Reklama

Prawdziwa lekcja historii

Niedziela Ogólnopolska 33/2014, str. 44

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Szkoła Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, znajdująca się na stołecznym Ursynowie, przygotowała wystawę upamiętniającą osoby powiązane ze szkolną społecznością, które brały udział w powstaniu. Nosi ona tytuł „Nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice – powstańcy warszawscy”. Honorowy patronat nad wystawą objęło Muzeum Powstania Warszawskiego, znajdujące się w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej 79, gdzie niedawno miało miejsce uroczyste otwarcie ekspozycji.

Szkolenie cichociemnych

Idea wystawy zrodziła się prawie rok temu, kiedy dyrektor Szkoły Podstawowej – p. Hanna Łączyńska wraz z nauczycielką historii – p. Julitą Gredecką postanowiły uczcić w sposób szczególny bohaterów tamtych dni. Powstał wówczas pomysł całorocznego projektu „Za każdy kamień Twój...”, którego wystawa o powstańcach miała być kulminacyjnym momentem i w którym uczestniczyliby uczniowie zarówno szkoły podstawowej, gimnazjum, jak i liceum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najpierw uczniowie szkoły brali udział w grze miejskiej w okolicach placu Na Rozdrożu, dotyczącej realiów okupacji niemieckiej. Potem zorganizowana została „Akcja Wawer”, podczas której uczniowie na specjalnie przygotowanych ścianach pisali hasła, jakie pojawiały się w czasie okupacji na murach kamienic Warszawy. Każda klasa szkoły odwiedziła też Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wzięła udział w warsztatach w Domu Spotkań z Historią i w warsztatach przygotowanych przez IPN. Wychowawcy świetlicy zorganizowali grę zręcznościową, którą nazwali „Szkolenie cichociemnych”. Działań, które podejmowała szkoła, było bardzo wiele, a przed uczniami jeszcze akcja „Jesień”, która będzie miała miejsce po wakacjach.

Apel Poległych

W trakcie całego roku szkolnego zbierano relacje o członkach rodzin społeczności szkolnej, którzy byli świadkami bądź uczestnikami powstania, a których losy osobiste splotły się z tragicznymi wydarzeniami związanymi z wojną i losami Warszawy. Każda pojedyncza relacja, bardzo wyjątkowa i osobista, w połączeniu z innymi opowieściami, których zebrano ponad 50, ułożyła się w pełną panoramę tamtych wydarzeń. Każdemu bohaterowi została poświęcona tablica, która opowiada o jego życiu lub o wyjątkowym wydarzeniu na drodze ku wolności. Każda wzbogacona jest zdjęciem bohatera tamtych wydarzeń oraz narratora – nauczyciela czy ucznia. Tablice te w sposób wyjątkowy uzmysławiają nam, jak ważna była ofiara naszych przodków, byśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym państwie. Dzięki poszukiwaniom i podróżom w głąb rodzinnych historii powstał pomnik poświęcony naszym rodzicom, dziadkom, pradziadkom...

Reklama

Wystawa ma wyjątkową oprawę dzięki wsparciu i pomocy merytorycznej dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego i dofinansowaniu projektu przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Ta cenna inicjatywa przyniosła również samemu muzeum dodatkową wiedzę, pozyskano też nieznane dotąd dokumenty oraz relacje.

Bliską obecność naszych przodków odczuć można było podczas Apelu Poległych, gdy w sali „Pod Liberatorem” z ust dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II – p. Piotra Bejnar-Bejnarowicza padały imiona i nazwiska wszystkich bohaterów. To wtedy oddaliśmy im naszą cześć i hołd.

Za wolność trzeba się bić

Prof. Witold Kieżun, pradziadek jednego z uczniów, w swojej wypowiedzi skierowanej przede wszystkim do uczniów szkoły podkreślił, jak ważne jest dla nas życie w wolnym kraju – jest to wielki dar i najwyższa wartość w życiu człowieka. Profesor z troską zaakcentował, że „jeżeli zaistnieje taka konieczność, za wolność trzeba się bić i nigdy nie rezygnować. Za ojczyznę, wolność i Polskę należy walczyć, nie szczędząc własnego życia”.

Uroczystość uświetniły piosenki z tamtych czasów w wykonaniu grupy nauczycieli, rodziców oraz uczniów szkoły pod kierownictwem muzycznym p. Grzegorza Sieradzana, nauczyciela muzyki. Do śpiewu chętnie włączali się wszyscy zebrani.

Wystawa przez tydzień gościła w Muzeum Powstania Warszawskiego, a obecnie znajduje się przed ursynowskim Ratuszem przy alei Komisji Edukacji Narodowej. We wrześniu będzie prezentowana przed warszawską Szkołą Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-12 13:51

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous