Reklama

Janusz Kamiński

Bożogrobcy w Górznie

2014-09-24 15:23

Dk. Waldemar Rozynkowski
Edycja toruńska 39/2014, str. 1, 7

Parafia w Górznie 14 września przeżywała odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem miał on wyjątkową oprawę, gdyż pojawili się na nim damy i kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (zwani popularnie bożogrobcami) z kilku ośrodków w Polsce: Warszawy, Wejherowa, Rumii, Gdyni, Tucholi oraz Kielc. Pośród nich byli m.in. zwierzchnik zakonu w Polsce Karol Szlenkier oraz członek zarządu zakonu Danuta Orzechowska.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kawaler zakonu bożogrobców ks. prał. Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej. Koncelebransami byli kawaler zakonu ks. Krzysztof Czaja z Gdyni oraz ks. kan. Zbigniew Markowski, prepozyt Kapituły Kolegiackej Nowomiejskiej. W Eucharystii uczestniczyli także proboszcz miejsca ks. kan. Stefan Maliszewski oraz ks. kan. Marian Talaśka. „W krzyż wpatrujemy się każdego dnia, przynajmniej tak czyni człowiek wierzący, ale potrzeba czasem głębokiej refleksji i uświadomienia sobie po raz kolejny, jak ważny jest krzyż w życiu każdego człowieka. Dziś wpatrujemy się po raz kolejny w relikwie Krzyża Świętego. Za sprawą św. Heleny relikwie mogły pielgrzymować po całym świecie, mogły dotrzeć do najdalszych zakątków Kościoła, a dzięki bożogrobcom dotarły także do Górzna. Dlatego damy i kawalerowie z całej Polski od 3 lat podejmują dziedzictwo bożogrobców właśnie tu, w Górznie, i adorują relikwie Drzewa Krzyża Świętego, włączając się w parafialne świętowanie” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Kawalerowie nieśli w niej relikwie Krzyża Świętego, które przez wieki ściągały do świątyni w Górznie wiernych. Kult relikwii jest obecny i dzisiaj, a w kontekście obecności bożogrobców w Polsce Górzno staje się ważnym miejscem na mapie ośrodków, z którymi czują się oni coraz mocniej związani.

Reklama

Przypomnijmy, że w 1325 r. biskup płocki erygował w Górznie parafię, a posługę duszpasterską powierzył właśnie bożogrobcom. Pracowali oni w tym miejscu do 1830 r. Obecnie liczba członków, czyli dam i kawalerów, sięga w naszym kraju ok. 250 osób. Pośród nich znajdują się także osoby z naszej diecezji: marszałek Alicja Grześkowiak, posłanka Anna Sobecka oraz ks. prał. Marek Rumiński. Na świecie liczba bożogrobców sięga ok. 28 tys.

Obecnie zakon bożogrobców stawia przed sobą dwa podstawowe cele – zgodnie z nauczaniem i doktryną Kościoła katolickiego wzmacniać w członkach życie chrześcijańskie oraz podtrzymywać i wspierać dzieła Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, szczególnie podległe Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Członkami wspólnoty bożogrobców nie mogą być osoby przynależące do instytucji czy organizacji, których charakter byłby przeciwny doktrynie i nauczaniu Kościoła katolickiego.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem