Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jałmużnik papieski przyszedł w pielgrzymce łódzkiej

Przyniósł na Jasną Górę intencje Ojca Świętego Franciszka

Jak co roku, abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski pielgrzymował pieszo z Łodzi do Częstochowy. W dniu wejścia pielgrzymki na Jasną Górę – 24 sierpnia reporterce „Niedzieli” udało się dotrzeć do niego i przeprowadzić wywiad dla naszego tygodnika. Abp Krajewski powiedział m.in.: – Zawołaniem pieszej pielgrzymki łódzkiej były słowa: „Jezu, ufam Tobie”, więc prosiłem w czasie tej wędrówki o pogłębienie tego wielkiego zaufania do Pana Jezusa, nawet wtedy, gdy jest to po ludzku zupełnie nielogiczne i nie z tego świata. Niosłem też intencje moje prywatne oraz tych wszystkich osób, które mnie prosiły, a przede wszystkim tych, którym służę i do których posłał mnie papież Franciszek, a więc tych, którzy się źle mają, szczególnie na terenie Rzymu, na terenie Włoch. Pamiętałem przede wszystkim o Erytrejczykach, Afrykańczykach, którzy przybywają masowo, nieraz po tysiąc osób dziennie, do Wiecznego Miasta. Była także jedna intencja szczególna, bo gdy żegnałem się z Papieżem, to Ojciec Święty powiedział: „Przejdź kawałek za mnie”. I myślę, że to był właśnie ten dzisiejszy dzień, kiedy zostaliśmy bardzo mocno doświadczeni przez wiatr i deszcz. Właśnie ten ostatni dzień był bardzo trudny.

Reklama

Papież, który wiedział doskonale, że chodzę na pielgrzymkę, gdy mianował mnie swoim jałmużnikiem, powiedział wyraźnie: „Jeśli miałbyś zrezygnować z pobożności ludowej, z której wyrosłeś, z tego, co wyniosłeś z domu, to lepiej nie przyjmuj tej funkcji”. Dalej wyjaśniając, dodał: „Ona cię ukształtowała i nie można teraz odciąć tego, co jest twoim oddechem, twoim życiem”. I już w lipcu, kiedy wróciłem po tygodniu z pierwszej części urlopu, to Papież zapytał: „No byłeś na pielgrzymce czy nie?”. Ja mówię: „Jeszcze nie teraz, dopiero w sierpniu. Dwa razy nie będę szedł”. Więc on doskonale o tym pamiętał. Zależy mu, żeby to wszystko dobro, które mnie ukształtowało, nadal miało miejsce w moim życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wypowiedź zarejestrowała Jolanta Kobojek

Konferencja naukowa w Krakowie

Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba

W Krakowie 6 września br. rozpocznie się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana: „Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba – w 800. rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela”. Jej organizatorami są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Bractwo św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Obrady odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie – ul. Podzamcze 8 oraz w parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Konferencja zakończy się 7 września Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

Więcej informacji na stronie: www.caminogalicja.pl/konferencja2.html.

Cudzysłów

Na człowieka sytego pracują setki głodnych, niedożywionych, wyzyskanych, żyjących w poczuciu krzywdy społecznej, niesprawiedliwości i doznanego zawodu; są to ludzie, o których nie wolno zapominać, gdy siadamy do stołu.

* * *

Duch pokuty to duch serdecznego żalu i wewnętrznego zawstydzenia wobec Boga, przed którym zawsze staje się w całej prawdzie, choć nie zawsze tę prawdę się uznaje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Polsce nie będzie baz NATO. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyraził takie przekonanie na łamach „Rzeczpospolitej”. O ewentualnej obecności wojsk NATO w Polsce miał zdecydować szczyt Sojuszu w Newport.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada br., a ich druga tura – tam, gdzie będzie to konieczne – 30 listopada. Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

31 sierpnia, z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec, a także ewangelicy oraz żydzi będą modlić się w Gliwicach. Po Eucharystii, która będzie sprawowana w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, nastąpi ekumeniczna i międzywyznaniowa modlitwa przy Radiostacji Gliwickiej, w miejscu, w którym Niemcy dokonali prowokacji w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści zatrzymali się przed katedrą św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na stołecznej Pradze, gdzie złożyli wieniec pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki i zostali pobłogosławieni na dalszą drogę przez bp. Marka Solarczyka.

Na Śnieżnicy, w górskim ośrodku rekolekcyjnym, zakończyły się coroczne Ogólnopolskie Dni Formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu z udziałem bp. Henryka Tomasika uczestniczyli przedstawiciele 13 diecezji. Tematy, które były przedmiotem spotkań, dotyczyły m.in. zaangażowania KSM w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Liczba młodych ludzi, którzy targają się na swoje życie, zatrważająco rośnie – alarmuje „Gazeta Polska Codziennie”. W 2013 r. było aż 1,1 tys. takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej – niespełna 900.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-26 14:09

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami