Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 8

Pielgrzymka tarnowska

Najliczniejsza z pieszych pielgrzymek

W 32. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, która 25 sierpnia br. dotarła przed Jasnogórski Szczyt, przyszło 8780 osób. W 25 grupach posługiwało aż 177 kapłanów, 112 kleryków, 20 diakonów i 48 sióstr zakonnych. Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonali 232 km. Najmłodszy pielgrzym miał 3 miesiące, najstarszy – 89 lat.

Na Jasnej Górze pieszych pątników witał biskup diecezji Andrzej Jeż. Szczególną patronką pielgrzymki była w tym roku bł. Karolina Kózkówna z racji 100. rocznicy męczeńskiej śmierci. – „Miłość na śmierć nie umiera” – to hasło naszej tegorocznej pielgrzymki. To jest interpretacja poetycka zaczerpnięta z poezji ks. Jana Twardowskiego, wyrażająca prawdę, którą żyła bł. Karolina – tłumaczył ks. Zbigniew Szostak, przewodnik Pielgrzymki Tarnowskiej. – Chcieliśmy ją przemodlić, przemyśleć.

Reklama

– U kresu waszego pielgrzymowania dziękuję wam za wytrwałość, za umiejętność ponoszenia wyrzeczeń i przezwyciężania trudności – mówił podczas Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę bp Andrzej Jeż.

Biskup Jan Sobiło

Modlitwa o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlił się 28 sierpnia br. na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Do Polski zawsze przyjeżdżam chętnie, a szczególnie na Jasną Górę, do Mamy, żeby Jej powiedzieć o wszystkim, co dręczy i niepokoi moje serce – wyznał. – Dzisiaj dowiedziałem się, że separatyści zaatakowali Nowoazowsk i kierują się do Mariupola. A tam są też paulini, budują kościół i to jest nasza diecezja. Coraz większe tereny zostają objęte działaniami wojennymi i dlatego modliłem się również o pokój na Ukrainie, żeby i bracia albertyni, i paulini mogli tam w sposób wolny służyć ludziom, żeby nie musieli się ewakuować, tak jak to było w przypadku kapłanów pracujących w obwodach donieckim i łużańskim.

Powrót na Ukrainę bp Sobiło planował jak najszybciej, aby z powodu coraz groźniejszej sytuacji być tam razem z ludźmi. – Wyjeżdżając do Polski, bałem się, żeby nie stało się nic takiego, co uniemożliwiłoby mi powrót, ale dzięki Bogu do Zaporoża jeszcze można dojechać, a więc będę mógł tam pracować z Bożą pomocą – mówił. Ksiądz Biskup zaapelował o modlitwę w intencji Ukrainy. – Tylko Bóg przez ręce Maryi może powstrzymać to wielkie zło, które wisi jak czarna chmura nie tylko nad Donbasem, ale nad całą Europą – stwierdził.

Reklama

Bp Sobiło był na Jasnej Górze głównym celebransem uroczystości złożenia ślubów wieczystych przez br. Jakuba Pawlosa ze Zgromadzenia Braci Albertynów.

Sesja o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

9 września 2014 r.

Z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego 9 września (wtorek) na Jasnej Górze odbędzie się specjalna sesja poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

Program: godz. 17.45 – Kaplica Różańcowa – spotkanie z Krystyną Czubą, profesor UKSW w Warszawie, i o. dr. Janem Pachem, paulinem, mariologiem; godz. 19.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej – Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zapraszają: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Liczby

W 86 pielgrzymkach pieszych i rowerowych na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej przybyło do Częstochowy ponad 35 tys. osób. Ogółem od 11 maja br. w 255 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 126 tys. pątników.

Zapowiedzi

6-7 września – Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki

8 września – Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

9-11 września – Sesja formacyjna dla sióstr pielęgniarek i pracujących przy chorych

12-13 września – 20. Pielgrzymka Legionu Maryi

12-14 września – 58. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”; 32. Pielgrzymka Harcerzy ZHR

13 września – 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych; 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

14 września – 5. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; 43. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-02 14:46

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę