Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce" (Mt 17, 2). Ewangeliczną scenę przemienienia Chrystusa, w której trzej apostołowie, Piotr, Jakub i Jan, zdają się jakby porwani pięknem Odkupiciela, można przyjąć za ikonę chrześcijańskiej kontemplacji. Utkwić wzrok w Chrystusowym obliczu, rozpoznać Jego tajemnicę w zwyczajnej, bolesnej drodze Jego człowieczeństwa, aż ujrzy się Boski blask, objawiony ostatecznie w Zmartwychwstałym, zasiadającym w chwale po prawicy Ojca, to zadanie każdego ucznia Chrystusa, a zatem i nasze zadanie. Kontemplując to oblicze, otwieramy się na przyjęcie tajemnicy życia Trójcy Przenajświętszej, by doznawać wciąż na nowo miłości Ojca i cieszyć się radością Ducha Świętego. W ten sposób urzeczywistniają się również dla nas słowa św. Pawła: "wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu" (2 Kor 3, 18).
Jan Paweł II
(List Apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 9)

22 grudnia. Chór parafialny "Fraza" z Kosiny przebywał w miejscowości Coligny (Francja), gdzie w miejscowym kościele pw. św. Marcina wystąpił z koncertem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek oraz pieśni folklorystycznych. Zaprezentował również utwory klasyków, między innymi G. F. Haendla (Alleluja), W. A. Mozarta (Ave Verum), M. Gomółki (Nieście chwałę) i Wacława z Szamotuł (Już się zmierzka). Występ chóru został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców Coligny, którzy po brzegi wypełnili kościół. Chórzyści wystąpili także w miejscowości Siegsdorf (Niemcy). Zajęcia z Chórem "Fraza" prowadzą Małgorzata Dzień i Agnieszka Rajwer, a w tournee do Francji artystom z "Frazy" towarzyszył kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Józef Bar, rodem z Kosiny.

23 grudnia. W Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 otwarto Schronisko dla bezdomnych "Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej". Uroczystego poświęcenia "Przystani" dokonał bp Stefan Moskwa. Schronisko powstało z inicjatywy parafii jarosławskich w roku Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Na schronisko zaadaptowano budynek dawnej Kolumny Sanitarnej, przekazany na ten cel przez Sejmik Wojewódzki. Docelowo mieszkanie w Schronisku znajdzie kilkadziesiąt osób.

1 stycznia. W Paryżu zakończyło się, trwające od 28 grudnia, Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé. W XXV etapie Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię uczestniczyło 80 tys. młodzieży. Podczas Spotkania młodzi gromadzili się trzy razy dziennie na wspólną modlitwę, a w małych grupach międzynarodowych dzielili się Ewangelią i rozważali List Brata Rogera pt. Bóg zawsze kocha. Wśród 28 tys. młodych z Polski znalazła się 600-osobowa grupa młodzieży z archidiecezji przemyskiej. Pielgrzymom z naszej archidiecezji towarzyszyli: ks. Jan Dąbal, ks. Marek Gajda (Chłopice) i ks. Jan Bober z Przemyśla, ks. Wiesław Siwiec z Sanoka, ks. Andrzej Pawlik z Zarszyna, ks. Jan Bździkot z Krosna, ks. Janusz Klamut z Rzepedzi i ks. Grzegorz Polasz z Jarosławia.

3-4 stycznia. Arcybiskup Józef Michalik celebrował Eucharystię w bazylice katedralnej, w której wzięli udział pracownicy Caritas ze wszystkich placówek w archidiecezji przemyskiej. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do sali Domu Katolickiego "Roma" na spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie. W sobotę 4 stycznia Metropolita Przemyski sprawował Mszę św. w Domu Rekolekcyjnym w Zboiskach i dzielił się opłatkiem ze zgromadzonymi tam samorządowcami archidiecezji przemyskiej. W ramach spotkania ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec, wykładowca historii kościoła w rzeszowskim Seminarium Duchownym, wygłosił prelekcję Kwestie społeczne w działalności błogosławionego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Tego samego dnia bp Adam Szal odprawił Mszę św. w kaplicy Bursy przy ul. Chopina 1 w Przemyślu na rozpoczęcie wieczoru opłatkowego dla przemyskiego środowiska prawniczego.

5 stycznia. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie odbyła się instalacja 7 nowo mianowanych kanoników Brzozowskiej Kapituły Kolegiackiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Prepozytem Brzozowskiej Kapituły jest ks. prał. Marian Wolicki, profesor filozofii w przemyskim Seminarium Duchownym, zaś kustoszem ks. prał. Jan Strojek, proboszcz Kolegiaty w Brzozowie.

5 stycznia. W Przemyślu i w parafiach archiprezbiteratu przemyskiego miała miejsce trzecia edycja "Kolędy na Szpital". Przy kościołach i w miejscach charytatywnych koncertów i spektakli kwestowano na karetkę "Dzieciątka Jezus" dla Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. W bazylice archikatedralnej wystąpił Chór "Magnificat" pod batutą ks. Mieczysława Gniadego, w sali przy Kościele Salezjanów aktorzy Teatru Oratoryjnego wystawili Jasełka salezjańskie, w kościele Świętej Trójcy młodzież z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży przedstawiła Przemyskie Betlejem, a młodzi z parafii pw. św. Jana Apostoła (Przekopana), ze specjalnie przygotowanym programem, kolędowali w domach parafian. Warto przypomnieć, że w poprzednich dwóch edycjach "Kolędy" zebrano prawie 80 tys. zł. Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej i Redakcja Niedzieli Przemyskiej wyrażają wdzięczność duszpasterzom i wolontariuszom z grup apostolskich za zaangażowanie oraz wspólnotom parafialnym za materialne wsparcie tego charytatywnego dzieła.

5 stycznia. Pod hasłem Jeden drugiego brzemiona noście (Ga 6, 2) w Krośnie i w archiprezbiteriacie krośnieńskim kwestowano na rzecz powstającego tam Hospicjum. Dzięki środkom zebranym w poprzedniej edycji tej dobroczynnej akcji zakupiono działkę wraz z kompleksem budynków, które wymagają teraz przystosowania do właściwego funkcjonowania Stacji Opieki Domowej "Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Domowej Opieki Paliatywno-Hospicyjnej oraz Długoterminowej Opieki Domowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej". Inicjatorami charytatywnego dzieła są Prezydent Miasta Krosna, Archiprezbiterat Krośnieński oraz Koło Hospicyjno-Charytatywne "Caritas" z siedzibą w Krośnie.

5 stycznia. W klasztorze Sióstr Felicjanek w Przemyślu miało miejsce świąteczne spotkanie dla sióstr ze zgromadzeń zakonnych posługujących w Przemyślu i okolicy. Świąteczny dzień wspólnoty rozpoczął się Nieszporami w kaplicy klasztornej. Po nabożeństwie był czas zadziwienia się tajemnicą Bożego Narodzenia przez radość wspólnego kolędowania. Dwa poprzednie spotkania (2001, 2002) odbyły się w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek w Przemyślu.

5 stycznia. Przemyski Chór "Gospel" gościł w Płocku, gdzie w tamtejszej katedrze wziął udział w świątecznym koncercie kolęd. Z przemyskimi artystami, już kolejny raz, śpiewała znana wokalistka jazzowa Ewa Uryga.

11 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zgromadzili się świeccy nauczyciele religii z północnego rejonu archidiecezji na dorocznym dniu skupienia. Konferencje ascetyczne wygłosił ks. Jan Częczek, nauczyciel doradca w przemyskim Oddziale Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii miały miejsce agapa, dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie. Świąteczne spotkanie katechetów zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

12 stycznia. W parafii Świętej Trójcy w Przemyślu zgromadzili się pątnicy Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grup św. Jacka, św. Kazimierza i bł. Józefa Sebastiana. Eucharystii przewodniczył biskup pielgrzym Adam Szal, w asyście ks. dyrektora Kazimierza Bełcha i duszpasterzy wspólnot pielgrzymkowych. Liturgię Mszy św. animowali młodzi z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży i zespół "Soul" z Sanoka pod batutą Moniki Brewczak. W ramach pielgrzymkowego "opłatka", artyści z Sanoka i Przemyśla zaprezentowali wiązankę najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

28 grudnia-1 stycznia. W Paryżu w Spotkaniu Młodych organizowanym przez Wspólnotę z Taizé uczestniczyło 20 alumnów przemyskiego Seminarium.
5 stycznia. W niedzielę "seminaryjną" alumni przebywający na feriach świątecznych odwiedzili 160 wspólnot parafialnych archidiecezji przemyskiej dziękując za wsparcie materialne i duchowe okazywane Wyższemu Seminarium Duchownemu w Przemyślu. Niektórzy alumni spotkali się z grupami modlitewnymi skupiającymi członków Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego oraz z grupami dzieci i młodzieży. Podczas Mszy św. odczytali oni słowa podziękowania skierowane przez rektora ks. Mariana Rojka:
Drodzy Przyjaciele Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu
Dzisiejsza Ewangelia jeszcze raz przypomniała nam prawdę o tym, że "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas". Radość tego wydarzenia jest wciąż obecna w naszych sercach i wyrażamy ją na różny sposób, choćby przez świąteczne kolędowanie. Również i Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu pragnie w tej atmosferze bożonarodzeniowej życzliwości podziękować za wszystkie życzenia i pozdrowienia. Drodzy Przyjaciele naszego Seminarium, którzy wspieracie nas swoją nieustanną modlitwą, ofiarujecie niedogodności codziennego życia w intencji świętych kapłańskich powołań, którzy swoim darem materialnym - również i tym złożonym dzisiaj na tacę - jak też i darami składanymi jesienią w wielu parafiach w postaci płodów ziemi, pomagacie w zwykłym funkcjonowaniu naszego domu, w kształceniu i wychowywaniu prawie 200 kleryków, jesteście dla nas prawdziwym znakiem Bożego błogosławieństwa, dowodem ludzkiej życzliwości i dobroci. Zawsze dziękujemy Bogu i naszym Dobroczyńcom za wszelkie otrzymane dobro a klerycy, których przedstawiciel pojawił się dzisiaj w Waszej parafii, by osobiście przekazać te słowa wdzięczności, modlą się za Was i polecają Bogu wasze sprawy w sposób szczególny w każdą środę, w dniu wdzięczności wobec wszystkich naszych Dobroczyńców żywych i tych, którzy już odeszli do Pana.
Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu - Przełożeni, Wychowawcy i Klerycy - życzy Kapłanom i wszystkim wiernym, abyśmy w Nowym Roku 2003 - Roku Różańca Świętego i wyjątkowej dla nas bliskości Świętej Bożej Rodzicielki w częstochowskim wizerunku - obdarzali się nawzajem dobrocią i życzliwością, a przez to stawali się coraz lepsi i zbliżali się do świętości.

6 stycznia. Księża przełożeni odwiedzili z wizytą kolędową mieszkania sióstr Zgromadzenia Rodziny Maryi pracujących w przemyskim Seminarium, modląc się o błogosławieństwo Boże dla nich w nowym roku.

7 stycznia. Po świątecznej przerwie do Seminarium powrócili z rodzinnych parafii alumni, podejmując kolejny etap formacji seminaryjnej.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania