Reklama

TER

Stróże Zmartwychwstania

2014-06-25 15:04

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 26/2014, str. 7

Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O’Briena, siedem dam i trzynastu kawalerów – w tym dziewięciu świeckich i czterech duchownych – powiększyło w sobotę 7 czerwca grono Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Z diecezji kieleckiej w poczet bożogrobców przyjęto siedem osób: Marię Szubę z Mianocic k. Książa Wielkiego, Annę Tokarską z Kielc, Halinę Pietrzyk z Miechowa, Jadwigę Trzaskę z Michałowic, Tadeusza Trzaskę z Michałowic, Ryszarda Woźniaka z Kielc, Jana Żebraka z Miechowa-Charsznicy i ks. Mirosława Kaczmarczyka z Miechowa.

Inwestytura odbyła się w Kielcach. Trwające od czwartku obrzędy liturgiczne zakończyły się w sobotę uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej. Wcześniej grupa ponad stu dam i kawalerów przeszła z kościoła św. Wojciecha do katedry. Tu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan. Wraz z nim Mszę św. sprawował m. in. bp Piotr Skucha. W Eucharystii wzięli udział m. in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, a także senator PiS Krzysztof Słoń.

Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Słowik OESSH, z kolei w imieniu Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu ks. Jan Abrahamowicz wyraził wdzięczność bp. Kazimierzowi Ryczanowi za zaproszenie do Kielc na Inwestyturę oraz przewodniczenie Eucharystii, podczas której modlono się o dary dla całego Zakonu, a szczególnie dla wstępujących w szeregi kawalerów i dam, a także o pokój w Ziemi Świętej oraz w intencji wszystkich chrześcijan żyjących w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

Reklama

W homilii bp Ryczan mówił o tajemnicy Zmartwychwstania i przesłaniu pustego Grobu Jezusa. Wspominał swoje przeżycia związane z pobytem w Ziemi Świętej. – Dwadzieścia wieków później wszedłem do grobu w Jerozolimie. Grób był pusty. Przede mną u grobu były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus. Usłyszałem wołanie św. Pawła: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza”. Wyszedłem. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia. Zmartwychwstał Jezus mojego dzieciństwa i młodości – mówił biskup.

Po homilii zwierzchnik Zakonu J. E. Karol Szlenkier odczytał dekret o przejęciu dwudziestu osób w szeregi Zakonu. Bp Kazimierz Ryczan zgodnie z tradycją poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia kandydata i zawieszeniem krzyża bożogrobców na szyi pasował ich na nowych stróżów Zmartwychwstania. Pod koniec Eucharystii odczytany został dekret Wielkiego Mistrza Zakonu, który przyznał sześciu kawalerom komandorskie stopnie zakonne. Głównymi dziełami polskiego Zwierzchnictwa w Ziemi Świętej są dzieła wspierające Patriarchę Łacińskiego Jerozolimy, szczególnie związane z utrzymaniem niektórych placówek szkolno-wychowawczych dla dzieci, a także wykonywane remonty w obiektach sakralnych. Szczególnym patronatem polskich bożogrobców jest otoczona działalność Sióstr Elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Do Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów, a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarcha w Jerozolimie.

Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest Jego Eminencja kard. Edwin Frederick O’Brien, a Wielkim Przeorem Zakonu jest Patriarcha Łaciński Jerozolimy abp Fuad Twal.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Istota żyjąca

Istota żyjąca

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem