Reklama

Niedziela Podlaska

11. Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Bezpieczeństwo człowieka a wychowanie

Ks. Artur Płachno

65 naukowców z ośrodków akademickich w Polsce i na Białorusi przy współpracy z uczelniami z Ukrainy i Słowacji uczestniczyło w Drohiczynie od 7 do 9 września w 11. Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat bezpieczeństwa, zatytułowanej w tym roku: „Bezpieczeństwo człowieka a wychowanie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzięli w niej udział: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup senior Antoni Dydycz, rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski oraz mgr Grażyna Sobiczewska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.

Rozpoczynając obrady, bp Tadeusz Pikus powiedział m.in.: „Filozofia i inne nauki mogą być bardzo pomocne w odsłanianiu i ukazywaniu ducha i mocy Bożej, będących ostoją bezpieczeństwa człowieka, i kształtować aksjologiczną bazę wychowawczą. Życzę organizatorom i uczestnikom 11. Międzynarodowej Konferencji Naukowej, by przebywając w naszym domu seminaryjnym, przeżyli chwile intelektualnego zadowolenia, doznali naszej życzliwości, która pozwoli bezpośrednio doświadczać wpływu bezpieczeństwa człowieka na jego wychowanie oraz ścisłej zależności bezpieczeństwa człowieka od jego wychowania” – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykłady

Reklama

Podczas sesji plenarnej z wykładami wystąpili: prof. dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik na temat: „Edukacja dla prawdy a edukacja dla rynku. Rzecz o fundamentach bezpiecznego świata”, prof. dr hab. Sławomir Zalewski na temat: „Polityczne wyzwania w zakresie kształcenia kadr dla sektora bezpieczeństwa państwa”, prof. dr hab. Jerzy Kunikowski na temat: „Postawy patriotyczne i ich kształtowanie” oraz ks. dr Sławomir Bylina na temat: „Wychowanie do pokoju we współczesnym nauczaniu Kościoła katolickiego”.

Imprezy towarzyszące

W ramach konferencji odbyła się promocja 6. numeru „Drohiczyńskiego Przeglądu Naukowego” oraz ksiązki bp. Tadeusza Pikusa zatytułowanej: „Pojednajcie się z Bogiem!”. Miało też miejsce uroczyste wręczenie 6. edycji Nagrody im. Jana Pawła II, którą kapituła przyznała: dr Joannie Grabińskiej z Zarządu Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, prof. dr hab. Tamarze Zacharuk – rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, mgr Grażynie Niewińskiej – prezes Rady Nadzorczej BS w Siemiatyczach oraz Zakonowi Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie.

Odbyło się otwarcie wystawy „Rdza i patyna” Daniela Ludwiczuka, który w swych pracach chciał pokazać symbolikę tego, co zniszczalne – rdzy, zazębiającej się z tym, co trwałe, czyli patyną. Była projekcja filmu „Eksperymentalny spacer” dr Zuzanny Sadowej i dr. Michała Mazura oraz wybranych prac studentów Intermediów Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Sekcje

Podczas konferencji obrady toczyły się następujących sekcjach: filozofii, której przewodniczyli prof. dr hab. Jan Dębowski i prof. dr hab. Robert T. Ptaszek; politologii oraz socjologii pod przewodnictwem prof. dr. hab. Sławomira Zalewskiego i dr Izabeli Aldony Trzpil; edukacji, której przewodniczyli dr Andrzej W. Świderski i mgr Grażyna Sobiczewska; teologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edwarda Jarmocha i ks. prof. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. Ogółem podczas obrad zaprezentowano 60 referatów.

Każdego dnia w kaplicy seminaryjnej były celebrowane Eucharystie dla uczestników spotkania, którego organizatorami były: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz Wyższe Seminarium Duchownym w Drohiczynie, gdzie toczyły się obrady.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w przyszłym tygodniu konferencja nt. handlu ludźmi

Mazur/episkopat.pl

Około 200 biskupów, księży, sióstr zakonnych, koordynatorów projektów, przedstawicieli organizacji katolickich i ekspertów z różnych stron świata weźmie udział w rozpoczynającej się 8 kwietnia międzynarodowej konferencji nt. handlu ludźmi.

Więcej ...

Abp Galbas: w miłości nie ma handlu; nie chodzi w niej o utarg, ale o wielkoduszność

2025-04-17 21:37
Abp Adrian Galbas

BP Episkopatu

Abp Adrian Galbas

Sprawiedliwość nie może być ostatnim zawołaniem chrześcijan. Od niej ważniejsza jest miłość do ostatniego tchnienia – powiedział abp Adrian Galbas podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej. Podkreślił, że w miłości nie ma handlu, ale chodzi o wielkoduszność.

Więcej ...

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54
ks. Rafał Główczyński

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...