Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin Pomorz(ż)e Świętości

KS. INF. DR EDMUND CYBULSKI

Pod hasłem „Szczecin Pomorz(ż)e Świętości” odbył się letni obóz młodych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Szczecinie. Uzdolnieni gimnazjaliści i licealiści z całej Polski w dniach 17-28 lipca 2014 r. spotkali się w naszym mieście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O idei i zadaniach Fundacji wierni archdiecezji szczecińsko-kamieńskiej mogli dowiedzieć się z listu pasterskiego abp. Andrzeja Dzięgi, który został odczytany 13 lipca 2014 r. we wszystkich kościołach archidiecezji. Ksiądz Arcybiskup napisał: „Przyjrzyjmy się dzisiaj organizacji, która jest przykładem dobrego owocowania Bożego Słowa, przekazanego Polakom przez św. Jana Pawła II. Podczas pamiętnej pielgrzymki 1999 r. nasz Papież zauważył, że zmiany społeczno-gospodarcze przeprowadzone w Polsce po 1989 r. przyczyniły się wprawdzie do rozwoju wielu regionów, jednocześnie jednak powiększając różnice gospodarcze i kulturowe wobec innych regionów, które nie miały szans na dynamiczny wzrost. Były to przede wszystkim środowiska Państwowych Gospodarstw Rolnych, ale także wiele małych miasteczek i wiosek, a także inne miejsca, gdzie zamarła działalność przemysłowa, prowadzona wcześniej na wielką skalę. Te negatywne zjawiska społeczne niezwykle mocno dotknęły młodzież tych terenów, utrudniając jej przede wszystkim zdobycie właściwego wykształcenia, zwłaszcza na poziomie akademickim.

Aby zmniejszyć skalę tego zjawiska, w 2000 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła odważną decyzję o utworzeniu Fundacji «Dzieło Nowego Tysiąclecia», która w ramach specjalnego programu zajęła się niesieniem pomocy dla szczególnie utalentowanej młodzieży, pochodzącej z terenów wyjątkowo mocno dotkniętych problemem ubóstwa. Grupę objętą programem stypendialnym od początku stanowią zdolni i utalentowani młodzi ludzie z wiosek i miast liczących do 20 tys. mieszkańców, z rodzin o bardzo niskich dochodach. Najczęściej są to rodziny wielodzietne. Wartość przekazywanego przez Fundację stypendium edukacyjnego wzmacnia dodatkowo fakt, iż jest ono przyznawane długofalowo, nawet na okres 10 lat (od gimnazjum aż do ukończenia studiów)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden dla wszystkich

Od początku istnienia programu stypendialnego Fundacja organizuje dla swoich stypendystów obozy wakacyjne, służące zawiązywaniu wspólnoty i jej formowaniu w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Pierwszych pięć obozów wakacyjnych opartych było jedynie na wymianie młodzieży pomiędzy diecezjami objętymi programem. Zorientowano się wtedy, że większość stypendystów nigdy wcześniej nie wyjeżdżała na wakacje. Dlatego zarząd Fundacji zdecydował, że od 2003 r. będzie organizował jeden obóz dla wszystkich stypendystów z całej Polski. Pierwszy tego typu obóz odbył się w Krakowie, w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Podczas obozu wybrano pierwsze hasło „Uczyńmy człowieka” i tak zapoczątkowano wiele kontynuowanych do dziś obozowych tradycji. Były to m.in. charakterystyczne żółte koszulki uczestników, obozowy przewodnik „Codziennik/Niecodziennik” i gazetka wydawana przez biuro prasowe, które tworzyli laureaci Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka.

Reklama

W kolejnych latach podopieczni Fundacji odwiedzili następujące miasta: Warszawę, Trójmiasto, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, dziesięć miast Górnego Śląska i Zagłębia oraz Łódź. Pochodzący z małych miejscowości stypendyści mogli oswoić się z dużym miastem i panującym w nim rytmem życia, odkryć jego historię i kulturę oraz poznać jego ofertę akademicką. Miało to ich zachęcić do podejmowania studiów na najlepszych uczelniach w kraju. Nieodłącznym elementem każdego obozu był bogaty program duchowy, odzwierciedlony w jego haśle.

Wzrost liczby stypendystów i ich dorastanie spowodowały, że od 2007 r. w dużych letnich obozach biorą udział jedynie gimnazjaliści i licealiści. Studenci i maturzyści spotykają się na specjalnie dla nich organizowanych wyjazdach. Jednocześnie wielu studentów pomaga w przygotowaniu obozu dla młodszych kolegów i uczestniczy w nim jako wychowawcy.

Dwa wymiary

Celem tegorocznego obozu w Szczecinie było zapoznanie stypendystów z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi miasta i regionu. Gimnazjaliści i licealiści poznali szczecińskie uczelnie, na których być może w przyszłości będą studiować. Obecny obóz odbył się pod hasłem: „Szczecin Pomorz(ż)e Świętości” i trwał od 17 do 28 lipca. Szczecin to dwunaste miasto w formule ogólnopolskiej, które odwiedzili stypendyści. Na Pomorze Zachodnie oprócz gimnazjalistów i licealistów przyjechali także wolontariusze, pracujący jako kierownicy ośrodków, wychowawcy oraz służba medyczna.

Reklama

Szczecin dla stypendystów Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to przede wszystkim miasto do którego 11 czerwca 1987 r. pielgrzymował papież Jan Paweł II. Obóz w Szczecinie łączył w sobie dwa wymiary. Z jednej strony, stypendyści cieszyli się wakacjami, odpoczywali i poznali historię i kulturę regionu, a z drugiej strony, ważny był aspekt formacji duchowej. Tak też zbudowany został program prawie dwutygodniowego pobytu. Gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w dniu skupienia, a obóz rozpoczął i zakończył się uroczystą Mszą św. Na obozie nie było czasu na nudę, bo kolejne dni przynosiły nowe niespodzianki, tj. dzień sportu, wykłady i warsztaty na uczelniach wyższych oraz koncert stypendystów, który uświetnił występ zespołu „Deus Meus”.

Jedną z atrakcji obozu była całodniowa wyprawa do Świnoujścia. 23 lipca stypendyści wyruszyli pociągami na wyspę Wolin, gdzie w kolegiacie św. Mikołaja odbyła się Msza św., po której dojechali do Świnoujścia. W mieście zwiedzili zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną i latarnię morską. Ten dzień zakończył się pobytem na plaży. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z Morzem Bałtyckim. Niewątpliwie pobyt ok. 1300 osób w jednym mieście był wielkim wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Nieocenione było wsparcie ze strony władz miejskich i archidiecezji, lokalnych instytucji, a także setek wolontariuszy pełniących rolę kierowników ośrodków, wychowawców, duszpasterzy czy służby medycznej. Stypendyści odwdzięczyli się Szczecinowi tym, co mają najlepszego: aktywnością, świadectwem wiary w szczecińskich parafiach, współdziałaniem w grupie, zdyscyplinowaniem, talentami i zapałem twórczym. Obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” był dla miasta świetną okazją do promowania się jako przestrzeń przyjazna młodym ludziom.

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Stypendyści Fundacji od kilkunastu lat są żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, budowanym dzięki ofiarności społeczeństwa podczas kwesty przy okazji Dnia Papieskiego. W całej Polsce jest obecnie ponad 2500 osób z całej Polski, z czego prawie 1300 to studenci kształcący się na renomowanych uczelniach. W naszej archidiecezji mamy aktualnie 60 stypendystów, a od wakacji będzie ich ponad 80. Podopieczni Fundacji, dzięki zaangażowaniu księży koordynatorów oraz opiekunów w poszczególnych diecezjach, objęci są gruntowną formacją, prowadzącą do dojrzałości chrześcijańskiej i obywatelskiej. Podobne cele stawiają sobie także studenci we wspólnotach akademickich. W całej Polsce jest już dzisiaj 20 takich wspólnot. Szczecińska wspólnota studentów Fundacji liczy blisko 40 osób. Ponad tysiąc gimnazjalistów i licealistów przebywająch w Szczecinie na letnim obozie integracyjnym pokazało, co to znaczy radosny, żywy i młody Kościół. Ufamy, że nasze miasto pomoże ich i naszej świętości.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-07-31 09:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: te pieniądze się nie marnują!

Ks. Dariusz Kowalczyk

dzielo.org.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk

- Młodzi ludzie, którym pomagamy i pomogliśmy to wielkie bogactwo naszego kraju a oni sami podkreślają, że bez nas byłoby im dużo trudniej – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Ks. Koprianiuk: Kościół powinien wspierać młodzież w dojrzewaniu

2024-04-16 08:32
Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Ewelina Gajos/Centrum DDM

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Moralizowanie czy jakakolwiek inna forma presji nie przyciągnie młodych do Kościoła - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Ocenił, że młodym trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać ich na drodze ludzkiego dojrzewania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny