Tradycyjnie, w czasie uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze dzieła rad – wspólnot lokalnych działających przy parafiach. Specjalną nagrodą odznaczono m.in. wspólnotę Rycerzy z Sierakowic (diecezja pelplińska), którzy poprzez program „Krzyż symbolem wiary” podkreślają znaczenie symboli religijnych w przestrzeni publicznej i już od kilku lat odnawiają przydrożne krzyże, a także grupę Rycerzy z Pionek (diecezja radomska), która ofiarnie opiekowała się śp. bpem Piotrem Turzyńskim w czasie jego choroby.
Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Myszyńca (diecezja łomżyńska) za zaangażowanie w organizację zbiórek i transportów pomocowych, które docierały do poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź na Dolnym Śląsku, a także Rycerze z Żalna (diecezja pelplińska) za współorganizowane bezalkoholowego balu charytatywnego połączone ze zbiórką funduszy na leczenie osób potrzebujących,
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Nagrody za działalność programową to okazja, by na nowo ujrzeć tę prostą prawdę, według której staramy się żyć: w lokalnych wspólnotach możemy pomagać najskuteczniej” – wyjaśnił Dyrektor ds. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce Tomasz Konturek. „Naszą wiarę staramy się każdego dnia przekuwać w konkretne dzieła miłosierdzia” – dodał.

Rycerze Kolumba/flickr.com
Ponadto, w trakcie XV Konwencji uhonorowano także rycerską Rodzinę Roku – tym razem tytuł ten otrzymała rodzina Jakuba i Justyny Cybulskich z Brodnicy – a także ks. Krystiana Wilczyńskiego, który jako archidiecezjalny duszpasterz Rycerzy Kolumba w Gdańsku od niemal dekady wspiera Braci w dynamicznym rozwijaniu Zakonu. Kapłan otrzymał Nagrodę imienia założyciela Rycerzy – bł. ks. Michaela McGivneya.
Reklama
Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili hierarchowie, m.in. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i krajowy duszpasterz Rycerzy w Polsce, a także abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski i krajowy duszpasterz Rycerzy w Ukrainie.
„Ta jubileuszowa Konwencja Stanowa (...) wpisuje się z ufną nadzieją o dar pokoju i Jedności” – mówił arcybiskup Depo, nawiązując do postawy, która obok Miłosierdzia, Braterstwa i Patriotyzmu stanowi jeden z filarów działalności Rycerzy. „Według Apostoła duch podziałów ma w sobie coś absurdalnego i św. Paweł sięga po pełne ironii pytanie: Czyż Chrystus jest podzielony?. (...) Naszym więc zadaniem jest ten dar Jedności przyjąć z Jego Serca, a nie ją wymyślać” – dodał, nawiązując do Liturgii Słowa.
Podczas Konwencji Rycerze dokonali także wyboru swoich władz, czyli Rady Stanowej – zespołu wolontariuszy odpowiedzialnych za inicjowanie oraz koordynowanie ciągłego rozwoju programów, formacji oraz liczby członków Zakonu w Polsce. Szefem czyli Delegatem Stanowym, został wybrany Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa, który zastąpi w tej funkcji ustępującego po roku Marka Ziętka. Wawrzkowicz był już Delegatem Stanowym w latach 2017-2020.
W jego posłudze pomagać mu będą: Sekretarz Krzysztof Zuba z Krakowa, Skarbnik Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Radca Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja radomska) oraz Kustosz Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego (diecezja radomska). Skład Rady Stanowej uzupełnia Były Delegat Stanowy Marek Ziętek oraz Kapelan Stanowy abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba/flickr.com
Rycerze Kolumba to największa na świecie wspólnota katolickich mężczyzn. Została założona w 1882 roku w amerykańskim New Haven przez ks. Michaela McGivneya, beatyfikowanego w 2020 roku. Skupił on wokół siebie grupę mężczyzn, którzy chcieli wspierać się nawzajem oraz wzrastać w wierze katolickiej. Fundamentami ich działalności są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Obecni są w kilkunastu krajach, a ich liczba przekracza 2 miliony członków. W Polsce Rycerze Kolumba działają od niemal dwóch dekad – zrzeszają ponad 8 tysięcy mężczyzn w około 300 parafiach na terenie 33 diecezji.
Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Marek Ziętek. 1 lipca 2025 roku w tej funkcji zastąpi go wybrany dziś na Konwencji w Licheniu Tomasz Wawrzkowicz. Duszpasterzem, Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce, jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba/flickr.com