Reklama

Głos z Torunia

Bożogrobcy w Górznie

Niedziela toruńska 39/2014, str. 1, 7

Janusz Kamiński

Parafia w Górznie 14 września przeżywała odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem miał on wyjątkową oprawę, gdyż pojawili się na nim damy i kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (zwani popularnie bożogrobcami) z kilku ośrodków w Polsce: Warszawy, Wejherowa, Rumii, Gdyni, Tucholi oraz Kielc. Pośród nich byli m.in. zwierzchnik zakonu w Polsce Karol Szlenkier oraz członek zarządu zakonu Danuta Orzechowska.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kawaler zakonu bożogrobców ks. prał. Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej. Koncelebransami byli kawaler zakonu ks. Krzysztof Czaja z Gdyni oraz ks. kan. Zbigniew Markowski, prepozyt Kapituły Kolegiackej Nowomiejskiej. W Eucharystii uczestniczyli także proboszcz miejsca ks. kan. Stefan Maliszewski oraz ks. kan. Marian Talaśka. „W krzyż wpatrujemy się każdego dnia, przynajmniej tak czyni człowiek wierzący, ale potrzeba czasem głębokiej refleksji i uświadomienia sobie po raz kolejny, jak ważny jest krzyż w życiu każdego człowieka. Dziś wpatrujemy się po raz kolejny w relikwie Krzyża Świętego. Za sprawą św. Heleny relikwie mogły pielgrzymować po całym świecie, mogły dotrzeć do najdalszych zakątków Kościoła, a dzięki bożogrobcom dotarły także do Górzna. Dlatego damy i kawalerowie z całej Polski od 3 lat podejmują dziedzictwo bożogrobców właśnie tu, w Górznie, i adorują relikwie Drzewa Krzyża Świętego, włączając się w parafialne świętowanie” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Kawalerowie nieśli w niej relikwie Krzyża Świętego, które przez wieki ściągały do świątyni w Górznie wiernych. Kult relikwii jest obecny i dzisiaj, a w kontekście obecności bożogrobców w Polsce Górzno staje się ważnym miejscem na mapie ośrodków, z którymi czują się oni coraz mocniej związani.

Reklama

Przypomnijmy, że w 1325 r. biskup płocki erygował w Górznie parafię, a posługę duszpasterską powierzył właśnie bożogrobcom. Pracowali oni w tym miejscu do 1830 r. Obecnie liczba członków, czyli dam i kawalerów, sięga w naszym kraju ok. 250 osób. Pośród nich znajdują się także osoby z naszej diecezji: marszałek Alicja Grześkowiak, posłanka Anna Sobecka oraz ks. prał. Marek Rumiński. Na świecie liczba bożogrobców sięga ok. 28 tys.

Obecnie zakon bożogrobców stawia przed sobą dwa podstawowe cele – zgodnie z nauczaniem i doktryną Kościoła katolickiego wzmacniać w członkach życie chrześcijańskie oraz podtrzymywać i wspierać dzieła Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, szczególnie podległe Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Członkami wspólnoty bożogrobców nie mogą być osoby przynależące do instytucji czy organizacji, których charakter byłby przeciwny doktrynie i nauczaniu Kościoła katolickiego.

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzór do naśladowania

2020-08-05 07:21

Niedziela legnicka 32/2020, str. IV

Przemysław Groński

Uczestnicy modlitwy

Od kilku lat damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przybywają w święto św. Marii Magdaleny do kaplicy pod jej wezwaniem, znajdującej się na terenie Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie.

Więcej ...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

Koncert ku czci św. Jana Pawła II z okazji 100-lecia urodzin.

Więcej ...

Szumowski: będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

2020-08-07 11:01

Youtube.com

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Wiara

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Polityka

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!