Reklama

Wiara

W kosmosie odkrył Boga

Monika Stojowska

W kosmos poleciał z miniaturowym wydaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Unikat po kilku latach przekazał Janowi Pawłowi II. Książeczka podarowana Ojcu Świętemu przez Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie, znajduje się w zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pierwszej stronie książeczki widnieje pieczątka z datą lotu: 27 czerwca 1978 roku oraz treścią: Pierwszy Polak w kosmosie. Interkosmos. PRL – ZSRR. Salut 6. Poczta kosmiczna. Mirosław Hermaszewski odręcznie opatrzył ją również napisem: „Pamiątka z lotu kosmicznego 27. 06 – 5.07 1978 r.".

Poza miniaturą epopei narodowej, Hermaszewski miał ze sobą m.in. flagę i godło państwowe PRL, a także faksymile pierwszej księgi „O obrotach ciał niebieskich” i rysunku systemu słonecznego Mikołaja Kopernika. Do wyposażenia osobistego należało również miniaturowe wydanie „Pana Tadeusza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wspaniały piękny dar, świadek wielkiej wiary, który pieczołowicie przechowywany jest w cennych zbiorach Ośrodka w Rzymie, działającego w strukturach Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W licznych wywiadach, których udzielił polski astronauta, wybrzmiewa zachwyt nad stwórczą mocą Boga. Być może dlatego bardzo ważne dla Hermaszewskiego było spotkanie z Janem Pawłem II. „Obrazy, które ja widziałem w kosmosie, zapisały się na trwałe. To wielka estetyka. Kolory. Widzisz ogromny czarny kosmos i myślisz jak to się stało, że tu jestem, ja człowiek. Estetyka zamyka się w duchowość i filozofię. Zadajesz sobie fundamentalne pytanie, gdzie jest ten, kto to stworzył, a On jest" – powiedział na kanale YouTube Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Mirosław Hermaszewski.

Dziś świat śledzi losy Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który jako drugi polski astronauta, po 47. latach, poleciał w kosmos. Uznański-Wiśniewski zabrał ze sobą na orbitę m.in. polskie flagi, bryłkę soli z Wieliczki i kawałek polskiego bursztynu.

Podziel się:

Oceń:

2025-07-02 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Łazik Perseverance wyruszył z misją na Marsa

PAP

Najnowszy łazik NASA Perseverance wyruszył w czwartek rano z Przylądka Canaveral na Florydzie z misją na Marsa. Pojazd dotrze na marsjański krater po siedmiu miesiącach kosmicznej podróży i będzie poszukiwał śladów życia na Czerwonej Planecie.

Więcej ...

Całun Turyński – naukowcy podważają hipotezę o średniowiecznym fałszerstwie

2026-02-10 21:56

Graziako

Włoscy eksperci opublikowali na łamach czasopisma „Archaeometry” odpowiedź na badania brazylijskiego naukowca, według których Całun Turyński powstał przy wykorzystaniu średniowiecznego reliefu. Hipotezę tę uznają za niedopracowaną pod względem metodologicznym i nieuzasadnioną historycznie.

Więcej ...

Pierwszym lekarstwem bliskość i obecność

2026-02-11 20:30
Po Eucharystii każdy chory mógł otrzymać sakrament namaszczenia chorych.

Magdalena Lewandowska

Po Eucharystii każdy chory mógł otrzymać sakrament namaszczenia chorych.

– Myli się ten, kto uważa, że chorzy i niepełnosprawni są wyłącznie adresatami troski Kościoła. Oni wszyscy są równocześnie aktywnymi świadkami Ewangelii. Są nauczycielami cierpliwości, zaufania i nadziei – mówi abp Józef Kupny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Wiara

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Katowice: 12 tysięcy aniołów w jednej szpitalnej kaplicy...

Wiara

Katowice: 12 tysięcy aniołów w jednej szpitalnej kaplicy...

Świadectwo: lekarz pojechał do Lourdes mówiąc, że...

Wiara

Świadectwo: lekarz pojechał do Lourdes mówiąc, że...

Do Senatu trafiła petycja zakładająca podatek na...

Wiadomości

Do Senatu trafiła petycja zakładająca podatek na...

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Kościół

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Wiadomości

"Spalić kościoły, połamać krzyże". Skandal na finale...

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Wiara

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Kościół

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes