Kościół pomagał ubogim od początku swego istnienia – byli za to odpowiedzialni diakoni. W przypadku Papieży działanością tą zajmowali się członkowie tzw. Rodziny Papieskiej. Natomiast w bulli Innocentego III (1198-1216) pojawiła się po raz pierwszy wzmianka o urzędzie Jałmużnika Apostolskiego. Jałmużnik Jego Świątobliwości ma godność Arcybiskupa i należy do Rodziny Papieskiej, co uprawnia go, między innymi, do uczestniczenia w papieskich ceremoniach liturgicznych. Franciszek, który przykładał wielką wagę do działalności charytatywnej wyniósł obecnego Jałmużnika, Konrada Krajewskiego, do godności kardynalskiej.
Dziś, gdy nowo wybrany Papież przyjął imię Leona XIV, często wspomina się jego poprzednika Leona XIII (1878-1903). Nie wszystkim jest jednak wiadomo, że to właśnie ten Papież podjął decyzję, aby w specyficzny sposób zbierać środki na działalność Urzędu Dobroczynności Apostolskiej - delegował Jałmużnika Apostolskiego, aby w Jego imieniu udzielał Apostolskiego Błogosławieństwa czego wyrazem miał być specjalny dyplom z pergaminu podpisywany przez Jałmużnika, z suchą pieczęcią Urzędu Dobroczynności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dochód Urzędu Dobroczynności Apostolskiej pochodzący z wydawania pergaminów z Papieskim Błogosławieństwem, przeznaczony jest w całości na pomoc dla ubogich i potrzebujących, którzy zwracają się z prośbą o pomoc do papieża.

Włodzimierz Rędzioch
Wydawanie papieskich błogosławieństw, które mają podobiznę aktualnego papieża zostało wstrzymane w momencie śmierci Franciszka. Wznowiono je wraz z wyborem nowego Następcy Piotra, ale na pergaminach pojawiło się zdjęcie Leona XIV.
Pergaminy z papieskim błogosławieństwem można zamawiać osobiście w watykańskiej siedzibie Urzędu, albo internetowo wchodząc na stronę Urzędu Dobroczynności Apostolskiej:www.elemosineria.va