Reklama

Tutaj Matka Boża przyciąga

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 29

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ok. 660 osób odbyła się IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyli także Węgrzy mieszkający w Rumunii i na Słowacji.

Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 2011 r. – wówczas na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej. W czasie drugiej pielgrzymki – w 2012 r. – na Bastionie św. Barbary odbyło się poświęcenie figury bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów na Węgrzech w XIII wieku. Figura była kolejnym darem dla jasnogórskiego sanktuarium. Nazwana została „Studnią bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.Celem pielgrzymki było wskazanie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

IV Pielgrzymka Węgrów rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystego procesyjnego wejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie przybyłych powitał przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun. – Jest to dla nas ogromne świadectwo waszej wiary, przywiązania do Najświętszej Maryi Panny, a także wyraz przyjaźni naszych narodów. Z woli Bożej w 1382 r. paulini węgierscy, wezwani na polską ziemię, założyli sanktuarium jasnogórskie, umiłowane w sposób szczególny przez nasz naród. I ta historia zbawienia ciągle się rozwija. Niech Matka Boża wyprasza wam błogosławieństwo, a ta pielgrzymka dostarczy duchowego odpoczynku i zbliży do Pana Boga – powiedział o. Buzun.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, konfrater Zakonu Paulinów; bp József Tamás z Transylwanii; dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie; dr Zsigmond Barna Pál, konsul węgierski z Transylwanii. Obecni byli także ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Bátor Botond, oraz kapłani posługujący zarówno na terenie Węgier, jak i w krajach ościennych, szczególnie w Transylwanii.

Reklama

Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z napisem: „Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.”. Poprosili, aby tablica została umieszczona przy Studni bł. Euzebiusza.

– Przechowujemy pamięć o Paulinach, którzy są zakonem założonym przez Węgrów, dlatego tak często pielgrzymujemy tutaj i utrzymujemy z tym miejscem kontakt – powiedział abp Balázs Bábel. – Przybyliśmy, aby dziękować Panu Bogu i modlić się o dalszą przyjaźń polsko-węgierską.

– Kiedy pierwszy raz organizowaliśmy pielgrzymkę, nie myśleliśmy, że będzie czwarty raz, ale ludzie prosili – stwierdził o. Bátor Botond. – Tutaj Matka Boża przyciąga. No i Węgrzy bardzo lubią Polaków, cenią przyjaźń polsko-węgierską. W czasie komunizmu też widzieli dobry przykład Polaków i to, że wytrzymaliście w trudnym czasie – dodał.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-07-01 13:44

Wybrane dla Ciebie

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30
Stanisława Leszczyńska - witraż

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br. w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous