Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pięćdziesiąt lat od śmierci męczennika

Ks. Tomasz Nowak

21 sierpnia 1964 r. zmarł ks. Władysław Findysz – proboszcz parafii w Nowym Żmigrodzie. Wcześniej został oskarżony o zmuszanie parafian do praktyk religijnych i skazany na karę więzienia. Sześć miesięcy po wyjściu na wolność zmarł. W 2005 r. został beatyfikowany. Jest pierwszym polskim męczennikiem komunizmu. 23 sierpnia br., w parafii, gdzie przez 22 lata był proboszczem, odbyły się uroczystości jubileuszowe w 50. rocznicę śmierci.

Miłość i tolerancja

Obchody związane z 50. rocznicą śmierci bł. ks. Władysława Findysza rozpoczęły się nadzwyczajną sesją Rady Gminy Nowy Żmigród. W sesji, oprócz gospodarzy, wzięli udział liczni goście, a wśród nich biskupi: Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, Edward Nowak – były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Kazimierz Górny – ordynariusz senior diecezji rzeszowskiej i Edward Białogłowski – biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Szczególne wrażenie na zebranych zrobiło bardzo osobiste wystąpienie wójta gminy Nowy Żmigród Krzysztofa Augustyna, w którym ujawnił swoją fascynację postacią ks. Findysza. Zwrócił uwagę m.in. na tolerancję byłego proboszcza Nowego Żmigrodu rozumianą jako troskę o dobro drugiej osoby. Tolerancję, za którą kryła się miłość bliźniego. Swoistym komentarzem i dopowiedzeniem do słów wójta Augustyna był referat ks. Sławomira Zycha – adiunkta w Instytucie Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, który zaprezentował działania ks. Findysza na rzecz współpracy z mniejszościami etnicznymi i wyznaniowymi. Uczestnicy sesji wysłuchali także referatu ks. Bogusława Turka – podsekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który przybliżył problematykę postępowań kanonizacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem przypadków męczeństwa.

Papieskie akcenty

Reklama

Po oficjalnym zamknięciu sesji zebrani udali się na rynek w Nowym Żmigrodzie, gdzie przygotowano ołtarz polowy. Mszy św. przewodniczył abp Edward Nowak. Obok uczestniczących w sesji biskupów Mszę św. koncelebrował bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie oraz około 60 kapłanów. Ponadto 20 kapłanów reprezentowało kapituły: katedralną, kolegiacką z Biecza i kolegiacką z Jasła. Na początku Mszy św. Biskup Rzeszowski odczytał list od papieża Franciszka. Ojciec Święty przypominając męczenników: Wojciecha i Stanisława, Maksymiliana Kolbego, Edytę Stein i Władysława Findysza, podkreślił potrzebę odwagi i konsekwencji w kroczeniu drogą wiary. Biskup Wątroba odczytał ponadto dekret Penitencjarii Apostolskiej o odpustach, jakie można zyskiwać w sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie. Papieskim akcentem było także uroczyste błogosławieństwo. Arcybiskup Nowak otrzymał specjalne zezwolenie na udzielenie zebranym w Nowym Żmigrodzie papieskiego błogosławieństwa. Homilię wygłosił dziekan dekanatu Nowy Żmigród – ks. Zygmunt Kudyba, który osobiście znał ks. Władysława Findysza. Zauważył, że bł. ks. Findysz na każdym etapie swojego życia wyznawał, że Jezus Chrystus jest dla niego Panem i Zbawicielem. Nie zrezygnował z tego wyznania także w obliczu prześladowań, cierpienia i śmierci.

Świętość dla każdego

Podczas Komunii św. schola śpiewała piosenkę zespołu „Arka Noego” pt. „Święty uśmiechnięty”. Do jej słów nawiązał abp Nowak przywołując wydarzenie z okresu, gdy pracował w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zapytany przez dziennikarza, czy spotkał kiedyś świętego, wymienił szereg osób, które zasługują, aby nazywać ich świętymi. Uświadomił sobie wtedy, że powołanie do świętości jest powszechne i każdy może być świętym. O powszechnym powołaniu, a raczej obowiązku świętości pisał do diecezjan bp Jan Wątroba w liście poprzedzającym jubileusz w Nowym Żmigrodzie: „Ksiądz Findysz swoją postawą uczy, że niezależnie od czasu i okoliczności, trzeba konsekwentnie wyznawać wiarę i postępować według zasad moralnych (…), że należy bronić prawa Bożego, czasem nawet wbrew utartym zwyczajom, zakusom polityków czy tzw. politycznej poprawności. Przypomina on też o spoczywającym na każdym wierzącym obowiązku świętości”. Swoistym przypomnieniem drogi do świętości ks. Findysza była litania, którą na zakończenie liturgii odmówił Biskup Rzeszowski polecając wstawiennictwu Błogosławionego całą diecezję rzeszowską. Wezwania litanii: przez twoje niesłuszne oskarżenie, przez niesprawiedliwy wyrok, przez twe uwięzienie, przez zniewagi i szyderstwa – uświadomiły zebranym tragiczne życie ks. Władysława. Jednak patrząc na wiernych w Nowym Żmigrodzie można odnieść wrażenie, że ten tragizm zwieńczony męczeństwem już dzisiaj wydaje błogosławione owoce w życiu poszczególnych osób i wiernych. Jednym z nich jest współpraca wielu środowisk Nowego Żmigrodu na rzecz dobra wspólnego.

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dowód na istnienie Boga

Artur Stelmasiak

Telewizja Polska zrealizowała dokument o dwóch polskich misjonarzach, którzy zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów w Peru. Premierowa emisja filmu odbędzie się 4 grudnia, czyli w przeddzień ich beatyfikacji.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07
Vital Heynen

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę