Reklama

Prosto i jasno

Państwo jak kupa kamieni

AndYaDontStop / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Tygodnik „Wprost” upublicznił podsłuchane rozmowy m.in. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o możliwości wsparcia przez Narodowy Bank Polski budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, aby nie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Marek Belka w zamian za „dodrukowanie pieniędzy” postawił jako warunek dymisję ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz korzystną dla siebie nowelizację ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Jacek Rostowski został zdymisjonowany, a pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt nowelizacji Ustawy o Narodowym Banku Polskim.

W ujawnionych nagraniach jest również wątek dotyczący premiera Donalda Tuska, odnoszący się do sprawy Amber Gold, firmy, w której był zatrudniony jego syn. Z rozmowy wynika, że premier dużo wcześniej wiedział, iż Amber Gold jest piramidą finansową. Niestety, nie uczynił nic, aby sprawą zajęła się prokuratura.

Reklama

Takie słowa wypowiedział szef PO Donald Tusk w 2006 r., po ukazaniu się taśm z rozmową posła PiS próbującego nakłonić posłankę Samoobrony Renatę Beger do współpracy z jego partią: „Jestem poruszony zawartością tych taśm. Dziękuję dziennikarzom za wspieranie demokracji poprzez ujawnienie kompromitującego przypadku skandalicznej korupcji politycznej. (…) Miliony Polaków mogły poznać dzięki tym nagraniom kulisy kuchni politycznej kompromitującej obecny rząd. Dzisiaj wszyscy przyzwoici ludzie muszą się domagać natychmiastowego skrócenia kadencji Sejmu i dymisji rządu (…)”.

A co teraz powiedział premier Tusk o aferze w jego rządzie, aferze znacznie poważniejszej niż ta z 2006 r. w PiS? Otóż, nie tylko nie dostrzegł w niej przekroczenia prawa, ale wręcz uznał, że Bartłomiej Sienkiewicz z Markiem Belką rozmawiali o tym, „jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak zaszkodzić”. Zachowali się jak „propaństwowcy”. Dlatego – oświadczył Donald Tusk – nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW. Podsumował: „Mamy do czynienia z destabilizacją państwa polskiego przez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów i to w sposób prawdopodobnie dobrze zorganizowany”.

Także prezes NBP Marek Belka uznał, że nie poda się do dymisji, ponieważ w żaden sposób nie ucierpiała wiarygodność reprezentowanej przez niego instytucji. Nie było w rozmowie żadnego targu politycznego, ale – jak powiedział – „zatroskanie o państwo”.

Reklama

Dlaczego tym razem Donald Tusk nie dziękował dziennikarzom za wspieranie demokracji, ale uznał, że parają się przestępczą działalnością i uczestniczą w pełzającym zamachu stanu? Czy to nie z jego polecenia do redakcji tygodnika „Wprost” wkroczyli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorzy oraz policjanci, domagając się wydania laptopów i nagrań jako „dowodów przestępstwa” w aferze podsłuchowej? Wiemy, że w redakcji doszło do przepychanek i prób obezwładnienia Sylwestra Latkowskiego, redaktora naczelnego„Wprost”, który działania ABW uznał za bezprawne i odmówił wydania materiałów. Oświadczył, że w Polsce dziennikarze są zobowiązani do chronienia swoich źródeł, jeżeli te zastrzegły sobie anonimowość, i tylko sąd może to uchylić.

Nie mam szczególnej sympatii do tygodnika „Wprost”, ponieważ nie pierwszy raz wchodzi on w posiadanie materiałów z podsłuchu, ale solidaryzuję się z dziennikarzami prawie większości mediów, którzy w specjalnym oświadczeniu napisali, że to „pierwszy po 1989 r. przypadek ingerencji tajnych służb w sferę wolności słowa w jej najbardziej wrażliwym aspekcie, jakim jest ochrona źródeł, które zastrzegły sobie anonimowość”.

Podobnie też Kongres Mediów Niezależnych wydał oświadczenie, uznając, że „obecne władze III RP od dawna zagrażają wolności słowa i mediów. Jest na to wiele drastycznych przykładów w ostatnich latach. (…) Arogancja obecnych władz wobec mediów oraz obywateli przybrała niebezpieczne dla demokracji rozmiary. Zagraża to porządkowi prawnemu Polski i jej Konstytucji”. Kongres Mediów Niezależnych wezwał wszystkich obywateli i media do przeciwstawiania się tym skandalicznym praktykom.

Nalot służb specjalnych na redakcję tygodnika „Wprost” jest wręcz książkowym przykładem bezprawnego oraz nacechowanego politycznie wykorzystywania przez ekipę premiera Tuska aparatu władzy, aby uniemożliwić jakiekolwiek działania, które zagroziłyby stabilności jego rządów. Dlatego upublicznienie tych rozmów, mimo że pochodzących z podsłuchów, to nie żaden zamach stanu, ale ujawnienie korupcji, krętactw i lekceważenia prawa, wykorzystywania urzędów publicznych do załatwiania partyjnych i prywatnych interesów. Jeśli ujawnione nagrania stanowią wierzchołek góry lodowej podobnych, pozakonstytucyjnych działań najwyższych osób w państwie – co redakcja „Wprost” ma opisać w kolejnych numerach – to prawdę powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz, że „państwo polskie nie istnieje” – to tylko „kupa kamieni”.

* * *

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997 – 2001, w latach 2005-11 senator RP;
www.ryszka.com

2014-06-24 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie powstał parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ideologii gender

Graziako

Więcej ...

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Więcej ...

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27
Bp. Aloys Jousten

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...