W okolicznościowej homilii bp Roman Pindel, w nawiązaniu do Listu św. Pawła do Tymoteusza, zachęcał do „poprzestawania na tym, co wystarczy” i apelował, by podczas dziękczynienia za plony pomyśleć o własnym stosunku do stanu posiadania. Wcale nie musimy mieć najlepszego samochodu, najlepiej wyposażonego domu, najbardziej egzotycznych wycieczek mówił Biskup i cytował św. Pawła: „Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni!”. Biskup zachęcał jednocześnie, by ci, którzy posiadają więcej, poczuli się zobowiązani do pomocy drugiemu człowiekowi.
Liturgię koncelebrowało ok. 40 kapłanów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich dekanatów diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przyszli na miejscowy stadion w korowodzie, z chlebem z tegorocznych zbiorów i wieńcami. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i służ mundurowych z pocztami sztandarowymi, ubrane na ludowo członkinie kół gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne oraz mieszkańcy Czańca i sąsiednich miejscowości. Delegacje, na czele ze starostami dożynek małżeństwem rolników Stanisławą i Stanisławem Nyczami złożyły na ręce Biskupa dary dziękczynne. Biskup ordynariusz podczas Eucharystii poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Proboszcz czanieckiej parafii ks. Stanisław Śmietana podkreślił, że dziękczynienie za plony odbywa się w roku kanonizacji Jana Pawła II. Z głębi serca pragniemy podziękować Bogu za wyniesienie na ołtarze Świętego Rodaka, który z parafią czaniecką związany jest przez swoich pradziadów powiedział kapłan.
Po zakończeniu części oficjalnej dożynek uczestnicy podziwiali występy artystyczne. Dożynkom towarzyszyła wystawa nowoczesnych maszyn rolniczych oraz prezentacja produktów żywnościowych. Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Dziękując wszystkim obecnym za udział w święcie plonów współorganizator dożynek, starosta bielski Andrzej Płonka powiedział: Dzisiejszą uroczystością dożynkową zamykamy tegoroczne żniwa, by już niedługo, i jak zawsze z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego.