Reklama

Niedziela Kielecka

Per Artem ad Deum dla Mario Botty i Adama Bujaka

TD

Prestiżowe wyróżnienie „Per Artem ad Deum” – „Przez Sztukę do Boga” – medal Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznawane wyłącznie podczas wystawy SACROEXPO, w tym roku powędrował do rąk wybitnych artystów realizujących sztukę sakralną: Szwajcara Mario Botty i Polaka – Adama Bujaka. To najważniejsze wydarzenie artystyczne w ramach SACROEXPO, towarzyszące Targom od 10 lat. Kielecka impreza wystawienniczo-targowa – największa w tej części Europy, ma wyłączność na przyznawanie nagrody, o której decyduje Kapituła Papieskiej Rady ds. Kultury.

9 czerwca podczas wręczania Medalu bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły zauważył, że decyzje zapadające w Kielcach są zawsze akceptowane przez „wymagającego” przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury – abp. Gianfranco Ravasiego. A dla wyróżnionych medal, desygnowany niejako w imieniu św. Jana Pawła II, pozostaje wyjątkowy.

Reklama

Mario Botta doceniony za architekturę w wymiarze sakralnym, odbierając medal z rąk bp. Florczyka podkreślił, że to „ogromny przywilej dla artysty, podejmowania tematu Domu Bożego, w kontekście także domu dla człowieka, który ogromnie potrzebuje duchowości”. Bottę, światowej sławy projektanta kościołów i kaplic, wyróżniono za „niestrudzoną wędrówkę w poszukiwaniu formy, równocześnie ludzkiej i boskiej, która pogodzi rzeczywistość z ideą”. – Człowiek także w swoim życiu potrzebuje duchowości, w swoich ścianach, w tym, co go otacza, i w tym wszystkim stara się szukać i znajdować to, co jest nieskończone. Dlatego jestem przekonany, że architektura, także współczesna, może być świadectwem tego, co jest pozytywne, nawet w obecnych czasach, pełnych różnych skrajności i konfliktów – podkreślił Botta.

Botta jest współtwórcą fenomenu w architekturze europejskiej końca XX wieku, zwanego „szkołą tesyńską”. Jako 16-latek, opracował projekt prezbiterium w Genestrerio. Przykłady jego prac to: kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno, katedra Zmartwychwstania w Evry, kościół Santo Volto w Turynie, kaplica na Monte Tamaro. Botta został już wielokrotnie uhonorowany nagrodami za dorobek w dziedzinie architektury, m.in. Nagrodą Beton 85, CICA, Massimo, International Award Architecture czy Europejską Nagrodą Kultury. Jest uważany za przedstawiciela neomodernistycznego regionalizmu w architekturze.

Bujaka, wieloletniego fotografa papieża Jana Pawła II, wyróżniono za „firmament ludzkich wzruszeń, wspomnień oraz tęsknot, zbudowany z kadrów wiary, nadziei i miłości”. Fotografik odbierając nagrodę zauważył, że „miał szczęście” być przy Karolu Wojtyle od swojego narodzenia – dom na krakowskich Dębnikach, w którym Bujak się urodził, sąsiadował z domem, w którym mieszkał przyszły papież. – Lata, w których mogłem dokumentować tego wspaniałego człowieka, były największym przeżyciem. A ich ukoronowaniem były słowa Jana Pawła II, które skierował do mnie trzy dni przed śmiercią – podziękowania spisane na kartce. Nie przypuszczałem, że Ojciec Święty na łożu śmierci będzie pamiętał o takim zwyczajnym człowieku jak ja – mówił Bujak.

Reklama

Bujak na swoim koncie ma ponad 130 albumów, plakatów i kalendarzy. Jest nazywany „fotografem papieskim” – przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły; najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem cały pontyfikat – jako papieża Jana Pawła II. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Telewizją Kraków. Obaj artyści: Botta i Bujak zaprezentowali swoje ekspozycje w ramach XV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Medal „Per Artem ad Deum” dotychczas otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kochać i łączyć

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Joanna Kruczyńska

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Biskup Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego. Tytuł honorowego obywatela został uroczyście nadany 19 grudnia ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...