Reklama

Niedziela Wrocławska

Czas dla seniorów!

Materiały organizatora

Zeszłoroczny Marsz Kapeluszy cieszył się ogromną popularnością wśród seniorów

Po Miesiącu Rodziny, który obfitował w atrakcje dla maluchów oraz ich rodziców, nadszedł czas, by we Wrocławiu do głosu doszli seniorzy. Ta bardzo aktywna grupa wiekowa energią i zapałem do działania mogłaby obdarować wielu młodszych, którzy czasami nie potrafią przestać narzekać. Seniorzy pokażą, co to znaczy cieszyć się życiem.

Sportowo, artystycznie, intelektualnie

Dni Seniora zaplanowano w tym roku w dniach 19-30 września, ich rozpoczęcie było huczne i kolorowe. Rankiem 19 września odbył się Marsz Kapeluszy, wtedy też przekazano seniorom klucze do miasta. Po tak energetycznym początku, seniorzy nie zamierzają zwolnić! Czeka na nich mnóstwo zajęć i warsztatów: senioralia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas których starsi wrocławianie poznają sztukę quillingu (tworzenie ozdób z wąskich kawałków papieru), będą mogli tworzyć ozdobne świece metodą decoupage, skorzystają także z możliwości nauki obsługi komunikatora internetowego oraz zaprezentują swoje umiejętności wokalne w karaoke „Od seniora do Opola”. Pani Elżbieta, należąca do Wrocławskiego Centrum Seniora, zachęca seniorów do aktywności: – Każdy z nas ma jakieś kłopoty i zmartwienia, ale nie warto się na nich skupiać, siedzieć w domu i się nimi przejmować. Trzeba wychodzić do ludzi! Pani Elżbieta weźmie udział w zawodach sportowych – sama wystartuje podczas konkursów pływackich, ale na jej doping mogą liczyć także tenisiści czy piłkarze. Dla seniorów zorganizowano też bal, który odbędzie się 21 września w Hali Stulecia. Marcin Spitalniak, wiceprezes zarządu Klubu Aktywnego Seniora, wspomina, że wielokrotnie podczas przyjęć dla seniorów, DJ przygotowywał muzykę z lat 60. czy 70., jednak seniorzy domagali się świeższych, bardziej żywych utworów. Do Klubu Aktywnego Seniora należą osoby powyżej 50. roku życia. Na początku 2015 r. Klub będzie świętował 5-lecie powstania, z okazji jubileuszu są już plany zorganizowania spotkania „z pompą” – zapowiada M. Spitalniak.

Reklama

Na zdrowie!

Farmaceutka Iwona Napierała, wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, postanowiła zorganizować Akademię Zdrowego Seniora. – Zauważyłam, że zwłaszcza osoby starsze, kiedy przychodzą do apteki, chciałyby uzyskać poradę. Jednak ze względu na kolejki, nie zawsze jest to możliwe – opowiada. Pani Iwona początkowo nie chciała zostać farmaceutką, obawiając się, że jej rola ograniczy się do bycia sprzedawcą. Kiedy jednak okazało się, że do apteki ludzie przychodzą nie tylko po medyczne zakupy, ale często po poradę, postanowiła przypomnieć, że edukowanie ich jest bardzo ważne. W tym roku do Akademii Zdrowego Seniora będzie można przyjść 24 września. Zaplanowano trzy wykłady, z których każdy potrwa około godziny. Tematy prelekcji będą oscylować wokół popularnych chorób: tzw. suchego oka, nadciśnienia oraz grypy i przeziębienia. – Tematy wykładów wybieram na podstawie pracy zawodowej – mówi I. Napierała. Oprócz wykładów przewidziano także warsztaty z obsługi ciśnieniomierza i prawidłowego pomiaru ciśnienia. Akademia Zdrowego Seniora odbędzie się we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim. Tam też można zgłaszać swój udział w wykładach.

Nie tylko dla seniorów

Program wrocławskich Dni Seniora jest bardzo rozbudowany, obejmuje wiele stref życia seniorów, z pewnością każdy, kto tylko będzie chciał, odnajdzie w nim coś interesującego dla siebie. Co ciekawe, różnorodność przejawia się nie tylko w dziedzinach aktywności, ale także w ich znajomości. Seniorzy będą bowiem mogli wziąć udział w koncertach gwiazd dobrze znanych im z młodości – m. in. Alicji Majewskiej czy zespołu Skaldowie, uczestniczyć w pokazach filmów przedstawiających znane im tematy. Seniorom jednak nie stawia się ograniczeń – mają szansę poznać dyscypliny sportowe, które świetnie sprawdzają się w ich codzienności, np. nordic walking. Dni, podczas których seniorzy przejmują władzę nad Wrocławiem, są nie tylko doskonałą ofertą dla nich samych. Pokazują też to, o czym dziś zdajemy się zapominać – ich mądrość i doświadczenie, radość życia są cenne i warto brać z nich przykład.

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomska Caritas zachęca do pomagania seniorom w okresie pandemii

2020-03-20 08:25

Rido/stock.adobe.com

Caritas Diecezji Radomskiej ruszyła z pomocą osobom wymagającym w dobie walki z koronawirusem szczególnego wsparcia, czyli seniorom. Organizacja charytatywna zachęca też, by przekazywać informacje o takich osobach do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Więcej ...

Zmarła osobista sekretarka generała Władysława Sikorskiego

2020-04-03 07:39

©MaverickRose – stock.adobe.com

W Nowym Jorku zmarła w czwartek Walentyna Janta-Połczyńska, osobista sekretarka i tłumaczka premiera polskiego rządu na uchodźstwie w czasie drugiej wojny światowej generała Władysława Sikorskiego. Miała 107 lat.

Więcej ...

Szczegółowe wskazania na Wielki Tydzień 2020 dla duchowieństwa i wiernych diecezji świdnickiej

2020-04-04 00:00

Marek Kalisz

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje