Reklama

Niedziela Kielecka

Stróże Zmartwychwstania

TER

Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O’Briena, siedem dam i trzynastu kawalerów – w tym dziewięciu świeckich i czterech duchownych – powiększyło w sobotę 7 czerwca grono Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Z diecezji kieleckiej w poczet bożogrobców przyjęto siedem osób: Marię Szubę z Mianocic k. Książa Wielkiego, Annę Tokarską z Kielc, Halinę Pietrzyk z Miechowa, Jadwigę Trzaskę z Michałowic, Tadeusza Trzaskę z Michałowic, Ryszarda Woźniaka z Kielc, Jana Żebraka z Miechowa-Charsznicy i ks. Mirosława Kaczmarczyka z Miechowa.

Inwestytura odbyła się w Kielcach. Trwające od czwartku obrzędy liturgiczne zakończyły się w sobotę uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej. Wcześniej grupa ponad stu dam i kawalerów przeszła z kościoła św. Wojciecha do katedry. Tu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan. Wraz z nim Mszę św. sprawował m. in. bp Piotr Skucha. W Eucharystii wzięli udział m. in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, a także senator PiS Krzysztof Słoń.

Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Słowik OESSH, z kolei w imieniu Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu ks. Jan Abrahamowicz wyraził wdzięczność bp. Kazimierzowi Ryczanowi za zaproszenie do Kielc na Inwestyturę oraz przewodniczenie Eucharystii, podczas której modlono się o dary dla całego Zakonu, a szczególnie dla wstępujących w szeregi kawalerów i dam, a także o pokój w Ziemi Świętej oraz w intencji wszystkich chrześcijan żyjących w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

Reklama

W homilii bp Ryczan mówił o tajemnicy Zmartwychwstania i przesłaniu pustego Grobu Jezusa. Wspominał swoje przeżycia związane z pobytem w Ziemi Świętej. – Dwadzieścia wieków później wszedłem do grobu w Jerozolimie. Grób był pusty. Przede mną u grobu były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus. Usłyszałem wołanie św. Pawła: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza”. Wyszedłem. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia. Zmartwychwstał Jezus mojego dzieciństwa i młodości – mówił biskup.

Po homilii zwierzchnik Zakonu J. E. Karol Szlenkier odczytał dekret o przejęciu dwudziestu osób w szeregi Zakonu. Bp Kazimierz Ryczan zgodnie z tradycją poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia kandydata i zawieszeniem krzyża bożogrobców na szyi pasował ich na nowych stróżów Zmartwychwstania. Pod koniec Eucharystii odczytany został dekret Wielkiego Mistrza Zakonu, który przyznał sześciu kawalerom komandorskie stopnie zakonne. Głównymi dziełami polskiego Zwierzchnictwa w Ziemi Świętej są dzieła wspierające Patriarchę Łacińskiego Jerozolimy, szczególnie związane z utrzymaniem niektórych placówek szkolno-wychowawczych dla dzieci, a także wykonywane remonty w obiektach sakralnych. Szczególnym patronatem polskich bożogrobców jest otoczona działalność Sióstr Elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Do Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów, a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarcha w Jerozolimie.

Reklama

Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest Jego Eminencja kard. Edwin Frederick O’Brien, a Wielkim Przeorem Zakonu jest Patriarcha Łaciński Jerozolimy abp Fuad Twal.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grób, przy którym nikt nie płacze

WD

Procesja w Miechowie z udziałem dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu

Jakie skarby wnieśli Bożogrobcy, obecni od 650 lat na polskich ziemiach, do dziedzictwa Kościoła w Polsce, do Miechowa i diecezji? Na te pytania odpowiadali prelegenci konferencji, która odbyła się w Miechowie 9 listopada

Więcej ...

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Więcej ...

Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu

2020-07-04 07:51

Adobe.Stock

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu - przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UKSW w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI