Papież blisko cierpiących za wiarę
Audiencja dla Sudanki skazanej na śmierć
Papież Franciszek 24 lipca br. przyjął w Domu św. Marty w Watykanie Sudankę Meriam Yahia Ibrahim Ishak, skazaną w jej kraju na śmierć za porzucenie islamu, a następnie zwolnioną, pod naciskiem światowej opinii publicznej. Przybyła ona do Rzymu z mężem i dwojgiem małych dzieci. W audiencji wzięli udział także wiceminister spraw zagranicznych Włoch Lapo Pistelli i sekretarz Papieża egipski kapłan koptyjski ks. Joannis Lahzi Gaid, który był tłumaczem. Dzielna kobieta podziękowała Ojcu Świętemu za okazane jej wsparcie, on zaś wyraził wdzięczność za jej świadectwo. Poinformował o tym po spotkaniu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ. Oświadczył, że w bardzo spokojnej i serdecznej rozmowie mówiono także o przyszłości Sudanki. Dodał, że ten gest Ojca Świętego to wyraz jego bliskości „ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu swej wiary, przeżywanych trudności lub ograniczeń tym samym ma znaczenie symboliczne”.
Modlitwa „Anioł Pański”
Nigdy więcej wojny!
Z dramatycznym apelem o pokój na świecie zwrócił się papież Franciszek 27 lipca br. podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Orędzie o zakończenie przemocy Ojciec Święty skierował szczególnie do krajów Bliskiego Wschodu, Iraku i Ukrainy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Papież nawiązał do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, która spowodowała miliony ofiar i ogromne zniszczenia. Przypomniał słowa papieża Benedykta XV, który nazwał ten konflikt „bezsensowną rzezią”. Apeluję, aby nie powtarzać błędów z przeszłości. Należy pamiętać i uczyć się z historii, i dać pierwszeństwo pokojowi poprzez cierpliwy i odważny dialog powiedział papież Franciszek, apelując o zakończenie przemocy na Bliskim Wschodzie, w Iraku i na Ukrainie.
Papież prosił, aby łączyć się z nim na modlitwie, by Bóg udzielił tym narodom oraz tym, którzy sprawują władzę, mądrości i siły potrzebnych do kontynuowania drogi pokoju, dążąc do dialogu i negocjacji z mocą pojednania. W centrum każdej decyzji nie należy stawiać osobistych interesów, ale dobro wspólne i szacunek dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że wszystko traci się przez wojnę, a nic się nie traci przez pokój! Bracia i siostry: nigdy wojny, nigdy więcej wojny! apelował Ojciec Święty, wyrażając szczególną troskę o dzieci, którym wojna zabiera godność i przyszłość.
Polski Papieski Instytut Kościelny
Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa 16 lipca br. zatwierdziła kandydaturę ks. dr. Adama Sycza na rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. 22 lipca ks. Sycz przejął od ks. dr. Bogusława Kośmidra funkcję rektora Instytutu na 6-letnią kadencję.
Ks. dr Adam Sycz ma 40 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. W Sekretariacie KEP przez ostatnie 6 lat (2008-14) pełnił funkcję sekretarza przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika i przez kilka miesięcy jego następcy abp. Stanisława Gądeckiego.
Reklama
Polski Papieski Instytut Kościelny przy via Pietro Cavallini w Rzymie to instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej, poddana władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Jest domem dla księży studentów, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu.
Telefon papieża w sprawie dramatu chrześcijan
Papież Franciszek zadzwonił 20 lipca br. do katolickiego patriarchy Antiochii obrządku syryjskiego Ignacego Józefa III Younana, aby zapewnić go, że uważnie i z troską śledzi dramat chrześcijan wypędzonych i zagrożonych w irackim mieście Mosul. Rozmowa trwała 9 minut.
Ignacy Józef III w obliczu jak to określił „czystki religijnej w prowincji Niniwa” poprosił Papieża o „zwiększenie wysiłków wraz z możnymi tego świata”. Dodał, że w tej sytuacji „milczenie tzw. cywilizowanego świata jest hańbą”.
Papież na obiedzie z pracownikami Watykanu
Papież Franciszek 25 lipca br. niespodziewanie przyszedł na obiad na stołówkę dla pracowników Watykanu. Tak jak wszyscy stanął w kolejce i odebrał posiłek dorsza i makaron. Następnie usiadł przy jednym ze stołów wraz z innymi osobami. Komentując to wydarzenie, portal „Il Sismografo” cytuje dyrektora stołówki, który nazwał Papieża „najpokorniejszym pracownikiem”. Sceny, gesty, zdjęcia z pewnością nie mogą być uważane za pasujące do tradycji Piotrowej, ale papież Franciszek przyzwyczaił wszystkich do tego, że zaskakuje i do śmiania się z „nowości bergogliańskich”. To kolejna niespodzianka Franciszka pisze „Il Sismografo”.
* * *
Wielkim zagrożeniem współczesnego świata jest indywidualistyczny smutek płynący ze skąpego serca.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze