Reklama

Aspekty

Pielgrzymowanie czas zacząć!

Aleksandra Bielecka

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego rusza w naszej diecezji sezon na piesze i rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Już 2 lipca z Otynia wyruszą do Częstochowy rolnicy. Kilka tygodni później startuje 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę

Dlaczego warto pielgrzymować? – Przede wszystkim na co dzień nie mamy tyle czasu, by jako ludzie wiary poświęcić czy jakby ukierunkować ten swój czas na relację z Panem Bogiem. Brakuje nam czasu dla drugiego człowieka i brakuje nam czasu także dla siebie, więc te dwa tygodnie pielgrzymowania to taki święty czas, kiedy możemy zapomnieć o wszystkim, jeżeli potrafimy. Jest to taka przestrzeń, którą warto wykorzystać, żeby odnaleźć siebie, zobaczyć, że obok nas żyją inni ludzie i w tym wszystkim scementować swoją relację z Bogiem, żeby On nas w tym szukaniu siebie i drugiego człowieka umacniał – mówił ks. Krzysztof Kocz, przewodnik grup zielonogórskich, które wyruszają 2 sierpnia. Okazji do spotkań z Bogiem i drugim człowiekiem w trakcie pielgrzymowania jest wiele. – Podczas pielgrzymki dzieje się to cały czas: poprzez służbę sobie nawzajem, modlitwę, uczestnictwo w codziennej Mszy św. czy w sakramencie pokuty i pojednania. W drodze mamy takie dwa wieczory, które są poświęcone temu sakramentowi przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, ale też każdego dnia można podejść podczas marszu do kapłana i poprosić o spowiedź.

Pielgrzymka to okazja do spotkania nowych, ciekawych ludzi, którzy żyją podobnymi wartościami. Możliwość rozmowy z tymi, którzy idą obok, lub z tymi, którzy pielgrzymów goszczą na noc. To także możliwość zmierzenia się z samym sobą, swoimi możliwościami fizycznymi, sprawdzeniem, czy potrafi się zostawić na jakiś czas komputer, pracę, itp. To okazja do poznania siebie, bo w momentach trudnych, w obecności innych można zobaczyć, jak się zachowuję, a takich momentów w pielgrzymowaniu jest wiele. Wtedy można stanąć w prawdzie. Wielu pielgrzymów idzie do Częstochowy z konkretną intencją, modlą się za chorą mamę, o dobrego męża, pracę, dziękują za narodziny dziecka. W przypadku pielgrzymowania można mówić o wielu w jednym. Są to i rekolekcje, i wakacje, i przygoda, i ekstremalna wyprawa, i odpoczynek.

Reklama

Hasłem tegorocznej diecezjalnej pielgrzymki pieszej są słowa: „Matko do Syna Swego nas prowadź”. Grupy wyruszają z trzech rejonów: gorzowskiego, głogowskiego i zielonogórskiego. Z Gorzowa grupy wychodzą 31 lipca. W ich skład wchodzą też pielgrzymi z Kostrzyna nad Odrą – 29 lipca, Rzepina – 30 lipca, Strzelec Krajeńskich – 30 lipca, Świebodzina – 1 sierpnia, Międzyrzecza – 1 sierpnia, Sulechowa – 2 sierpnia.

Z Winnego Grodu pielgrzymi wyjdą 2 sierpnia, a wraz z nimi grupy z Gubina – 31 lipca i Krosna Odrzańskiego – 1 sierpnia. Pątnicy z Głogowa wyruszą także 2 sierpnia, a wśród nich mieszkańcy Kożuchowa i Nowej Soli – 31 lipca oraz Żar i Żagania – 31 lipca.

Zapisy na pielgrzymkę w parafii, z której wychodzą grupy.

Reklama

Pieszo na Jasną Górę będą także pielgrzymować nauczyciele i wychowawcy. Ogólnopolska Pielgrzymka „Warsztaty w drodze” wyruszy z Zielonej Góry 31 lipca i wejdzie do Częstochowy tego samego dnia co pielgrzymka diecezjalna – 12 sierpnia.

Chętni mogą także pielgrzymować na jednośladach. 12 lipca z Głowowa wystartuje Rowerowa Pielgrzymka Głogowska.

2014-06-25 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomsko i Zawiercie powitało Jasnogórską Maryję

Magda Nowak/Niedziela

Piesze pielgrzymki zdążające na imieniny Matki Bożej Częstochowskiej kolejny dzień docierają na Jasną Górę.

Więcej ...

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

Vatican News

Więcej ...

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę