Reklama

Niedziela 27/2014

Szczegółowy spis treści

2

Głosić Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim

(KAI)

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca br. papież Franciszek wręczył paliusze 24 arcybiskupom metropolitom, w tym arcybiskupowi metropolicie gnieźnieńskiemu, prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Słowo ks. red. Ireneusza Skubisia

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”

Chciałbym poinformować, że po osiągnięciu w roku ubiegłym 75 lat życia i prośbie skierowanej do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o zwolnienie mnie ze stanowiska redaktora naczelnego „Niedzieli”, niniejszym będę jej redaktorem honorowym. Pozwolę sobie w związku z tym na garść wspomnień, dotyczących mojej pracy na stanowisku naczelnego „Niedzieli”.

Z WATYKANU
4

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPIE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
7

Z Polski

ZŁOTY JUBILEUSZ O. ZACHARIASZA JABŁOŃSKIEGO OSPPE
8-9

Warto dla jednej miłości żyć

Lidia Dudkiewicz

Na swoim jubileuszowym obrazku napisał: „Tobie, Panie, zaufałem. Totus Tuus”. 50 lat podąża kapłańską drogą. Prawie każdego dnia o dziewiątej wieczorem możemy się z nim spotkać u Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim.

SPÓR O DATĘ PAPIESKIEJ PIELGRZYMKI
10-11

Jak władza bała się papieża

Sławomir Siwek

Polska krwawiła jeszcze po wprowadzonym półtora roku wcześniej stanie wojennym, który z początkiem 1983 r. został zaledwie zawieszony. Papież pielgrzymował do Polski w dniach 16-23 czerwca 1983 r.

ŚWIADECTWO
12

Ks. Popiełuszko spotkał się z papieżem w roku 1983

S. Janina Marta Elżbieta Czerko

Ważne świadectwo przesłała do redakcji „Niedzieli” s. Janina Czerko z Warszawy, prostując błędną informację powtarzaną w mediach, że ks. Jerzy Popiełuszko nie spotkał się z Janem Pawłem II. Siostra informuje, że to nieprawda. Takie spotkanie miało miejsce w Warszawie podczas drugiej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny – w 1983 r. S. Janina Czerko w liście do „Niedzieli” złożyła świadectwo dotyczące tego spotkania.

REAKCJE
13

Protesty w całej Polsce

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Abp Marek Jędraszewski: Czujemy się bardzo dotknięci i skrzywdzeni!

(PM)

MÓWI ADAM BUJAK - POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
14-16

Nie trzeba się rozpychać

O najnowszym wyróżnieniu, o niezwykłych chwilach związanych z fotografowaniem św. Jana Pawła II oraz o postrzeganiu współczesnej Polski z Adamem Bujakiem rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

PREZENTACJE
17

Święci Bożego Miłosierdzia

Ks. Sylwester Łącki CSMA

Nowy album fotograficzny Wydawnictwa „Michalineum” i Grzegorza Gałązki z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII oraz uroczystości dziękczynnych w Watykanie i w Rzymie

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
18

Jerozolima - miasto relikwia

Ks. Marek Łuczak

Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA
19

Piąta Ewangelia

O biblijnych realiach w Ziemi Świętej z biblistą – ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem rozmawia ks. Marek Łuczak.

JUŻ WAKACJE
20-21

Wyjść na pustynię

Kl. Sławomir Pietraszko

Czy jest sens, jak to stwierdzili niektórzy moi znajomi, „niepotrzebnie marnować czas wakacji”, dając się zamknąć na kilka dni? Czy dzisiejszy człowiek jeszcze potrzebuje rekolekcji – czasu wyjścia ducha na pustynię? Po co nam samotność, skoro człowiek jest istotą społeczną?

21

Miasteczko Modlitewne

ROZMOWA KAPŁANÓW
22-23

Wszystko mi dałeś, co dać mogłeś, Panie...

O drodze swojego powołania i przeżyciach związanych z sakramentem kapłaństwa, o doświadczeniach wiary i duszpasterstwa o. Jan Maria Sochocki OFMCap opowiada ks. Ireneuszowi Skubisiowi.

11 LIPCA - ŚW. BENEDYKTA, PATRONA EUROPY
24

Święty, który uprawiał Europę

Ks. Marek Łuczak

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze.

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
25-28

Różaniec dla Ojczyzny

Ks. Ireneusz Skubiś

Mówimy, że Różaniec jest modlitwą maryjną. Ale poprzez przypomnienie tajemnic Matki Bożej streszcza on życie Pana Jezusa, czyli uczy Ewangelii, opowiada zamysł Boga, który w swym Synu objawia się człowiekowi, by przypomnieć mu o sprawach podstawowych.

Ze świętym Janem Pawłem II modlimy się na Różańcu...

„Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo!

To hasło przyświecało 16. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.

Konspekt spotkania modlitewnego Różańca świętego – w intencji rodzin wypoczywających na wakacjach

Oprac. ks. Mariusz Frukacz

Spotkanie modlitewne odbywa się przed wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu

Jak zostać apostołem Różańca?

Na emeryturze

Helena Tarłowska-Bronkowska

Bardzo ucieszyliśmy się inicjatywą „Niedzieli” i czekamy z radością na każdy następny numer z dodatkiem różańcowym. Obecnie w naszej parafii pw. św. Michała w Daleszycach jest 30 kół Żywego Różańca i już tworzy się kolejne – 31.

IV NARODOWA PIELGRZYMKA WĘGRÓW NA JASNĄ GÓRĘ
29

Tutaj Matka Boża przyciąga

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Z udziałem ok. 660 osób odbyła się IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyli także Węgrzy mieszkający w Rumunii i na Słowacji.

30

Hołd dla Wawelskiej Królowej

Mateusz Rawicz

VIII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów i Intrad Maryjnych – Kórnik 2014

Władysław Chałupka

WIARA I ŻYCIE
31

Święta z hebanową twarzą

Ks. Mariusz Rosik

Gdybym spotkała tych handlarzy niewolnikami, którzy mnie porwali, a także tych, którzy mnie torturowali, uklękłabym przed nimi i ucałowałabym im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie byłabym teraz ani chrześcijanką, ani zakonnicą...” – pisała po latach św. Józefina Bakhita.

Biblioteka Żywego Słowa

(Red.)

W Bibliotece Żywego Słowa po raz pierwszy w Polsce ukazuje się publikacja, która zawiera katalog dźwiękowych wypowiedzi św. papieża Jana Pawła II.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Jezus łagodny i pokorny sercem

Łagodność i pokora serca

Ks. Mariusz Frukacz

KATHOLIKENTAG
34

Raban wśród niemieckich katolików

Jerzy Nowakowski

– Najpierw celebrujemy liturgię, ale później nie dajemy się zamknąć w zakrystii, tylko wychodzimy do świata. Takie jest bowiem zadanie katolików – mówił biskup Regensburga Rudolf Voderholzer

FELIETONY
35

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Jan Maria Jackowski

Dwa lata temu pisałem na łamach „Niedzieli” o Karcie Dużych Rodzin. O wprowadzenie KDR w całej Polsce od lat zabiegali m.in. politycy zatroskani o rodzinę, działacze pro-life i prorodzinni oraz powstały w 2007 r. Związek Dużych Rodzin.

Ocean pogardy

Krzysztof Czabański

Cygara specjalnie sprowadzane dla premiera z Kuby pocztą dyplomatyczną (sic!), najdroższe alkohole, kolacyjki w cenie miesięcznej emerytury – oto jak za publiczne pieniądze żyją najwyżsi polscy urzędnicy państwowi. Kto dziś pamięta, że „minister” znaczy sługa, pomocnik (obywateli, państwa)?

SETNA ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO
36-37

Przez Monachium i Paryż do Kuklówki

Urszula Król

W tym roku przypada setna rocznica śmierci wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, jest więc doskonała okazja, aby przypomnieć jego życiorys i drogę twórczą.

AFERA PODSŁUCHOWA
38

Platforma władzy

Artur Stelmasiak

Wygrana Donalda Tuska w sejmowym wotum zaufania oznacza, że partia rządząca daje zielone światło dla dalszej patologii władzy.

FELIETONY
39

Polski Cyceron larum podnosi

Zdzisław Skotnicki

Jak długo jeszcze, BUW (Będąca U Władzy), będziesz wodzić nas na pokuszenie? Jak długo jeszcze będziesz drwiła z obywateli? Jak długo będziesz się śmiała bezczelnie w twarz?

Przez ciemność i samotność

Br. Tadeusz Ruciński

ROZMAWIAMY O POLSCE
40-41

Siła polskiej tożsamości

O pragnieniu odświeżenia moralnego, szukaniu bezpieczeństwa i potrzebie jasności reguł w życiu społecznym z dr. Tomaszem Żukowskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

NA BIEŻĄCO
42

Korzenie, z których wyrastamy

Alina Czerniakowska

Znów wracam do Jana Pawła II, Papieża Polaka – ale jak dzisiaj tego nie robić – „do kogóż pójdziemy”? W znamiennym roku 1979, w czasie swojej pierwszej wizyty w Ojczyźnie, Ojciec Święty, mówiąc o polskości, wołał do młodzieży w Gnieźnie: „Zachowajcie to dziedzictwo, pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie je następnym pokoleniom!”.

Retoryka stosowana na KUL-u

Rowerem do Włoch – opuścić Ur Abrahama

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43

Prawdziwa mała trzódka

(pr)

Rozwody zalewają Europę

(pr)

Porwania

(pr)

Zagłębie powołań

(pr)

Wojna trwa w najlepsze

(pr)

PŁASZCZYZNY KONFRONTACJI
44-45

Polityka w Kościele czy Kościół w polityce?

Wojciech Kęder

Najbliższe dwa lata będą bardzo gorące w polskiej polityce. Właśnie odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, traktowane przez partie polityczne jako prawdziwy test swojej popularności. Budziły wiele emocji nie tylko wśród wyborców, ale także samych polityków, dla których również świetnie płatne strasbursko-brukselskie posady są bardzo atrakcyjne.

45

Dyplomacja bananowa

Mirosław Piotrowski

Dyplomata dwa razy pomyśli, zanim nic nie powie. To jedna z podstawowych zasad stosowanych przez oficjalnych reprezentantów krajów świata, czyli dyplomatów.

DEMOGRAFIA
46-47

Wymierający naród

Iwona Galińska

W 2013 r. po raz pierwszy w Polsce odnotowano ujemny przyrost naturalny. Liczba zgonów przekroczyła liczbę urodzin o ok. 40 tys.

47

Nie róbmy cyrku w Kościele

Marian Salwik

Z OSTATNIM DZWONKIEM
48-49

Szkoły skazane na zmiany

Wojciech Dudkiewicz

Sporo działo się w tym roku szkolnym, a jeszcze więcej zdarzy się w przyszłym. Po raz pierwszy, obowiązkowo, do szkół pójdą sześciolatki, a ich starsi koledzy będą zdawać maturę według nowych reguł. To jednak nie koniec zmian.

CYKL: EUROPA NA LATO
50-51

Półdzikie Costa Brava

Witold Dudziński

Costa Brava, w dosłownym tłumaczeniu „dzikie wybrzeże”, dawno przestało być dzikie. Dziś to region Hiszpanii chyba najbardziej oblegany przez turystów.

MUNDIAL
52

Brazylijska samba

Ks. Jacek Molka

Mundial wchodzi w decydującą fazę. Końcowe rozstrzygnięcia są tuż przed nami. Te mistrzostwa na pewno są jednymi z bardziej nieprzewidywalnych i ekscytujących w historii.

RÓŻNE
53

Kalendarium 6-12 VII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Zaproszenie na Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian

Nieszablonowy kongres nietuzinkowych rodzin

Pomagamy dzieciom z Równego na Ukrainie

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Panna cotta

Jolanta Marszałek

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Co serwują na podwieczorek Włosi czy Grecy? Z czego słyną austriackie cukiernie? Podpowiemy, jak przyrządzić smakowite desery, które przypomną nam letnie podróże.

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Bez podziałów

Beata Włoga

Portretować bezdomnych? Czemu nie? Jacek Hajnos od trzech lat realizuje projekt, który zakłada stworzenie 77 obrazów. Przez trzy lata stworzył już 60. Dlaczego 77? – to symboliczna liczba; kiedy Piotr zapytał Pana Jezusa, ile razy ma przebaczać, czy aż 7 razy, Jezus odpowiedział – 77, czyli nieskończenie, zawsze (por. Mt 18, 21-22).

Lekarstwo dla drzewa

Aleksandra Nitkiewicz

Co zrobić, jeśli życie nie układa się tak, jak można by oczekiwać, gdy nie czujemy się szczęśliwi? Co zrobić, gdy choroby i przeciwności losu wyrastają w naszym życiu niczym grzyby po deszczu, a my, jak te sieroty, doświadczamy opuszczenia, bezradności, lęku i zniechęcenia?

Pięknie jest żyć

Wysłuchała Małgorzata Cicho

Loredana ma 27 lat, opowiada, jak przez 20 lat szukała miłości – w domu, w szkole, wśród przyjaciół. Starała się być dobra, ułożona, idealna. Ale miłości nie było. Zdarzały się chwile, że nie chciała żyć.

– Musisz nakładać mnóstwo masek, żeby uzyskać to, czego pragniesz. Być zawsze doskonała, ubierać się gustownie, mieć dobre oceny, mówić właściwe rzeczy we właściwym czasie. Straszne. Prawie jak w filmie.

Wędrowcy do świtu

Br. Łukasz Pyśk i zespół organizacyjny

Golgota Młodych 22-26.08.2014

Europejskie Forum Młodych 2014 – Compassion live

(Red.)

68

Był tak blisko nas...

Nowy redaktor naczelny „Niedzieli”

(Red.)

Lidia Dudkiewicz – dziennikarz, do tej pory zastępca redaktora naczelnego i sekretarz redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, konsultor Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Żyć według Bożego porządku

Ks. Piotr Bączek

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel uczestniczył w międzynarodowej konferencji pt. „Jak odpowiedzieć na nadużycia seksualne w Kościele”, 20-21 czerwca w Krakowie.

Popiersie przypominające o dążeniu do świętości

Monika Jaworska

Dziękczynienie za kanonizację to nie tylko wielka radość w sercu za osoby wyniesione na ołtarze – św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII, ale przede wszystkim to możliwość spojrzenia na osoby, które przez Kościół zostały uznane za święte po to, aby budować się nimi i iść ich śladami –

Niedziela częstochowska

Katoliku, odwagi!

Ks. Ireneusz Skubiś

Tak wielu Polaków jest dziś zatroskanych biegiem życia w Ojczyźnie.

100 lat kościoła w Bogdanowie

Ewa Oset

Parafia Bogdanów, leżąca na krańcach diecezji częstochowskiej, w uroczystość Trójcy Świętej, 15 czerwca, przeżywała 100-lecie rozpoczęcia budowy parafialnej świątyni, odpust parafialny, konsekrację dwóch ołtarzy oraz jubileusz 50 lat kapłaństwa rodaka tej ziemi, ks. prof. dr. hab. Zdzisława Małeckiego.

Mam talent od Jezusa

Kl. Tomasz Podlewski

Niedzielne popołudnie (15 czerwca) zgromadziło na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu kilka tysięcy ludzi. Dlaczego? Koncert plenerowy w formie rodzinnego pikniku stał się miejscem występu znanych polskich artystów.

Niedziela podlaska

Tylko dla prostaczków!

Ks. Tomasz Pełszyk

„Prostaczkiem” może być dosłownie każdy: nieuczony i profesor, mężczyzna i kobieta, dziecko i staruszek. Warunkiem koniecznym pozostaje natomiast zaufanie wobec Boga objawiającego, Tego, który udziela się nam w swoim Kościele.

3. Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży w Węgrowie

Ks. Krzysztof Domaraczeńko

W Węgrowie 14 czerwca odbyła się 3. Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży. Impreza zgromadziła 449 uczestników z 29 parafii.

Spotkanie młodych w Lednicy

Magdalena Murawska

7 czerwca młodzież z parafii Kamionna wraz z ks. Pawłem Hryniewickim udała się na 18. Spotkanie na Lednicy, któremu w tym roku przyświecało hasło: „W imię Syna”.

Niedziela kielecka

Kielecczyzna – życie w sztetlach czy pogromy?

Agnieszka Dziarmaga

4 lipca mija kolejna rocznica pogromu Żydów w Kielcach, nad genezą którego wciąż trwa dyskusja, a historycy wciąż nie powiedzieli ostatniego słowa.

Błogosławiona Panna z Grodziska

Władysław Burzawa

Na południowo-zachodnim krańcu diecezji kieleckiej, w Grodzisku, znajduje się jedno z najmłodszych sanktuariów naszej diecezji – sanktuarium bł. Salomei.

Ślady insurekcji w mieście

Katarzyna Dobrowolska

Kielce świętowały 14 czerwca 220. rocznicę Powstania Kościuszkowskiego. Była Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, licznych pocztów sztandarowych szkół, organizacji patriotycznych i kombatanckich, uroczysty przemarsz pod Płytę Kościuszki na Wzgórzu Zamkowym i śpiew patriotycznych pieśni.

Niedziela małopolska

Jubileuszowy Dzień Patrona Fundacji

Natalia Stanisławska

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca odbyły się uroczystości na Jego cześć, połączone z jubileuszem 25-lecia placówki macierzystej Fundacji im. Brata Alberta, Schroniska dla Niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Pruszyńskiego.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej u dominikanów

Organizatorzy

Trwają zapisy na drugą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, które odbędą się w Krakowie od 25 do 31 sierpnia. Będą to wyjątkowe warsztaty wokalne, obejmujące łącznie ponad 100 godzin zajęć: w tym 70 godzin zajęć w sekcjach głosowych, blisko 40 godzin zajęć wspólnych oraz możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych.

Wielbię Ciebie

Małgorzata Cichoń

W pierwsze niedziele miesiąca w naszych parafiach odbywają się adoracje Najświętszego Sakramentu.

Warto o tym rozmawiać

Agnieszka Konik-Korn

To miał być artykuł na zupełnie inny temat. Kiedy jednak zwróciłam się do psycholog Anny Kucharskiej-Zygmunt z prośbą o rozmowę, pani Anna opowiedziała mi o problemie, o którym mało się pisze i niewiele mówi, a na który warto zwrócić uwagę: jak rozmawiać z dzieckiem, gdy odchodzi ktoś bliski?

Niedziela lubelska

Patron mężnego wyznawania wiary

Zofia Libicka

Parafia pw. św. Wita w Mełgwi otrzymała – jako pierwsza w Polsce – relikwie swojego patrona.

Kościół jest Ziemią Świętą

Urszula Buglewicz

Kościół parafialny w Łopienniku ma już 100 lat. Z tej okazji w niedzielę 15 czerwca abp Stanisław Budzik przewodniczył jubileuszowej Eucharystii.

Święto rolników

(aka)

W Elizówce na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego SA odbyło się ogólnopolskie Święto Producentów Owoców i Warzyw „Owocobranie 2014”.

Niedziela legnicka

Pielgrzymka na Kresy

Dorota Kamieńska

W dniach 9-11 czerwca 36-osobowa grupa niepełnosprawnych pielgrzymów i ich opiekunów ze Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. Ojca Pio w Legnicy wyruszyła do Lwowa wraz z ks. Tomaszem Filipkiem z parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy, by zawieść dary dla mieszkających tam Polaków i pokłonić się Matce Bożej Łaskawej.

Święto służby liturgicznej

Monika Łukaszów

Poniedziałek 16 czerwca to kolejny dzień kongresowej modlitwy. Dzień, któremu patronował św. Jacek, został poświęcony służbie liturgicznej.

Podziękowanie za 9 lat posługi i przyjaźni

Monika Łukaszów

W sobotę 21 czerwca w bazylice mniejszej w Legnickim Polu bp Stefan Cichy przewodniczył Mszy św., podczas której miało miejsce uroczyste pożegnanie przez osoby świeckie.

Niedziela łódzka

Z Piotrkowa na Jasną Górę

Łukasz Głowacki

Jezu, ufam Tobie – to hasło tegorocznych pielgrzymek pieszych, które dotrą z archidiecezji łódzkiej na Jasną Górę. Pierwszą jest pielgrzymka piotrkowska, która wyjdzie na szlak 11 lipca.

Głosić Chrystusa, to pójść za Nim

Kl. Kamil Gregorczyk

O historii powołania do kapłaństwa, motywacjach, rozeznawaniu i zadaniach współczesnych głosicieli Dobrej Nowiny z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi ks. dr. Markiem Marczakiem rozmawia kleryk Kamil Gregorczyk.

W hospicjum nie ma wakacji

Anna Skopińska

W wakacje, gdy niemal wszyscy odpoczywają, gdy wybierają się na urlopy, uciekają od wielkich miast, zgiełku ulic i problemów – oni pozostają. Dla nich nie ma wakacji.

Niedziela przemyska

50 lat kapłaństwa – 25 lat miłosierdzia

S. Katarzyna M. Połunkiszkis SAMI

Nowenna ze św. Janem Pawłem II – Patronem Rodzin – przed koronacją „jaśniejącego łaskawością” wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin w Jarosławskiej Kolegiacie.

Sto lat temu...

Arkadiusz Bednarczyk

28 czerwca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Podczas wizytacji wojsk austro-węgierskich w Sarajewie został zamordowany następca tronu Austrii arcyksiążę Franciszek Ferdynand wraz z żoną hrabiną Zofią Chotek...

Niedziela rzeszowska

Rzeszowski Festiwal Wiary i Muzyki

Izabela Fac

Od kilku miesięcy Rzeszów był miejscem, gdzie szczególnie zwracano uwagę na Chrystusa. To tutaj trwał – a w zasadzie nadal trwa w sercach – wielki festiwal wiary.

Krwiodawca – człowiek sukcesu

Ks. Józef Mucha, diecezjalny duszpasterz krwiodawców

Wakacje to czas większego zapotrzebowania na krew ze względu na zwiększoną liczbę wypadków, dlatego brak krwi do operacji i zabiegów. W naszym regionie działa wiele placówek, w których można honorowo oddać krew, osocze bądź szpik kostny.

Niedziela sandomierska

Eutrapelia na finiszu

Ks. Adam Stachowicz

W podsumowaniu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, oświatowych, samorządowych oraz szkolnych.

Lato w mieście i okolicy

Katarzyna Woynarowska

Pisaliśmy już na naszych łamach o tym, jak wiele wakacyjnych propozycji na spędzenie czasu mają kościelne instytucje i organizacje – od Caritas po Domowy Kościół. Teraz pora na przyjrzenie się propozycjom świeckim, które co roku organizują tzw. lato w mieście.

Niedziela sosnowiecka

Odpocząć – zacząć od początku

Ks. Tomasz Zmarzły

Wakacje to czas upragnionego odpoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych – po trudach kilkumiesięcznego wysiłku. Jak zdefiniować odpoczynek?

Relikwie świętych w szpitalu

Piotr Lorenc

W przeciągu miesiąca biskup Grzegorz Kaszak wprowadził do kaplicy pw. św. Łukasza w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu relikwie św. Jana Pawła II (18 maja) i św. Ojca Pio (17 czerwca).

W trosce o katechezę

Piotr Lorenc

Z ks. dr. Michałem Bordą, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, rozmawia Piotr Lorenc.

Niedziela świdnicka

Nie brać urlopu od Jezusa

Przemysław Awdankiewicz

Czas wakacji, czas wypoczynku to ulubione przez większość osób (a szczególnie dzieci i młodzież) dni w roku. Warto jednak pamiętać o tym, by dobrze wykorzystać możliwość odpoczynku od zajęć w szkole – wykorzystać ten czas w naprawdę dobry i mądry sposób.

Mity usypiające naszą więź i przyjaźń z Bogiem

Bp Ignacy Dec

Mówi się nam dzisiaj często, że wcale nie trzeba się nawracać, bo człowiek nie popełnia grzechu, a ktoś, kto ma poczucie winy, potrzebuje leczenia, opieki psychologicznej czy nawet psychiatrycznej.

Wałbrzyszanie poszli w „Marszu dla Jezusa”

Oprac. Przemysław Awdankiewicz

Grupa wałbrzyszan pojechała do Warszawy, by wziąć udział w Ogólnopolskim „Marszu dla Jezusa”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Święty Otton, Lubin i archeologia

Zygmunt Piotr Cywiński

W dniu 13 czerwca br. na terenie gminy Międzyzdroje odbyły się uroczystości związane z 890. rocznicą pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim.

Święty Jan Paweł II. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim

Ks. Aleksander Ziejewski, Ks. Grzegorz Wejman

Jan Paweł II odbył sto cztery pielgrzymki apostolskie, w tym dziewięć do Ojczyzny.

Świadek świętości Jana Pawła II był pośród nas

Bogdan Nowak, ks. Robert Gołębiowski

Postać św. Jana Pawła II jest wyjątkowa dla całego Kościoła powszechnego, a szczególnie dla Kościoła w Polsce. Tegoroczna kanonizacja zwieńczyła święte dzieło Papieża przełomu wieków. Nadszedł czas, aby dziedzictwo tego pontyfikatu owocowało zarówno w sferze duchowości, jak i wypełniania całości nauczania.

Niedziela toruńska

Odpoczynek i formacja

Beata Pieczykura

Na progu wakacji, w połowie roku formacyjnego, w dniach 20-21 czerwca ok. 80 członków Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej z Torunia, Gronowa, Cierpic i Grębocina uczestniczyło w 19. Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę.

U chrześcijańskich korzeni Europy

Ewa, Joanna i Justyna

W dniach 6-8 czerwca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się konferencja naukowa poświęcona szlakom św. Jakuba „Camino Polaco: Teologia – Sztuka – Historia – Teraźniejszość”.

Medievalia 2014

Monika Dejneko-Białkowska

Szczęk średniowiecznych zbroi i mieczy rozbrzmiewał 15 czerwca w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

Niedziela warszawska

Pielgrzymka to początek

Andrzej Tarwid

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba polskich pielgrzymów udających się do zagranicznych sanktuariów. Nowym trendem są też niewielkie grupy pątników, którzy dotarcie do celu rozkładają na lata.

Misja Bemowo

Artur Stelmasiak

W miejscu, które było niegdyś wielką tajemnicą sowieckiego lotnictwa, powstanie pierwszy w archidiecezji warszawskiej kościół św. Jana Pawła II.

Lipiec przed Powstaniem

Wojciech Dudkiewicz

Na początku lipca jeszcze nic nie wskazywało, że miesiąc później wybuchnie w Warszawie powstanie. Nie minęły jednak trzy tygodnie, a atmosfera w stolicy zupełnie się zmieniła.

Niedziela wrocławska

Modlitewna regeneracja

Adrianna Nawrot

W życiu duchowym nie ma stagnacji – albo idziemy do przodu (co zazwyczaj wiąże się z podjęciem trudu), albo się cofamy. Nie ulega więc wątpliwości, że wakacje, niezależnie od tego, czy tygodniowe czy trzymiesięczne, nie wiążą się z odpoczynkiem modlitewnym.

Lekarz nie może wystąpić przeciwko życiu!

Z Ewą Sołecką – wrocławskim lekarzem pediatrą, żoną, mamą, babcią – rozmawia Magdalena Lewandowska

Od tygodni trwa nagonka na lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. Oskarża się ich o działanie na szkodę pacjenta, nazywa „katoszamanami”. Prof. Marian Gabryś, który podpisał Deklarację, nie będzie szefem katedry ginekologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dziedzictwo sakralne na Dolnym Śląsku

Anna Buchar

Pielgrzymka kojarzy się ze zbiorową podróżą do miejsc świętych, aby wyrazić chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej

Monika Wojda

W VI Diecezjalnym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej, który odbył się w niedzielę 14 czerwca br. w Gromadzie, wzięło udział 20 zespołów i solistów.

Intronizacja relikwii św. Jana Pawła II w Bełżcu

Ks. Wiesław Banaś

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu 18 czerwca br. zapanowało wielkie poruszenie. Zatrzymano ruch uliczny od skrzyżowania do kościoła. Przejeżdżający pytali: co to jest? Wszyscy jednakowo odpowiadali: mamy wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do naszego kościoła.

70. Rocznica pacyfikacji Grabowca i okolic

Anna Litwin

Oddziały AK w Grabowcu i okolicy były bardzo silne. Ponad pół roku żaden Niemiec nie pokazał się w mieście, a powstała nawet nazwa «Wolna Partyzancka Rzeczpospolita Grabowiecka». Wszyscy czuliśmy się jak w wolnej ojczyźnie, chodziliśmy z bronią oficjalnie, a także wystawialiśmy warty.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Jan z Głogowa

Ks. Adrian Put

Obwieścił Polakom drukiem, że odkryto Amerykę – nowy ląd na zachodzie, uczył Mikołaja Kopernika oraz wielu innych wybitnych Polaków końca XV wieku, był wielkim naukowcem przełomu średniowiecza i renesansu – Jan z Głogowa.

Na wakacje i do szkoły

Katarzyna Jaskólska

Lato nie zwalnia nas z obowiązku pomagania drugiemu człowiekowi – przypominają o tym różne akcje Caritas diecezjalnej.

Ksiądz – artysta talentów wielu

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

22 czerwca parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Żarach gościła o. Jacka Tonkowicza – franciszkanina z prowincji śląskiej pracującego w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Rybniku.

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...