Reklama

Niedziela 35/2014

Szczegółowy spis treści

EDYTORIAL
2

Startujemy już za tydzień

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Zamykamy już wakacyjne cykle „Niedzieli”, bo za chwilę usłyszymy pierwszy dzwonek, który zapowie początek szkoły. W tym roku to jest raczej dzwon na trwogę. Wystarczy spojrzeć na tytuły artykułów w najnowszym numerze „Niedzieli”, aby to zauważyć. Znajdziemy tam zapowiedź „edukacyjnego tsunami”.

DROGOWSKAZY
3

Spotkanie ze świadkiem pogromu chrześcijan

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W 2010 r. odwiedził naszą redakcję abp Louis Sako, ordynariusz diecezji Kirkuku w Iraku. Pragnę nawiązać do tej rozmowy. Dzisiaj bowiem jesteśmy świadkami straszliwej tragedii naszych współbraci w tym państwie. Dżihadyści mordują miejscowych chrześcijan, żądają od nich przejścia na islam.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

Red./ BPJG

Z POLSKI
7

Z Polski

TEMAT NUMERU: SZKOŁA
8-13

Edukacyjne tsunami czy tylko reforma?

Katarzyna Woynarowska

W tym roku do I klasy poszły dzieci urodzone w 2007 r. i w pierwszej połowie roku 2008. W szkolnych ławkach zasiądzie więc znacznie więcej maluchów niż w poprzednich latach. Rodzice martwią się, że w przyszłości ich latoroślom trudniej będzie się dostać do dobrego liceum, a potem na studia.

Resortowy elementarz

Alicja Dołowska

W rozpoczynającym się roku szkolnym sternicy edukacji zadbali o to, abyśmy się nie nudzili. Nowość goni nowość. Najpierw było „wcielenie” z mocy prawa do pierwszych klas podstawówki sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., a teraz zagrożeni jesteśmy obniżeniem progu zdawalności matur.

LISTY DO PASTERZA
14-15

Siedem plag wiszących nad Polską

Abp Józef Michalik

Jedna z wielu definicji określa państwo narodowe jako państwo,w którym prawie wszyscy mieszkańcy stanowią jeden naród i zdecydowana większość członków tego narodu zamieszkuje to właśnie państwo. Taka forma państwa wynika m.in. z postulowanego przez ONZ prawa narodów do samostanowienia.

75. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
16-18

Wojna i pamięć

Andrzej Nowak

Czy możemy się jeszcze czegoś dowiedzieć o Wrześniu 1939 r., o genezie II wojny światowej, o naszej historii sprzed 75 lat? Może raczej powinniśmy dowiedzieć się czegoś o sobie, o tym, kim jesteśmy, kiedy spojrzymy na naszą pamięć o Wrześniu ’39. Naszą?

TWARZ DZIEWCZYNY Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
19

Opowieść o warszawskiej syrenie

Alicja Dębowska

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Krystyny Krahelskiej, której twarz została pokazana w pomniku warszawskiej Syreny.

STRATY WOJENNE
20-21

Czas na reparacje od Niemiec

Wojciech Dudkiewicz

Mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej Polska nie otrzymała odszkodowań wojennych od Niemców. Przeciwnie: sama je płaciła Sowietom za... Niemców właśnie. Czas wrócić do sprawy, a potrzebna jest do tego dobra wola rządu. „Tusku, musisz!”

21

Wymierne straty

(W.D.)

ROBERT SCHUMAN - JEDEN Z OJCÓW EUROPY
22-23

„Święty w garniturze”

Agnieszka Bugała

Konrad Adenauer mówił o nim: „Święty w garniturze”. Wstawał o 5 rano. Z koszykiem na mleko i bagietkę szedł na Mszę św. Później, autobusem, dojeżdżał do Metzu.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
24-25

Śladami Jezusa w Jerozolimie

Grzegorz Górny

Kończymy wakacyjny cykl „Niedzieli”, który nosił tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce było hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 r.

SYLWETKA: KS. FELIKS FOLEJEWSKI SAC
26-27

Sługa miłosierdzia i rodziny

Joanna Operacz

Życiorysem pallotyna ks. Feliksa Folejewskiego można by obdzielić kilku księży. Jest zasłużonym propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia, duszpasterzem Rodziny Rodzin, był także duszpasterzem ludzi pracy i współpracownikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku skończył 80 lat

27

Poradnik miłości na całe życie

Joanna i Mariusz Dzieciątkowie

Ślub, szczęście; nadzieja, że zawsze będzie tak fantastycznie. Będziemy wspaniałą rodziną, wychowamy wspaniałe dzieci bez żadnych trosk. Nasza miłość nigdy nie wygaśnie. Tak bywa. Ale najczęściej sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

MUZEUM PAPIESKIE W WADOWICACH
28-29

Nie wystarczy jednego życia

O Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, które bije rekordy popularności, z Barbarą Kłaput, autorką scenariusza i koncepcji muzeum, rozmawia Monika Hyla

WIARA I ŻYCIE
31

Gromy na Piotra rzucane

Ks. Mariusz Rosik

Podstawowe znaczenie hebrajskiego terminu „szatan” to tyle co „przeciwnik”.

III Miechowskie Dni Jerozolimy

W dniach 6-7 września 2014 r. w Miechowie odbędą się III Miechowskie Dni Jerozolimy.

Małopolski Szlak Bożogrobców na 850-lecie zakonu w Polsce

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie

Naśladować Pana

Ks. Jacek Molka

Dzisiejsze czytania mszalne zachęcają nas do naśladowania Pana Boga i oddania Mu całego naszego życia. I tak już prorok Jeremiasz w VI wieku przed Chr. dawał świadectwo przed swoimi pobratymcami absolutnego oddania się Stwórcy: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś”.

Z POLSKI DO NORWEGII
34

Relikwie bł. ks. Popiełuszki w Norwegii

Artur Stelmasiak

W katedrze św. Olafa w Oslo przekazane zostały Norwegii relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do tego kraju zawiozła je ponad 70-osobowa delegacja pielgrzymów z Polski, którzy od lat związani są z kultem męczennika z Żoliborza.

Ks. Wojciech Lemański został suspendowany

Mateusz Dzieduszycki – Rzecznik Prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej

FELIETONY
35

Hitlerowskie prawo nadal obowiązuje

Jan Maria Jackowski

Zimna krew i rozsądek

Krzysztof Czabański

Młodzi ludzie wracają do szkół. Dorośli kończą urlopy. Politycy też. W tym roku czekają nas wybory samorządowe, a niedługo po nich – już w roku 2015 – wybory prezydenckie i parlamentarne. Dużo będzie więc polityki w naszym życiu codziennym. To nakazuje zachować zimną krew i rozsądek, żeby dobrze wybrać. Czym się kierować?

FAKTY I OPINIE
36

Pamiętać nie tylko od święta

Alina Czerniakowska

Gdy zaczyna się rozmowę, obojętnie w jakim gronie, o komunistach, ubekach, w ogóle – zbrodniach na narodzie polskim, wszyscy uciekają od tematu, rzekomo już dobrze znanego. Chociaż tak naprawdę wiedza w tych kwestiach jest bardzo ogólna, powierzchowna i nieprawdziwa.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37

Gehenna chrześcijan

(pr)

Konflikt

(pr)

Coraz gorzej

(pr)

Kryzys na rynku żywności koszernej

(pr)

Rozdźwięk?

(pr)

Relikwie św. Marii Magdaleny

(pr)

LOSY LUDZI POLSKIEGO SIERPNIA 1980
38-39

Etos zamiast chleba?

Mateusz Wyrwich

Byli organizatorami strajków i struktur „Solidarności” w 1980 r. Również podczas stanu wojennego. W podziemiu – jedni z najaktywniejszych działaczy. Wydawcy gazet, dziennikarze, drukarze, kolporterzy, organizatorzy wielotysięcznych manifestacji. Więzieni i internowani.

WIELCY POLACY
40-42

Zbigniew Rybczyński. Wizja zbyt szeroka

Jola Sowińska-Gogacz

„Zrzekam się polskiego obywatelstwa. Ale Polakiem będę zawsze, do końca życia”. Zbigniew Rybczyński – laureat Oscara i artysta światowej sławy – postanowił wyjechać ze współczesnej Polski. Na znak protestu

GORĄCY TEMAT
43

Na Ukrainie giną ludzie

Tomasz Musiał

Świat nadal nie ma siły, determinacji ani pomysłu na zakończenie konfliktu na Ukrainie. Berlińskie spotkanie czwórki ministrów spraw zagranicznych: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy nie przyniosło żadnego postępu.

Polska odpadła

Mirosław Piotrowski

Podczas telefonicznej rozmowy pani kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Władimirem Putinem uzgodniono datę ważnego spotkania w sprawie konfliktu na Ukrainie. Odbyło się ono w Berlinie, ale bez udziału Polski.

SZTUKA
44-46

Jabłko na niedzielny deser – na talerzu, w albumie i w muzeum

Urszula Król

Jedzenie jabłek stało się ostatnio gestem politycznym. Wprowadzenie tych wspaniałych owoców do jadłospisu na pewno dobrze wpłynie na nasze zdrowie, ale pamiętajmy o tym, że również oglądanie jabłek może być przyjemnością dla naszych oczu, a także może pobudzić do licznych refleksji. Wystarczy wybrać się do muzeum lub otworzyć album poświęcony sztuce, a zobaczymy zaskakująco wiele wspaniałych jabłek średniowiecznych, nowożytnych i zupełnie współczesnych.

FELIETONY
47

Pan od polskiego

Zdzisław Skotnicki

Mogą pomarudzić, że znowu nastąpił niespodziewany koniec wakacji. Pogrymasić, że niestety nadal trzeba będzie się uczyć. Popsioczyć na zbyt wymagających bądź w ogóle niewymagających nauczycieli. Polskie dzieci mogą na szczęście mieć te wszystkie piękne fanaberie.

Memento mori

Marian Salwik

ZUPA DLA PIELGRZYMÓW
48

Kuchnia „Niedzieli”

Anna Przewoźnik

W samo południe 13 sierpnia docieram do położonej na wzgórzu wioski Skowronów, nieopodal Olsztyna k. Częstochowy. Już z daleka wyraźnie widzę kuchnię polową i krzątający się wokół niej zespół z redakcji „Niedzieli”.

49

Dożynki Jasnogórskie

SIATKARSKI POKER
50-51

Do boju, Polskooo!

Witold Dudziński

Kiedy rozpoczynające się właśnie mistrzostwa świata w męskiej siatkówce będą udane? Wtedy, gdy polska reprezentacja zdobędzie medal – najlepiej złoty – i jeśli telewizja Polsat odkoduje transmisje meczów.

51

Opowiem im o pokorze

Rozmawiał Witold Dudziński

Rozmowa z ks. Edwardem Pleniem SDB, krajowym duszpasterzem sportowców

POLONICUS 2014
52

Zlot młodzieży polonijnej

(Ks. W. W.)

Już po raz szósty w Biskupinie na terenie Wielkopolski odbył się Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2014. Impreza miała miejsce w dniach 2-14 sierpnia br.

Byle nie byle dalej

Br. Tadeusz Ruciński

Spotykam jednego z tych bez pomysłu na życie. Na pytanie o nie, mówi: „Życie? – Jakoś tam... gdzieś tam... z kimś tam – byle dalej”.

RÓŻNE
53

Kalendarium 31 VIII – 6 IX 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Na filipińskich kortach

Uczestnicy Turnieju

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Latte macchiato na zimno

Jolanta Marszałek

Kończymy naszą wakacyjną podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Życiowy reset

Ks. Piotr Bączek

W elektronicznym sprzęcie istnieje przycisk, z którego chyba każdy z nas kiedyś korzystał. To słynny RESET. Naciskamy i wszystko powinno wrócić do stanu początkowego, do takich ustawień, jakie zaplanował producent. Używamy go, gdy coś się zawiesi, przestanie działać… Reset – i sprawa jest prosta. Czy możliwy jest jednak reset naszego życia? Czy możliwe jest nowe rozdanie mojej własnej historii?

Co po resecie?

Karolina Mysłek

Ok. Wiem, muszę się zresetować... Już nawet podjąłem decyzję. Tylko... jak się do tego zabrać? Jak ma to wyglądać w praktyce? Usłyszeć Boga, ale jak? Jak poprosić przyjaciół czy znajomych? Czy oni w ogóle będą wiedzieli, o czym mówię? Zrozumieją moje dylematy, moją potrzebę zaczęcia wszystkiego od nowa? Przecież zewnętrznie niby nic się nie wydarzyło...

Nie piję i żyję

Adam Łazar, km

Podobni, mimo że się nie znali i mieszkali w różnych miejscach. Łączyło ich pragnienie bycia kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Szukali tego w narkotykach, alkoholu, przemocy, pornografii i w innych złudnych przyjemnościach. Wydawało im się, że są wolni i pełni życia, ale tak naprawdę byli w niewoli i żyli w śmierci.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rychwałdzki odpust wniebowzięcia

Ks. Piotr Bączek

– Jeżeli obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to tym samym wyznajemy, że ten stan, w którym Ona teraz jest, z ciałem uwielbionym i duszą u Boga, to jest stan do którego aspirujemy – mówił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w homilii w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychwałdzie

Pięć lat na frontach – wspomnienia kombatanta

Monika Jaworska

Rok był we Francji, 3 lata we Włoszech, a rok w Anglii. Najpierw wzięli go do niemieckiego wojska, ale nie chciał w nim służyć. Potem został ranny i dzięki temu udało mu się dostać do polskiego wojska. Walczył na frontach II wojny światowej. Przeżył. Antoni Jaworski z Górek Wielkich na Śląsku Cieszyńskim – kombatant.

Szczyrk ma nową Golgotę

mr

Po dwóch latach gospodarzowania w Ośrodku Caritas w Szczyrku-Czyrnej, ks. Paweł Hubczak zmienia miejsce pobytu. Ostatnim akordem jego posługi w tym miejscu była uroczystość poświęcenia Czyrneńskiej Alwerni.

Niedziela częstochowska

75. rocznica wybuchu II wojny światowej

Ks. Mariusz Frukacz

Z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich, żołnierzy kampanii wrześniowej, Armii Krajowej oraz młodzieży szkolnej, władz miejskich, i przedstawicieli parlamentu i Kościoła 1 września odbędą się w Częstochowie uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Co dalej z Polską i z nami?

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”. Pamiętamy ten dwuwiersz, który jest odzwierciedleniem bardzo wielu sytuacji, w tym także tych panujących w naszej Ojczyźnie.

Betel - silni słabością

KiM Mysłek

Ludzie słabi i ubodzy, niechciani, a przez to bliżsi Bogu to serce „Betel”. Ten Międzynarodowy Ruch Dobroczynny, którego początki sięgają 1990 r., już na stałe wrósł w klimat naszej archidiecezji. Choć działa w kilku krajach świata, to jego źródło wybiło właśnie w Częstochowie

Niedziela podlaska

Ciężar miłości

Ks. Tomasz Pełszyk

Powołanie łączy w sobie pozornie wykluczające się elementy: z jednej strony radość, że człowiek robi to, co naprawdę lubi, z drugiej zaś doświadczenie ogromnego utrudzenia i poczucie, że nie da się zrobić wszystkiego, co należałoby wykonać, i że nie można wszystkich zadowolić. Zdarza się, że ten wewnętrzny rozdźwięk prowadzi do rezygnacji z powołania i powoduje jeszcze większy ból.

Kolonie Caritas w Murzasichlu

Ks. Marcin Chudzik

Czas wakacji to czas odpoczynku, radości, poznawania nowych osób, wyjazdów i odkrywania nowych zakątków naszej Ojczyzny. Dla wielu dzieci taką możliwość daje Caritas. W dniach 26 lipca – 8 sierpnia ponad 40-osobowa grupa z diecezji drohiczyńskiej przebywała na koloniach, dofinansowanych przez KRUS, w Murzasichlu.

Koncerty zbożem i kwiatami pachnące

Dorota Kobus

Sierpniowa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwana Matki Boskiej Zielnej, w parafii grodziskiej to od kilku lat prawdziwa uczta duchowa.

Niedziela kielecka

A nam się udało

Władysław Burzawa

Jeszcze nie tak dawno w Polsce budowano szkoły. Budowało je państwo, samorządy, a pomagali rodzice. Pamiętamy czyny społeczne i hasło: „Tysiąc szkół na tysiąclecie”.

U mistrza Wincentego

Agnieszka Dziarmaga

Do relikwii bł. Wincentego od blisko ośmiu wieków pielgrzymują pątnicy. Wśród nich byli polscy królowie i książęta, był kard. Stefan Wyszyński, który nazwał Wincentego „wychowawcą narodu” i kard. Karol Wojtyła, który dał mu miano „ojca kultury polskiej”.

Do Czarnej Madonny

Władysław Burzawa

Dlaczego w Polsce tysiące ludzi idzie setki kilometrów w upale, chłodzie, w deszczu i skwarze, często spragnieni i zmęczeni, z obolałymi nogami? Dlaczego idą młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, dzieci i niepełnosprawni? Skąd ten fenomen?

Nazaret najlepszy na maturze

Katarzyna Dobrowolska

Najlepsze wyniki w województwie maturzystów z Liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach to wielki sukces katolickiej szkoły, która w ogólnopolskich rankingach liceów „Perspektyw” plasuje się od kilku lat bardzo wysoko.

Niedziela małopolska

Pierwszy września

Agnieszka Konik-Korn

Dzień wybuchu II wojny światowej oraz pierwszy dzień szkoły – te dwa wydarzenia co roku splatają się ze sobą 1 września. Wspominamy trudne wydarzenie sprzed 75. lat w tym samym dniu, kiedy dzieci i młodzież mobilizują swe siły przed kolejnym okresem nauki.

To wydarzenie wzmocni parafię!

Maria Fortuna-Sudor

Od 14 września 2013 r. trwa w diecezji tarnowskiej peregrynacja kopii cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. W sierpniu br. uroczystości związane z tym wydarzeniem przeżywali wierni z dekanatu lipnickiego

Wygrajmy walkę o rodzinę!

Z Martą i Henrykiem Kuczajow rozmawia Małgorzata Cichoń

Mijam portiernię krakowskiej Kurii, wjeżdżam windą na drugie piętro. Dochodzące zza drzwi głosy dzieci upewniają mnie, że jestem na miejscu. To Wydział Duszpasterstwa Rodzin, który założył kard. Karol Wojtyła. Witają mnie Marta i Henryk Kuczajowie – diecezjalna para małżeńska doradców życia rodzinnego w archidiecezji krakowskiej.

Niedziela lubelska

Wąwolnica czeka na pielgrzymów

Z ks. Jerzym Ważnym rozmawiała Urszula Buglewicz

Co roku w pierwszy weekend września w Wąwolnicy odbywają się uroczystości ku czci Matki Bożej Kębelskiej. Tym razem w maryjny odpust, przypadający w rocznicę koronacji cudownej figury, wpisuje się 100-lecie bazyliki św. Wojciecha.

Caritas dla dzieci

Urszula Buglewicz

Z myślą o najmłodszych, którzy potrzebują wsparcia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej powołała Fundusz Caritas Dzieciom.

Golgota stanęła pośród nas

Katarzyna Szczablewska-Siwek

W sobotni wieczór, 9 sierpnia, mieszkańcy os. Malowanego i „wierni od Matki Teresy” uczestniczyli w pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego i przekazaniu go do kolejnej parafii, tym razem do Bukowy Wielkiej.

Niedziela legnicka

Triduum Maryjne w Bolesławcu

Ks. Waldemar Wesołowski

Jak każdego roku w dniach od 13 do 15 sierpnia wierni bolesławieckiej bazyliki maryjnej obchodzili uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W duchowym przeżyciu tej tajemnicy pomogło triduum maryjne.

„Oj, działo się na legnickim zakaczawiu…”

Monika Łukaszów

…a to dzięki parafii pw. św. Jacka i Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Legnicy, którzy kolejny już raz wspólnie zorganizowali festyn z okazji odpustu parafialnego. Odbył się on 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i był wstępem do trzydniowych uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka.

Dzieci z Drohobycza na krzeszowskim odpuście

Ks. Waldemar Wesołowski

Grupa dzieci z Drohobycza na Ukrainie odwiedziła Krzeszów. Przebywały wraz z opiekunami na koloniach w Karpaczu, których organizatorem było legnickie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Urząd Miasta Legnicy przy wsparciu Fundacji Polska Miedź.

Niedziela łódzka

Do szkoły? Jestem na tak

Abp Marek Jędraszewski

Jak każdą wielką i ważną rzecz, pragniemy również ten nowy rok szkolny 2014/2015 rozpocząć z Panem Bogiem, prosząc Ducha Świętego o światło dla naszych umysłów, które chcą poznawać prawdę, i o moc dla naszych serc, które mogą wzrastać tylko wtedy, gdy są otwarte na Boga i na innych ludzi.

Kształcą, żeby wychować

Agnieszka Sadowska

Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi zostały założone 10 lat temu. Kilka lat później powołano też Katolicie Liceum SPSK, a dwa lata temu – Szkołę Muzyczną I Stopnia.

Tutaj zawsze byliśmy wolni

Abp Marek Jędraszewski

Z ogromnym przejęciem, wzruszeniem i radością stajemy tego wieczoru przed Tobą, nasza Najjaśniejsza Pani, Królowo i Matko. To prawda: jesteśmy zmęczeni kilkudniowym wędrowaniem z Łodzi i innych miejscowości archidiecezji łódzkiej do Ciebie. Zmęczeni – ale szczęśliwi. Szczęśliwi – bo czujemy w sobie przedziwny smak wolności.

Niedziela przemyska

Tam pieniądz i czas się nie liczą

Paweł Bugira

Tam czasu się nie liczy, tak jakby doba trwała 50 godzin – opowiada swoje wrażenia z Kenii s. Agnieszka Mruga, pochodząca z Przemyśla felicjanka, na co dzień pracująca w Rzymie.

„Mówię ci: wstań”, czyli XI Ignacjańskie Dni Młodzieży

Paweł Bugira

Blisko 500 osób: uczestników, wolontariuszy i „wolnych strzelców” wzięło udział w XI Ignacjańskich Dniach Młodzieży, które odbywały się w ogrodach jezuickich w Starej Wsi.

Święty patron na nasze czasy

Z ks. prał. Tadeuszem Końskim rozmawia o. Krzysztof Ołdakowski

O kulcie relikwii św. Andrzeja Boboli z ks. prał. Tadeuszem Końskim, emerytowanym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Przemyślu – Błonie, rozmawia o. Krzysztof Ołdakowski, jezuita, szef Redakcji Programów Katolickich w Polskim Radiu

Kwiat, który wybrał pustelnię

Arkadiusz Bednarczyk

Przedstawiana w bogatych szatach (ponieważ była księżniczką) najczęściej z palmą, symbolem męczeństwa bądź krzyżem. Była jedną z czternastu świętych wzywanych w szczególnych, trudnych sytuacjach życiowych.

Niedziela rzeszowska

Jubileusz parafii „z puszczy”

Izabela Fac

Ma 440 lat, niezmiennie trwa na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, a z czasem też stała się domem dla Madonny z Puszczy. Parafia w Ostrowach Tuszowskich swoimi początkami sięga czasów króla Zygmunta Augusta i ma swoją królową w pięknym, pełnym ciepła i łagodności wizerunku Maryi.

Mazury i Suwalszczyzna: Czarną Hańczą z Jeziora Wigry do Augustowa

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Kto myśli o letnim wypoczynku w Polsce, ten najczęściej jedzie nad Bałtyk lub na Mazury. Tam, gdzie woda. A tymczasem równie piękna i atrakcyjna jest Suwalszczyzna. To właśnie ten rejon, podobnie jak Mazury, upodobał sobie na kajakowe wędrówki Karol Wojtyła.

Błogosławione duszpasterstwo

Ks. Paweł Białek

Sięganie po alkohol przez dzieci i młodzież oraz nadużywanie alkoholu przez dorosłych to jeden z podstawowych problemów duszpasterstwa w Polsce. Zaburzona postawa wobec alkoholu prowadzi do bolesnego uzależnienia, które okazuje się chorobą, niszczącą zdrowie fizyczne i psychiczne.

Niedziela sandomierska

Radosne misyjne granie

Aneta Tofil

Już po raz trzeci 17 sierpnia odbył się piknik „Radosne Misyjne Granie”, mający na celu zebranie środków na renowację kościoła w parafii La Union w Ekwadorze. Pracuje w niej ks. Wiesław Podgórski.

Książa Biskupi o powołaniu

Red.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski wystosowali list do Księży Proboszczów z prośbą o zintensyfikowanie działań powołaniowych w powierzonych ich pieczy wspólnotach.

MULUNGU AKUDALI SENI – Niech Ci Bóg błogosławi

Katarzyna Cesarz

Po raz ósmy gościł w Polsce zespół „Claret Gospel”. Jego członkami są młodzi chrześcijanie z Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy śpiewem i tańcem wielbią Boga. Tegoroczna ewangelizacja wybrzmiewać będzie pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”.

Niedziela sosnowiecka

Wakacje z Bogiem

Adam Tarnowski

Dzieci z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu wspólnie z rówieśnikami z parafii pw. św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach, wyjechały, już po raz szósty na parafialne kolonie pod hasłem „Wakacje z Bogiem”.

Sączowski Rok Jubileuszowy

Ks. Tomasz Zmarzły

Rok 2014 to wyjątkowy czas dla mieszkańców Sączowa, którzy świętowali 790-lecie istnienia swojej parafii. Została ona erygowana przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża 28 marca 1224 r. Jak wynika z aktu erekcyjnego kościół w Sączowie ufundował i zbudował komes – książę Andrzej w latach 1220-1224.

Pieszo do Wiecznego Miasta

Piotr Lorenc

Był już maraton na Malcie, wyjazd rowerowy do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta, pielgrzymka rowerowa śladami św. Piotra, a teraz ks. Mirosław Tosza wraz z mieszkańcami jaworznickiego „Betlejem” i przyjaciółmi postanowił pójść do Rzymu.

Niedziela świdnicka

Wartości we współczesnej szkole

Ks. Sławomir Marek

Wychowanie to problem tak stary jak dzieje człowieka. Najstarsze kultury łamały sobie głowy, jak wychować młode pokolenie z pożytkiem dla siebie i społeczeństwa. Ideał starożytny opierał się na pięciu filarach.

„Gaude Mater Polonia” – w świdnickiej katedrze

Marek Zygmunt

Jak uleczyć współczesną Europę? (5)

Bp Ignacy Dec

Jest to Matka Kościoła, która nigdy się nie starzeje i nigdy nie umiera. Co cię z Nią łączy? Może zapomniałeś, że jesteś w Kościele, który jest twoim domem, w którym jest Matka, będąca także twoją Matką kochającą, zatroskaną o ciebie? Jezusowe słowa z krzyża „Oto Matka twoja” (J 19, 27) są po wsze czasy aktualne i odnoszą się także do ciebie, do wszystkich nas!

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Churching 1.0

Monika Miziałkowska

W dniu 5 sierpnia w ramach Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizowane zostało zwiedzanie kościołów zlokalizowanych w centrum Szczecina. Akcja, która odbyła się pod hasłem „Churching 1.0”, przyciągnęła kilkanaście osób: członków Apostolatu Chorych, młodych wolontariuszy oraz przyjaciół wspólnoty.

Kościół katolicki wobec Sierpnia ’80 w Szczecinie

Michał Siedziako (OBEP IPN w Szczecinie)

Część 1: Geneza i pierwsze reakcje – prymas Wyszyński i papież Jan Paweł II

Bogu dziękuję za cud powrotu z Syberii

Z Wandą Rogaś rozmawia Bogdan Nowak

Byłem mile zaskoczony, gdy drzwi otworzyła mi uśmiechnięta pani Wanda Rogaś. Wnętrze zadbane, biblioteczka wypełniona literaturą religijno-patriotyczną.

Niedziela toruńska

Oni prowadzą nas do Boga

Helena Maniakowska

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu 14 sierpnia przeżywała uroczystość patronalną. Mszy św. odpustowej, w 73. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, przewodniczył ks. prał. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym św. Jana Pawła II

Szkoła – zło konieczne?

Zofia Duraj

Właściwie to zawsze lubiłam szkołę. Uczyłam się dobrze, choć niekiedy było trudno, zwłaszcza z przedmiotami ścisłymi. Na samą myśl o tym, że dziś byłabym zmuszona do zdawania matury z matematyki, włos jeży mi się na głowie.

80 lat pod płaszczem Maryi

Aleksandra Wojdyło

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu 15 sierpnia przeżywała swoją uroczystość patronalną. Tegoroczny odpust połączony był z obchodami 80-lecia istnienia parafii. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas.

Niedziela warszawska

Podręczniki do religii bez zmian

Artur Stelmasiak

Chociaż pierwszoklasiści będą korzystać z bezpłatnego podręcznika wprowadzanego właśnie przez MEN, to nic nie zmienia się w kwestii podręczników do nauki religii

Katecheza niedoceniana

Artur Stelmasiak

W archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii poprowadzi ponad 1800 katechetów. Ich praca jednak często jest niedoceniana

Miasto z wyrokiem

Wojciech Dudkiewicz

Wyrok na Warszawę Niemcy wydali jeszcze zanim zaczęli je bombardować 1 września 1939 r. Niszczyli miasto metodycznie, zostawiając budynki, które mogły przydać się w niemieckim mieście, które miało powstać w tym miejscu

Szansa na sukces

Rozmowa z Jakubem Bednarukiem, trenerem siatkarzy AZS Politechnika Warszawska, niegdyś znanym zawodnikiem

Niedziela wrocławska

Szkoła, wojna i powstanie

Krzysztof Kunert

Pierwszy września to data rozpoczęcia największej hekatomby w dziejach ludzkości, która pochłonęła miliony istnień i pchnęła ludzkość w mroki na kolejne kilkadziesiąt lat.

Tajemnicza bazylika

Adrianna Sierocińska

W bazylice w Trzebnicy od 2011 r. trwają prace remontowe związane z montowaniem ogrzewania pod posadzką i wymianą samej posadzki. Czas odnowy kościoła przyniósł jednak wiele niespodzianek – archeologowie odkryli kilka tajemnic, które skrywała w sobie bazylika

Przymusowa I klasa

Magdalena Lewandowska

1 września moja córka pójdzie do I klasy szkoły podstawowej. Przymusowo, jako 6-latek. Niestety, miała pecha, bo urodziła się w maju, w pierwszej połowie 2008 r., więc premier Donald Tusk nie dał nam wyboru.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią

Dorota Łukomska

Minister Spraw Wojskowych II Rzeczypospolitej Polski generał broni Stanisław Szeptycki rozkazem nr 123 z 4 sierpnia 1923 r. ustanowił i prawnie usankcjonował dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza, aby: „wojsko i społeczeństwo czciło chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz.

Pielgrzymki chrześcijańskie (3)

Bp Marian Rojek

Powstają pytania: jak głęboko wnika w naszą materialną rzeczywistość obecność Boga? Czy On jest realnie obecny, a może istnieje raczej w formie znaku albo symbolu, który jedynie odpowiednio pobudza wiarę człowieka?

470 lat parafii Dub

Łukasz Kot

Katolickie Radio Zamość gościło w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marii Magdaleny w Dubie w ramach Niedzieli Radiowej. Parafia obchodzi w tym roku 470-lecie swojego istnienia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Szkolili się przyszli animatorzy

Ks. Adrian Put

W dniach 23-31 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się KODA, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów.

Tyle piękna na naszym terenie

Katarzyna Jaskólska

W powiecie żarskim po obu stronach Nysy Łużyckiej, biegnącej wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, rozciąga się park. To nie tylko największy park w stylu angielskim na terenie Polski, lecz również Pomnik Historii i miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Mużakowski

Parafialne wycieczki

Z Iwoną Szablewską rozmawia Aleksandra Marcińczak

O wspólnym wiernych zwiedzaniu z Iwoną Szablewską rozmawia Aleksandra Marcińczak

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem