Reklama

Niedziela Kielecka

Stróże Zmartwychwstania

TER

Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O’Briena, siedem dam i trzynastu kawalerów – w tym dziewięciu świeckich i czterech duchownych – powiększyło w sobotę 7 czerwca grono Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Z diecezji kieleckiej w poczet bożogrobców przyjęto siedem osób: Marię Szubę z Mianocic k. Książa Wielkiego, Annę Tokarską z Kielc, Halinę Pietrzyk z Miechowa, Jadwigę Trzaskę z Michałowic, Tadeusza Trzaskę z Michałowic, Ryszarda Woźniaka z Kielc, Jana Żebraka z Miechowa-Charsznicy i ks. Mirosława Kaczmarczyka z Miechowa.

Inwestytura odbyła się w Kielcach. Trwające od czwartku obrzędy liturgiczne zakończyły się w sobotę uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej. Wcześniej grupa ponad stu dam i kawalerów przeszła z kościoła św. Wojciecha do katedry. Tu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan. Wraz z nim Mszę św. sprawował m. in. bp Piotr Skucha. W Eucharystii wzięli udział m. in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, a także senator PiS Krzysztof Słoń.

Reklama

Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Słowik OESSH, z kolei w imieniu Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu ks. Jan Abrahamowicz wyraził wdzięczność bp. Kazimierzowi Ryczanowi za zaproszenie do Kielc na Inwestyturę oraz przewodniczenie Eucharystii, podczas której modlono się o dary dla całego Zakonu, a szczególnie dla wstępujących w szeregi kawalerów i dam, a także o pokój w Ziemi Świętej oraz w intencji wszystkich chrześcijan żyjących w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

W homilii bp Ryczan mówił o tajemnicy Zmartwychwstania i przesłaniu pustego Grobu Jezusa. Wspominał swoje przeżycia związane z pobytem w Ziemi Świętej. – Dwadzieścia wieków później wszedłem do grobu w Jerozolimie. Grób był pusty. Przede mną u grobu były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus. Usłyszałem wołanie św. Pawła: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza”. Wyszedłem. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia. Zmartwychwstał Jezus mojego dzieciństwa i młodości – mówił biskup.

Po homilii zwierzchnik Zakonu J. E. Karol Szlenkier odczytał dekret o przejęciu dwudziestu osób w szeregi Zakonu. Bp Kazimierz Ryczan zgodnie z tradycją poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia kandydata i zawieszeniem krzyża bożogrobców na szyi pasował ich na nowych stróżów Zmartwychwstania. Pod koniec Eucharystii odczytany został dekret Wielkiego Mistrza Zakonu, który przyznał sześciu kawalerom komandorskie stopnie zakonne. Głównymi dziełami polskiego Zwierzchnictwa w Ziemi Świętej są dzieła wspierające Patriarchę Łacińskiego Jerozolimy, szczególnie związane z utrzymaniem niektórych placówek szkolno-wychowawczych dla dzieci, a także wykonywane remonty w obiektach sakralnych. Szczególnym patronatem polskich bożogrobców jest otoczona działalność Sióstr Elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Reklama

Do Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów, a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarcha w Jerozolimie.

Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest Jego Eminencja kard. Edwin Frederick O’Brien, a Wielkim Przeorem Zakonu jest Patriarcha Łaciński Jerozolimy abp Fuad Twal.

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaryjskie pytania

Procesja do kościoła sanktuaryjnego

Foto Fax

Procesja do kościoła sanktuaryjnego

W roku ogłoszenia beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i 100. rocznicy Cudu nad Wisłą oraz urodzin św. Jana Pawła II uroczystościom odpustowym w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce przewodniczył 9 sierpnia kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...