Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa Ewangelizacja wszystkim

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

Agnieszka Armacińska

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

To hasło I Kongresu Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej, który zakończył się 21 września w Radomsku. Kongres trwał trzy dni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy Kongresu zostali przywitani przez proboszcza parafii pw. św. Lamberta ks. Antoniego Arkita: „Nie lękajcie się, gdyż w trakcie tych trzech dni Bóg będzie chciał objawić swoją chwałę”. Abp Wacław Depo, który objął patronat honorowy nad Kongresem, powiedział zaś podczas Eucharystii, że „wiara osobista w Syna Bożego jako Zbawiciela musi się przebijać, musi przejść przez próg, musi często konfrontować się z niewiarą innych, by pozostać naszą wiarą Kościoła na zawsze”. – Za Jezusem nie można pójść samemu – mówił Metropolita Częstochowski. – Nasza wiara potrzebuje także opierać się na wierze naszych braci i sióstr – dodał.

Po Mszy św. miał miejsce wykład: „Maryja – zawierzyć, by zanieść”, który wygłosił ks. dr Adam Wodarczyk, moderator Ruchu Światło-Życie. Zwrócił on uwagę, że aby stawać się jak Maryja, to trzeba rozważać słowo Boże. Swoją wypowiedź oparł na fragmencie Ewangelii o pójściu Maryi do Elżbiety. – Maryja idzie do Elżbiety, idzie do konkretnej osoby, aby zanieść jej Dobrą Nowinę, Jezusa – mówił. Każdy chrześcijanin jest do tego wezwany. Pierwszy dzień Kongresu zakończyła natomiast modlitwa i wołanie o Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwo wiary

Reklama

W dniu Kongresu ks. Adam Polak zwrócił uwagę na to, że dzisiaj nie zawsze jesteśmy wezwani do przelania krwi za Boga, jak wspominani 20 września męczennicy koreańscy, ale jesteśmy wezwani do dawania świadectwa. – Nie możemy zatrzymać tego, co otrzymaliśmy od Boga dla siebie, ale mamy tym dzielić się z innymi, nie sami, ale we wspólnocie – mówił.

W czasie pierwszego sobotniego wykładu ks. dr hab. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podzielił się swoimi refleksjami nt. kontemplacji i nowej ewangelizacji. Kontemplacja, mówił prelegent, jest kochaniem i poznawaniem Boga, ponieważ Bóg chce do nas przychodzić, abyśmy Go najpierw poznali. Ksiądz Profesor w głównej części swojego wystąpienia mówił o prostocie Boga, prostocie Kościoła i prostocie środków nowej ewangelizacji. – Pan Bóg dla nas wszystko uprościł, zsyłając na ziemię swojego Syna. Dlatego nasze życie codzienne może być przeniknięte życiem z Bogiem i żadna rzecz, którą czynimy każdego dnia, nie musi być odłączona od Bożej rzeczywistości – tłumaczył i nawiązał do słów papieża Benedykta XVI, że „nowej ewangelizacji nie da się zrozumieć w oderwaniu od 2000 lat Kościoła”. Porównał Kościół do Świętej Rodziny w Nazarecie. Niczym nie różniła się ona od innych rodzin. – Żyli w Nazarecie prawie 30 lat i nikt nie zauważył, że Bóg mieszka pośród nich. Bóg jest cichy, prosty; nie niszczy świata. Dopiero po 30 latach zaczyna wyjawiać – mieszkał pośród was Bóg – podsumował. Święta Rodzina z Nazaretu odznacza się prostotą relacji z Bogiem. Cechowały ją: pokój, dobro, modlitwa. Nowa ewangelizacja, według ks. K. Guzowskiego, polega na staraniu się, aby ludzie uwierzyli w to, co Jezus przyniósł.

Reklama

Kolejnym wykład kongresowy to „Pierwsze przepowiadanie – kerygmat”, który przedłożył uczestnikom ks. dr Włodzimierz Cyran. Zwrócił on uwagę na to, że Pan Jezus nie tylko głosił królestwo Boże, ale je zaprowadzał. Za słowami Jezusa idą Jego dzieła, które zaprowadzają boski ład i harmonię. Następnie Ksiądz Doktor wyjaśnił, czym jest kerygmat i jakie są jego główne punkty. Kerygmat jest uroczystym głoszeniem w imieniu Boga, na wzór przepowiadania prorockiego, tego, co zapowiedzieli prorocy. W centrum przepowiadania kerygmatycznego znajduje się tajemnica paschalna: męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ważne jest nasze świadectwo. Sługa Chrystusa, mówił ks. Wł. Cyran, winien angażować się w ewangelizację. Wobec niej potrzeba przyjąć postawę służebną. Ważna jest odpowiedzialność, pokora, czyste intencje, miłość, nastawanie w porę i nie w porę.

Dzień zakończył się koncertem uwielbienia zespołu New Life’M w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku.

Wyjście do ludu

Ostatni dzień Kongresu był wyjściem uczestników do ludzi, na ulice Radomska i do radomszczańskich parafii. W 12 kościołach kapłani, wraz z ewangelizatorami, głosili kerygmat, mówili o doświadczeniu miłości Bożej i znaczeniu bycia we wspólnocie. O godz. 14.30 odbył się Marsz dla Jezusa. Uczestnicy (mieszkańcy Radomska, księża, siostry zakonne) przeszli ulicami z Placu 3 Maja do Parku Solidarności, śpiewając i manifestując swoją przynależność do Jezusa Chrystusa. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem i przyłączaniem się innych ludzi do tego ewangelizacyjnego pochodu.

Spotkanie w parku rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem był spektakl ewangelizacyjny oraz poruszające świadectwa Patrycji Hurlak i Dariusz Kowalskiego. Niesamowitą radość wśród wszystkich wniosły też dzieci z zespołu Armia Dzieci, które do swych animacji angażowały osoby w różnym wieku.

Kongres zakończył się zawierzeniem Radomska i archidiecezji Maryi, którego dokonał ks. Antoni Arkit. Ziarno Bożego słowa zostało zasiane.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

Michał Mach

Ewangelizacja środowisk wiejskich będzie tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się 28-31 maja 2015 r. w Skrzatuszu niedaleko Piły.

Więcej ...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

2024-12-08 20:50

red.

Co najbardziej paraliżuje dziś ludzi? Strach, lęk, obawy… Ewangelia dopowiada dziś, że również grzech. A to dlatego, że właśnie grzech jest najczęstszą przyczyną lęków i strachu. Kiedy zniszczę swą relację z żywym Bogiem, jeśli nie noszę w sobie Jego życiodajnej obecności, nie mogę się czuć bezpiecznie. Bezpieczny jestem tylko w ramionach dobrego Ojca.

Więcej ...

Papież Franciszek: teologia jest towarzyszem podróży

2024-12-09 12:32

Vatican Media

Odziedziczyć wielkie bogactwo teologiczne minionych pokoleń i zastanowić się nad przyszłością teologii. W Rzymie rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres na temat teologii, którego organizatorem jest Dykasteria ds. Kultury i Edukacji. Dziś rano uczestnicy spotkali się z Ojcem Świętym. „Wykonujecie pracę często ukrytą, ale bardzo potrzebną” - wskazał podczas audiencji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Panie, uczyń z nas narzędzia Twojej miłości, jak...

Wiara

Panie, uczyń z nas narzędzia Twojej miłości, jak...

Paryż: pierwsza Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame

Kościół

Paryż: pierwsza Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Wiara

Czego najbardziej dziś potrzebuję?