Reklama

Uczniowie na rekolekcjach, a gdzie nauczyciele?

Niedziela przemyska 51/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobrą tradycją w wielu szkołach podstawowych i średnich stały się szkolne rekolekcje wielkopostne czy adwentowe. Pomimo różnych sposobów ich prowadzenia, główny cel pozostaje ten sam. Jest nim duchowe przygotowanie dzieci i młodzieży do godnego przeżywania Świąt, a także zachęta do przestrzegania zasad moralnych, którymi w życiu powinien kierować się każdy chrześcijanin. Niestety, coraz bardziej powszechne staje się dzisiaj narzekanie na niewłaściwe postępowanie młodego pokolenia. Często celem życia młodych stają się wzorce ukazywane w filmach sensacyjnych, gdzie wszechobecna jest przemoc, pogoń za pieniędzmi i władza, a także zupełny brak zasad moralnych. Młody człowiek spędzając po kilka godzin dziennie przed telewizorem i oglądając drastyczne, brutalne sceny, staje się mniej wrażliwy na dobro i piękno. Natomiast trzydniowe rekolekcje stanowią dla niego pewnego rodzaju oderwanie od szarej, codziennej rzeczywistości i pozwalają skoncentrować się na poszukiwaniu sensu życia. Autentyczny udział w rekolekcjach staje się dla wielu młodych osób źródłem głębokich przeżyć duchowych prowadzących często do nawrócenia i zmiany grzesznego sposobu myślenia, a także postępowania. Dlatego rodzicom, nauczycielom i katechetom powinno zależeć na tym, aby społeczność szkolna wyniosła jak najwięcej korzyści z tych duchowych ćwiczeń.

Obecnie wiele szkół docenia znaczenie rekolekcji dla społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej, a także podchodzi dość odpowiedzialnie do działań związanych z ich organizowaniem. Dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy szkół, w których uczy się młodzież katolicka, uczestniczą w różnym stopniu w rekolekcjach. Znaczna grupa nauczycieli pomaga katechetom w opiece nad dziećmi i młodzieżą. Również czuwają oni nad porządkiem i bezpieczeństwem uczniów podczas drogi ze szkoły do kościoła. W takich szkołach nie ma poważnych problemów związanych z udziałem młodzieży w praktykach religijnych. Doświadczeni pedagodzy wiedzą, że oni sami mają być pierwszym i najważniejszym wzorem do naśladowania dla swoich wychowanków. Przecież młode pokolenie poszukuje autorytetów i najczęściej w oparciu o nie buduje własny system wartości. Rekolekcje szkolne są niewątpliwie dobrym sprawdzianem wzajemnego zrozumienia i współdziałania między osobami odpowiedzialnymi za wychowanie młodzieży i dzieci.

Mając na uwadze liczne dobrodziejstwa płynące z pełnego uczestnictwa w rekolekcjach należy postawić trudne i może kłopotliwe pytanie - dlaczego w niektórych szkołach oprócz katechetów, tak mało osób jest zainteresowanych udziałem w nich uczniów. Wynikiem tej bierności są fakty, z których wynika, że wielu nauczycieli pozostaje w tym czasie w szkole lub w domu, wykorzystując dni wolne od nauki do robienia przedświątecznych porządków. Natomiast znaczna część młodzieży biorąc przykład ze swoich pedagogów również nie uczestniczy w rekolekcjach. Nie ulega wątpliwości, iż takie postępowanie jest niezgodne z etyką nauczyciela, a także nie ma nic wspólnego z poczuciem dobrze rozumianej odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów, którzy biorąc udział w rekolekcjach są na zajęciach poza szkołą i mają prawo do opieki. Przecież dni rekolekcji stanowią dla nauczycieli normalny okres pracy pedagogicznej i wychowawczej z młodzieżą, a nie są czasem płatnego urlopu bez żadnych zobowiązań. Nie można przecież całą odpowiedzialnością za przygotowanie i przeprowadzenie rekolekcji obarczać jednego czy dwóch katechetów, gdyż bez pomocy nauczycieli nie będą oni w stanie poradzić sobie z grupą liczącą nieraz kilkuset uczniów.

Konieczna zatem staje się wzajemna współpraca, zrozumienie i pomoc w trudnym dziele wychowania dzieci i młodzieży. Rekolekcje adwentowe są jednym z wielu sposobów duchowego formowania uczniów przez ukazywanie im trwałych i niezmiennych zasad moralnych będących podstawą życia każdej zdrowej etycznie społeczności ludzkiej. Przecież od młodego pokolenia będzie zależeć przyszłość Ojczyzny i Kościoła. Dlatego też troska o jego wychowanie jest wspólnym i najważniejszym obowiązkiem rodziny, szkoły i Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29
Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj