Reklama

Niedziela 38/2014

Szczegółowy spis treści

3

Dlaczego znowu Francja...

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Przez kilka ostatnich dni w tajemnicy trzymaliśmy w redakcji tekst objęty embargiem, a dotyczący cudu, który dokonał się we Francji za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziś możemy powiadomić, że 20 września 2014 r. we francuskiej diecezji Créteil rusza proces o uznanie cudu uzdrowienia 56-letniego mężczyzny ze złośliwego nowotwora.

Ustanowione do pomocy

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Media katolickie nie nauczą nas niczego złego. Przeciwnie: one przekonują do prawdziwych wartości, prawości w życiu, miłości Boga, bliźniego oraz Ojczyzny.

z Watykanu
4

Z Watykanu

O nawrócenie serc i przejście od chciwości, nietolerancji, żądzy władzy do opłakiwania wszystkich ofiar szaleństwa wojny zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej 13 września br. w mauzoleum w Fogliano Redipuglia w intencji ofiar I wojny światowej i konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie.

ze świata
5

Ze świata

Ojciec Święty uda się 25 listopada br. do Strasburga, gdzie przemówi do eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił podział kompetencji między członkami KE, która rozpocznie urzędowanie 1 listopada. W nowej komisji będzie siedmiu wiceprzewodniczących. Prawą ręką Junckera będzie Holender Frans Timmermans. Fin Jyrki Katainen będzie wiceprzewodniczącym ds. miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. To z nim ma współpracować Elżbieta Bieńkowska.

z ostatniej chwili
7

Rząd przed premierą

Wojciech Dudkiewicz

Wyjazd Donalda Tuska do Brukseli spowodował zamieszanie, które zaowocowało powierzeniem Ewie Kopacz funkcji premiera. Bardzo na wyrost – uważa opozycja.

Gazowe sygnały

(wd)

U progu sezonu grzewczego Gazprom, rosyjska firma-resort, zmniejszył – czasowo – dostawy do Polski. Eksperci nie mają wątpliwości: eksport surowców energetycznych służy rosyjskiej polityce zagranicznej.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Dzień 8 września br. to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znane również jako święto Matki Bożej Siewnej, w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się bowiem ziarno.

Kapłańska droga sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

Izabela Tyras

Jasnogórską sesję zorganizowaną 9 września br. z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy święceń kapłańskich sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, zakończyła Msza św., sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka.

z Polski
9

Z Polski

Podczas kolejnej odsłony comiesięcznych spotkań z wiernymi w łódzkiej archikatedrze abp Marek Jędraszewski mówił na temat ateizmu. – Ateizm odbiera ludziom Boga – wyjaśniał – odbiera prawdę, poczucie sensu życia, sensu cierpienia, poświęcania się i przeświadczenie, że mimo wielu trudności i przeszkód warto żyć, bo człowiek bez odniesienia do Boga nie jest w stanie osiągnąć pełni swego człowieczeństwa.

temat numeru • proces kanonizacyjny przyspiesza
10-13

Zdarzył się cud!

Milena Kindziuk

François Audelan, 56-letni Francuz, umierał na wyjątkowo złośliwego rodzaju białaczkę. Gdy był już w agonii, żona wybrała mu trumnę, załatwiła formalności pogrzebowe. I zdarzył się cud – za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ostatecznie zdecyduje Watykan

(mk)

Ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW w Warszawie, Notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dlaczego właśnie ja?

Milena Kindziuk

Od momentu cudownego uzdrowienia wciąż towarzyszy mu pytanie: Co Bóg chce przez to powiedzieć? Bo przecież musi być jakiś cel tego, co się zdarzyło.

pielgrzymka do Albanii
14-15

Papież Franciszek odwiedzi Kościół męczenników

Przed papieską podróżą do Albanii, która odbędzie się 21 września 2014 r., z arcybiskupem metropolitą Tirany Rrokiem Mirditą rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

21 IX 2014 • Niedziela Środków Społecznego Przekazu
16-17

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Nie wystarczy przechodzić wzdłuż alei „cyfrowych”, to znaczy zwyczajnie być podłączonymi: trzeba, aby połączeniu towarzyszyło prawdziwe spotkanie. Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochania i bycia kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji.

Jednoczyć umysły w prawdzie, a serca w miłości

Abp Wacław Depo

Niedziela Środków Społecznego Przekazu.

Kościół • mass media
18-24

Rozszyfrowywać świat informacji

Bp Adam Lepa

Człowiek żyje w świecie informacji, który stał się platformą skutecznego wpływu na jednostkę i społeczeństwo. Ten świat jest w odbiorze coraz bardziej skomplikowany i coraz mniej czytelny

Praktyczne rady i wskazania

Interesujące są pouczenia i przestrogi, jakie formułuje Martin-Lagardette. Oto niektóre z nich.

Internet – „dar od Boga”?

Monika Przybysz

W statystycznej polskiej rodzinie jest w domu aż 16 ekranów: komputerów, telewizorów, laptopów, telefonów, smartfonów i tabletów. Czy internet, który zmienia ludzkie relacje oraz zabiera czas i bliskość rodzinie, może służyć do czegoś dobrego? I dlaczego papież Franciszek nazywa go „Bożym darem”?

Czytanie uczy myślenia

Abp Józef Michalik

Różne mogą być sposoby promowania dobrych dzieł. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dzisiaj mamy kryzys czytelnictwa. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem samodzielności myślenia ludzi. Dzisiejsza kultura obrazkowa jest bardzo chwytliwa i stwarza wrażenie wystarczalności, co nie jest prawdą.

W czym tkwi siła tej gazety

Prof. Andrzej Jurga

Z informacji przeczytanych co tydzień w tym tygodniku – czasem zawartych w dwóch, trzech zdaniach, a czasem w syntetycznym opracowaniu – staram się wyrobić sobie własny pogląd na zmieniającą się nieustannie rzeczywistość. I to jest siła tej gazety – najważniejsza, bo obejmuje wszystkie wymiary życia ludzkiego. I trzeba, żeby to trwało.

Apostolstwo Świeckich na twitterze

Magdalena Lewandowska

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apo-stolstwa Świeckich jest bardzo aktywnie obecna na Twitterze. – Jedna z cech nowej ewangelizacji to korzystanie z nowych środków. Niczego nie zaniedbać, na wszystko się ważyć, aby na nowych areopagach był obecny Chrystus i Jego Ewangelia – mówi o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, sekretarz Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

nasza rozmowa
26-27

Siłą Kościoła są wierni

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC rozmawia Alicja Dołowska

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC – ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych – rozmawia Alicja Dołowska.

święty tygodnia
28-29

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Agnieszka Bugała

– Francesco! Francesco! – głos Marii Giuseppy odbijał się od niskich kamiennych domków przy ul. Vico Storto Valle w Pietrelcinie. Ale chłopca nigdzie nie było widać, mały urwis znów gdzieś przepadł. Może jest w kościele albo na pastwisku w Piana Romana? A tu kabaczki stygną i ciecierzyca na stole. W całym domu pachnie peperonatą. – Francesco!

30-31

Tajemnica Bożego Miłosierdzia

Grzegorz Górny

Jak to się stało, że najbardziej poczytnym polskim autorem na świecie jest dziś skromna zakonnica po kilku klasach podstawówki?

wiara i życie
31

Na pełny etat w królestwie Bożym

Ks. Mariusz Rosik

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce ponad 2 mln osób nie ma pracy. Najwyższe bezrobocie nadal odnotowywane jest w województwie warmińsko-mazurskim.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 20, 1-16a).

Pracownicy królestwa

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Ewangelia ukazuje królestwo niebieskie w osobie gospodarza winnicy. Jest więc Ewangelią o Panu Bogu, o mnie i o tobie. Przez chrzest jesteśmy zaproszeni do pracy dla zbawienia. Sami to zaproszenie potwierdziliśmy w sakramencie bierzmowania (confirmatio).

poradnik duszpasterski
34

Sakrament namaszczenia

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niedawno zmarła bliska mi osoba. Podczas załatwiania pogrzebu w kancelarii ksiądz zapytał, czy zmarły przyjął sakrament namaszczenia. Czy to takie ważne?

felieton
35

Pragmatyzm ponad uprzedzeniami

Grzegorz Polak

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej w katedrze w Gliwicach miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Biskupi Polski i Niemiec celebrowali wspólnie Mszę św. w intencji pojednania i pokoju.

Rozpal Iskrę Bożego Miłosierdzia na ulicy swojego miasta!

rozmawiamy o Polsce i Europie
36-37

Nie gratuluję

Z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O wielu znaczeniach europejskiego awansu Donalda Tuska, polskim interesie i racji stanu z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Przemycanie genderowej ideologii

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

Ostatnim gestem dobrej woli marszałek Ewy Kopacz – na wniosek klubu PiS – było wycofanie z porządku minionego posiedzenia Sejmu głosowania nad przyjęciem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Nowe rozmaitości

(pr)

Polska nadal żyje wiekopomnym wydarzeniem, jakim jest wyjazd Donalda Tuska do Brukseli. Nie potrzeba już ani chleba, ani igrzysk

z prasy zagranicznej
39

Ostrożne oświadczenia

(pr)

Walczący z mafią

(pr)

Walczący z mafią włoski duchowny z południa Italii – ks. Luigi Ciotti nadal będzie wypełniał swoją misję, mimo nowych zagrożeń, jakie kierują wobec niego przedstawiciele tej grupy przestępczej.

Odmowa reklamy

(pr)

Australijski tygodnik katolicki „The Catholic Weekly” odmówił zamieszczenia na swoich łamach reklamy informującej o spotkaniu z byłą irlandzką prezydent Mary McAleese i zachęcającej do uczestnictwa w nim.

Czują się marginalizowani

(pr)

Południowoafrykańska telewizja wycofała się ze złożonej w 2011 r. obietnicy transmitowania Pasterki z Watykanu. Katolicy są oburzeni tą decyzją, gdyż był to jedyny stricte katolicki program w całorocznej ofercie tego publicznego nadawcy.

Putin to egocentryk

(pr)

Władimir Putin to egocentryk, który chce odbudować mur berliński – uważa XIV Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W rozmowie z niemiecką gazetą „Welt am Sonntag” duchowy przywódca buddystów tybetańskich zauważył, że Putin był już prezydentem, potem premierem, a teraz znów jest prezydentem. – To trochę za wiele.

Podwojony program

(pr)

Trzy lata temu w Moskwie rozpoczęto program budowy 200 nowych cerkwi. W kwietniu 2011 r. patriarcha Cyryl I i mer Moskwy Siergiej Sobianin wmurowali kamień węgielny pod pierwszą cerkiew z tego programu, w miejscu symbolicznym, niedaleko kompleksu teatralnego na Dubrowce, gdzie 12 lat temu miał miejsce krwawy terrorystyczny atak.

felietony
40-41

Polityka „apolityczności”

Alina Czerniakowska

Dzisiaj często Polacy, udając „nowoczesnych Europejczyków”, wszelkie próby rozmów na tematy zasadnicze kwitują zdaniem: „Mnie polityka nie interesuje”.

Ksiądz Jerzy

Zdzisław Skotnicki

Ukochany wnuczek Pana Niedzieli powoli czynił przygotowania do wyjazdu na studia. Perspektywa dłuższej rozłąki sprawiła, że postanowił wykorzystać przedostatni weekend września, by odwiedzić dziadka.

Sankcje

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Unia Europejska ogłosiła nowe sankcje wobec Rosji. Zaraz po podjęciu tej wiekopomnej decyzji przewodniczący Rady Europejskiej zakomunikował, że sankcje te zawiesza.

Szambelan Tusk

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Obóz władzy fetuje odejście premiera Donalda Tuska i jego zastępczyni – wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej do Brukseli na prestiżowe funkcje w Unii Europejskiej. Media rządowe, zwłaszcza główne telewizje oraz pisma typu „Newsweek”, „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”, robią nieustające święto z tej okazji.

Kościół • bliźni
42-43

Kościół trzeba rozliczać uczciwie

Ks. Ireneusz Skubiś

Chłopcy czują się tu bezpiecznie. Na co dzień mają tu dom rodzinny, otrzymują miłość i życzliwość.

43

Honorowi członkowie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich

Jolanta Kobojek

Nad zagadnieniami norm, jakie winny znaleźć się w statutach synodów diecezjalnych w Polsce, biorąc pod uwagę z jednej strony postulaty II Polskiego Synodu Plenarnego i aktualne potrzeby pastoralne, a z drugiej – kompetencje legislacyjne biskupów diecezjalnych, określone w kanonach Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., zastanawiali się w dniach 9-10 września br. uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

rodzina • ludzie
44-47

Prawdziwa mimo wszystko

Z Anną Dymną rozmawia Agnieszka Chadzińska

Anna Dymna – aktorka o wielu twarzach, kojarzona przez widzów z różnymi kreacjami filmowymi i teatralnymi: od młodziutkich, beztroskich, delikatnych dziewcząt, przez wielkie role kostiumowe, po kobiety silne, dotknięte trudami życia, frustracjami, nałogami, napiętnowane tragicznymi przeżyciami, upływem czasu, samotnością...

rodzina • poradnik
48

Spowiedź dla zabieganych

Joanna Operacz

Żeby żyć po Bożemu, trzeba się spowiadać. Jak to zorganizować, gdy ma się na głowie jeszcze sto innych spraw? Pierwszy punkt to uświadomienie sobie, dlaczego warto.

O sztuce chwalenia

Ks. Rafał Kowalski, psycholog, terapeuta

O św. Janie Bosko mówi się, że umiał pochwalić nawet agresywnego chłopaka z ulicy. Tak długo szukał w nim mocnych stron, aż znalazł: dzieciak potrafił gwizdać. Święty docenił gwizdanie, a chłopak zamiast wrócić na ulicę, znalazł wychowawcę i kogoś na wzór ojca. Taki był niepozorny początek uratowanego życia.

spotkania
49

Międzynarodowe „tygrysy”

Zofia Szuba

Podczas wakacji od 52 lat odbywają się obozy dla dzieci i młodzieży, których organizatorem był dotychczas ks. Mirosław Mikulski (od 22 lat pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP), a obecnie prowadzą je – w dwóch turnusach – ks. Tomasz Połomski (diec. warszawsko-praska) i ks. Jarosław Traczyk (diec. łomżyńska).

Twórczość trzeźwością pisana

Wojciech Mścichowski

Już po raz 23. u podnóża olsztyńskiego zamku, tym razem w gościnnych ogrodach plebańskich kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy, spotkali się ludzie niemal z całej Polski, którzy przed wielu laty lub zupełnie niedawno, zerwawszy z nałogiem alkoholizmu, wybrali zdrowy, trzeźwy tryb życia, pragnąc ratować swoją tożsamość.

NIEDZIELA MŁODYCH
50-53

„Rozgłaszajcie na dachach”

Ks. Robert Grohs

Jak ewangelizować? Czyli – jak mówić innym o Chrystusie i Jego miłości? Od czego zacząć?

Chrześcijanin 24/7

Sylwia

Parę lat temu ktoś znajomy powiedział, że podziwia mnie za tak odważne wyznawanie swojej wiary. Pomyślałam wtedy: ale w czym rzecz? Co takiego jest w mojej postawie, że sprawiam wrażenie odważnej w wyznawaniu wiary? Przecież nie robię nic szczególnego. A potem zdałam sobie sprawę, że właśnie o to chodzi...

W poszukiwaniu perły

Tancerka „za woalem”

Czy każdy jest powołany? Wielu jest wezwanych. Jak moje serce na ten głos odpowiada? Co to jest za głos? Jak rozeznać, kto do mnie mówi? Wielu młodych ludzi zadaje sobie takie pytania.

Tam i z powrotem

Kl. Wojciech Biś

Fiodor Dostojewski w powieści „Bracia Karamazow” przedstawia losy Aleksego, młodego nowicjusza w prawosławnym klasztorze. Aleksy poddaje się duchowemu kierownictwu pewnego starszego mnicha. Robi to po to, aby, jak pisze Dostojewski, uniknąć „losu ludzi, którzy przeżyli całe swe życie, a siebie nie znaleźli”.

śpiewacy w koloratkach i w habitach
54-55

Bóg jest nawet w najcichszej nutce

Marian Florek

Trzech katolickich księży z Irlandii Północnej podpisało w ostatnich latach z Sony BMG kontrakt płytowy na ponad milion euro. Co spowodowało, że potężny koncern muzyczny zechciał zainwestować w śpiewających kapłanów?

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy.

Chcą korespondować

Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.

W nadziei na zmianę

10 lat temu napisałam pierwszy list do „Niedzieli”. Czułam się wtedy bardzo samotna. Dziś znów jestem w takiej sytuacji, ale jeszcze bardziej opuszczona i zagubiona. Wtedy nie podchodziłam poważnie do znalezienia przyjaciół.

różne
57

Kalendarium 21-27 IX 2014

Ewa Aszkiewicz

Kalendarzowe lato żegna się z nami i od 23 września zapanuje jesień, która – jak mawiali nasi przodkowie – „chłody, deszcze i smutki niesie”.

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Marmolada bez cukru

Graziako

Nie sposób wymienić wszystkich zalet jabłek. Regulują żołądek, leczą biegunkę i zaparcia, wzmacniają pracę serca, wspaniale działają na krążenie krwi. Pektyny i kwasy organiczne w nich zawarte zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Zalecane są w dietach odchudzających. Bogate w wapń i krzem, wzmacniają włosy i paznokcie. Mawia się, że jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Biskup Sobalkowski - kapelan, prefekt, kaznodzieja i pasterz

Agnieszka Dziarmaga

Niedziela 7 września w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej upłynęła pod znakiem wyjątkowej postaci wpisanej mocno w historię szkoły: bp. Szczepana Sobalkowskiego (1901-1958), nazywanego także „biskupem jednego dnia” (bo tylko przez dobę pełnił swą posługę jako biskup kielecki), kapelana Narodowych Sił Zbrojnych, wybitnego kaznodziei i prefekta szkoły.

Piotrkowickie Loreto tętni życiem

Agnieszka Dziarmaga

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach było szeroko znane już w XVII wieku. Wciąż tętni życiem, wciąż duchowych dóbr i darów poszukują tam pielgrzymi. Karmelici – gospodarze obiektu szacują, że w 2013 r. do sanktuarium przybyło 14 tys. pielgrzymów

Świętość się nie starzeje

Władysław Burzawa

W ostatnią niedzielę sierpnia w archiopactwie jędrzejowskim uroczyście obchodzono 250-lecie beatyfikacji biskupa-cystersa Wincentego Kadłubka

Niedziela małopolska

Przyszedł nowy czas

Maria Fortuna-Sudor

Ks. dr. Krzysztofa Wilka, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej oraz Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Diecezji Krakowskiej (prowadzącego szkoły katolickie przy ul. Pędzichów i Łokietka oraz przedszkole przy ul. Mazowieckiej) pytamy o rolę katechety nie tylko w przestrzeni szkolnej.

Mnóżcie wasze różańce!

Agnieszka Konik-Korn

Kiedy zaczęłam przygotowywać się do napisania niniejszego tekstu, w tym samym dniu na stronie internetowej krakowskiej Kurii pojawił się komunikat Metropolity Krakowskiego wzywający do modlitwy różańcowej o pokój na świecie. Było to dla mnie przynagleniem i potwierdzeniem zasadności napisania artykułu o modlitwie różańcowej.

To honor być kadetem

Barbara Lasota

Ta szkoła powstała na gruzach. Powstała też z marzeń. Jaka będzie jej przyszłość? Ksiądz Dyrektor mówi, że wiele zależy od jego relacji z Bogiem...

Niedziela przemyska

Cud rozmnożenia chleba

S. Maria Amadeus Pacławska, przełożona prowincjalna

25 lat temu, w roku 1989, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta i Zgromadzenie Sióstr Felicjanek podjęło wezwanie Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Wy dajcie im jeść”.

300 lat to piękny jubileusz

Jan Marczak

Parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik

Pani od Madonn...

Arkadiusz Bednarczyk

W łańcuckim zamku na ścianie tzw. Czerwonego Korytarza wisi niepozorny portrecik młodej dziewczyny, najsłynniejszej z malarek włoskiego cinquecenta, nadwornej artystki hiszpańskiego króla Filipa II, Sofonisby Anguissoli.

Niedziela rzeszowska

Radośni i wdzięczni Bogu

Katarzyna Dziedzic

Radosnym wezwaniem Ducha Świętego rozpoczęła się 6 września br. w katedrze rzeszowskiej Msza św., która była kulminacyjnym momentem tzw. powakacyjnego Dnia Wspólnoty, a zatem dnia podziękowania Bogu za zakończony czas odpoczynku i formacji.

Dzień pamięci i wdzięczności

Ks. Paweł Liszka

W 75. rocznicę bolesnych wydarzeń wybuchy II wojny światowej, 1 września br., w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

Pogórze Karpackie: z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Po raz pierwszy Karol Wojtyła odwiedził Przemyśl najprawdopodobniej w roku 1958, gdy jeszcze jako ksiądz płynął kajakiem po Sanie z Przemyśla do Leżajska. Jako metropolita krakowski odwiedzał to miasto kilkakrotnie podczas wizyt kanonicznych w latach 1965-78, a 13 sierpnia 1968 r. odwiedził również Kalwarię Pacławską z okazji 300-lecia tamtejszego kościoła Franciszkanów, obecnie sanktuarium.

Błogosławiony duszpasterz

Irena Markowicz

Z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą w 50. rocznicę śmierci bł. ks. Władysława Findysza rozmawia Irena Markowicz.

Niedziela sandomierska

Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem

K.W.

W świętokrzyskim sanktuarium do 21 września obchodzony będzie odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W jego ramach pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in.: kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny.

Święty na obecne czasy

Ks. Adam Stachowicz

W tym tygodniu będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie świętego Stygmatyka z Włoch – o. Pio. Świat nieustannie śledzi fenomen tego Świętego i bacznie przygląda się dziełom, które pozostawił, i za którym oręduje. Również w naszej diecezji nie brakuje Jego śladów.

„Brama Bieszczad” otwarta

Ks. Adam Stachowicz

Do Olchowej mogą już zjeżdżać grupy z diecezji, ale również z innych stron Polski. Lokalizacja przyciąga szukających ciszy i wędrowców

Niedziela sosnowiecka

Z krzyżem – w trudach i radościach

Anna Kasprzak

W niedzielę 7 września w sosnowieckiej katedrze odbyło się posłanie misyjne Joanny Śliwińskiej, którego dokonał bp Grzegorz Kaszak. Poświęcił on oraz wręczył misjonarce krzyż – znak naszej wiary, który odtąd będzie towarzyszył jej w trudach i radościach misyjnej posługi w wikariacie apostolskim Nuflo de Chavez w Boliwii.

Diecezjalne dziękczynienie

Ks. Tomasz Zmarzły

Miejscem tegorocznych diecezjalnych dożynek była Dąbrowa Górnicza, do której zjechali rolnicy z różnych stron regionu, Koła Gospodyń Wiejskich w swoich barwnych, regionalnych strojach, aby wspólnie dziękować Bogu za zebrane plony. Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

By zachować dziedzictwo

Piotr Lorenc

Sławkowski kościół Podwyższenia Krzyża Świętego służy wiernym nieprzerwanie od XIII, a niektóre źródła podają, że nawet od XII wieku. Świątynia – na przestrzeni wieków przebudowywana – skrywa wiele tajemnic.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Szczecińskie dni katechetyczne

Ks. dr Paweł Płaczek

W dniach 29 i 30 sierpnia 2014 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyły się 40. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Pierwszego września w patriotycznej tradycji

Prof. Tadeusz Grygiel

Polacy godnie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej tak w Polsce, jak i na emigracji.

Sierpniowe muzykowanie w katedrze

Roman Kraszewski

Przy zabytkowych organach zasiadali na przemian artyści krajowi i zagraniczni zaś w transepcie świątyni występowały zespoły – najpierw dwukrotnie kameralne, potem orkiestrowe i chóralne

Stolarstwo sakralne naszą modlitwą

Teresa Nowak

Klęcząc w lśniących ławkach nowo konsekrowanego kościoła filialnego pw. św. Józefa we wsi Linie na terenie parafii Bielice, w dekanacie pyrzyckim, pomyślałam o ich twórcy. Okazało się, że ich wykonawcą jest Zbigniew Jezierski, prowadzący Rzemieślniczy Zakład Stolarski w Glewicach

Niedziela toruńska

Diecezjalne forum Ewangelizacyjne

Dk. Waldemar Rozynkowski

Przez 3 kolejne soboty (23 sierpnia, 30 sierpnia oraz 6 września) przeżywaliśmy Diecezjalne Forum Ewangelizacyjne. Miało ono miejsce w 3 rejonach duszpasterskich diecezji, a dokładnie w 3 miastach: Nowym Mieście Lubawskim, Grudziądzu i Toruniu

Męczennicy 1939

Wojciech Wielgoszewski

75 lat temu rozpoczęła się wojna, która przyniosła Polsce najokrutniejsze w dziejach okupacje – niemiecką i sowiecką. Na Pomorzu furia teutonica uderzyła głównie w inteligencję, a także w duchowieństwo. Podczas „krwawej jesieni” zginęło 215 kapłanów.

Bractwo św. Izydora

Aleksandra Jankowska

W 2011 r. bp Andrzej Suski erygował Bractwo św. Izydora i zatwierdził jego statut. Głównym celem działalności jest wzrost duchowy członków, pogłębianie życia religijnego rolników i mieszkańców wsi, krzewienie zasady pomocniczości braci rolniczej i animacja w działalności religijnej i społecznej

Niedziela wrocławska

Czas dla seniorów!

Adrianna Sierocińska

Po Miesiącu Rodziny, który obfitował w atrakcje dla maluchów oraz ich rodziców, nadszedł czas, by we Wrocławiu do głosu doszli seniorzy. Ta bardzo aktywna grupa wiekowa energią i zapałem do działania mogłaby obdarować wielu młodszych, którzy czasami nie potrafią przestać narzekać. Seniorzy pokażą, co to znaczy cieszyć się życiem.

Caritas znaczy miłość

Magdalena Lewandowska

Z ks. Dariuszem Amrogowiczem, nowym dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, o potrzebie niesienia pomocy i szerokiej działalności Caritas rozmawia Magdalena Lewandowska.

Horror katechezy?

Adrianna Sierocińska

Dla wielu studentów teologii bycie katechetą to zło konieczne, zwłaszcza jeśli mieliby zmierzyć się z gimnazjalistami. Do katechizowania niespieszno również księżom, którzy choć świetnie radzą sobie z kazaniami, nie potrafią dogadać się z młodzieżą.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna