZENIA
10

Triumf siły ducha

(at)

Stróże zmartwychwstania

Władysław Burzawa

Z POLSKI
11

Z Polski

LEDNICA - 7 CZERWCA 2014
12-13

Papieskie przesłanie na Lednicę

(RV)

W Imię Syna...

Piotr Drzewiecki

Ponad 70 tys. młodych z całej Polski i innych krajów uczestniczyło w XVIII Spotkaniu Młodzieży na Polach Lednickich. W tegorocznym czuwaniu młodym towarzyszyły Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona „Salus Populi Romani”, które od kwietnia 2014 r. peregrynują po Polsce.

ZAKOŃCZENIE PEREGRYNACJI W DIECEZJI EŁCKIEJ
14

Maryjo, bądź nam przewodniczką w wierze

Marek Sobisz

Przez prawie dziewięć miesięcy po diecezji ełckiej wędrowała kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpoczęła się 21 września 2013 r. w konkatedrze w Suwałkach, a zakończyła 7 czerwca 2014 r. na placu św. Jana Pawła II, nad którym góruje potężny i piękny pomnik Papieża Polaka.

BOŻE CIAŁO
15-17

Oto wielka tajemnica wiary...

Ks. Ireneusz Skubiś

Obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie to niewątpliwie wielka tajemnica wiary, która mówi o Jego Boskiej naturze. Żywy i prawdziwy, jest obecny pod postacią Chleba i Wina i przez posługę kapłana dostępny dla nas w każdej chwili.

Cuda nad cuda - Pan idzie z nieba

Jerzy Wacławski

Geneza uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie Bożym Ciałem, sięga 750 lat wstecz. Uroczystość ta wyraża szczególną wdzięczność Kościoła za niezwykły dar obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie

Boże Ciało w Łowiczu

Elżbieta Nowak

NOWA EWANGELIZACJA
18-19

Głosić Chrystusa każdemu człowiekowi

Z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim, o rekolekcjach ewangelizacyjnych i peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego po parafiach archidiecezji lubelskiej rozmawia Urszula Buglewicz

KRÓLUJE JUŻ ĆWIERĆ WIEKU
20-21

Cierpliwie Słuchająca

Ks. Łukasz Jaksik

Miejsce to słynie z wielu inicjatyw duszpasterskich. Organizowane są tam zjazdy trzeźwościowe, spotkania grup religijnych i liczne pielgrzymki. Najsłynniejszy jest jednak obraz Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej czczony w sanktuarium od lat

RELACJE
22

Jezus fundamentem katolickiej szkoły

Ks. Waldemar Kulbat

Jaka jest rola nauczycieli katolickich w dzisiejszej szkole? Co mają do zaoferowania młodzieży w szkołach wyznaniowych, a co w państwowych?

Ingres bp. Kazimierza Gurdy do katedry siedleckiej

(Red.)

Ingres bp. Kazimierza Gurdy do siedleckiej katedry pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbył się 25 maja br.

FAKTY I OPINIE
23

Świętość nie potrzebuje PR-u

Krystyna Czuba

Po kanonizacji Jana Pawła II, w wielkiej wdzięczności za ten niezwykły dar winniśmy pisać i mówić, co jest dziś najważniejsze dla człowieka wierzącego i dla Kościoła w Polsce, a czego uczy Jan Paweł II.

50-lecie Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL

Ks. Marcin Nabożny

Instytut Historii Kościoła i Patrologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodzi w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia swego istnienia.

ODTWARZAMY SZLAK GEN. ANDERSA
28

Pionierskie podejście do historii

Andrzej Tarwid

Prof. Norman Davies oraz wydawnictwo Rosikon Press i MillionYou zapraszają wszystkich do współpracy w zbieraniu świadectw, które pozwolą odtworzyć cały szlak, jaki przeszli żołnierze gen. Władysława Andersa

WYŻSZY INSTYTUT TEOLOGICZNY W CZĘSTOCHOWIE
29

Konferencja Maryjna

Marian Florek

W dniu 30 maja 2014 r. w Wyższym Instytucie Teologicznym odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Teologia zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie”.

PAMIĘĆ - KARD. STANISŁAW NAGY SCJ
30

Wspominali kardynała

Agnieszka Konik-Korn

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie 5 czerwca br. została odprawiona Msza św. w intencji śp. kard. Stanisława Nagyego SCJ w pierwszą rocznicę jego śmierci.

WIARA I ŻYCIE
31

Spojrzenie miłości

Ks. Mariusz Rosik

W książce „Boskie Oblicze. Całun z Manoppello” Paul Badde przedstawia historię wizerunku Jezusa odbitego na delikatnej tkaninie. Całun z Manoppello, o którym opowiada książka, nie jest wizerunkiem ważniejszym od całunu z Turynu ani nie jest od niego mniej ważny. Badde mówi, że różnica między nimi jest taka sama, jak między dniem i nocą. Te obrazy nie tylko się różnią – można powiedzieć, że one się uzupełniają.

Nazywaliśmy go ojcem

Małgorzata Cichoń

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Ks. Mariusz Frukacz

15 CZERWCA 2014 - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
34

Trójca Święta – wzór doskonałej wspólnoty

Ks. Marek Łuczak

Prawda o Bogu w Trójcy Jedynym należy do największych tajemnic chrześcijaństwa, której nie da się zgłębić do końca. Można jedynie się do niej zbliżyć, czemu mają służyć wszelkie próby jej opisania, najczęściej zresztą za pomocą metafor i mglistych intuicji

FELIETONY
35

Obama w Warszawie

Mirosław Piotrowski

Prezydent USA przyleciał do Warszawy. Bez wizy, choć Polacy, których nazywa największymi przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych, ciągle muszą stać w upokarzających kolejkach po amerykańskie zezwolenia i słono za nie płacić.

Otwarcie bardzo potrzebne

Krzysztof Czabański

W powyborczych dyskusjach pojawia się teza, że Prawo i Sprawiedliwość powinno poszukiwać porozumienia z ugrupowaniami prawicowymi, które przegrały w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czyli z Solidarną Polską i Polską Razem.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Czas się obudzić

O naiwności, beztrosce i braku realistycznego myślenia w sprawie bezpieczeństwa militarnego Polski – z dr. Grzegorzem Kwaśniakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

PROSTO I JASNO
39

Obrona sumienia dzisiaj to zapora przed totalitaryzmem jutro

Czesław Ryszka

Zainicjowana przez dr Wandę Półtawską Deklaracja Wiary lekarzy katolickich, podjęta dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II, rozwścieczyła polityków PO oraz związane z nimi środowiska lewackie. Cóż złego jest w tym, że część lekarzy, chcąc być w zgodzie ze swoim sumieniem, publicznie potwierdziła, że dla nich ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci, co oznacza odmowę współpracy przy in vitro, aborcji czy eutanazji, jak również przepisywania środków antykoncepcyjnych?

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Najlepszy polityk?

(pr)

Zakazane piekło

(pr)

Uganda na celowniku

(pr)

Biskup mediatorem

(pr)

Walka o życie

(pr)

Zagrożeni katolicy

(pr)

LEKCJA HISTORII
40-41

„Dzieje Polski” ku przestrodze i pokrzepieniu serc

Z prof. Andrzejem Nowakiem na temat jego epokowego dzieła – rozmawia Leszek Sosnowski

PRAWDZIWA TWARZ JERZEGO OWSIAKA
42-43

Jerzy Owsiak na bakier z Kościołem i patriotyzmem

Jerzy Robert Nowak

Niedawno ogłoszono, że laureatem plebiscytu „Ludzie Wolności”, organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” i TVN, w kategorii „społeczeństwo” został Jerzy Owsiak. Dla wielu osób była to wiadomość szokująca ze względu na ogromną kontrowersyjność tej postaci.

43

Czerwone dynastie

(akw)

GASPAR DA GAMA Z POZNANIA
44-45

Poznaniak odkrywcą Brazylii

Witold Iwańczak

Okres wielkich odkryć geograficznych kojarzy nam się z żeglarzami z takich krajów, jak Hiszpania, Portugalia, Anglia czy Francja, ale na pewno nie z Polski. Jednak w 1500 r. na ziemi brazylijskiej stanął po raz pierwszy tajemniczy odkrywca urodzony w Polsce.

MUNDIAL W BRAZYLII
46

Przygotujcie się! Szóste nadchodzi!

Ks. Jacek Molka

To hasło reprezentacji Brazylii, które przypomina, że już pięć razy zdobyła ona mistrzostwo świata w piłce nożnej. Czy dokona tego po raz szósty? Bardzo możliwe, bo od 12 czerwca do 13 lipca właśnie w kraju kawy rozgrywany jest mundial

PREZENTACJE
47

Zwycięzcy konkursu „Życie jest cudowne”

Katarzyna Maciejewska

W tym roku po raz pierwszy inicjatorzy Marszów dla Życia i Rodziny w Będzinie oraz firma fotograficzna Cyberlab.pl w Będzinie, we współpracy z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Warszawie, zorganizowali Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Życie jest cudowne”.

Czterdzieści lat minęło...

Mieczysław Zaręba

PROPOZYCJE
48

Po raz 50. festiwal w Kamieniu Pomorskim

Roman Kraszewski

FELIETONY
49

Bóle prezydenta

Zdzisław Skotnicki

Świętowanie

Alina Czerniakowska

GORĄCY TEMAT
50

Błogosławieni pokój czyniący

O. Andrzej Madej OMI

W Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, od kilku miesięcy w naszej rzymskokatolickiej kaplicy misyjnej modlimy się: „Ojcze, niech przyjdzie Twoje królestwo!/ Jezu, daj nam Twój pokój!/ Duchu Święty, Uzdrowicielu, przyjdź...”.

SPOTKANIE Z PROF. ZDZISŁAWEM J. RYNEM
51

Lekarz, podróżnik, dyplomata

(M. F.)

Kolejna książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” stała się powodem zaproszenia jej autora – prof. Zdzisława Jana Ryna do auli „Niedzieli” na spotkanie, które wpisuje się w niemałą już tradycję jego wizyt w naszej redakcji. Każda obecność profesora jest dla nas chwilą wyjątkową.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Droga do świętości?

RÓŻNE
53

Kalendarium 15-21 VI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Truskawkowy deser

Truskawki

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Nie stój w miejscu

Kl. Tomasz Podlewski

„No, jeszcze Boże Ciało i już wakacje” – usłyszałem niedawno na przystanku. Niewątpliwie oddzielanie czasu wielkanocnego od wakacyjnego to ważna rola tego dnia, jednak zastanawiałem się, co innego wnosi ta uroczystość w nasze życie&hellip

Kobieta motyl

Ks. Grzegorz Bartko

W pokoju było przytulnie i czysto. Na nocnym stoliku leżał różaniec, okulary i niezjedzony jogurt. Z małego radyjka płynęły subtelne dźwięki muzyki fortepianowej.

Skauci Europy artystycznie

„Gryka jak śnieg biała..." – zobacz historyczny spektakl zorganizowany przez Skautów Europy z udziałem 150 osób! Spektakl, który bawi, wzrusza i uczy.

67

Wakacje w ostańcach jurajskich

Ks. Dariusz Nowak

24-26
SYLWETKA:

...Dobrego...Dziękuję

Mateusz Wyrwich

Autor ponad pół setki tomów wnikliwych opowiadań i powieści. Portrecista miejskich i podmiejskich typów, lumpów i profesorów, myślicieli szukających prawdy. Kronikarz i malarz Warszawy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Będzie więcej okazji do spowiedzi

Ks. Piotr Bączek

Od 1 września w naszej diecezji przybędzie miejsc, gdzie kapłani będą spowiadać w ramach rozpisanych dyżurów tzw. stałego konfesjonału.

Izba Tradycji w plebańskiej stodole

PB

Wynikiem współpracy parafii pw. św. Katarzyny w Cięcinie i władz gminy Węgierska Górka tuż obok zabytkowego kościoła została otwarta Izba Tradycji.

Sanktuarium naszego sumienia

Monika Jaworska

Bóg za każdym razem odzywa się w naszym sumieniu jak w sanktuarium. Bóg jest sanktuarium naszego sumienia w nas. Ten głos słyszymy codziennie, ile razy chcemy podjąć jakąkolwiek decyzję, kiedy ją podejmujemy

Niedziela częstochowska

Podążając za Najświętszym Sakramentem

Ks. Ireneusz Skubiś

Coroczna procesja Bożego Ciała daje nam możliwość nowych przemyśleń, refleksji, zastanowienia się nad pewnymi kwestiami. Dzieje się bowiem rzecz niecodzienna: wśród rzeszy ludzi na ulicach naszych miast i wsi pojawia się Jezus Eucharystyczny!

„Chór Jana” – z miłości do muzyki

Beata Włoga

Niedziela podlaska

Całkowity dar z siebie

Edyta Malinowska-Klimiuk

Wspólnota Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce przyjęła w swoje szeregi już drugą siostrę w ciągu 10 lat, od kiedy siostry osiedliły się w Hajnówce.

Święcenia kapłańskie

Archiwum WSD

Dwóch diakonów diecezji podlaskiej przyjęło święcenia kapłańskie

Harcerska wyprawa „Uniamo le generazioni” – łączymy pokolenia

Druh Rafał Wrzosek, 1. SDH GROM

W dniach 14-21 maja prawie 60-osobowa reprezentacja chorągwi mazowieckiej ZHP razem z ponad 1500 harcerzami z całej Polski brała udział w wyprawie do Włoch zorganizowanej z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Niedziela kielecka

Hospicjum już działa

Agnieszka Dziarmaga

Kielce doczekały się pierwszego hospicjum stacjonarnego. Poświęcenie i uroczyste oddanie do użytku placówki zaplanowano na 16 czerwca. Hospicjum zbudowała Caritas Diecezji Kieleckiej, a tysiące wrażliwych ludzi ma w tym dziele swój udział.

„Obecni” o wolności

Agnieszka Dziarmaga

Problematyce wolności w jej szerokich kontekstach oraz historycznych i biblijnych uwarunkowaniach, polskim drogom do wolności oraz interpretacjom i nadinterpretacjom pojęcia „wolność” poświęcony jest najnowszy numer „Obecnych”

Z katedralnego wzgórza otacza opieką Kielce

Władysław Burzawa

Kielecka bazylika katedralna to najważniejsze w diecezji sanktuarium, które na trwałe wrosło w historię miasta i regionu, a cudowny wizerunek Maryi Łaskawej Kieleckiej jest znany nie tylko kielczanom. Maryja czczona jest w cudownym obrazie od kilkuset lat.

Azyl miłości i bezpieczeństwa

Katarzyna Dobrowolska

Przez dwadzieścia pięć lat Dom Samotnej Matki w Wiernej dał schronienie 310 matkom, 130 dzieciom i 120 noworodkom. Wszyscy otrzymali tutaj miłość, bezpieczeństwo i wsparcie od sióstr pasterzanek, które od początku kierują placówką.

Niedziela małopolska

Bądźmy razem!

Maria Fortuna-Sudor

W najbliższy czwartek 19 czerwca będziemy świętować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem. W przestrzeni publicznej naszych miast, miejscowości i wiosek zaznaczymy swą obecność i wyznamy wiarę.

Przez góry do Boga

Marcin Konik-Korn

Wiele łaski i cudów wyprosiła już u Boga Kundusia. Bóg bowiem upodobał sobie ludzi czystego serca, którzy – choć wedle świata niewiele znaczą – mogą ten świat zmieniać według Ewangelii i przykazania miłości.

Niedziela w Eremie

Agnieszka Konik-Korn

„O błogosławiona samotność, która otwierasz serce na Boga i ludzi” – o słowach tej pustelniczej maksymy zapewne z ulgą i radością będą myśleć bielańscy kameduli po pielgrzymim „oblężeniu”, jakie miało miejsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Srebrnej Górze.

Niedziela lubelska

Dar wolności

Anna Gliwa

25. rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. stała się okazją do modlitwy i refleksji nad najnowszymi dziejami Polski

Każdy ma głosić Ewangelię

Urszula Buglewicz

Na szlaku rekolekcji ewangelizacyjnych i wędrówki kopii Krzyża Trybunalskiego znalazła się parafia pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku

Otrzymanej łaski nie zmarnujemy

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Lublinie otrzymała bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II

Niedziela legnicka

Czwarta bazylika w diecezji legnickiej

Oprac. ks. Włodzimierz Gucwa

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu 15 czerwca zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej

4 tys. uśmiechów – festyn dla dzieci z legnicką Caritas

Ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 2 czerwca ponad 4 tys. dzieci z terenu diecezji uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez legnicką Caritas z okazji Dnia Dziecka. „Bądźmy razem” – to hasło, które towarzyszy tej inicjatywie już od kilku lat.

Jeleniogórskie Święto Matki

Ks. Piotr Nowosielski

Jeleniogórskie Święto Matki, które odbyło się już 26 raz., zorganizowane zostało przez parafię pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach z proboszczem ks. dr. Józefem Stecem na czele.

Niedziela łódzka

Bądź świadkiem Chrystusa!

Anna Skopińska

Jeśli zaproszę Boga do swojego życia, do swojej rodziny, jeśli przestanę myśleć tylko o sobie, to On wszystko poukłada – mówił abp Konrad Krajewski w homilii podczas odbywającego się 8 czerwca Święta Eucharystii – bo najkrótszym wyznaniem wiary jest: Jezu, ufam Tobie! Nie sobie! – dodał.

Rodzina silna Bogiem

Henryk Tomczyk

W tym roku Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach odbyła się w ostatnią niedzielę maja. Motywem przewodnim spotkania były słowa: „Rodzina silna Bogiem”

Święto Eucharystii

Dagmara Zalewska

W tegoroczne Święto Eucharystii wpisały się również Ogólnopolskie Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. 500-osobowa grupa dzieci i młodzieży z różnych diecezji była obecna w Łodzi już od 6 czerwca.

Niedziela przemyska

Rodzina ikoną życia

Łucja Wiszlańska

Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny, szósty z kolei, był jednym ze 120 organizowanych w całej Polsce. Uczestnicy w wielkiej liczbie manifestowali przywiązanie do wartości rodzinnych, szacunek do życia

Zanim wyruszymy w procesji Bożego Ciała

Z s. Thérèse-Marie z Karmelu w Cornillon w Belgii rozmawia Joanna Szubstarska

Śladami brata Alberta

Arkadiusz Bednarczyk

Ten wielki filantrop kilkakrotnie przebywał na Podkarpaciu – spotkał się m.in. z bp. Józefem Pelczarem, a we dworze w Zaczerniu k. Przeworska był gościem hrabiostwa Dzieduszyckich...

Niedziela rzeszowska

Dla służby Bogu i ludziom

Kl. Dominik Radoń

Święcenia diakonatu są podniosłą i niezwykle bogatą duchowo uroczystością dla całej diecezji. Tegoroczne święcenia miały miejsce 31 maja o 16.30 w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w katedrze rzeszowskiej.

Rodzinny marsz za życiem

Izabela Fac

„Pierwszą i podstawową komórką „ekologii życia” jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc to, co konkretnie znaczy być osobą” – pisał św. Jan Paweł II w encyklice „Centesimus annus” w 1991 r.

Biskup Edward Białogłowski – Honorowym Podhalańczykiem

Ks. Paweł Liszka

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie 23 maja br. odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem Wojska Rzeszowskiego Garnizonu, z racji przypadającego 26 maja Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, który również wygłosił słowo Boże.

Niedziela sandomierska

Ukoronowanie

Jadwiga Zynwala

Najświętsza Maryja Panna jest bliska każdemu z nas. Pośród wielu tytułów i imion, jakimi została obdarzona przez Kościół, jakich używamy każdego dnia, zwracając się do Niej, najważniejsze wydaje się słowo Matka. Ono wyraża wszystko.

Okruchy dobra

Katarzyna Woynarowska

17 czerwca obchodzone jest w Kościele wspomnienie św. Brata Alberta Chmielewskiego. Kościół w tym dniu szczególnie zachęca – czytamy w kalendarzu liturgicznym – do wspierania ubogich i modlitwy za tych, którzy się nimi opiekują

Niedziela sosnowiecka

Święcenia diakonatu

Piotr Lorenc

Diecezja sosnowiecka ma trzech nowych diakonów: Karola Nędzę, Michała Fucię i Adriana Łukowicza. Święceń diakonatu udzielił klerykom biskup Grzegorz Kaszak, 31 maja w czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Jaroszowiec promieniujący świętością

Ks. Tomasz Zmarzły

W wigilię liturgicznego wspomnienia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w piątkowy wieczór 30 maja rozpoczęły się tradycyjne czuwania w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu.

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Piotr Lorenc

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski wprowadził 1 czerwca relikwie św. Jana Pawła II do trzech parafii naszej diecezji: św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni i św. Barbary w Sosnowcu

Niedziela świdnicka

Pięknieje wałbrzyski św. Wojciech

Marek Zygmunt

Nasza wspólnota coraz bardziej pięknieje i fizycznie, i duchowo – mówił, zwracając się do bp. Ignacego Deca z prośbą o poświęcenie nowego sufitu, ławek i oświetlenia proboszcz wałbrzyskiej wspólnoty pw. św. Wojciecha ks. kan. Stanisław Wójcik.

Wolność to…

Tomasz Pluta

Z bardzo ciekawą inicjatywą obchodów 25-lecia wolności wyszła społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

Pierwszeństwo osoby przed rzeczą

Bp Ignacy Dec

Patrząc na wydarzenia w kraju i na świecie, za św. Janem Pawłem II przypominamy o priorytecie osoby przed rzeczą. Dzisiaj bywa, niestety, inaczej: człowiek bywa podporządkowany rzeczom.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pieczęć dziejów

Patrycja Skrobańska

Trójca Święta przerasta możliwości poznawcze naszego ludzkiego rozumu i z tego właśnie powodu można Ją zrozumieć i poznać jedynie dzięki objawieniu.

W duchu św. Andrzeja Boboli

Ks. Aleksander Ziejewski, o. Bernard Gonska SJ

Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do bazyliki św. Jana Chrzciciela i odpust parafialny ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, w jezuickiej parafii.

Kościół powszechny świątynią Ducha Świętego

Antoni Kazimierz Janicki

Jako Ciało Chrystusa Kościół jest Świątynią Ducha Świętego. Duch Chrystusa zamieszkuje w nim, ożywia go i porusza. Z tego życia wewnętrznego w Duchu Świętym powstaje w nim jego dynamizm apostolski, Kościół jest wspólnotą Zesłania Ducha Świętego, wspólnotą misyjną, ustanowioną w dzień Zielonych Świąt, aby ustawicznie się uświęcał i aby w nim wierzący mieli przez Chrystusa w jednym Duchu dostęp do Ojca Przedwiecznego (por. Ef 2,18).

Niedziela toruńska

Święta rozrzutność

Ks. Rajmund Ponczek

W zmożony ruch w wiosce trwa od wczesnych godzin. Szczególna krzątanina przy domach, gdzie budowane są ołtarze, cztery ołtarze na Boże Ciało. Nie przychodzą specjalne ekipy budowlane, fachowcy. Budują i pomagają własne rodziny, także ta ich część, która mieszka dalej, w odległych miejscach. Ludzie naciągają płótna, wieszają święte obrazy, stawiają tron

Wiara i kultura

Ks. Piotr Roszak

Stało się już zwyczajem, że w okresie wiosennym Wydział Teologiczny UMK organizuje międzynarodowe konferencje poświęcone aktualnym wyzwaniom, przed jakimi staje człowiek wiary. Są one okazją do głębszej refleksji w gronie specjalistów nie tylko z Polski, ale także z zaprzyjaźnionych uczelni zagranicznych

Marsze dla Życia i Rodziny

Tysiące mieszkańców Torunia uczestniczyło w Marszu dla Życia i Rodziny. Ludzie, dla których życie jest cenną wartością, wyszli na toruńskie ulice, by pokazać, że rodzina oparta na wartościach chrześcijańskich, otwarta na nowe życie jest siłą ojczyzny i Kościoła

Niedziela warszawska

Powołani 24H

(as)

Bądźcie misjonarzami nadziei i miłości w świecie – wzywał nowo wyświęconych kapłanów abp Henryk Hoser. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło z jego rąk święcenia prezbiteratu.

Znałem „Sprawiedliwego” księdza

Z ks. prał. Hieronimem Średnickim, proboszczem parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, rozmawia Milena Kindziuk

Z Bogiem w dłoniach

Artur Stelmasiak

Dzięki nadzwyczajnym szafarzom niedzielna Komunia święta trafia do wszystkich, którzy na nią czekają.

Ster na wychowanie

Andrzej Tarwid

Szkoły i przedszkola prowadzone przez stowarzyszenie „Sternik” za główny cel stawiają sobie pomaganie rodzicom w wychowaniu dzieci. A dobre wychowanie przekłada się na bardzo dobre wyniki w nauce

Niedziela wrocławska

Procesje Bożego Ciała po wrocławsku

Krzysztof Kunert

Każdego roku w procesjach Bożego Ciała uczestniczą dziesiątki tysięcy mieszkańców. Tego dnia dolnośląskie miasta i wsie na kilka godzin zamierają. Nie inaczej jest we Wrocławiu.

Chciałbym, by w Kościele każdy czuł się jak w domu

Rozmowa z abp. Józefem Kupnym

16 czerwca mija rok od ingresu abp. Józefa Kupnego do archikatedry wrocławskiej i objęcia metropolii wrocławskiej. O pierwszym roku posługi w archidiecezji, planach i nadziejach na przyszłość z abp. Józefem Kupnym rozmawia Magdalena Lewandowska

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Iść z Jezusem

Bp Marian Rojek

Wspólnota Chrystusowego Kościoła musi nie tylko żyć świadomością trudnej i wymagającej miłości wobec Boga i bliźniego, ale również winna dostrzegać trudną do zrozumienia przez ten świat mądrość krzyża.

I Forum Nowej Ewangelizacji

Katarzyna Efner

Ewangelizujmy, by spełniać Boże pragnienie” – to przewodnie hasło I Forum Nowej Ewangelizacji, które odbyło się 24 maja br.

Zwierzyniec zawsze wierny Chrystusowi

Dorota Łukomska

W życiu każdej parafii katolickiej, przynajmniej raz na 10 lat zdarza się czas szczególny, kiedy wszyscy parafianie mogą dać szczególny wyraz swej wiary i przywiązania do Kościoła. Ten czas to misje św.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Dzień Ojca

Aleksandra Marcińczak

Do Dnia Ojca raczej się tak nie przygotowujemy jak do Dnia Matki. To święto jest mniej „popularne”. Tymczasem rola ojca w rodzinie i społeczeństwie ma tak samo ważne znaczenie, jak i mamy.

Papież i Karolina

Katarzyna Jaskólska

Kim jest dla mnie św. Jan Paweł II? I co ma z nami wspólnego bł. Karolina Kózkówna? – zastanawiała się młodzież. 3 czerwca na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja dla gimnazjalistów, licealistów i studentów z udziałem bp. Stefana Regmunta.

Maryjny kapłan

Ks. Adrian Put

Kiedy pielgrzymujemy do Rokitna, aby oddać cześć Matce Bożej Królowej Polski i Ziem Odzyskanych, często nie zdajemy sobie sprawy, że Opatrzność Boża wskazała to miejsce przez Kazimierza Jana z Bnina Opalińskiego.

Reklama

Najpopularniejsze

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan,...

Świat

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan,...

Jak zrobić prezent Żonie? Heres w nowym utworze

Wiara

Jak zrobić prezent Żonie? Heres w nowym utworze "Więcej...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

Kościół

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...