Reklama

PB

Rok łaski

2014-09-10 15:58

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 37/2014, str. 1

– Taki jest początek roku szkolnego, który Jezus zaczyna w Nazarecie. To jest rok łaski – mówił do uczniów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2014/2015

W dniu 1 września bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach. W modlitwie wzięli udział uczniowie pobliskiej szkoły, rodzice, wychowawcy i nauczyciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W homilii bp Roman Pindel powołując się na ewangeliczną perykopę o Jezusie odczytującym proroctwo Izajasza w synagodze, podkreślił, że rozpoczęcie roku szkolnego jest okazją do dziękczynienia za otrzymane od Boga łaski oraz skłania do zanoszenia modlitwy – prośby w różnych intencjach.

– To jest nasze dziękczynienie za nauczycieli, wychowawców, rodziców, za to, że możemy dorastać do jakiejś naszej miary – mówił Hierarcha, zaznaczając przy tym, że możliwość uczenia się, rozwijania własnych zdolności, jest także łaską daną przez Pana Boga. Zachęcał także do podejmowania modlitwy błagalnej u progu nowego roku szkolnego. – To jest także nasza prośba – to, co jest naszą sprawą: może w domu jest trudno, ktoś z rodziców wyjechał i jest jeszcze trudniej, może ktoś ma duże kłopoty w szkole, kogoś chorego w rodzinie, może nauczyciel się niepokoi o klasę, o trudnych uczniów – to wszystko jest motywem, abyśmy prosili Boga o łaskę na ten rok, który zaczynamy – wyliczał sytuacje, które mogą być okazją do modlitwy i podkreślał, że łaska jest Bożą odpowiedzią na wiarę w Chrystusa, którą w ten sposób wyznajemy. – Ten, kto wierzy, może liczyć na łaskę od Boga i wyzwolenie, wszelkie dobro i błogosławieństwo. Jeżeli wierzy, jeżeli otwiera się na łaskę, którą Bóg kieruje do człowieka – tłumaczył bp Roman Pindel.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Biskup ordynariusz poświęcił krzyże do sal lekcyjnych nowego skrzydła gmachu szkolnego. Drewniane krzyże do szkolnych sal są darem wilkowickiej parafii dla społeczności szkoły. Parafia pw. św. Michała Archanioła przekazała także 46 plecaków z przyborami szkolnymi dla dzieci z uboższych rodzin. Dar ofiarowany został w ramach akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiej placówki oświatowej. Tam proboszcz parafii ks. Franciszek Kuliga wraz z przedstawicielami władz otwarł nowo wybudowaną część gmachu szkolnego, a biskup Roman Pindel poświęcił oddane do użytku skrzydło budynku.

Tagi:
rok bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem