Reklama

Niedziela Kielecka

Biskup Sobalkowski - kapelan, prefekt, kaznodzieja i pasterz

 Bp Szczepan Sobalkowski

TD

Bp Szczepan Sobalkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 7 września w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej upłynęła pod znakiem wyjątkowej postaci wpisanej mocno w historię szkoły: bp. Szczepana Sobalkowskiego (1901-1958), nazywanego także „biskupem jednego dnia” (bo tylko przez dobę pełnił swą posługę jako biskup kielecki), kapelana Narodowych Sił Zbrojnych, wybitnego kaznodziei i prefekta szkoły. Dedykowano i poświęcono mu tablicę w holu szkoły, na którą fundusze pochodziły m.in. ze zbiórki społecznej i od Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, obchodzącej 70. rocznicę powstania.

Mszy św. w dniu uroczystości przewodniczył ks. dr Paweł Tambor – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w asyście ks. Jacka Kopcia – dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, ks. Radosława Sobalkowskiego – wnuka brata bp. Sobalkowskiego, który przybliżył jego sylwetkę, oraz księży proboszczów kieleckich parafii, w których odbywała się kwesta na tablicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Postać bp. Sobalkowskiego, który już w 1929 r. został prefektem Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki, wpisuje się w historię szkoły i linię edukacji historycznej, którą realizujemy – mówił ks. dyr. Jacek Kopeć. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie tablicy i projekcja filmu o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ. W okolicznościowym panelu historycznym uczestniczyli historycy: prof. Jan Żaryn i Leszek Żebrowski oraz sędzia Andrzej Jankowski. Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznej.

Organizatorem spotkania był Okręg Świętokrzyski NSZ, obchodzący 70. rocznicę powstania, ZSK Diecezji Kieleckiej oraz Prezydent Kielc.

Bp Szczepan Sobalkowski

Urodził się 23 grudnia 1901 r. w Kromołowie k. Zawiercia, w środowisku mieszczańsko-robotniczym. Odbył m.in. studia uniwersyteckie w Innsbrucku (1923). Przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Weiza (1924.). Doktorat z teologii moralnej uzyskał w 1926 r.

Po powrocie do kraju pracował we Włoszczowie, w Chmielniku, w gimnazjum im. bł. Kingi w Kielcach, w latach 1929-35 pełnił obowiązki prefekta w Biskupim Gimnazjum św. Stanisława Kostki. Podczas II wojny światowej został zwierzchnikiem kapelanów Okręgu V Narodowych Sił Zbrojnych ps. „Andrzej Bobola”, „ks. Andrzej Sokołowski”.

W 1945 r. został mianowany rektorem kieleckiego seminarium i przywracał uczelnię do życia po latach okupacji. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1950 r. oraz w 1951 r., był poddany wielomiesięcznym śledztwom, dzieląc m.in. los bp. Czesława Kaczmarka (na podstawie kazań i prac uznano go za „wroga ustroju socjalistycznego i ZSRR”). W 1954 r. ks. Sobalkowski został skazany na łączną karę 7 lat więzienia, utratę praw na 4 lata, przepadek mienia. Był więziony w mokotowskim więzieniu w Warszawie, w Sztumie i we Wronkach. Do Kielc powrócił w kwietniu 1954, chory na serce, reumatyzm, żółtaczkę.

Decyzją Piusa XII otrzymał nominację na sufragana kieleckiego. Święcenia przez posługę bp. Kaczmarka odbyły się 11 lutego 1958 r. (biskup nominat nie czuł się dobrze, ale nie życzył sobie zmiany terminu). Bp. Sobalkowski zmarł następnego dnia, 12 lutego 1958 r., podczas Mszy św. dziękczynnej na Jasnej Górze, gdy odmawiał z wiernym spowiedź powszechną.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„...Kto chce pójść za Mną…”

Niedziela Ogólnopolska 39/2012, str. 5-7

BOŻENA SZTAJNER

Ratunkiem dla Polski jest głośne wołanie o ludzi sumienia i modlitwa do Ducha Świętego - mówił bp Dydycz na Jasnej Górze do uczestników 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Drukujemy w całości wygłoszone przez niego kazanie.

Więcej ...

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w sali konferencyjnej

2024-11-22 10:26

Karol Porwich/Niedziela

Przeprowadziłem kontrolę poselską w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, gdzie stwierdziłem, że w sali konferecyjnej zdjęto krzyż. Zwróciłem się do Lasów Państwowych z oficjalnym zapytaniem - mówi Paweł Sałek, poseł do Sejmu RP, były Doradca Prezydenta RP.

Więcej ...

Kard. Bustillo: Korsyka to studium pobożności, ale też dobrze pojmowanej świeckości

2024-11-23 19:06

Vatican Media

O tym, że Korsyka to nie tylko wyspa o niezwykle bogatych formach ludowej pobożności, ale też przykład wspólnoty, żyjącej wedle dobrze pojmowanej zasady świeckości, pozwalającej na szacunek i współpracę Kościoła ze środowiskami świeckimi, mówi w rozmowie z mediami watykańskimi kard. François-Xavier Bustillo OFMConv, biskup diecezji Ajaccio, którą 15 grudnia odwiedzi Ojciec Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

Wiara

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...