Reklama

Z Polski

Decyzja Kongregacji Watykańskiej

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ „Solidarność”

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka, na wniosek NSZZ „Solidarność”, złożony w Watykanie za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Decyzję o złożeniu takiego wniosku podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 r. we Wrocławiu.

Dekret został odczytany przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 34. rocznicy powstania „Solidarności” – w niedzielę 31 sierpnia w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Reklama

– Ksiądz Jerzy oddał życie, aby „Solidarność” mogła żyć, i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron – powiedział szef Związku Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał.

www.solidarnosc.org.pl

Rocznica wybuchu wojny

Kościół musi być budowniczym mostów i niosącym pokój!

Msza św. w gliwickiej katedrze była głównym punktem modlitwy biskupów Polski i Niemiec w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 31 sierpnia Eucharystię wspólnie odprawili przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx.

Reklama

– Kościół czy Kościoły nie mogą być przeciwstawieniem narodów. Nie wolno im być narzędziem selekcjonowania. Kościół musi być budowniczym mostów pojednania i niosącym pokój. Nasze doświadczenia związane z wojną, terrorem czy przemocą w Iraku, Syrii czy na Ukrainie zobowiązują nas jako chrześcijan, by nieść świadectwo pokoju, walczyć o godność wszystkich bez wyjątku ludzi – podkreślił kard. Marx.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod budynek dawnej radiostacji, by kontynuować modlitwy. To tam 31 sierpnia 1939 r., w niemieckich wówczas Gliwicach, kilku uzbrojonych esesmanów dokonało prowokacji, przedstawiając III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji.

Polsko-niemiecka modlitwa, pod przewodnictwem kard. Reinharda Marxa i kard. Kazimierza Nycza miała też miejsce 1 września w Warszawie, u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie ma religii bez ofiary, bez wyrzeczenia i oddania – jest to szczególnie istotne dla chrześcijaństwa.

Krótko

Decyzję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nakazującą proboszczowi odnotowanie apostazji w księdze chrztu uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok zapadł w sprawie pierwszej skargi złożonej przez proboszcza, który – powołując się na prawa wynikające z Konstytucji RP i konkordatu – nie zgodził się na akceptację nakazu wydanego przez GIODO.

Premier obiecał z trybuny sejmowej dodatkowe pieniądze dla emerytów oraz dla rodzin. Emeryci dostaną po minimum 36 zł podwyżki, a rodziny mają obiecane zwiększenie ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Obietnice padły w dniu oficjalnego rozpoczęcia kampanii samorządowej.

PO zdecydowała się na powołanie komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. W podsłuchanej rozmowie Radosława Sikorskiego ta kwestia była przedstawiana jako jeden z politycznych planów na walkę z największą partią opozycyjną.

W Polsce w pierwszym półroczu nieznacznie wzrosła liczba urodzonych dzieci. Zwiększyła się o 5,5 tys. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Niewystarczające są działania w zakresie wzmocnienia polskiej rodziny, a jej sytuacja rozmija się z marzeniami milionów ludzi związanych z ruchem „Solidarności” – uważają Antoni Szymański i Paweł Wosicki, członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W kontekście 34. rocznicy Sierpnia ’80 w liście otwartym zadają pytanie, czy polskie rodziny są w sercu polityki społecznej, czy na jej marginesie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-09-02 14:46

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26
Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...