Reklama

Ze świata

Hiszpania

Proklamacja króla Filipa VI

Książę Filip 19 czerwca br. został mianowany królem Hiszpanii. W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski abp Renzo Fratini oraz przewodniczący Episkopatu Hiszpanii abp Ricardo Blázquez Pérez. Od czasów królów katolickich, Izabeli i Ferdynanda, w Hiszpanii nie ma koronacji, lecz odbywa się proklamacja nowego władcy przez odpowiednie władze oraz lud. W Hiszpanii istnieje tzw. monarchia parlamentarna.

W obecności dwóch izb parlamentu król Filip VI ślubował zachowanie konstytucji oraz poszanowanie prawa. Tym razem nie było żadnego elementu religijnego – krzyża ani Biblii. Nowy król zwrócił uwagę, że potrzeba więcej etyki i przykładu ze strony polityków oraz instytucji politycznych, w tym także ze strony króla. – Korona będzie bardziej integralna, uczciwa i transparentna – obiecał Filip VI. Wystąpienie nowego króla zostało przyjęte gromkimi i długimi brawami.

Reklama

Z parlamentu król Filip VI z żoną Letizią przejechali ulicami Madrytu, otwartym wozem, do pałacu królewskiego. Pozdrowili z balkonu zgromadzone tłumy. Na balkonie pojawiły się dwie córki pary królewskiej oraz rodzice nowego króla: Juan Carlos i Zofia.

Nagroda Ratzingera 2014

Ks. prof. Waldemar Chrostowski laureatem

W Watykanie ogłoszono, że ks. prof. Waldemar Chrostowski – wybitny polski biblista, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski i polsko-żydowski, został laureatem czwartej edycji Nagrody Ratzingera. Nagrodę przyznano też prof. Anne-Marie Pelletier. Jest ona francuską biblistką, religioznawcą, wykłada hermeneutykę oraz teologię małżeństwa. Laureatów Nagrody Ratzingera przedstawił na konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Camillo Ruini – emerytowany papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, przewodniczący komitetu naukowego Fundacji Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Podkreślił on, że ks. prof. Chrostowski jest pierwszym Polakiem wyróżnionym Nagrodą Ratzingera, i przypomniał jego ogromny dorobek naukowy.

Ks. prof. Chrostowski urodził się w 1951 r., studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2005 r. został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na innych uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie.

Argentyna

Miejsce narodzin papieża Franciszka na liście dziedzictwa kultury

Reklama

Parlament miejski Buenos Aires postanowił, że dom, w którym urodził się papież Franciszek, zostanie wpisany na listę dziedzictwa kultury stolicy Argentyny. Położony w dzielnicy Flores dom, w którym papież Franciszek spędził dzieciństwo i młodość, ma ogromną wartość historyczną oraz kulturalną dla Buenos Aires i dla całej Argentyny – powiedziała argentyńska posłanka Carmen Polledo. Od chwili wyboru kard. Bergoglio na papieża, 13 marca 2013 r., decyzją parlamentu Buenos Aires dom przy ulicy Membrillar 531, w którym się on urodził, stanowi atrakcję turystyczną.

Ludzie

Bp Mitchell Rozanski

Biskup Mitchell Thomas Rozanski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore, został 19 czerwca br. nowym rządcą diecezji Springfield w Massachusetts. Zastąpi na tym stanowisku bp. Timothy’ego A. McDonnella, który w tym samym dniu ustąpił z urzędu. Bp Mitchell Thomas Rozanski (czyli Michał Tomasz Różański) urodził się 6 sierpnia 1958 r. w Baltimore (stan Maryland) w rodzinie polskich emigrantów, ale urodzonych już w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu szkół katolickich studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r.

Pracował duszpastersko w różnych parafiach swego rodzinnego miasta, był członkiem Rady Kapłańskiej i kilku innych instytucji archidiecezji baltimorskiej. W 2004 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej jednostki kościelnej. W Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przewodniczy m.in. Komitetowi ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych, od 3 lat współprzewodniczy Komisji ds. Dialogu z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim w USA.

Myśli wciąż aktualne

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem.

Jan Paweł II, z orędzia na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2004 r.

Krótko

Rosja wysłała nad granicę z Ukrainą nowe wojska. Kilkanaście tysięcy żołnierzy przeprowadza ćwiczenia. W samej Ukrainie trwa akcja antyterrorystyczna, a władze tego kraju rozważają wprowadzenie stanu wojennego w obwodach, gdzie szczególnie intensywnie działają prorosyjscy separatyści. Prezydenci Ukrainy i Rosji dwukrotnie rozmawiali o planie przywrócenia pokoju na Ukrainie.

Sprzeciw rządu Ukrainy wobec planu przyjazdu do Kijowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I wyraził Wołodymyr Juszkewycz – dyrektor Departamentu ds. Religii i Narodowości Ministerstwa Kultury tego kraju. Przeciw ewentualnej wizycie wystąpił także burmistrz Chersonia na południu kraju – Wołodymyr Nikolaenko.

Dunja Mijatović – przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów wyraziła zaniepokojenie wydarzeniami w redakcji „Wprost”. Oceniła, że chodzi o „niemożliwe do zaakceptowania metody śledztwa”, i wezwała władze Polski do przestrzegania zasad wolności mediów.

Irakowi grozi interwencja militarna – przestrzega nuncjusz apostolski w tym kraju. – Byłaby to kolejna katastrofa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Giorgio Lingua. Zdaniem papieskiego dyplomaty, jedynym rozwiązaniem jest zaprzestanie walk i podjęcie negocjacji. Potrzebny jest cud, aby było możliwe rozwiązanie polityczne.

Asia Bibi – pakistańska chrześcijanka już pięć lat przebywa w areszcie. Została skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, a w rzeczywistości opowiadała tylko swoim koleżankom muzułmankom o swej wierze w Chrystusa.

Luksemburg zalegalizował tzw. małżeństwa osób tej samej płci, zezwalając im jednocześnie na adopcję dzieci. W 2004 r. kraj ten zaakceptował związki partnerskie par tej samej, jak i przeciwnej płci. Dotąd pary homoseksualne nie mogły adoptować dzieci.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-06-24 16:47

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Katynia

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

Więcej ...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

Więcej ...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13
bp. Edward Janiak

KAI

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...