Reklama

Niedziela Podlaska

Święcenia kapłańskie

Artur Płachno

14 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie

Święcenia przyjęli: ks. Piotr Karwowski pochodzący z parafii św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika w Łomży oraz ks. Adam Pańczuk, pochodzący z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy w diecezji siedleckiej. W Eucharystii uczestniczył również biskup senior Antoni Dydycz, kapłani z diecezji siedleckiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, zakonnicy i siostry zakonne, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, rodziny i goście neoprezbiterów oraz parafianie drohiczyńscy.

Reklama

W homilii bp Tadeusz Pikus przypomniał, że istotą kapłaństwa jest pełnienie woli Boga Ojca. – Nie ma innej posługi, jak pełnić wolę Ojca” – podkreślił. – Kapłan nie daje swojej woli Bogu, ale przyjmuje wolę Boga i stara się według tej woli żyć – kontynuował. – Chrystus zna Was, mówił do święconych. Wam zaś pozostaje, aby poznawać Chrystusa i pełniej uczestniczyć w Jego kapłaństwie i misji. Ukazał też wielką rolę sprawowania Eucharystii w kapłańskiej służbie, gdyż w niej: –Wieczernik łączy się z krzyżem, a wszystko to jest wyrazem miłości (…). Chrystus będzie mówił przez Was: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Pijcie, to jest Krew moja”.

Ksiądz Biskup wspomniał też napis, który zobaczył w kaplicy jednego z domów zakonnych, gdzie odprawiał Mszę św. jako neoprezbiter. Widniały tam słowa: „Kapłanie, jeśli będziesz odprawiał Mszę św., odprawiaj ją tak, jak byłaby to twoja Msza św. pierwsza, jedyna i ostania”. Nawiązując do tych słów powiedział, że jest zawsze tylko jedna Msza św., którą ustanowił Chrystus, a my w niej uczestniczymy w każdym miejscu i czasie. Homilię zakończył wezwaniem, aby zawsze misję kapłańska wypełniać w postawie służby innym, wprowadzając ich na drogę do Królestwa niebieskiego. Po zakończeniu obrzędów Biskup drohiczyński wręczył neoprezbiterom nominaty na pierwsze parafie, a uczynił to w obecności proboszczów, do których ich posłał, jako wikariuszy. Ks. Piotr Karwowski został mianowany wikariuszem parafii św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie, zaś ks. Adam Pańczuk, wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. Składając podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia radości przyjęcia święceń, tak neoprezbiterzy, jak też rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, podkreślili, oprócz obecnego Biskupa drohiczyńskiego, rodzin, kapłanów i moderatorów seminaryjnych, także wielką rolę biskupa seniora Antoniego Dydycza. Za jego wkład podziękował też bp Tadeusz Pikus, dla którego były to pierwsze święcenia prezbiteratu udzielone w diecezji drohiczyńskiej. Święcenia poprzedziły tygodniowe rekolekcje zamknięte kandydatów, które prowadził ojciec duchowny seminarium ks. Dariusz Kucharek.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzebinia: we wtorek święcenia pierwszego polskiego biskupa w Australii

diecezja.pl

Dotychczasowy wiceprowincjał zgromadzenia salwatorianów ks. Karol Kulczycki SDS otrzyma we wtorek sakrę biskupią z rąk abp. Adolfo Yllana - nuncjusza apostolskiego w Australii. Uroczystość odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Więcej ...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę