Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Maryja naszą drogą

Robert Karp

Tnaszą drogą

Miejmy odwagę i nie bójmy się żyć tak, abyśmy żyli świętym życiem, wolnym od grzechu. Nasze prośby, nasze modlitwy indywidualne i społeczne są potrzebne do umocnienia naszej wiary, byśmy mogli realizować plan zbawienia i łaski, którą Bóg ma dla nas i odnawia stale z każdym z nas wtedy, kiedy ku Niemu przychodzimy i kiedy przystępujemy do Eucharystii. Nie bójmy się – Maria jest drogą – mówił bp Tomáš Galis w sobotę 23 sierpnia na Trójstyku. Tam po raz szósty modlili się wierni trzech narodów.

Reklama

Z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku, po krótkiej modlitwie o godz. 9.30, wyruszyła procesja na Trójstyk. Równocześnie szła procesja z Èiernego na Słowacji i Hrèavy w Czechach. Przybyła też pielgrzymka z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Eucharystię w tym miejscu po raz pierwszy celebrował biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z bp. Tomášem Galisem z diecezji żylińskiej w Słowacji, bp. Wiesławem Krótkim OMI – ordynariuszem diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie i wikariuszem biskupim ds. powołań ks. Adamem Ruckim, który zastępował bp. Františka Lobkowicza z Czech, oraz z innymi kapłanami.

Bp Tomáš Galis w homilii głoszonej w języku słowackim rozważał wokół dogmatów maryjnych, zachęcając do naśladowania Maryi. – Jezus z krzyża ukazuje nam, że jest Królem. Ale ta królewska godność nie ma nic wspólnego z bogatymi i mocnymi tego świata. On jest Królem, który służy swoim służebnikom, a można to dostrzec w całym Jego życiu. I tak jest w królowaniu Maryi – Ona jest Królową służby Bogu i ludziom, jest Królową łaski – podkreślił Biskup i wzywał również do jedności i do takiego życia, byśmy żyli z Bogiem, a w naśladowaniu Maryi, kroczyli za Jezusem.

Reklama

Na Trójstyku słowem z wiernymi podzielił się przedstawiciel z Èiernego, a także przewodniczący Rady Gminy Istebna Jan Gazur, który podkreślił, że jest to pierwsze modlitewne spotkanie na Trójstyku, od kiedy Jan Paweł II został świętym. Przedstawiciel pielgrzymek z Polski Jan Golak zaapelował o modlitwę za Ukrainę. Bp Wiesław Krótki wspominał swoje dzieciństwo w Jaworzynce.

Wśród setek uczestników znalazły się także poczty sztandarowe, kapele góralskie, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych trzech krajów. W Mszy św. wzięła udział także młodzież z trzech państw, która uczestniczyła w warsztatach w Jaworzynce Zapasiekach w ramach transgranicznego projektu „Arka Młodych”. Młodzi podczas warsztatów ćwiczyli m.in. tańce integracyjne i biblijne, które miały stanowić swego rodzaju modlitwę i ewangelizację. Czuwali także przy kopii figury św. Michała Archanioła z Gargano. Tę figurę, wraz z relikwiami św. Jana Pawła II i kagankami „Iskry Kanonizacyjnej Jana Pawła II” nieśli w procesji na Trójstyk. Tam rozdawali symboliczne pocztówki. Podczas Mszy św. śpiewali, a na koniec zaprezentowali taniec integracyjny. Jak zaznaczają młodzi członkowie Arki Młodych, w drodze do odkrywania pełni człowieczeństwa mogą dorastać wspólnie poprzez tworzenie różnych relacji na osobowym, społecznym, religijnym i międzykulturowym poziomie. W ten sposób chcą się przyczynić do budowy bardziej przyjaznego świata z pomocą uniwersalnych i chrześcijańskich wartości.

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program duszpasterski 2020/21: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

Adobe. Stock.pl

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejny rok liturgiczny, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu. A jego mottem są słowa: "Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.

Więcej ...

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Więcej ...

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...