Reklama

Niedziela 31/2014

Szczegółowy spis treści

EDYTORIAL
2

Papieski pocałunek, pielgrzymkowy sierpień i polskie absurdy

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W „Niedzieli” odnotowujemy nieznane fakty dotyczące sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To wielki mąż stanu i ojciec Narodu, na którego dłoni, jako jedynego kardynała, synowski pocałunek złożył nowo wybrany papież Jan Paweł II, a na pierwszej dla swoich rodaków audiencji powiedział, że nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było kard. Wyszyńskiego oraz jego „wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”.

DROGOWSKAZY
3

Gdy czytanie bywa luksusem

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W ciągu roku ludzie często mówią, że nie mają na nic czasu – każdego dnia goni ich praca i ledwie mogą zdążyć. Jeżeli zapytamy, czy mają czas na czytanie, odpowiedź także będzie negatywna, wielu też przyzna się, że w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki. Niektórzy dodadzą, że nie wzięli do ręki nawet gazety – oglądają telewizję i to im wystarczy.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
7

Z Polski

TEMAT NUMERU: SŁUGA BOŻY KARD. STEFAN WYSZYŃSKI
8-19

Co Prymas Tysiąclecia powiedziałby dziś kapłanom

Krystyna Czuba

Dnia 3 sierpnia 2014 r. przypada 90. rocznica kapłaństwa prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wspominamy tę rocznicę, prosząc Sługę Bożego o wstawiennictwo za kapłanów. Powołanie kapłańskie wymaga dziś wielkiej siły i wielkich świateł, aby być wiernym świadkiem Chrystusa.

Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956

Prymas samotny, lecz nie osamotniony

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap i Marian Piotr Romaniuk

Podczas badań związanych z opracowywaniem dokumentacji o heroiczności cnót sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odkryto nieznane materiały z okresu jego uwięzienia w Rywałdzie Królewskim.

Modlitwa o beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Więzienne urodziny

Paweł Zuchniewicz

Sześćdziesiąt lat po więziennych urodzinach Prymasa w Polsce nadal nagrywa się po kryjomu. Jednak tajne nagrania i donosy na Wyszyńskiego ujawniały jego wielkość, a dzisiaj tajne nagrania ujawniają – delikatnie mówiąc – miałkość nagrywanych.

Prawdziwy ojciec wielu z nas

Ks. Ireneusz Skubiś

Wielkie nazwisko kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, łączy się w mojej pamięci z wczesną młodością: 15-letniemu wówczas uczniowi II klasy Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którym byłem, brat szkolny Stanisław Rybicki, nauczyciel języka polskiego, powiedział przejęty, że Ksiądz Prymas został aresztowany.

Góralskie spotkania

Lidia Dudkiewicz

Wakacje w pełni. Mamy jeszcze różne plany wyjazdowe, pewnie uzupełniamy ciągnące się za nami zaległości. A może sięgamy po książki odłożone kiedyś na wolną chwilę...

PEREGRYNACJA
20

Matka Boża w Niepokalanowie

Wojciech Dudkiewicz

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat zarówno w sanktuarium w Niepokalanowie, jak i w całej archidiecezji warszawskiej.

PIELGRZYMOWANIE 2014
21

Częstochowa oczekuje na pielgrzymów dróg wiary

Częstochowa – według słów św. Jana Pawła II – jest i pozostaje dobrym miastem, otwartym na każdego człowieka.

Warszawa idzie z hasłem: „Totus Tuus”

O. Marek Tomczyk OSPPE – Kierownik 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

PIELGRZYMI W ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPIE
22-23

W poszukiwaniu świętości

Urszula Król

Historia chrześcijańskich pielgrzymek jest niezwykle długa. Pielgrzymowano właściwie od IV wieku, kiedy chrześcijaństwo mogło wyjść z katakumb, stając się religią legalną. W tym czasie przybrał na sile kult męczenników i świętych, których grobom i relikwiom nadawano wielkie znaczenie.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
24-25

Korona cierniowa

Ks. Marek Łuczak

Średnica grubej na półtora centymetra obręczy z sitowia wynosiła 21 centymetrów. Podtrzymywała ona konstrukcję z kolców i była wciskana na głowę, a jej powierzchnia wypełniona była w całości kolcami – nie tak, jak to przedstawia ikonografia.

LUDZIE
26-27

Moja modlitwa

Agnieszka Konik-Korn

Krzysztof Okoń jest z zawodu muzykiem, wiolonczelistą. Z zamiłowania, które przerodziło się w prawdziwą pasję, jest malarzem, a także rzeźbiarzem. W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie do końca sierpnia można oglądać wystawę jego obrazów pt. „Moja modlitwa”.

SMUTNA LEKCJA HISTORII
28-29

Ratowanie bohaterów

Z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem rozmawia Mateusz Wyrwich

Z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem – profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego – rozmawia Mateusz Wyrwich

30

Czego uczy nas Porcjunkula

Kl. Sławomir Pietraszko

Choć jest bardzo mała, a pielgrzymi zwykle szukają monumentalnych świątyń, nawiedzają ją każdego roku setki tysięcy. Co kryje w sobie kaplica, odległa o zaledwie dwa kilometry od Asyżu?

WIARA I ŻYCIE
31

Strata oswojona

Ks. Mariusz Rosik

Urodzony w Eisenach i żyjący na przełomie XIX i XX wieku niemiecki pisarz Walter Flex zasłynął często powtarzanym zdaniem: „Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My widzimy ją jako ciemny mur – Bóg jako bramę”.

Zaproszenie na Kalwarię w Praszce 10 sierpnia 2014 r.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Cudowne rozmnożenie chleba

Bóg zaspokaja

Ks. Marek Łuczak

PRZEMIENIENIE PAŃSKIE
34

Tabor – namiastka nieba

Ks. Marek Łuczak

Nie każde wydarzenie z życia Jezusa opisane jest przez wszystkich Ewangelistów. Przemienienie Chrystusa musiało być na tyle ważne dla Jego świadków, że opisują je aż trzej Ewangeliści. Każdy jednak zwraca uwagę na nieco inne aspekty.

FELIETONY
35

Antyrodzinna ustawa do Trybunału Konstytucyjnego

Jan Maria Jackowski

Cztery lata temu pisałem na łamach „Niedzieli” o uchwalonej wówczas wyjątkowo kontrowersyjnej nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zwracałem uwagę, że ustawa ta posługuje się sztuczną definicją „członka rodziny”, wprowadzając w błąd i przerzucając na rodzinę odpowiedzialność za patologie występujące w strukturach, które często rodziną nie są.

Łże-elity i ich rola

Krzysztof Czabański

Tak powstaje wymyślony przez media mainstreamu obraz współczesnej Polski jako kraju zamieszkanego przez głupków, cyników i nihilistów.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Energetyczne zależności

Z Arkadiuszem Czartoryskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O porzuconej budowie elektrowni w Ostrołęce i dziwnej niemożności korzystania z własnych źródeł energii z Arkadiuszem Czartoryskim rozmawia Wiesława Lewandowska

FAKTY I OPINIE
38

Piłsudczyk

Alina Czerniakowska

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Jedna z ofiar

(pr)

Termometr uczuć

(pr)

Ziemia bez chrześcijan

(pr)

Powrót do normalności

(pr)

Kara śmierci na świecie

(pr)

Santiago de Compostela

(pr)

POWSTANIE WARSZAWSKIE
40-41

Exodus Warszawy

Iwona Galińska

650 tys. warszawiaków i ludności z podwarszawskich miejscowości od sierpnia do połowy października 1944 r. przeszło przez pruszkowski obóz tymczasowy.

100-LECIE WYMARSZU PIERWSZEJ KOMPANII KADROWEJ
42-43

Z Oleandrów do niepodległej Polski

Sławomir Błaut

6 sierpnia 1914 r. wymaszerowała z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, z zamiarem wywołania antyrosyjskiego powstania, kompania żołnierzy Józefa Piłsudskiego – forpoczta odradzającego się wojska polskiego, nazwana pierwszą kadrową, potocznie „kadrówką”.

44

Wakacje z Bogiem

Elżbieta Nowak

Statystyki czasów ostatecznych

Marian Salwik

Uzdrawia uzdrowiony

Br. Tadeusz Ruciński

FELIETONY
45

Czarne skrzynki

Mirosław Piotrowski

Chwilowo przybrał pozę zakłopotania i dopuszcza wersję pomyłki sterowanych przez niego separatystów. Oddaje tzw. czarne skrzynki, które naprawdę są pomarańczowe lub czerwone.

Powołanie do narodowej reprezentacji wojskowej?

Zdzisław Skotnicki

Zdarzyło się pewnemu piłkarzowi z Brazylii otrzymać obywatelstwo Ukrainy. Miał swoją grą wzmocnić siły narodowej drużyny naszego wschodniego sąsiada. Wkrótce jednak otrzymał też powołanie do wojska. Zgodnie z obywatelskimi powinnościami, miał realizować zadania bojowe na rzecz obronności nowej ojczyzny.

ABSTYNENCJA NIE TYLKO W SIERPNIU
46

Atak na pragnienie Boga

Joanna Szałata

Choć w ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się uzależnieniom, skala tego zjawiska lawinowo rośnie. Wydajemy ogromne pieniądze na różnego rodzaju kampanie profilaktyczne, a świadomość społeczna w tym zakresie jest wciąż zbyt niska

ŻYCIE JEST DAREM BOGA
47

Święci i wielcy obrońcy życia XX wieku

Krystyna Zając

W czasach, gdy tyle jest ataków na niewinne życie ludzkie, w historię kolejnego Światowego Spotkania Rodzin wpisują się dwie wyjątkowe postacie – św. Jan Paweł II i św. Gianna Beretta Molla.

Bronią życia na rowerach, paralotniach i motocyklach

(akw)

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK"
48-49

Wszystkie światła na Koszęcin

Anna Wyszyńska

Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie została całkowicie odmieniona. Finał trwającej od wielu lat rewitalizacji pałacu i parku ogłoszono podczas dorocznego święta zespołu – urodzinowego pikniku, który odbył się w dniach 27-29 czerwca br.

CYKL: EUROPA NA LATO
50-51

Z wyspy na wyspę

Witold Dudziński

Jest ich około trzech tysięcy, dlatego pewnie nikt nie jest w stanie odwiedzić ich wszystkich. Ale warto próbować: wyspy greckie oferują piękne plaże, pewną pogodę i mnóstwo do oglądania.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Już jest normalnie...

RÓŻNE
53

Kalendarium 3-9 VIII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Konkurs „O autentyczną wiarę”

Zuzia czeka na naszą pomoc

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Mrożona czekolada

Jolanta Marszałek

W upalne dni dobrze jest sięgnąć po szklankę orzeźwiającej mrożonej czekolady. To deser popularny na południu Europy, ale chyba najbardziej w USA. Oczywiście, można po nią wstąpić do pobliskiej kawiarni, ale przecież o wiele przyjemniej jest przygotować pyszną mrożoną czekoladę w domowym zaciszu... Polecamy!

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Patriotyzm to nie przeszłość

Bernard Kociołek

Jestem ciekawym świata nastolatkiem, kibicem FC Barcelony, chłopakiem żyjącym tu i teraz. Na pytanie czy pamiętam powstanie ’44, odpowiadam – TAK, to bohaterski czas dla Polski i Polaków. Fakt, nie wszystkie polskie powstania tak mnie interesują i inspirują. To jest szczególne. Losy żołnierzy, którzy chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać, są mi bliskie, choć moi przodkowie nie byli żołnierzami Warszawy w 1944 r.

Jak przygotować się do spowiedzi?

Bp Antoni Długosz do młodych

Spotkanie z przebaczającym Chrystusem w sakramencie pokuty wymaga odpowiedniego usposobienia i należytego przygotowania. Tym usposobieniem jest miłość do Boga.

Dobre rady i swój rozum

Anna Zinówko

Idealna historia dla nieidealnych dziewczyn

Monika Jaworska

Marzyłaś kiedykolwiek, by być sławną, piękną i bogatą? Chcę Ci przedstawić osobę, która również tego pragnęła. Doszła do wielkiej kariery w błysku fleszy i dużych pieniędzy. Wydawałoby się – kobieta spełniona. Ale to wszystko miało drugą stronę...

Warto przeczytać

MJ

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Akcja Tornister Marzeń

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Celem akcji jest obdarowanie nowymi tornistrami, wraz z wyprawką, 300 najbardziej potrzebujących dzieci z terenu naszej archidiecezji.

Chrześcijanin – człowiek gór

Ks. Ireneusz Skubiś

6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego. Modlący się Jezus Chrystus pokazuje się swoim uczniom w otoczeniu Mojżesza i Eliasza w niezwykłym blasku, jaśniejący.

70. rocznica urodzin pomysłodawcy festiwalu „Gaude Mater”

MF

24 lipca przypadała 70. rocznica urodzin śp. Krzysztofa Pośpiecha (1944 – 2011), wybitnego muzyka, pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży, animatora kultury w Częstochowie i ziemi częstochowskiej, wielkiego społecznika, pomysłodawcy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Niedziela podlaska

Niezwykły koncert

Tadeusz Szereszewski

4 lipca w bielskiej bazylice, w ramach 18. Międzynarodowych Spotkań Artystycznej Młodzieży Polskiej i Polonijnej, odbył się koncert Polskiego Chóru Pokoju pod dyrygenturą prof. Violetty Bieleckiej.

Bp Antoni Dydycz na 30-leciu „Małego Podlasia”

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Rok 2014 jest szczególnym rokiem dla Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz, który obchodzi właśnie 30-lecie istnienia oraz rok 15-lecia tańców polskich w formule towarzyskiej tańczonych w Siemiatyczach.

Bibliografia tekstów bp. Antoniego Dydycza na 20. rocznicę sakry

Ks. Mariusz Boguszewski

10 lipca minęła 20. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa seniora z Drohiczyna Antoniego Dydycza. Z tej okazji w serii Biblioteka Drohiczyńska wydano bibliografię jego tekstów z lat 1966 – 2014.

Płyta „Bogu i Ojczyźnie” – DWML w darze

Ks. Artur Płachno

Ukazała się najnowsza płyta Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej zatytułowana „Bogu i Ojczyźnie”, która została nagrana i przekazana w darze biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi z okazji 20-lecia przyjęcia przez niego sakry biskupiej.

Niedziela kielecka

Na chwałę Bogu budowali Oraczewscy

Agnieszka Dziarmaga

Cenny element Kalwarii Świętokrzyskiej na wzgórzu, gdzie zbudowano kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, stanowią także ruiny neogotyckiej kaplicy byłych dziedziców Morawicy – rodziny Oraczewskich.

Sienkiewicziana w multimediach

A.D.

Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku bardzo zyskało na wprowadzeniu współczesnych multimediów w przekaz muzealnej wiedzy o naszym bodaj najsłynniejszym literackim Nobliście.

Zawitaj Stradowska Pani

Katarzyna Dobrowolska

Stradów w gminie Czarnocin z maryjnym sanktuarium, w którym czczony jest od wieków obraz Matki Bożej, słynie na całą Polskę również z wczesnośredniowiecznego grodziska z potężnymi wałami zachowanymi dobrze po dzień dzisiejszy.

Niedziela lubelska

Nauczyciel wiary

Grzegorz Jacek Pelica

W wakacyjnym czasie archidiecezja lubelska wspomina trzech zmarłych pasterzy: biskupa pomocniczego Piotra Hemperka (4 lipca br. minęła 22. rocznica śmierci), biskupa podlaskiego i lubelskiego Franciszka Jaczewskiego (23 lipca minęła 100. rocznica śmierci) i ordynariusza lubelskiego Piotra Kałwę, który zmarł 17 lipca 1974 r.

W krzyżu umocnienie

Grzegorz Jacek Pelica

Sobotnie popołudnie 12 lipca to data przekazania relikwii Krzyża Świętego w znaku Krzyża Trybunalskiego z najstarszej (erygowana ok. 1217 r.) rzymskokatolickiej parafii Chełma do młodej, budującej świątynię, a także znaki swojej tożsamości i więzi wspólnotowe, parafii pw. Świętej Rodziny przy ul. Szymanowskiego.

Rok św. Jana z Dukli

Urszula Buglewicz

Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem św. Jana z Dukli. Okazją stała się 600. rocznica urodzin świętego oraz 275. rocznica obrania go za patrona Polski.

Niedziela łódzka

Chrześcijanie w Litzmannstadt-Getto

Grzegorz Wróbel

Zbliża się 70. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto. Niemiecki okupant w latach 1940-1944 zorganizował na terenie Bałut wydzieloną dzielnicę dla ludności żydowskiej.

Minął wiek od poświęcenia kościoła w Jeżowie

Elżbieta Adamczyk

Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny obchodziła uroczyście w sobotę 26 lipca setną rocznicę poświęcenia najmłodszego z trzech swoich kościołów.

„Świerkopole”, teatr i Msze na wyspie, czyli kolonie księdza Zbigniewa

Sylwester Kołodziejczyk

Kiedy przybyłem na Mszę św., niebo było całe zachmurzone, zaczynał padać deszcz, a w oddali widać było błyskawice. W małej zadaszonej kaplicy na wyspie zebrało się ponad dwadzieścia osób. Trwała Msza św.

Niedziela przemyska

Koronacja nie jest celem samym w sobie

Paweł Bugira

Z ks. prał. Marianem Bocho, proboszczem kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, z okazji koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin rozmawia Paweł Bugira.

Odpust z 15-leciem w tle

Danuta Zawada

Ksiądz Robert Drążek, proboszcz parafii pw. św. Jana z Dukli w Przemyślu, 6 lipca br. przywitał we wspólnocie abp. Józefa Michalika oraz zaproszonych gości. Metropolita Przemyski przewodniczył Mszy św. celebrowanej z okazji odpustu parafialnego, który w tym roku przypadł w 600. rocznicę narodzin św. Jana z Dukli, patrona parafii.

Kronika biskupa Pawła

Arkadiusz Bednarczyk

Kiedy za króla Zygmunta III Wazy wydano drukiem słynne Kroniki Jana Długosza, średniowiecznego kanonika krakowskiego, „panowie dąsali się na nią”, a król poddał jej fragmenty cenzurze na prośbę wpływowych magnatów.

Niedziela rzeszowska

550-lecie parafii w Niebylcu

Antoni Chuchla

Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu ma bardzo długą, piękną i ciekawą historię.

Gorce: z Nowego Targu na Turbacz

Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

Za tydzień, w drugą niedzielę sierpnia, warto wybrać się szlakiem papieskim na Turbacz. Od 1982 r. ma tu miejsce obchodzone pod patronatem Związku Podhalan Święto Ludzi Gór. Przez wiele lat w uroczystościach przy Kaplicy Papieskiej uczestniczył i głosił kazania ks. Józef Tischner.

Nie możesz pieszo – pielgrzymuj duchowo

Iwona Kosztyła

Sierpień to czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Każdego roku do tronu Jasnogórskiej Matki zmierzają tysiące pielgrzymów, wśród nich pątnicy z Rzeszowa. 4 sierpnia br.

Zrozumieć Przemienienie

Arkadiusz Bednarczyk

Aby to święto zrozumieć trzeba podjąć pewien wysiłek intelektualny i pogrążyć w lekturze Ewangelii. Jeden z Ewangelistów – św. Mateusz relacjonuje nam, że Jezus zaprowadził swych trzech uczniów, Piotra, Jakuba Starszego i Jana, na górę Tabor.

Niedziela sosnowiecka

Czas pielgrzymowania

Piotr Lorenc

Piesza Sosnowiecka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy, jak co roku, z trzech miejsc, w trzech różnych terminach. Jako pierwsza wyjdzie pielgrzymka z Olkusza – 9 sierpnia, 23 sierpnia wyruszą na szlak pielgrzymi z Będzina, a 3 września z Jaworzna.

Świątynia na „Górce”

Anna Kasprzak

Na pograniczu przepięknego zakątka Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w jej środkowo-wschodnim paśmie, 5 km na północ od Pilicy, przy drodze prowadzącej do Pradeł na wzgórzu pośród malowniczych pól przed laty wzniesiona została świątynia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach.

Kolonie diecezjalnej Caritas

Piotr Lorenc

Wycieczki po górach, gry i zabawy sportowe, nauka tańca, integracja z rówieśnikami z Ukrainy i Rumunii – tak w skrócie można scharakteryzować kolonie dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez Caritas diecezji sosnowieckiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Dziewczyna z marzeniami

Halina Pytel-Kapanowska

Wydaje się krucha i delikatna. Wrażliwa blondynka z długimi włosami, rusałka niemal. Ale to tylko na pierwszy rzut oka, bo gdy siada do fortepianu, a zwłaszcza na koncercie, to... ta delikatna dziewczyna (a właściwie dojrzała już kobieta) emanuje siłą, zdecydowaniem, odwagą, energią.

Szczecin Pomorz(ż)e Świętości

Ks. dr Paweł Płaczek

Pod hasłem „Szczecin Pomorz(ż)e Świętości” odbył się letni obóz młodych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Szczecinie.

Obraz

Przemysław Fenrych

Obraz. W zasadzie nic nadzwyczajnego, tysiące podobnych obrazów wisi w europejskich domach. Pole po sianokosach, kopki siana, na pierwszym planie drewniany mosteczek nad polną strugą, omszałe kamienie, zioła, w oddali smuga ciemnego lasu, nad polem niebo z barwnymi chmurami oświetlonymi przez wschodzące słońce.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Od 20 lat w koronie

Ks. Jacek Rak

Dokładnie 20 lat temu, 17 lipca, na placu przy kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim miała miejsce uroczystość koronacyjna słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Szkaplerznej.

Religijne uwarunkowania pielgrzymowania do miejsc świętych

Bp Marian Rojek

Papież św. Jan Paweł II, w bulli „Inacrnationis misterium” na pierwszym miejscu wśród szczególnych znaków będących świadectwem wiary i wspomagających religijność chrześcijańskiego ludu wymienia pielgrzymkę, która uświadamia nam ludzką kondycję wędrowania.

130-lecie linii kolejowej Jarosław – Sokal

Adam Łazar

Spod dworca kolejarze i ich rodziny z pocztami sztandarowymi, w rytm melodii granych przez orkiestrę dętą pod batutą Piotra Tabaczka, przeszli ulicami Lubaczowa do konkatedry na Mszę św. dziękczynną z racji jubileuszu 130-lecia linii kolejowej Jarosław – Sokal (obecnie linia 101 Munina – Hrebenne).

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Festiwal w katedrze

Ks. Adrian Put

W gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

„Wolontariusze Dzieciom” i wakacje w świetlicy

Aleksandra Marcińczak

Wakacje w mieście potrafią być bardzo atrakcyjne. Niektóre z dzieci korzystają tylko z takiej formy letniego wypoczynku, ale to wcale nie oznacza, że mają gorzej od innych. Pracownicy świetlic i wolontariusze robią wszystko, by był to dla najmłodszych czas niezwykłej przygody.

Pan kiedyś stanął nad brzegiem...

Ks. Adrian Put

Choć wakacje w pełni, to jednak na wielu polskich uczelniach trwa rekrutacja na studia. Młodzi ludzie wybierają kierunki zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami. Bardzo wielu z nich liczy w przyszłości na bardzo dobrze płatną pracę. Ale rekrutacja trwa także w... seminariach duchownych.

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

>