Reklama

Niedziela 37/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Krzyż trwa, choć zmienia się świat

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Ostatnio każdego dnia za pośrednictwem mediów docierają do nas okrutne sceny rzezi wyznawców Chrystusa. Ludzie tracą życie z jednego powodu – bo są chrześcijanami. Masowo uciekają przed ofensywą islamistów. Dotyczy to aż 70 krajów świata, a w 50 spośród nich prześladowania są krwawe.

drogowskazy
3

Czyżby powtórka z historii: Hitler – Putin?

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jestem pod ogromnym wrażeniem filmu, który pokazała Telewizja Polska 2 września br. w godzinach wieczornych, a który opowiadał o rozpoczęciu II wojny światowej. Film prezentował wiele świadectw ludzi, którzy jeszcze mogli opowiedzieć coś ze swoich przeżyć z tamtych dni, jednocześnie ukazywał zachowanie się Europy wobec bezbronnej Polski.

z Watykanu
4

Z Watykanu

O Kościele jako matce dającej nam życie w Chrystusie i sprawiającej, że żyjemy razem ze wszystkimi innymi braćmi w komunii Ducha Świętego, mówił papież Franciszek 3 września podczas audiencji generalnej.

ze świata
5

Ze świata

Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, powiedział, że „sytuacje kryzysowe winny być zakończone wolą polityczną wszystkich stron zaangażowanych w konflikt i z pomocą społeczności międzynarodowej."

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Podczas szczytu NATO w walijskim Newport premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaproponował odtworzenie sił szybkiego reagowania Paktu. Wielka Brytania jest gotowa oddelegować do tych sił 3,5 tys. żołnierzy. Ich dowództwo mogłoby się znajdować w okolicach Szczecina.

z Polski i ze świata
7

Z Polski i ze świata

Szczyt NATO w walijskim Newport tylko w niewielkim stopniu spełnił oczekiwania Polaków na wzmocnienie tzw. flanki wschodniej. Przywódcy państw sojuszu nie podjęli decyzji o umieszczeniu stałych baz w Polsce i w państwach bałtyckich.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Jasnogórskie Dożynki odbyły się 7 września br. z udziałem ok. 80 tys. rolników z całej Polski. Z tej okazji na Jasną Górę przybyli prezydent RP Bronisław Komorowski i minister rolnictwa Marek Sawicki.

spotkania
9

Wołanie z Polskiej Jerozolimy

Agnieszka Dziarmaga

Podczas III Dni Jerozolimy w Miechowie, nazywanym polską Jerozolimą, w dniach 6-7 września odbyło się spotkanie bożogrobców – dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Bierzmowanie u kalkutek

Anna Skopińska

temat numeru • Krzyż
10-17

Krzyż - klucz do europejskiej tożsamości

Ks. Marek Łuczak

Starsi czytelnicy na pewno pamiętają determinację rodziców, którzy w latach 80. XX wieku walczyli, by w szkolnych klasach wisiały na ścianach krzyże. Wtedy jednak nie było u nas wolności religijnej, więc aż trudno uwierzyć, że dzisiaj, w zupełnie innej sytuacji politycznej, też trzeba walczyć o miejsce krzyża w przestrzeni publicznej.

W tym znaku zwyciężysz

Ks. Jacek Molka

Kara śmierci przez ukrzyżowanie, której doświadczył Jezus z Nazaretu, kojarzona jest z cesarstwem rzymskim. Rzymianie stosowali ją wobec najbardziej groźnych przestępców już od III stulecia przed Chr. Dopracowali jej wykonywanie do perfekcji, a przejęli ją od Fenicjan i Kartagińczyków.

Katolik nie może być obojętny

Bartosz Kownacki

Katolik nie może pozostawać bierny wobec coraz częstszych i agresywniejszych wystąpień przeciwko wartościom katolickim. Muszą niepokoić coraz częstsze przypadki profanowania Krzyża.

Papież Franciszek o krzyżu

Wybrał ks. Robert Grohs

Bez krzyża nie jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. Tylko wyznając krzyż, jesteśmy Kościołem.

To istota chrześcijaństwa

Z bp. Andrzejem Jeżem rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Od września 2013 r. w diecezji tarnowskiej trwa peregrynacja kopii cudownego obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, któremu towarzyszą relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

17

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

Kościół • Watykan
18-20

Papieskie Ogrody otwarte

Włodzimierz Rędzioch

O decyzji papieża Franciszka dotyczącej otwarcia letniej rezydencji w Castel Gandolfo z Osvaldo Gianolim - dyrektorem papieskich ogrodów - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

spotkania
21

Samotny pielgrzym

Beata Pieczykura

Zostawił całą codzienność i ruszył w drogę. Towarzyszył mu sprawdzony „przyjaciel” – używany rower, kupiony 20 lat temu. Pielgrzymował do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie.

Kościół • świat
22-25

Być jak św. Paweł żyjący dziś

Ks. Mariusz Krawiec SSP

Od stu lat dziesięć instytutów i zgromadzeń zakonnych wiernych charyzmatowi św. Pawła Apostoła i bł. Jakuba Alberionego głosi Ewangelię poprzez środki społecznego przekazu, starając się dotrzeć przez nie do współczesnego człowieka.

Dolina Łaski w Paryżu

Bp Adam Lepa

Kogoś, kto po raz pierwszy znalazł się w Paryżu, zaskakuje niezliczona liczba nazw o wyraźnie sakralnej wymowie. Widać to w nazewnictwie bulwarów, placów i zwykłych ulic, a przede wszystkim w nazwach stacji paryskiego metra.

prezentacje • Ks. Stefan Ceberek
26-27

Dostałem wiarę i czegóż więcej trzeba

Mateusz Wyrwich

Kapłan. Modelarz. Krótkofalowiec. Kompozytor. Trubadur. Ale przede wszystkim – ksiądz. Koncertuje w kraju i na świecie. Miarą jego popularności są tysiące płyt i taśm oraz zaproszenia na koncerty.

pamięć
28-29

Matka

Ks. Andrzej Witko

„Baju baj, baju baj, proszę pana, ja nie jestem taka pierwsza lepsza Anna (…) Czego pan chce? Poskarżę się mojej mamie” – to słowa jednej z piosenek niezapomnianej Anny Jantar.

wiara • życie
30

Pomnik Pielgrzyma Świata we Wronkach

Ks. Henryk Nadrowski MIC

Ten, który zawędrował na szczyty świętości, niesie także owo przesłanie celu i sensu ludzkiego pielgrzymowania.

31

Teolog, który znał Boga

Ks. Mariusz Rosik

Hans Urs von Balthasar był wybitnym teologiem, autorem religijnym, znawcą chrześcijańskiego antyku i współczesnej filozofii, doskonałym rekolekcjonistą i prelegentem. Ten jezuita – z dwoma fakultetami, z doktoratem z filozofii – był autorem 90 książek i 550 artykułów, tłumaczem 100 dzieł innych autorów.

liturgia tygodnia
32-33

Krzyż narzędziem zbawienia

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 3, 13-17)

Miłość ukrzyżowana…

Abp Wacław Depo

Zawsze, kiedy z uwagą i pomocą Ducha Świętego wsłuchujemy się w teksty biblijne, wzrasta w nas świadomość tajemnicy miłości Boga.

poradnik duszpasterski
34

Misja czy grzeczność

Ks. Robert Grohs

Ksiądz „robi problemy”, a ja przecież raz już byłem chrzestnym. Co mam teraz zrobić?

Być może w krótkim czasie ktoś na imieninach lub ulicy, a może i w kancelarii parafialnej oznajmi: – Ksiądz „robi problemy”, a ja przecież raz już byłem chrzestnym. Co mam teraz robić?

felieton
35

Zerwany kod kulturowy

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Pewien mój znajomy, wykładowca akademicki, opowiadał mi, jak podczas zajęć ze studentami tknęło go podejrzenie, że słuchacze nie do końca wiedzą, o czym mówi. Przerwał więc swój wywód i zapytał: „Czy ktoś z państwa wie, co to była Targowica?”. Około trzydziestu młodych ludzi milczało, spoglądając pytająco wokół siebie. W końcu ktoś bąknął nieśmiało: „Jakieś urządzenie do pomiarów na targu?”

75 lat Instytutu Polskiego na Węgrzech

(AC)

W stolicy Węgier – Budapeszcie na starej kamienicy pojawił się mural z dwoma rozłożystymi dębami. Został on namalowany na zlecenie Instytutu Polskiego na Węgrzech z okazji 75. rocznicy jego powstania.

rozmawiamy o Polsce i świecie
36-37

Putina gra na nosie

Z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska

O bezradności Ukrainy, rosyjskiej bucie, pustosłowiu Zachodu i portrecie carycy Katarzyny – z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Ideologiczna zabawa w płeć

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Konwencja nie wprowadza nowych instrumentów pomocy ofiarom przemocy, natomiast forsuje nader radykalną postać ideologii gender.

Nowe rozmaitości

(pr)

Szef polskiego MSZ tłumaczył po wyborze, jaką to koronkową robotę wykonała nasza dyplomacja, bo mieli do wyboru albo wybrać Donalda Tuska, albo Radosława Sikorskiego.

z prasy zagranicznej
39

Czy to śmierć męczeńska?

(pr)

Czy zamordowany przez dżihadystów amerykański dziennikarz, absolwent jezuickiego college’u James Foley jest męczennikiem?

Śmiertelne zagrożenie dla mniejszości

(pr)

Syryjskie wojska rządowe oraz dżihadyści z Państwa Islamskiego, walcząc ze sobą, popełniają zbrodnie przeciw ludzkości. Takie są ustalenia specjalnej komisji ONZ, która badała sytuację w Syrii.

Misjonarz Korei Płn.

(pr)

Od 1953 r., czyli od końca wojny na Półwyspie Koreańskim, żaden katolicki ksiądz nie rezydował ani nie rezyduje w Korei Płn., najbardziej zamkniętym i antychrześcijańskim państwie świata.

Nowe fakty

(pr)

Pisaliśmy już o historii tajskiej kobiety, która zgodziła się urodzić dziecko australijskiej parze. W czasie ciąży okazało się, że surogatka Chanbua Pattaramon urodzi bliźniaki.

Dyskusja o winie mszalnym

(pr)

W indyjskim stanie Kerala rozgorzała dyskusja na temat wina mszalnego. Miejscowy rząd planuje wprowadzenie całkowitej prohibicji.

felietony
40-41

Jaka jest prawda?

Alina Czerniakowska

Tematem numer 1 od niedawna jest premier Donald Tusk, który ogłosił i potwierdził, że jedzie do Brukseli, chociaż jeszcze nie tak dawno powtarzał, że z Polski nie wyjedzie, że jego miejsce jest tutaj itd... Można by cytować wiele oświadczeń premiera Tuska, ale to nie ma sensu, znane jest przecież powiedzenie: Kłamcy nie można ufać, nawet wtedy, gdy mówi prawdę.

Bezczynność nie popłaca

Marian Salwik

Sprzeciw Niemiec wobec postulatów Polski i krajów bałtyckich, by wzmocnić w tych krajach system antyrakietowy, to sygnał co najmniej zastanawiający, o ile nie wręcz niebezpieczny. Argument, że „nie należy prowokować Moskwy bez potrzeby”, rodzi kilka pytań.

Lunch za darmo?

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Przewodniczący Rady Europejskiej, który w zamierzeniu miał być partnerem prezydenta Stanów Zjednoczonych, w rzeczywistości zrównał się z nim tylko pobieraną pensją.

Solidarność czy egoizm?

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Rząd o nastawieniu egoistycznym, elitarnym, musi prowadzić taką właśnie politykę.

historia • kultura
42-43

Długa droga do domu

Anna Wyszyńska

Kiedy pani Lena nalewa herbatę do filiżanek, nasuwa się pytanie: – A z czego piłyście herbatę tam, w Kazachstanie? Chwila zastanowienia, wydobywania z pamięci zapomnianych szczegółów. – Były metalowe kubki zabrane z domu, ale herbaty nie było, piłyśmy suszony piołun, który rósł na stepie – wspomina Helena Kurzak, sybiraczka.

43

Tak daleko, a tak blisko

Sławomir Błaut

Oglądam serię pięciu znaczków pocztowych z 1940 r., wydanych w Związku Sowieckim z okazji „wyzwolenia bratnich narodów Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi” 17 września 1939 r.

rodzina • poradnik
44

Właśnie dziś

Michał Piekara, Psychoterapeuta, prowadzi działalność misyjną, ojciec pięciorga dzieci

Zachowuj się, jak na prawdziwego mężczyznę przystało!”. Ile razy słyszałeś te słowa w swoim życiu? Ile razy motywowałeś samego siebie w podobny sposób? Twoje serce pragnie dążyć do pełni męskości. To jedno z najgłębiej ukrytych pragnień w naszej duszy!

Premierowa Bruksel(k)a

Zdzisław Skotnicki

Pan Jasny z rozpromienioną twarzą jął wychwalać pod niebiosa fakt wybrania na przewodniczącego Rady Europy naszego premiera. Oczywiście, spotkało się to z trzeźwą oceną Niedzieli.

wiara • kultura
45

...jest Bóg i świat, i człowiek...

Jan Kulowski

„Tylko w obrębie kultury i poprzez kulturę wiara chrześcijańska staje się historyczna i tworzy historię” – uczył św. Jan Paweł II („Christifideles laici”, 44).

Okulary z kluczykiem

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Powiedzcie mi, kto jeszcze umie, inaczej niż tłum, widzieć w tłumie?

rodzina: ślub • konkubinat • samotność
46-48

Samotnych wilków przybywa

Iwona Galińska

W kraju, w którym przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 92,1 proc. rodaków, coraz bardziej popularne staje się życie na kocią łapę.

rodzina
48

Po lekcjach o „nic-nierobieniu” razem

Ks. Rafał Kowalski, psycholog, terapeuta

Książki spakowane, plecak wisi na ugiętych barkach, pogoda raczej chmurna. W radiu miły głos przypomina, że tego dnia 75 lat temu na nasz kraj spadały bomby. Od takich informacji brzuch ma prawo rozboleć, a śniadanie może zostać nietknięte. Witaj, szkoło!

prawda fundamentem wychowania
49

O Grzesiu kłamczuchu...

Ewa Wesołowska, Psycholog

Kiedy i dlaczego moje dziecko kłamie? Co zrobić, żeby chciało z nami rozmawiać o trudnej prawdzie?

Niedziela Młodych
50-53

Nie jestem typem sportowca

Monika Jaworska

Najpierw był trud w drodze do kapłaństwa. Z Bożą pomocą udało się – przyjął święcenia. Założył hospicjum. Mimo trudności finansowych ufa, że nawet gdy Pan powoła go do wieczności, ono będzie istniało. I wyrok: glejak mózgu, choroba nowotworowa. Kapłan, doktor teologii moralnej, wykładowca UMK w Toruniu. Ks. Jan Kaczkowski.

Czyste szaleństwo

Katarzyna Jaskólska

Sześć historii. Wszystkie prawdziwe, choć część imion bohaterów zmieniona – ale to nawet lepiej, bo w sumie przydarzyć się mogły każdemu. Inna sprawa, że nie każdy by się odważył

Twoja kolej, Jezu

Anna Zinówko

Końcówka lata. Czas, kiedy jeszcze możemy cieszyć się ładną pogodą. Zdarza się jednak, że nawet w najbardziej słoneczny dzień praktycznie nie wiadomo skąd nadciąga na pozór mała chmurka, z której potrafi spaść duży deszcz. Podobnie jest w życiu, gdy na przykład lekarz wykonując rutynowe badania, nagle wykrywa u nas jakąś poważną chorobę.

historia • kultura
54

Prorocze słowa śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego

Aleksander Markowski

Żołnierz Niezłomny – śp. płk Ryszard Kukliński życie poświęcił walce o wyzwolenie Polski spod jarzma Moskwy i rządzących z jej nadania komunistów. Przez ujawnienie planów Związku Sowieckiego udaremnił jego atak na Europę i zagładę Polski.

Bronią lasów

(Red.)

nasza rozmowa
55

Cyniczna gra Putina

O sytuacji na Ukrainie z ks. Grzegorzem Semenkowem – proboszczem katedry w Charkowie i kanclerzem kurii diecezji charkowsko-zaporoskiej – rozmawia ks. Marek Łuczak.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Do i od Aleksandry

różne
57

Kalendarium 14-20 IX 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Gruszki z cytryną

Graziako

Uprawa grusz to specjalność Francuzów i Belgów, sięgająca XVII wieku. Jednak pierwsze wzmianki o tych owocach pochodzą z „Odysei” Homera. Gruszki zawierają witaminy C, A i trochę witamin z grupy B; mają sporo potasu, sodu, fosforu, magnezu i trochę jodu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rok łaski

Ks. Piotr Bączek

– Taki jest początek roku szkolnego, który Jezus zaczyna w Nazarecie. To jest rok łaski – mówił do uczniów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2014/2015.

Dożynkowe uroczystości w Czańcu

Jarosław Jesionka

„Rolniku! Tyś równy królom, w czas wojny i w czas pokoju. Przez twoje ręce spływa na nas łaska sytości!” – cytował poetę wójt gminy Porąbka Czesław Bułka, otwierając tegoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Czańcu.

Niedziela nasza jedyna

Wysłuchał Mariusz Rzymek

Sposobów na świętowanie dnia Pańskiego jest mnóstwo. Czasem można to zrobić bardzo aktywnie, a innym znów razem sennie i leniwie. Wszystko zależy od upodobań, nastroju i chęci.

Niedziela częstochowska

Moc krzyża

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali.

Każdy krok to „kocham”

Marcin Mysłek

Rozpoczyna się pielgrzymka osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów na Jasną Górę, organizowana po raz 19. przez ruch „Betel”.

Parafia z „katedralną” świątynią

Ks. Jacek Molka

Ktoś mógłby powiedzieć, że parafia katedralna jest tylko jedna. I miałby rację. Niemniej jednak w Gorzkowicach – parafii regionu radmoszczańskiego na północnych rubieżach archidiecezji – można o tym żartobliwie podyskutować. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy obok…

Kościół bliski człowiekowi

Ks. Jacek Molka

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, wracamy do tematyki związanej z matką kościołów naszej archidiecezji, czyli do świątyni pw. Świętej Rodziny. Proboszczem jest tam od niedawna ks. kan. Jan Niziołek.

Niedziela podlaska

Sztandar krzyża

Ks. Tomasz Pełszyk

Jednym znak krzyża się opatrzył, dla innych jest ciągłym wyrzutem sumienia, dla innych jeszcze – „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą”. Ilu ludzi, tyle różnych reakcji.

8. Golgota Młodych w Serpelicach

Jan Krakowski

Od 22 do 26 sierpnia w Serpelicach nad Bugiem odbywała się 8. Golgota Młodych. Jak powiedział jej organizator br. Łukasz Pyśk OFMCap, na tegoroczne spotkanie przybyło blisko 700 osób z całej Polski, które pragną uczynić kolejny krok w swej wierze.

Czas wolny z Caritas

Katarzyna Trzyna

W ramach zadania publicznego „Czas wolny z Caritas” realizowanego w 2014 r. w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015 w świetlicy „Promyk Dnia” w Bielsku Podlaskim w dniach 11-24 sierpnia zorganizowano półkolonie dla dzieci i młodzieży.

Niedziela kielecka

Trzciniec z tradycjami

Agnieszka Dziarmaga

Solennie świętowano odpust maryjny 15 sierpnia, równie uroczyście zapowiada się 14 września – święto patronalne parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu, w dekanacie sędziszowskim.

Łaskawa Pani Mirowska

Katarzyna Dobrowolska

Pińczowskie sanktuarium z przylegającym do niego klasztorem franciszkańskim to świadectwo bogatej historii i kultu, który mimo upływu lat i zmieniających się czasów, nie słabnie.

Rowerem na Jasną Górę? To się sprawdza!

Agnieszka Dziarmaga

Pielgrzymka odbywała się drugi raz. Z każdym rokiem uczestniczy w niej coraz więcej osób. W 2013 r. było to ok. 300 osób, w tym roku – aż 470 rowerzystów. Wszyscy pielgrzymi szczęśliwie dotarli na Jasną Górę. Najmłodszy miał 8 lat, najstarszy 75.

Niedziela małopolska

Lekarstwo

Maria Fortuna-Sudor

Gdy zbliża się połowa września, oczy mieszkańców Krakowa i okolicy zwracają się ku Mogile. Dla wielu z nas jest to okazja, aby wybrać się przed cudowny mogilski Krzyż, uczestniczyć w Eucharystii oraz na kolanach przejść wokół ołtarza, doświadczając nierówności „wyrzeźbionych” na posadzce ludzkimi nogami.

Morawica – parafia na skrzydłach

Małgorzata Cichoń

Nawet gdyby ktoś nie interesował się lotnictwem, Morawica to miejsce, które takie zainteresowanie w sposób naturalny rozbudzi – mówią mieszkańcy tej podkrakowskiej miejscowości.

Ukształtować szlachetnego człowieka

Rozpoczynający się w Polsce III Tydzień Wychowania prowokuje do zadawania pytań o to, czy radzimy sobie z wychowywaniem młodego pokolenia Polaków. Fakt, że tematowi wychowania od trzech lat poświęcany jest cały tydzień, pokazuje również, że jest to sprawa dużej wagi, warta zatrzymania się, dyskusji i refleksji.

Niedziela lubelska

Z Latyczowa do Lublina

Ks. Krzysztof Gałan

Cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej – decyzją metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, podjętą w porozumieniu z Prymasem Polski oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i po uzgodnieniu z Przełożoną Generalną Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej – znajdzie się w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie od 4 października będzie stale odbierał cześć.

Duszpasterskie Wykłady Akademickie

Ks. Krzysztof Kwiatkowski/KAIWspółpraca: Urszula Buglewicz i Grzegorz Jacek Pelica

Pod hasłem: „Ekumenizm dla ewangelizacji” odbyły się Duszpasterskie Wykłady Akademickie.

Rodzina – miód na serce

Urszula Buglewicz

Joanna i Waldemar Iwaszkowie, małżonkowie z kilkunastoletnim stażem, są rodzicami czworga dzieci: Agaty, Stanisława, Jakuba i Szymona. Dzieci są całym ich światem, w który inwestują przede wszystkim miłość. Jaka jest ich recepta na szczęśliwe życie?

Niedziela legnicka

Pożegnanie lata i wyścig na byle czym

Irena Żyła

W ostatnią sobotę sierpnia mieszkańcy Nieszczyc i okolicznych miejscowości bawili się na festynie zorganizowanym przez Chobieński Ośrodek Kultury, żegnając w ten sposób wakacje i odchodzące już lato.

Jawor – stolica chleba

Monika Łukaszów

Po raz kolejny Jawor na kilka dni stał się polską Stolicą Chleba. Wspaniałe bochenki, wypiekane według bardzo starych, na nowo odkrytych receptur oraz chleby na prawdziwym zakwasie z mąki pszennej, żytniej czy orkiszowej znowu zakrólowały na jaworskim rynku.

Rodzina źródłem życia

Ks. Bogusław Wolański

W lutym br. papież Franciszek spotkał się z polskimi biskupami podczas wizyty ad limina Apostolorum. Na zakończenie spotkania Ojciec Święty wygłosił orędzie, w którym wskazał priorytety w pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce.

Niedziela rzeszowska

Patrząc w ziemię... widzieć Boga!

Ks. Rafał Przędzik

W przedpołudnie ostatniej niedzieli sierpnia plac przed rzeszowską katedrą nabrał odświętnego charakteru. Można było poczuć polskość i katolickość. Rolnicy naszej diecezji zgromadzili się na dziękczynieniu za plony – na tradycyjnych, polskich dożynkach.

Tatry

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

„Tu w góry przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy; do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór, idą i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyt...”.

Podsumowanie wakacji z Caritas

S. Joanna Smagacz

25 sierpnia br. podczas szóstego turnusu w Ośrodku w Myczkowcach odbyło się podsumowanie wakacyjnej akcji kolonijnej organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Z Bogiem przekraczamy szkolny próg…

Piotr Słomski

W poniedziałek 1 września w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie odprawiona została uroczysta Msza św. stanowiąca część wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, która odbyła się w oddanym ostatnio do użytku nowoczesnym gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej w Mierzynie.

Ocalić od zapomnienia

Bożena Boreysza-Glaza

Na podstawie listów, jakie otrzymał w czasie wojny syn majora Zbigniew od mieszkańca Wolicy Śniatyckiej Antoniego Danielewicza, sołtysa Stanisława Tulejki oraz od mieszkańca Cześnik Franciszka Kucharskiego, można ustalić ostatnie chwile życia i okoliczności śmierci na polu chwały mjr. Witolda Boreyszy.

Nauczyciele z sumieniem

Przemysław Fenrych

Nauczyciel znowu jest zagrożony wyrzuceniem z pracy, jeśli zgodnie ze swoim sumieniem nazywa złym to, co uważa za złe. Najostrzejsze spory dotyczą życia, wychowania do życia w rodzinie.

Niedziela wrocławska

Wrocław u stóp Matki Bożej

Adrianna Sierocińska

„Maryjo, uproś nam łaskę nawrócenia” – to hasło będzie towarzyszyć pielgrzymom – duchowieństwu i wiernym – z archidiecezji wrocławskiej podczas pielgrzymki na Jasną Górę w dniach 19-20 września.

Ocalić od zapomnienia...

Magdalena Lewandowska

Odchodzi od nas pokolenie, które pamięta II wojnę światową. To dziś osoby w podeszłym wieku, często bardzo schorowane, ale w swojej pamięci przechowują bezcenne wspomnienia. Warto zachować je dla naszych dzieci, wnuków, by znały historię nie tylko z podręczników i szkolnych lekcji.

Medjugorie - prawda czy mit?

Adrianna Sierocińska

W tamtejszym klasztorze nawrócona modelka Anna Golędzinowska spędziła dwa lata, a wokalista znanej w latach 90. rodzinnej grupy The Kelly Family – Paddy – napisał piosenkę o spotkaniu „Matki Światła”. Niewielka miejscowość leżąca na terenie Bośni i Hercegowiny przyciąga tłumy. Jaki jest jej fenomen?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Z Maryją jesteśmy trzeźwi

Ks. Czesław Koraszyński

Dnia 23 sierpnia br. odbyła się I Piesza Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych z Zamościa do Krasnobrodu. Organizatorami tej inicjatywy było Duszpasterstwo Trzeźwości naszej Diecezji oraz Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Wiarus”.

A zwycięstwo w tym dniu było nam pisane…

Dorota Łukomska

Sierpień tego roku nie należał do upalnych. Przez wiele dni padały deszcze, a noce były chłodne i wilgotne. Dwa dni przed bitwą deszcz ani na chwilę nie przestawał padać, nie dając odpocząć ludziom i zwierzętom. Tymczasem 31 sierpnia 1920 r. nad Zamojszczyzną wstał przepiękny, prawdziwie letni poranek.

Ostatni koncert organowy tego lata

Adam Łazar

Kiedy umilkły melodie światowej sławy kompozytorów, grane przez wirtuozów organów i innych instrumentów (saksofon, klarnet), chciałoby się zaśpiewać za Jerzym Połomskim „A mnie jest szkoda lata”. Szkoda tych muzycznych spotkań ze światowej sławy artystami w lubaczowskiej konkatedrze, którzy wystąpili w III Międzynarodowych Koncertach Organowych.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...