Reklama

Niedziela Lubelska

Tutaj mnie, Boże, znalazłeś

Paweł Wysoki

W niedzielę 24 sierpnia uroczystej Sumie przewodniczył abp Stanisław Budzik, który pobłogosławił cztery wieńce dożynkowe, złożone przed ołtarzem przez rolników jako dziękczynienie Bogu za szczęśliwie zebrane plony. W czasie Mszy św. sprawowanej m.in. przez bp. Mieczysława Cisło zgromadzeni dziękowali za dar powołania i posługi kapłańskiej pochodzących z niedrzwickiej parafii: bp. Stanisława Stefanka, ks. Adama Wełny i ks. Adama Bab oraz proboszcza ks. prał. Jana Kiełbasy. – Razem z Biskupem Stanisławem mamy 100 lat kapłaństwa – mówił znany z poczucia humoru ks. prał. Jan, świętujący 45. rocznicę święceń. Ktoś szybko policzył, że dwóch pozostałych kapłanów przeżyło w sumie tyle lat, ile proboszcz. Nim rozpoczęła się Eucharystia, jubilaci przyjęli życzenia oraz kwiaty od wdzięcznych parafian. – Dziękujemy Bogu za liczne dary, jakimi obdarzył naszych kapłanów rodaków oraz proboszcza, za dar ich kapłaństwa i za wszystko, co czynią, służąc w Kościele – dziękowali zgodnym chórem dorośli i dzieci. Wcześniej wszyscy, z akompaniamentem miejscowej orkiestry dętej, zaśpiewali „Barkę”.

W nawiązaniu do tej religijnej piosenki, abp Stanisław Budzik dziękował Bogu za to, że kiedyś spojrzał z miłością na św. Bartłomieja i jubilatów oraz wezwał ich do głoszenia Dobrej Nowiny. Podkreślał, że apostoł to człowiek, który troszczy się nie tylko o swoje zbawienie, ale też innych prowadzi do Chrystusa. – Dziś dzieło apostołów kontynuują biskupi i kapłani, głosiciele Słowa Bożego, szafarze sakramentów i przewodnicy na drodze do zbawienia – mówił Ksiądz Arcybiskup. Przywołując słowa wypisane niegdyś na bramie domu rodzinnego jednego z kapłanów sprawujących Mszę św. prymicyjną: „Tutaj mnie, Boże, znalazłeś”, Pasterz przedstawił kolejno jubilatów.

Reklama

– Księdza Biskupa Bóg znalazł w Majdanie Sobieszczańskim, skąd młody Stanisław w 1949 r. wyruszył do niższego seminarium Chrystusowców. Przed 55 laty przyjął święcenia kapłańskie, a 34 lata temu, dokładnie w uroczystość św. Bartłomieja otrzymał sakrę biskupią – przypomniał kaznodzieja. Wymieniając kolejne etapy kapłańskiej i biskupiej posługi, Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na zasługi jubilata jako wykładowcy teologii biblijnej oraz teologii małżeństwa i rodziny. Podkreślał, że jako biskup pomocniczy diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a później ordynariusz łomżyński i przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Rodziny odznaczał się wielką gorliwością. – Jego mądre słowa zawsze są z uwagą słuchane; swoją kulturą i życzliwością ujmuje kapłanów i wiernych. Możemy być dumni jako parafia i jako diecezja z naszego rodaka – mówił abp Budzik.

Przedstawiając sylwetkę drugiego jubilata ks. prał. Jana Kiełbasy, Metropolita przypomniał, że Bóg odnalazł go w Chodlu, parafii znanej z licznych i dobrych powołań kapłańskich. Po latach formacji seminaryjnej i uniwersyteckiej ks. Jan wraz z kolegami z parafii – ks. Ryszardem Jurakiem i ks. Stanisławem Stanisławkiem przyjął w czerwcu 1969 r. święcenia kapłańskie. Od razu dał się poznać jako duszpasterz pełen energii, o doskonałym zmyśle organizacyjnym. W niedługim czasie został skierowany do Kosarzewa z zadaniem budowy kościoła. Później podjął się trudu budowy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Tam swoje siły oddał społeczności lokalnej, angażując się także w budowę szkoły im. Jana Pawła II. Ze względu na stan zdrowia poprosił o zmianę parafii i przed 16 laty znalazł się w Niedrzwicy Kościelnej. Tu – jak przypomniał Pasterz – po odzyskaniu sił i zdrowia za wstawiennictwem Jana Pawła II, podjął się trudu budowy kościoła w Borzechowie. – Wydawałoby się, że to już wystarczy, jak na dzieło jednego człowieka. Jednak ks. Jan podjął jeszcze jedno wyzwanie, na prośbę abp. Józefa Życińskiego rozpoczął budowę Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Po latach przekazał ją następcy w stanie surowym. Godny podziwu jest fakt, że prowadził tę budowę, będąc proboszczem w Niedrzwicy i nie zaniedbywał swojej parafii ani w wymiarze duchowym, ani materialnym – podkreślał abp Budzik. Dowodem są odnowiona świątynia parafialna, plebania i cmentarz. – Gdy goście, jadący do Lublina od strony Kraśnika, pytają mnie o wyjątkowo piękny kościół w Niedrzwicy, mówię im o was, zatroskanych o piękno i otoczenie domu Bożego, o waszej trosce o zachowanie dziedzictwa wiary i kultury, o wielorakim zaangażowaniu społecznym waszego proboszcza, który dzięki franciszkańskiej dobroci i otwartości na bliźniego jest rozpoznawalny nie tylko w naszej diecezji – mówił Ksiądz Arcybiskup do wiernych z Niedrzwicy Kościelnej.

Metropolita złożył życzenia również dwóm pozostałym jubilatom: świętującemu 30-lecie kapłaństwa ks. Adamowi Wełnie, budowniczemu kościoła i proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie oraz najmłodszemu, świętującemu 15-lecie kapłaństwa ks. Adamowi Bab, od niedawna proboszczowi parafii pw. św. Józefa w Lublinie, a zarazem wikariuszowi ds. młodzieży, na barkach którego spoczywa przygotowanie diecezji do Światowych Dni Młodzieży. Pasterz wspomniał również o ks. prał. Stanisławie Dziwulskim, kolejnym kapłanie z Niedrzwicy, który 25 lat budował kościół i tworzył parafię pw. św. Józefa w Lublinie. – Dziękujemy Bogu za nich wszystkich, za ich apostolską gorliwość, za wielki wkład w życie archidiecezji lubelskiej i Kościoła w Polsce – mówił Pasterz.

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: działajmy wspólnie dla dobra polskiej ziemi

Bożena Sztajner/Niedziela

Dzisiaj złóżmy sobie życzenia, aby było w nas jak najwięcej pragnienia wspólnego działania dla dobra naszej polskiej ziemi – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy św. dziękczynnej za zebrane plony w czasie 34. Dożynek Archidiecezji Przemyskiej i 17. Dożynek Województwa Podkarpackiego.

Więcej ...

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Więcej ...

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę