Reklama

Niedziela 12/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Prawda sama się nie obroni

Ks. Jarosław Grabowski

Potrzeba dzisiaj dużo odwagi – i tej cywilnej, i tej płynącej z wiary – by nie pozwolić na niszczenie wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo Jana Pawła II.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

W Zakonie Paulinów żywa jest pamięć o wzorowym życiu zakonnym o. Kordeckiego, o jego karności, pracowitości, męstwie i pokorze oraz szczególnej czci i nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

Obserwator
6-7

Obserwator

temat numeru
8-13

Dopaść Karola Wojtyłę

Witold Gadowski

Jak za pomocą mediów usiłuje się zrealizować marzenia Stalina, Bieruta, Kiszczaka i Urbana.

Nie niszczcie wspólnego dobra

Abp Stanisław Gądecki

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone.

Drugi zamach

Abp Marek Jędraszewski

Niszczy się go. Jego – obrońcę człowieka, obrońcę małżeństwa i rodziny, wini się o to, że tolerował rzeczywiście odrażające zło, które przeniknęło do życia Kościoła, ale wiemy dokładnie, że jest to zło, które w dużo większym stopniu stało się nawet zachwalane i jest swoistą ideologią w innych środowiskach.

Kreowanie innej pamięci

Abp Grzegorz Ryś

Wiecie, jak było naprawdę? Wydział ds. Wyznań chciał odebrać seminarium cały budynek. I nie tylko temu krakowskiemu, ale i dwóm innym, które były wtedy jeszcze w Krakowie: częstochowskiemu i śląskiemu. Ot tak chciał wyrzucić kleryków z ich domu, w którym mieszkają, studiują, przygotowują się do kapłaństwa.

271 – za 43 – przeciw 4 – wstrzymało się

Fragmenty Uchwały Sejmu RP w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II, najwybitniejszy Polak w historii. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści.

komentarz
14

Nowa dyktatura elit

Jonathan Luxmoore

Obserwatorom z zewnątrz wydaje się oczywiste, że ostatnie medialne ataki na św. Jana Pawła II w jego ojczyźnie mają motywy polityczne, antykościelne. Niestety, mają one szerszy kontekst: to liberalne elity przejawiają tendencję do narzucania swoich poglądów reszcie świata.

liturgia tygodnia
15-18

Uzdrowienie niewidomego od urodzenia

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 9, 1. 6-9. 13-17. 34-38 lub dłuższa perykopa J 9, 1-41)

Zajaśnieje ci Chrystus

Ks. Krzysztof Kowalik

Wydaje się, że słowa zawarte w Liście do Efezjan są dobrze znane adresatom tego listu. Mógł to być fragment liturgicznego hymnu. Nawiązują one do oświecenia, co może sugerować związki tekstu z chrztem – przejściem z ciemności niewiary i grzechu do światła nowego życia.

„Zbudź się, o śpiący”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Czas Wielkiego Postu, który przeżywamy, zachęca nas do zweryfikowania swojego miejsca w Kościele, swojej relacji z Panem Bogiem i swojego stosunku do Jego nauki.

Ojciec ojczyzny

Ireneusz Korpyś

Był jednym z największych mistyków schyłku średniowiecza.

rekolekcje wielkopostne
19

Potrzebujemy nowej Arki

Ks. Krzysztof Pawlina

Miłość i śmierć – te dwa doświadczenia zatrzymują rozbiegane życie. Pomyśl o swojej śmierci i o tym, co później. Wielki Post może być w tej zadumie pomocny. Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa wymykają się logice doczesności. Może więc warto zajrzeć za zasłonę innego świata?

treści wiary
20-21

Klucz do zrozumienia tajemnicy życia

Rozmawia: Marian Florek

Z obiektywnego, w sensie metafizycznym, spojrzenia na siebie i całą rzeczywistość człowiek zauważa, że sam jest największą doczesną wartością – przekonuje ks. Marian Szymonik, filozof.

życie kościoła
22-27

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Męska twarz Kościoła

Kamil Krasowski

Wiara w Boga, wyznawanie tych samych chrześcijańskich wartości, bezinteresowność, uczciwość, zainteresowanie sobą nawzajem – to w dobie kryzysu męskości sprawia, że panowie coraz częściej szukają w Kościele męskich wspólnot.

Praca misjonarza wymaga cierpliwości

Rozmawia: Katarzyna Dobrowolska

O różnych obliczach Afryki i pracy tarnowskich misjonarzy opowiada biskup kielecki Jan Piotrowski, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
28-29

Anioł z Auschwitz

Katarzyna Krawcewicz

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

historia
30-31

Dachau, czyli piekło na ziemi

Jan Józef Kasprzyk

Obóz koncentracyjny w Dachau miał być, w zamyśle jego twórców, wzorcowy dla powstających przed wybuchem i w czasie wojny kolejnych takich miejsc kaźni. Stał się nawet swego rodzaju ośrodkiem szkoleniowym dla oprawców.

punkt widzenia
32-33

Nie taka zła ta polityka

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Największym osiągnięciem naszych rządów jest zmiana świadomości Polaków, bo wcześniej ludzie nie wierzyli, że po wyborach politycy mogą tak konsekwentnie realizować swój program – mówi Michał Moskal, bliski współpracownik prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

moim zdaniem
34-35

Patriarcha Światosław

Grzegorz Polak

W głowie przeciętnego ukraińskiego żołnierza Polak dziś cieszy się większym zaufaniem i szacunkiem niż przeciętny obywatel Ukrainy.

listy
36

Chcą korespondować

Trele-morele

Aleksandra

nasze sprawy
38-39

Idea szlachetna, ale…

Zebrała Maria Fortuna-Sudor

Na temat edukacji włączającej, która budzi skrajne emocje, rozmawialiśmy z Barbarą Nowak, małopolską kurator oświaty, i prezentującą inną opinię na ten temat Marzeną Machałek, pełnomocnik rządu ds. edukacji włączającej. Pora się dowiedzieć, jakie zdanie w tej ważnej kwestii mają rodzice i nauczyciele.

świat pod lupą
40-41

Czyste powietrze, czysty zysk!

Karol Pepliński

Nie trzeba być zamożnym, aby skorzystać z dofinansowania i przeprowadzić termomodernizację domu czy mieszkania. Zyskujemy nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale także poprawę jakości powietrza.

społeczeństwo
42-43

Jak samorządy rozwiązują globalne problemy?

Tadeusz M. Krasnawski

Europa ulega gwałtownym zmianom, także ta regionalna. O tym, jaki kierunek wkrótce przybierze najbliższy świat wokół nas, rozmawiali samorządowcy i przedstawiciele biznesu w Mikołajkach.

podróżnik
44-47

Tropienie tajemnic

Jacek Pałkiewicz

Księga znajomości Ziemi nie została jeszcze zamknięta. Wielu uczonych uważa, że mamy więcej informacji o Księżycu niż o planecie, na której żyjemy.

dobre rady
48-49

Depresja – jedzenie jest ważne

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Brak apetytu jest jednym z symptomów depresji. Co robić, aby zapobiec niedożywieniu chorego?

Sałatka z awokado i jajkiem

Czy można zaskarżyć sąd?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Sprawa o przyznanie służebności użytkowanej od wielu lat drogi została skierowana do sądu, ale sąd nie spieszy się z jej rozstrzygnięciem. Co można zrobić, by przyspieszyć decyzję sądu? Czy jeśli sprawa bardzo się przeciąga, można zaskarżyć sąd?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Protokół pierwszej pomocy

Tomasz Błaszczyk, specjalista fizjoterapii Primus Medicus

Stłuczenia, skręcenia i inne kontuzje mogą się przytrafić każdemu z nas. Zdarzają się podczas uprawiania sportu i rekreacji, a także na ulicy i w domu.

moim zdaniem
64

Katalog zachowań lokalnych

Witold Gadowski

Nie walczymy z ludźmi, ale przeciwstawiamy się szkodliwym i antyludzkim ideologiom.

z innej beczki
65

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Powszechnie przyjmuje się, że mamuty włochate wyginęły między 15 a 10 tys. lat temu. Naukowcy są jednak przekonani, że zwierzęta te przetrwały jeszcze kilka tysięcy lat w odizolowanych częściach świata, takich jak Wyspa Wrangla, leżąca na północno-wschodnich krańcach Rosji na Oceanie Arktycznym.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

KL

...misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu (diec. włocławska) odbędzie się już po raz piąty?

Jestem do waszej dyspozycji

Adam Szewczyk

Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec zadań, które przede mną – powiedział nowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Abyśmy pamiętali

Maria Fortuna-Sudor

Do udziału zachęcił mnie dziadek – przyznaje Tymoteusz Morys – uczestnik 6. edycji biegu Tropem Wilczym w Jadownikach.

Mocno przemawiają

Maria Fortuna-Sudor

Jest krzyż, korona cierniowa, są gwoździe… I jest grób, w którym złożono Ciało.

Wyjątkowe dróżki

Tadeusz Bysina

Duchowość kalwaryjska to nie tylko rozważanie męki i śmierci Chrystusa, ale również zagłębianie się w życie Jego świętych opiekunów.

Niedziela rzeszowska

Spotkajmy się u św. Józefa

Ks. Waldemar Dopart Kustosz sanktuarium

Kiedy 1 maja ub. roku w święto Józefa Robotnika w Rzeszowie – Staromieściu zostało erygowane sanktuarium poświęcone Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, bp Jan Wątroba podkreślił, że jest to miejsce pojednania człowieka z Bogiem.

Jacek – kandydat na ołtarze

Ks. Mateusz Rachwalski

Dla świętości kluczowe jest wykorzystanie swoich pięciu minut na ziemi. Nieraz jest to bardzo krótkie pięć minut, innym razem obejmuje sto lat i więcej. Ale nie długość życia jest najważniejsza, tylko wypełnienie poszczególnych dni wiarą, nadzieją i miłością.

Odnaleźć Człowieka

Marek Rzucidło

Biskup Jan Wątroba nazwał zmarłego Aleksandra Zaciosa człowiekiem błogosławieństw, człowiekiem miłosierdzia.

Niedziela sosnowiecka

Ekstremalnie dla Boga

ZT

Co roku w Wielkim Poście tysiące ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk wyruszają w nocy, w samotności, w ciszy i skupieniu na swoją Ekstremalną Drogę Krzyżową liczącą 40, a często i więcej kilometrów. Rusza 14. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Z sercem na dłoni

Piotr Lorenc

Jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta to nie tylko profesjonalna pomoc medyczna, pielęgniarska, rehabilitacyjna czy opiekuńcza. Szereg niezbędnych działań podejmują wolontariusze medyczni i niemedyczni.

Być jak św. Józef

Piotr Lorenc

Spotykają się zawsze w pierwszą środę miesiąca, by we wspólnocie oddać się pod opiekę św. Józefowi. Indywidualnie czynią to każdego dnia. Mowa o członkach Wspólnoty św. Józefa.

Niedziela toruńska

Dom pełen wiary

Ewa Melerska

Jak budować rodzinę, w której Bóg stoi na pierwszym miejscu? Jak mówić dzieciom o wierze? Czy nasze życie może być dla drugiego człowieka księgą, z której dowie się on o Jezusie? – na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania o przekazywaniu wiary najmłodszym.

Rower zamiast smartfona

Renata Czerwińska

Półtoraroczna dziewczynka śmieje się, widząc migoczące obrazki na ekranie. Wystarczy poruszyć paluszkiem, żeby je przesunąć albo powiększyć. Z książeczką tak się nie da zrobić mimo prób. Rzuca ją w kąt – chyba jest zepsuta. Sięga do ręki mamy po smartfon.

Mikołaj Kopernik do odpowiedzi!

Renata Czerwińska

Czy Kopernik chodził na wagary? Czego nauczył się w szkole działającej przy parafii Świętych Janów? Czy po nauki wybierał się także do Chełmna i Włocławka?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Jubileusz gorzowskiej kapituły

Ks. Rafał Witkowski

W kościele katedralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. świętowano jubileusz 50-lecia instalacji pierwszej od czasów reformacji kapituły katedralnej na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej.

Sanktuarium to wielka łaska

Katarzyna Krawcewicz

Chcemy, żeby kult św. Weroniki Giuliani na nowo odżył w naszym mieście i w całej diecezji – mówi ks. Tomasz Sałatka, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Szacunek do życia

Gdy będziemy chronić małe życie i mieć świadomość, że jest ono godne tego, abyśmy się za nie modlili, będziemy również mieć szacunek do tego życia, które już istnieje na świecie – mówi Iwona Nowak.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...