Scenariusz wystawy opracowała Maria Mironowicz-Panek, a jej realizację powierzono Janis Cupas. Na wystawie pokazano przy pomocy materiałów biograficznych, fotografii i obrazów życie i twórczość Żeromskiego. W kolejnych salach oglądamy:
- krainę lat dziecięcych, najbliższą Ojczyznę Stefana Żeromskiego, ziemię kielecką
- lata nauki w gimnazjum kieleckim, a potem w Szkole Weterynaryjnej w Warszawie
- czas guwernerki, m.in. na Podlasiu i w Nałęczowie
- pracę w muzeum w Raperswilu
- stosunek do wydarzeń rewolucji 1905-1907 r.
- zaangażowanie w działalność społeczną i oświatową, współtworzenie Towarzystwa Szerzenia Oświaty "Światło" w Nałęczowie
- udział w pracach Naczelnego Komitetu Zakopiańskiego w latach I wojny światowej.
Do bogactwa przedstawionego materiału przyczyniło się Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, Muzeum Lubelskie w Lublinie i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Niektóre utwory Stefana Żeromskiego doczekały się realizacji filmowych. Dzięki uprzejmości Agencji Produkcji Filmowej i Zespołu Message-Film oraz Wytwórni Filmów Fabularnych oglądamy na wystawie kilkanaście kostiumów i rekwizytów z tychże filmów.
Wystawa ukazuje wydarzenia związane z naszą historią i kulturą, nie pozwalając nam o nich zapomnieć. Przybliża nam postać wielkiego pisarza.
Wystawę powinna szczególnie obejrzeć młodzież szkolna. Chcąc mieć zapewnionego przewodnika, należy termin wycieczki ustalić telefonicznie z Dyrekcją Muzeum (tel. 835-43-55). Ekspozycja będzie czynna do marca, w dniach: wtorek, czwartek, niedziela - 10.00-13.00 oraz w środę - 15.00-18.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu