Reklama

Letnie koncerty „De Musica in Ecclesia”

ARCHIWUM PARAFII W MIECHOWIE

W duchowy klimat sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie świetnie wpisuje się trwający obecnie cykl pięciu letnich koncertów w bazylice, zaplanowanych z okazji obchodów 850-lecia sprowadzenia bożogrobców do Polski

Projekt muzyczny pod nazwą „De Musica in Ecclesia” trwa od maja do września 2014 r. i jest realizowany m.in. dzięki dotacji z programu „Mecenat Małopolski”.

Melomani pokochali te uczty muzyczne w bazylice, a organizatorzy – księża z miechowskiej parafii – traktują je jako promocję kultu Pustego Grobu Jezusowego i wyjątkowego miejsca, które niegdyś przyciągało pątników z całej Europy. Dla Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, który właśnie w Miechowie – swej polskiej kolebce – ma swoje krajowe zwierzchnictwo, to forma dotarcia przez sztukę z informacją o obecnej działalności zakonu i jego spuściźnie duchowej, historycznej.

Reklama

Proboszcz miechowski – ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk podkreśla: – Chcemy promować kult Grobu Bożego i powrócić do tradycji pielgrzymek, z których Miechów od średniowiecza słynął w Europie. Nie bez powodu nasze sanktuarium nazwano Polską Jerozolimą…

25 maja w niedzielę odbył się pierwszy koncert. W programie „Przez Śmierć do Życia” melomani – ok. 150 osób – wysłuchali koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Antica Cucina” w składzie: Katarzyna Kucia (śpiew – sopran), Katarzyna Pilipiuk (obój barokowy), Artur Łuczak (skrzypce barokowe), Anna Huszczo (klawesyn).

Muzycy grający na kopiach XVIII-wiecznych instrumentów sonaty kościelne („sonatae da chiesa”) Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla oraz arie z kantat Jana Sebastiana Bacha wykonali utwory z epoki baroku. – W bazylice panowała niepowtarzalna atmosfera, stworzona przez przepiękny sopran Katarzyny Kuci i dźwięk barokowych instrumentów, całości dopełniała akustyka wnętrza i bogaty barokowy wystrój miechowskiego sanktuarium. Brawom nie było końca – ocenia Karolina Gamrat z Muzeum Ziemi Miechowskiej. W przerwach między utworami Jacek Sajka czytał teksty Karola Wojtyły.

Reklama

7 czerwca w miechowskiej bazylice można było wysłuchać kolejnego koncertu z cyklu „De Musica in Ecclesia”. Tym razem wystąpił chór męski działający przy bazylice Mariackiej w Krakowie pn. „Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie HASŁO” im. dr. Henryka Jordana.

Chór zaśpiewał m.in. „Bogurodzicę”, „Ave Maria”, „O Domine Jesu Christe”, a wystąpił pod batutą Teresy Majki-Pacanek. Muzykę ukoronowały teksty św. Jana Pawła II w doskonałej interpretacji Krzysztofa Lutego, z towarzyszeniem muzyki organowej w wykonaniu Kamila Miki.

Teresa Majka-Pacanek przedstawiła także historię chóru (jego początki sięgają 1889 r.), opowiadała o spotkaniach muzyków z papieżem Janem Pawłem II, a zwieńczeniem wątków papieskich była „Barka”, wykonana wspólnie przez chórzystów i publiczność.

Kolejny koncert zaplanowano na 20 lipca 2014 r. – będzie to muzyka organowa w wykonaniu Andrzeja Grudnia. W programie znajdą się utwory: Jana Sebastiana Bacha i Mieczysława Surzyńskiego. Z kolei 9 sierpnia w Miechowie wystąpi „Cracov Guitar Quartet” z Krakowa z programem „Muzyczne żywioły – ogień i woda”, natomiast 14 września – zespół „Duch” z Krakowa.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Uczestnictwo w koncertach to także wyjątkowa okazja do zapoznania się z unikatową w Europie (i najstarszą) komorą Grobu Chrystusa oraz dziedzictwem bożogrobców, których historia rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tam licznie pielgrzymami.

Bożogrobcy, osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im pierwszy kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

2014-06-24 16:47

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12
Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę