Reklama

Niedziela 33/2014

Szczegółowy spis treści

EDYTORIAL
2

Nie tylko stolica idzie do stolicy

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Pewnie już nie jesteśmy w stanie zliczyć świętych dróg, które prowadzą ze wszystkich stron Polski i z wielu zakątków świata ku Jasnej Górze. Pielgrzymie szlaki zagęszczają się co roku szczególnie w sierpniu. Polacy są narodem pielgrzymującym.

DROGOWSKAZY
3

Bronić prześladowanych chrześcijan

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W ostatnich latach obudziły się nastroje rewolucyjne w krajach, w większości muzułmańskich, które jeden po drugim ulegają destrukcji. Coraz częściej dochodzi do głosu islam wojujący z chrześcijaństwem.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

W Nieszporach odprawianych 5 sierpnia br. na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego uczestniczyło 50 tys. niemieckich ministrantów.

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Ukraińskie wojsko nadal prowadzi operację antyterrorystyczną, zajmując kolejne obszary kontrolowanego przez finansowanych i uzbrajanych przez Rosję separatystów.

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, składająca się z grup „promienistych” i „kolorowych”, dotarła 5 sierpnia br. na Jasną Górę.

Z POLSKI
7

Z Polski

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, jako jedyny zespół z Polski, został zaproszony do udziału w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbyło się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu.

TEMAT NUMERU: POLSKIE PIELGRZYMOWANIE
8-10

Pielgrzymi 2014

Katarzyna Woynarowska

Na czym polega fenomen polskiego pielgrzymowania? I dlaczego ma on tak zdecydowanie narodowy charakter? Stał się naszym znakiem szczególnym, znakiem jakości...

11

Najważniejszą górą jest Jasna Góra

(Red.)

O. Marian Waligóra został nowym przeorem Jasnej Góry. Jest on następcą o. Łukasza Buzuna, który pełnił tę funkcję od 16 kwietnia 2014 r., a 3 miesiące później – 5 lipca 2014 r. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

16 VIII 2014 - SAKRA BISKUPIA O. ŁUKASZA BUZUNA OSPPE
12-13

Jak swój do swoich

Ks. Marek Łuczak

Na stronie internetowej diecezji kaliskiej zamieszczono komunikat o nominacji nowego biskupa pomocniczego. Informacja nosi tytuł: Od Maryi do Józefa. – Te słowa to strzał w dziesiątkę – komentuje o. Łukasz Buzun, paulin, który został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

14-15

Meriam Ibrahim - heroiczny świadek wiary

Włodzimierz Rędzioch

O przypadku sudańskiej chrześcijanki z prof. Valentiną Colombo – specjalistką od islamu wykładającą na rzymskim Uniwersytecie Europejskim – rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

DO JAKIEJ KOREI PRZYBYŁ PAPIEŻ FRANCISZEK
16-19

Czy Europę nawrócą Koreańczycy?

Ks. Józef Gaweł SCJ

Coraz częściej słyszymy i czytamy o szybko rozwijającym się Kościele na kontynencie afrykańskim czy w niektórych krajach Azji. Do takich krajów należy Korea Południowa.

Logo pielgrzymki papieskiej

(AA)

Logo symbolizuje płomienie i łódź, podkreśla znaczenie myśli biblijnej: „Powstań, świeć!” (por. Iz 60,1) i oznacza prośbę, aby wznosić się jak fale i oświecać świat jak płomienie.

Korea rozkochana w Bożym Miłosierdziu

Ks. Ireneusz Skubiś

Z ks. Pawłem Zawadzkim SAC z Centrum Bożego Miłosierdzia na wzgórzu Yangdeogwon w diecezji Chunchon, misjonarzem w Korei Południowej – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
20-21

Kolumna biczowania

Ks. Marek Łuczak

Zarówno Różaniec, jak i nabożeństwo Drogi Krzyżowej wspominają wyrok i jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii całej ludzkości. Bóg-Człowiek został poddany biczowaniu, a oprawcom nie chodziło tylko o zadanie bólu, ale też o niewyobrażalne upokorzenie Syna Bożego.

SYLWETKA: KS. STANISŁAW ORZECHOWSKI
22-24

Orzech – portret bez retuszu

Agnieszka Bugała

Jubileusz jest po to, by świętować. Jubilat jest po to, by otrzymać prezent. Ks. Stanisławowi Orzechowskiemu z Wrocławia, z okazji 50-lecia kapłaństwa, wręczamy zatem portret jego samego, uprzedzając jednak, że jest to obraz niepełny, kreska ledwie, mały szkic.

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
25-28

Różańcowe nawiedzenie

Ks. Ireneusz Skubiś

Jest w teologii moralnej cnota, która w języku łacińskim ma nazwę „longanimitas” – oznacza dalekowzroczność i łączy się z cierpliwością, wytrwałością w działaniu i miłością.

Jak Pan Bóg pozwoli...

Bartosz Kociuba

Uczestniczyłem do tej pory czterokrotnie we Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz pierwszy jako student w 1998 r. Wówczas jeszcze nie zapaliłem się do pielgrzymowania. Ponownie wyruszyłem na pątniczy szlak dopiero w 2011 r. Wtedy zrozumiałem, ile przez ten czas straciłem!

Konspekt spotkania modlitewnego o trzeźwość w rodzinach i w narodzie

Oprac. ks. Mariusz Frukacz

Spotkanie modlitewne odbywa się przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Różaniec odmawiany sercem

Janina Wolniak

Miałam 4 lata, gdy wybuchła II wojna światowa, więc moje dzieciństwo to strach przed Niemcami, nalotami, łapankami, brak chleba, bieda... Jednak ufność rodziców i dziadków, modlitwy, Różaniec, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. wpływały na spokój i oddanie się woli Bożej dzieci, tzn. moich sióstr i mnie.

Jak zostać apostołem Różańca?

NA BIEŻĄCO
29

Jabłka niezgody

Mirosław Piotrowski

Rosja wprowadza embargo na polskie jabłka. Jabłko to nie tylko bogaty w witaminy owoc. To symbol zdrowia, ale także niebezpieczeństwa, oszustwa i niezgody. Niektóre znane firmy mają jabłko w swoim logo.

Festiwal Polonijny w Rzeszowie

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

W tegorocznym Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w dniach 23-30 lipca br. uczestniczyło 37 zespołów z 14 krajów, w sumie ok. 1,1 tys. uczestników.

SIERPIEŃ - MIESIĄC ABSTYNENCJI
30

Wesele Wesel

Monika Jaworska

O „Weselu Wesel” z ks. prał. Władysławem Zązlem – członkiem Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski i diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej – rozmawia Monika Jaworska.

WIARA I ŻYCIE
31

Niespłacony dług wdzięczności

Ks. Mariusz Rosik

Świat wiele zawdzięcza Fenicjanom. I nie chodzi tylko o wprowadzenie monet, bo przez to mamy nieraz wiele kłopotów.

Wesele Wesel po raz 20.

„Wesele Wesel” powróciło do Kamesznicy. Tam odbyła się pierwsza edycja i tam pary, które miały wesela bezalkoholowe, od 31 lipca do 3 sierpnia br. świętowały 20. edycję „Wesela Wesel”.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Wiara niewiasty kananejskiej

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 15, 21-28).

Odważna wiara Kananejki

Ks. Mariusz Frukacz

Dzisiaj pytamy o to, czym jest wiara dla nas, jaki ma wpływ na nasze codzienne życie? Wiara jest moją osobistą więzią z Bogiem. Ona ma wpływ na moje życie, moje decyzje i wybory.

MÓWI AKTOR MAREK CICHUCKI
34

Nie przekłamujmy prawdy!

Anna Skopińska

Marek Cichucki, łódzki aktor, 5 sierpnia 2014 r. stracił pracę w Teatrze Nowym w Łodzi – oficjalnie z powodu „utraty zaufania”, nieoficjalnie – bo dyrekcja nie chce mieć w zespole „drugiego Chazana”. Aktor skrytykował pod koniec czerwca br. tekst sztuki „Golgota Picnic” i wyszedł z przedstawienia, w którym miał wziąć udział.

FELIETONY
35

Bieda w III RP ma twarz dziecka

Jan Maria Jackowski

Niewątpliwie wydarzenia sprzed 25 lat otworzyły możliwość osiągnięcia jednego z największych sukcesów w całej naszej historii, jednak z powodu niesprawiedliwego podziału kosztów mamy to, co mamy. Entuzjastom „jedynie słusznego modelu transformacji” należy przypomnieć, że podzielił on Polskę na beneficjentów przemian oraz miliony Polaków, którzy – w wyniku popełnionych ogromnych błędów przez rządzących – dziś żyją w bardzo trudnych warunkach.

To jest ich mowa

Krzysztof Czabański

Wybitny pisarz, niedawno zmarły Marek Nowakowski, komentując rozmowy polityków Platformy Obywatelskiej z biznesmenami, nagranymi w tzw. aferze hazardowej kilka lat temu, mówił: „Państwo dla tych polityków nie ma nic wspólnego z dobrem wspólnym, tylko z dobrem najcwańszej grupy społeczeństwa. (…)".

PRZYSTANEK JEZUS 2014 W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ
36-37

Perły na Woodstocku

O. Michał Legan OSPPE

Niewiele jest takich miejsc i chwil, w których rozlewanie się łaski Bożej, dojmujące odczucie Bożej obecności i opieki oraz dowody realnego działania Ducha Świętego są tak ewidentne, jak na kostrzyńskich polach podczas organizowanego tam przez WOŚP festiwalu Przystanek Woodstock.

PAMIĘĆ
38

Pamiętamy!

Alina Czerniakowska

Warszawa 1 sierpnia napawała dumą i przywracała nadzieję. Byłam wśród rzesz zmierzających pieszo przez Warszawę na Wojskowe Powązki do grobów bohaterów.

Najmłodszym żołnierzom

Tadeusz Szyma

Nowe rozmaitości

(pr)

Premier sypnął groszem, żeby wczasowicze nie stali w korkach, jadąc nad Bałtyk i stamtąd wracając. Donald Tusk po wyjściu ze szpitala postanowił: w weekendy wakacyjne autostrady na Pomorzu będą darmowe.

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Wizyta u umęczonych braci

(pr)

– Dopóty, dopóki nie będziecie mogli wrócić do swoich domów, będę mówił codziennie „Ojcze nasz” po aramejsku – obiecał irackim chrześcijanom kard. Philippe Barbarin.

Niechciany Gammy

(pr)

Światowe media obiegła poruszająca historia tajskiej kobiety, która za pieniądze zgodziła się urodzić dziecko australijskiej parze. Okazało się jednak, że ciąża jest bliźniacza, a jedno z dzieci cierpi na zespół Downa.

Silna rodzina = silna gospodarka

(pr)

Rodzina nie jest żadnym obciążeniem dla gospodarki, wręcz przeciwnie – ma pozytywny wpływ na nią. Takie są wyniki badań amerykańskiej Heritage Foundation.

Katolicy z KRLD nie wezmą udziału we Mszy św. w Seulu

(pr)

Północnokoreańskie Stowarzyszenie Katolików poinformowało, że jego przedstawiciele nie przybędą na Mszę św. w intencji pokoju i pojednania sprawowaną 18 sierpnia br. przez papieża Franciszka w katedrze w Seulu.

Ślepi i głusi

(pr)

Europa jest ślepa i głucha na prześladowania chrześcijan – stwierdzili włoscy biskupi, ogłaszając post w intencji prześladowanych braci w wierze.

POLSKA BIAŁO-CZERWONA
40

Nasz hymn narodowy

(akw)

Publikacja Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” to książka edukacyjna, ale wiedza z dziedziny edukacji, której ona dotyczy, potrzebna jest każdemu.

Kto odnowi legionową tablicę na Babiej Górze?

Anna Wyszyńska

Wkrótce miną dwa lata, od kiedy Stanisław Rembowiecki napisał pierwszy list w sprawie odnowienia umieszczonego na szczycie Babiej Góry napisu poświęconego Legionom. Próbował on zainteresować tą sprawą kilka instytucji, przypominał, że 6 sierpnia 2014 r. mija 100. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jak na razie wszyscy są „za”, pisma krążą, a napis... niszczeje.

100. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ
41

Samobójstwo Europy

Sławomir Błaut

W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka prof. Andrzeja Chwalby pt. „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918”.

70. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
42-43

Pierwsze pokolenie JP2

Wojciech Dudkiewicz

Przeciętny uczestnik Powstania Warszawskiego był bardzo młodym człowiekiem. Starsi, na ogół w wieku ich rodziców, byli tylko dowódcy powstania.

Chłopcy i dziewczyny z powstania

(W. D.)

Dlaczego poszli do powstania? Dla Haliny Hołowni, ps. Rena, sanitariuszki z „Baszty”, to było oczywiste. – To było naturalną konsekwencją patriotycznego wychowania, jakie otrzymałam w II Rzeczypospolitej – mówiła Annie Herbich, autorce książki pt. „Dziewczyny z Powstania”.

44

Dziś idę walczyć – Mamo!...

Józef Andrzej Szczepański „Ziutek” (1922-44)

Sumienie świata

Zbigniew Jasiński „Rudy”, „Zbigniew Rudy” (1908-84)

Prawdziwa lekcja historii

Jolanta i Wojciech Światek

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Szkoła Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, znajdująca się na stołecznym Ursynowie, przygotowała wystawę upamiętniającą osoby powiązane ze szkolną społecznością, które brały udział w powstaniu. Nosi ona tytuł „Nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice – powstańcy warszawscy”.

ŻOŁNIERZE ANDERSA
45

Walczyli za naród

Maria Fortuna-Sudor

Gdy na ulicach Warszawy młodzi Polacy stanęli do nierównej walki z okupantem, nad Adriatykiem walczyli żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Ich zwycięstwa, chociaż coraz rzadziej przypominane, stanowią przykład waleczności i skuteczności Polaków dowodzonych przez gen. Władysława Andersa.

FELIETONY
46

W cieniu dobrego drzewa

Zdzisław Skotnicki

Ukochany wnuczek Niedzieli wreszcie odwiedził dziadków. Po zagranicznych wojażach przyszedł czas na rodzinną sielankę pod swojskim drzewem. Wakacyjny domek na ogródkach działkowych z dość pokaźną lipą nie aspirował, oczywiście, do czarnoleskiego dworku, ale miał wszystko, co potrzebne, aby się odstresować i wypocząć po całym tygodniu pracy.

Gdzie był Pan Bóg?

Marian Salwik

Żałoba w Holandii! Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu, w wyniku czego zginęło prawie dwustu holenderskich obywateli (i jeszcze setka ofiar innych nacji), chłodni i na wskroś racjonalni Holendrzy przeżyli wstrząs emocjonalny – składali kwiaty pod domami ofiar, płakali, a nawet modlili się!

47

Tym samym sercem

Br. Tadeusz Ruciński

Zawsze był bezsilny wobec kobiecego płaczu i nie lubił zapachu łez. Uważał, że jest to szantaż kobiet wobec takich mężczyzn jak on. Siedział teraz w kawiarni ze swoją dawną uczennicą i bezradnie spoglądał na jej łzy, kapiące do filiżanki z kawą.

CYKL: EUROPA NA LATO
48-49

Kraj na skale

Witold Dudziński

Morze, wysokościowce i góry tworzą okręgi wokół skalistego cypla, na którym leży Monaco-Ville, centrum miasta i państwa, uważanego za śródziemnomorskie Miami.

POD PATRONATEM „NIEDZIELI"
50-51

Fascynacja Mazurami jeszcze polskimi

Joanna Szczerbińska

Mazury kojarzą się nieodłącznie z wakacjami nad wodą i biwakowaniem w lasach, z enklawą dzikiej, nieskażonej ludzką ręką przyrody, z pięknym, urozmaiconym polodowcowym krajobrazem.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Marta Jacukiewicz

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Bogaty życiorys

Minęło kilka miesięcy, odkąd napisałem do Waszej redakcji list z prośbą o zamieszczenie mojego anonsu w kąciku ogłoszeń w celu nawiązania kontaktu z osobami, które wyrażą chęć, żeby ze mną korespondować.

RÓŻNE
53

Kalendarium 17-23 VIII 2014

Ewa Aszkiewicz

Mamy już drugą połowę miesiąca, która coraz częściej przypomina o zbliżającej się jesieni.

Muzyczne DarY

Solni pielgrzymi

Włodzimierz Kowalczyk

Najpierw był pomysł: zorganizujemy rowerową pielgrzymkę ekumeniczną katolików rzymskich do niemieckich luteran w Saksonii. Następnie do pracy zabrało się dwóch wolontariuszy: Włodzimierz Kowalczyk i Adam Maliński.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Owocowe lody

Graziako

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Obdarowany

Kl. Wojciech Biś

Sobotnia Msza św. na tegorocznym Przystanku Jezus. Zaraz po niej, po bardzo aktywnie przeżytym tygodniu w Kostrzynie nad Odrą i na polach Woodstocku, mam wracać do domu. W kościele ogarnia mnie wzruszenie i wdzięczność, gdy myślę, czego w ostatnich dniach tutaj doświadczyłem.

Dziecko Otoczone Modlitwą

Joanna Szubstarska

Z Mona Le Cunff z UEDLP (Un Enfant Dans La Prière) rozmawia Joanna Szubstarska.

Brewiarz na hardkorze

Joanna Szubstarska

Brewiarz jest codzienną modlitwą liturgiczną, sprawowaną nie tylko przez osoby konsekrowane, ale także świeckich członków Kościoła. Liturgię Godzin bowiem można odczytywać i modlić się z pomocą tekstów liturgicznych zarówno we wspólnocie zakonnej, parafialnej, jak i apostolskiej.

Mój sukces...

Marek

Osiągnąłem sukces. Jak to się mówi – miałem wszystko.

Spotkanie Młodych

W sobotę, 23 sierpnia, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie, pod hasłem „Jaka jest twoja cena”, odbędzie się II Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Trzy lata modlitw o uzdrowienie

Monika Jaworska

Mały jubileusz 3 lat odprawiania Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie w Pogórzu świętowały setki uczestników kolejnego takiego spotkania, jakie odbyło się 30 lipca w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Kardynał i tłumy u Matki Bożej Śnieżnej

MJ

Setki pielgrzymów przybyło 3 sierpnia na Trzonkę (729 m n.p.m) w Beskidzie Małym. Tu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz celebrował Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Śnieżnej.

Wizyta księżnej Renaty

Tomasz Terteka

W Żywcu gościła księżna Renata Habsburg-Lorena de Zulueta, honorowa obywatelka miasta Żywca.

Twórczość w cierpieniu

MJ

W Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce można oglądać wystawę twórczości ks. Tomasza Hergesela „Przypowieści biblijne”.

Niedziela częstochowska

Miłość czy sprawiedliwość?

Ks. Ireneusz Skubiś

Jakoś tak się przyjęło, że mówiąc o Panu Bogu, akcentujemy szczególnie Jego niezmierną miłość do człowieka i miłosierdzie dla niego.

Nasze kalwaryjskie zawierzenie

Marian Banasik

Tradycyjna Pielgrzymka Archidiecezji Częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej na pełny obchód dróżek Pana Jezusa w intencji abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i naszej Prowincji Kościelnej, odbyła się 29 lipca br.

Nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

† Antoni Długosz, Wikariusz Generalny

Program nowenny przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Seniorzy przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej

K.W.

Wpłynął do redakcji „Niedzieli” list od Klubu Seniora działającego przy Oddziale Akcji Katolickiej w częstochowskiej parafii św. Stanisława BM.

Niedziela legnicka

Z pasterskim błogosławieństwem...

Ks. Piotr Nowosielski

...wyruszyli i zakończyli szlak XXII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę. Hasłem przewodnim były słowa: „Do Jezusa przez Maryję”.

Młyn-Fest 3 zakończony

Ks. Waldemar Wesołowski

Tygodniowe święto młodych w Betlejem, czyli Domu Chleba w Osłej dobiegło końca. Pozostały zdjęcia, wspomnienia i chęć przybycia tu znów za rok.

Tam, gdzie fale grają wyspom

Dorota Niedźwiecka

Stare Miasto Zadaru mieści się na półwyspie. Można je przemierzyć od jednego brzegu morza do drugiego w ciągu 5 minut. Na tym skrawku ziemi znalazły miejsce obok siebie fragmenty rzymskiego Forum z czasów imperium, cenne zabytki architektury wczesnochrześcijańskiej i nowoczesne atrakcje.

W drodze ku Bractwu Henryka Pobożnego

Stanisław Andrzej Potycz

W jedną z lipcowych sobót w legnickim klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi odbył się Dzień Skupienia osób zainteresowanych powstaniem wspólnoty świeckich i kapłanów, którzy za wzór duchowy przyjęli pobożne postawy i wartości reprezentowane przez księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę księżną Annę Śląską.

Legnickie Pole 2014

Ks. Piotr Nowosielski

Z ks. Januszem Wilkiem, diecezjalnym asystentem KSM, organizatorem Spotkania Młodych, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela rzeszowska

Kraków: od „okna papieskiego” do Łagiewnik

Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

17 sierpnia br. ma miejsce jubileusz 12-lecia konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Święto Polonii i nie tylko...

Izabela Fac

Co trzy lata przez kilka dni lata Rzeszów i cały region stają się światową stolicą Polonii – Polaków mieszkających poza granicami kraju. XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych „Rzeszów 2014” jest już historią kolejnym wydarzeniem w historii polskiej emigracji, z którego pozostały wspomnienia i fotografie.

Święty z pierogami

Arkadiusz Bednarczyk

Jeden z najbardziej znanych świętych zakonu Braci Kaznodziejów – św. Jacek ma związki z naszym regionem. Żywa o nim pamięć pozostała w Przemyślu, Nockowej czy Będziemyślu. Jego duchowi bracia pojawili się również w ostatnich latach w Rzeszowie...

Niedziela świdnicka

Pielgrzymować, by zadomowić się w Królestwie Bożym

Tomasz Pluta

Kolejna, XI Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę już za nami. Pielgrzymi powrócili do swoich domów pełni wrażeń, doświadczeń i nowych przyjacielskich relacji. Ale przede wszystkim napełnieni modlitwą i Słowem Bożym.

Paulini zapraszają do uczestnictwa w nowennie

Przemysław Awdankiewicz

Wspólnota Ojców Paulinów z parafii św. Józefa w Świdnicy zaprasza wiernych z diecezji świdnickiej na dziękczynną nowennę przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej.

Piąta edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Przemysław Awdankiewicz

Niemal 500 dolnośląskich gimnazjalistów wyjechało podczas tych wakacji ratować od zapomnienia polskie nekropolie pozostawione na Wschodzie.

Jak uleczyć współczesną Europę? (3)

Bp Ignacy Dec

Widzimy, jak są ostro atakowane trzy główne filary tej cywilizacji i kultury, którymi są: filozofia grecka, religia judeochrześcijańska i rzymskie prawo.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

50-lecie kamieńskiego festiwalu

Roman Kraszewski

Nieodłącznym elementem obchodów półwiecza kamieńskiego festiwalu jest otwarta w dniu inauguracji tegorocznej imprezy (relacja w nr. 29. „Niedzieli”) i czynna w jej zakończeniu wystawa „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim”.

W kraju św. Charbela

Bożena Buła

W dniach 18-26 marca br. pielgrzymowałam do Libanu i do grobu św. Charbela Makhloufa, maronickiego mnicha i pustelnika. Pojechałam w intencji chorego Taty i ks. Rafała Misiaka. Grupa liczyła 85 osób.

Nieczułość?

Przemysław Fenrych

Pamiętam, jak mnie poruszyło to zdjęcie. W zasadzie nawet nie zdjęcie, bo ono było banalne. Dwie zgrabne dziewczyny w bikini opalające się z uśmiechem na plaży nad rzeką. Wstrząsnął mnie dopiero podpis: okazało się, że zdjęcie pochodzi z Warszawy, że jest to plaża nad Wisłą w roku 1942 lub 1943…!

Niedziela wrocławska

Legnickie Pole

Anna Buchar

Pod Legnickim Polem 9 kwietnia 1241 r. rozegrana została wielka bitwa z Tatarami. Wojskami polskimi dowodził wówczas Henryk II Pobożny. Jak wiadomo, w tamtych czasach nie było jeszcze autostrad, ale najeźdźcy szli mniej więcej obecną autostradą A4 (Kraków – Opole – Wrocław – Legnica).

Kościół waloński

Andrzej Kofluk, przewodnik wrocławski i dolnośląski

Jedna z najstarszych świątyń Wrocławia, wzniesiona w XII wieku przez tkaczy walońskich. Zapewne od początku służyła jako świątynia parafialna dla sprowadzonych z okolic obecnego pogranicza francusko-belgijskiego.

Misja z misją

Marek Jarocki

Wrocławski ksiądz wybudował kościół na Syberii.

Wrocław w Afryce, czyli kolorowe półkolonie

Adrianna Sierocińska

Ośmiu wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego działającego przy Liceum Salezjańskim we Wrocławiu uczestniczyło w projekcie „Liberia 2004”.

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć