Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

Żałobne bicie dzwonów

Dlaczego oni? Dlaczego akurat ten lot? – to tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie Holendrzy w związku z tragedią samolotu lecącego 17 lipca br. z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W katastrofie zginęło 193 obywateli Królestwa Holandii. W tym kraju nikt nie ma wątpliwości, że samolot Malaysia Airlines został na wschodzie Ukrainy zestrzelony przez prorosyjskich separatystów. Rozmawiając przed lotniskiem Schiphol z rodzinami czy znajomymi ofiar, usłyszałem o rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. Holendrzy są przerażeni tym, co się stało, i nie potrafią się pogodzić z ogromem tragedii, która dotknęła ich naród. Oczekują od swoich władz natychmiastowej reakcji i konkretnych sankcji wobec Rosji. Przed lotniskiem przy hali odlotów, skąd w swoją ostatnią podróż wyruszyli pasażerowie lotu MH17, nadal gromadzą się tłumy Holendrów. W wielkiej zadumie składają kwiaty i zapalają znicze. Wspominają przy tym tych, którzy zginęli. Co rusz słychać płacz, przerywany czasem modlitwą. Holenderskie media piszą obecnie głównie o ciałach, które powracają do ojczyzny. Wielu komentatorów jest zgodnych co do rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. W ostatnich dniach w kościołach, w tym także tych należących do Polskiej Misji Katolickiej, odbyło się wiele nabożeństw w intencji ofiar katastrofy.

Ks. Przemysław Pastucha, Amsterdam

Raport

Religijność w Europie

Opublikowane niedawno dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) nt. religijności polskich katolików każą zadać pytanie o miejsce Polski na mapie religijności Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród państw Unii Europejskiej wiara w Boga jest najbardziej powszechna na Malcie, w Rumunii i na Cyprze, najmniej zaś w Estonii, Szwecji i Czechach. Według danych Eurobarometru z 2010 r., Polska z 79 proc. mieszkańców deklarujących wiarę w Boga znajduje się na czwartym miejscu (ex aequo z Grecją).

Mieszkańcy Europy w zdecydowanej większości uważają się za chrześcijan (76, 2 proc. w 2011 r.). W samej Unii Europejskiej jest to 72 proc. (według Eurobarometru z 2012 r.), w tym 48 proc. katolików, 12 proc. protestantów, 8 proc. chrześcijan wschodnich i 4 proc. reprezentantów innych wyznań.

Reklama

Walia

Polonijna pielgrzymka

W tym roku minęło 60 lat od umieszczenia w kościele pw. św. Winfrydy w Holywell obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tradycyjnie już ks. Jan Wojczyński TChr, kapelan Domu Polskiego w Huddersfield – „Jasna Góra”, zorganizował 63. polonijną pielgrzymkę do zielonego „walijskiego Lourdes”, niedaleko Chester. Podczas uroczystej procesji z ikoną Pani Jasnogórskiej ponad 500 zgromadzonych rodaków dziękowało za kanonizację Jana Pawła II pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Msza św. została odprawiona w kościele Ojców Kapucynów pw. św. Dawida, patrona Walii, w Pantasaph. Uroczystej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Stefan Wylężek, rektor w Anglii i Walii. Kazanie wygłosił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania, który ofiarował pielgrzymom wizerunek świętego rodaka – Jana Pawła II, „ojca polskiej emigracji”.

(Ks. W. W.)

Ludzie

Patriarcha Filaret

Patriarcha kijowski Filaret oświadczył, że za strącenie malezyjskiego boeinga odpowiedzialni są rosyjscy bojówkarze, którzy sami przyznali, iż myśleli, że jest to wojskowy samolot transportowy z żołnierzami lub bronią ukraińską. – Ich wina jest znana całemu światu i nie ma tu czego usprawiedliwiać. Za tym wszystkim stoi jeden człowiek, któremu Bóg odebrał rozum – powiedział hierarcha.

Podkreślił on, że u Boga żaden zły uczynek nie pozostaje bezkarny. – Każdy człowiek powinien zrozumieć, że za wszelkie przestępstwo nieuchronnie będzie kara. Dobrze, jeśli spotka go ona tu, w życiu ziemskim. Znacznie gorzej, jeśli człowiek po śmierci zostanie skazany na wieczne cierpienia – zauważył zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Myśli wciąż aktualne

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

Zmarł kard. Francesco Marchisano, emerytowany archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Miał 85 lat. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, wśród których jest 118 kardynałów elektorów, mających prawo udziału w konklawe.

Arsenij Jaceniuk – ukraiński premier podał się do dymisji w związku z rozpadem koalicji rządowej. Prezydent rozpisze wcześniejsze wybory.

Polska dziennikarka Bianka Zalewska 27 lipca br. została ranna podczas walk na wschodzie Ukrainy. Dziennikarka, pracująca dla ukraińskiej stacji Espreso TV, odniosła obrażenia, gdy samochód jej ekipy został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów.

Władimir Putin boi się, że może paść ofiarą otrucia. Każdy jego posiłek sprawdza wcześniej tester żywności. Towarzyszy on politykowi przez cały czas z powodu napiętej sytuacji wokół Rosji.

Trybunał w Strasburgu częściowo uwzględnił skargi na Polskę ws. domniemanych więzień CIA w naszym kraju. Uznano, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a śledztwo w tej sprawie było nieefektywne i przewlekłe. Zgodnie z wyrokiem, mamy wypłacić 100 tys. euro Al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu-Zubaydzie.

72 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie ma zamiaru wracać do ojczyzny. Na Wyspach przebywa 650 tys. naszych rodaków. 4 na 10 chce się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo.

Władze Wielkiej Brytanii zgodziły się na jawne śledztwo ws. zabójstwa Aleksandra Litwinienki, który w 2006 r. zmarł otruty polonem. Podejrzewa się, że środek zaaplikowali mu rosyjscy agenci.

Chorwackie władze, wbrew stanowisku większości obywateli, wprowadziły nowe prawo, zrównujące związki homoseksualne z tradycyjnymi małżeństwami.

Zamachy Boko Haram w Nigerii w pierwszej połowie br. pochłonęły 2053 ofiary śmiertelne – podała międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch, która udokumentowała ponad 100 ataków nigeryjskich islamistów.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-29 15:09

Wybrane dla Ciebie

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?