Reklama

Niedziela 40/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Papież stanął na progu naszego domu

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Rodzina to najwspanialszy dar Pana Boga. Tutaj człowiek przychodzi na świat i stąd do świata wychodzi, prowadzony od pierwszego dnia życia przez rodziców, pierwszych nauczycieli wiary. Rodzina jest dla każdego człowieka najważniejszym miejscem na ziemi.

Tajemnica odejścia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Dlaczego odchodzą, co takiego się dzieje. że choć wszystko jest w porządku, nauczyciel jest solidny, lekcje religii są właściwie ustawione w szkole, tak duża część młodych ludzi mówi: odchodzimy. Poruszam tę kwestię, bo jest to problem wielu szkół i wielu uczniów, a niektórzy nawet mówią o apostazji. To nie jest problem apostazji, ale odejście od praktyk religijnych, od pewnego sposobu życia.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych z ponad 20 krajów świata 28 września br. odbyło się w Watykanie spotkanie dziadków i osób starszych z papieżem Franciszkiem. – Maryja wskazuje nam drogę: drogę spotkania między młodymi a starszymi wiekiem – powiedział papież Franciszek podczas Eucharystii

z Polski i ze świata
5

Papież Franciszek w łączności z odmawiającymi Koronkę

Anna Skopińska

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski 27 września br. otrzymał ze Stolicy Apostolskiej list z zapewnieniem, że Ojciec Święty Franciszek jednoczy się ze wszystkimi wiernymi odmawiającymi Koronkę do Bożego Miłosierdzia 28 września o godz. 15 na ulicach miast Polski i całego świata.

Zmarła jasnogórska organistka, kompozytorka i dyrygentka

O. Nikodem Kilnar OSPPE – Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

Alicja Gołaszewska urodziła się 5 marca 1951 r. w Gniewkowie k. Inowrocławia. W 1971 r. uzyskała dyplom ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie fortepianu. Już w czasie nauki w szkole średniej rozpoczęła posługę muzyczną w charakterze organisty przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gniewkowie, gdzie prowadziła również chór mieszany oraz scholę dziecięcą.

Z Polski i ze świata

W Moskwie i innych miastach Rosji kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w manifestacjach przeciwko agresywnej polityce Putina wobec Ukrainy.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

W nocy z 22 na 23 września br. Amerykanie rozpoczęli naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na terytorium Syrii. Operacja zaczęła się od uderzenia pociskami Tomahawk z okrętów operujących w Zatoce Perskiej. Następnie przeprowadzono akcję lotniczą, w której oprócz Amerykanów i Francuzów wzięły udział samoloty Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii.

z ostatniej chwili
7

Pierwsze koty za płoty

Wojciech Dudkiewicz

Jeszcze zanim nowa premier Ewa Kopacz wygłosiła exposé, musiała się zmierzyć z pierwszym skandalem, który wstrząsnął opinią publiczną, a zaraz zatrząsł rządem.

Ładny chce być radnym

(wd)

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna samorządowa kampania wyborcza będzie bardziej gorąca niż ta sprzed czterech lat. Dla PiS dlatego, że już czas, żeby wygrać jakieś wybory, korzystając z rosnącego poparcia społecznego, dla PO, żeby potwierdzić wciąż silną pozycję, dla PSL – żeby zachować silne wpływy na wsiach i w małych miasteczkach, a dla SLD – żeby zachować resztę wpływów w niektórych samorządach.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiali 17 września br. na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym licznie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, katecheci i dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Hasłem przewodnim była myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie prawdy”.

z Polski
9

Z Polski

Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. Szczególną modlitwą była prośba za Domowe Kościoły w Polsce i w intencji synodu biskupów o rodzinie.

temat numeru: synod • rodzina
10-12

Recepta na rodzinę

Artur Stelmasiak

Ankiety papieża Franciszka są dokładną diagnozą sytuacji rodzin na całym świecie. Kościół poznał już chorobę, a teraz ojcowie synodu poszukują skutecznej recepty na kryzys.

rozmawiamy o rodzinie
13

Szukamy prawdziwego lekarstwa

Z abp. Stanisławem Gądeckim – rozmawia Artur Stelmasiak

Z abp. Stanisławem Gądeckim – przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Artur Stelmasiak

synod • rodzina
14-15

Struktura kryzysu rodziny

Paweł Serafin

Nauka Kościoła o rodzinie jest w 100 procentach zbieżna z interesem społecznym i przyszłością ekonomiczną państwa. Szkoda tylko, że politycy nie chcą tego przyznać.

bp Álvaro del Portillo • beatyfikacja
16-17

Świętość w codzienności

Z bp. Javierem Echevarrią, prałatem Opus Dei, o beayfikacji bp. Alvro del Portillo rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

obrończyni życia już w Polsce
18-19

Waleczna Mary Wagner

Anna Cichobłazińska

Mary Wagner spędziła dwa lata w więzieniu za modlitwę przed kliniką aborcyjną w Toronto w geście protestu przeciw cywilizacji śmierci. Obrończyni życia została zaproszona do Polski.

Spotkania z Mary Wagner w Polsce

nasza rozmowa
20-21

Polityczny islam wymierza cios

Z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem rozmawia ks. Marek Łuczak

O tragicznej sytuacji wyznawców Chrystusa oraz przedstawicieli innych mniejszości religijnych w Iraku, o historii tamtejszego Kościoła i o tym, dlaczego nie powinniśmy być wobec tych wyzwań obojętni, z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem – znawcą Kościołów wschodnich – rozmawia ks. Marek Łuczak

z życia Polonii
22-23

Największa polska parafia w Kanadzie

Z o. Januszem Błażejakiem OMI, proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w kanadyjskiej Mississaudze, która 5 października 2014 r. obchodzi jubileusz 35-lecia swojego istnienia, rozmawia Katarzyna Woynarowska

Parking na 800 samochodów staje się za mały. Do kółek różańca zapisało się 1200 osób. Czy kanadyjscy oblaci mają reeptę na duszpasterski sukces?

ks. prał. Stefan Wysocki
24-25

Nieustannie uczę się pokory

Z ks. prał. Stefanem Wysockim rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

O wychowaniu i pracy w harcerstwie, o kapłaństwie i wdzięczności parafian z ks. prał. Stefanem Wysockim rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Miłosierdzie Boże
26-27

Trzy obrazy

Grzegorz Górny

Najbardziej widocznym znakiem kultu Miłosierdzia Bożego, zapoczątkowanego przez św. Faustynę Kowalską, jest niewątpliwie obraz Jezusa Miłosiernego. Szczególnie znane na świecie pozostają trzy płótna przedstawiające Chrystusa zgodnie z zaleceniami polskiej mistyczki. Oto pokrótce dzieje każdego z nich.

poradnik duszpasterski
28

Wstawiennictwo świętych

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Święci są wzorem do naśladowania, ale również naszymi orędownikami przed Panem Bogiem. Są „specjalistami” od różnych spraw, choć nikt z nas tu, na ziemi, nie wie, dlaczego akurat od tych, w których skuteczność im się przypisuje. O tym, że są skuteczni, wiemy dlatego, że doświadczamy tej skuteczności na własnej skórze...

wiara • życie
29

Boży zasiew

Ks. Mariusz Rosik

W 586 r. przed Chr. Izraelici w smutnej procesji poprowadzeni zostali do niewoli babilońskiej. Ze spuszczonymi głowami przechodzili przez wspaniałą bramę bogini Isztar w stolicy mocarstwa – bramę, której rekonstrukcję można dziś podziwiać w Muzeum Pergamońskim w Berlinie.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
30-31

Przypowieść o dzierżawcach

Winnicą Pana jest dom Izraela

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Pieśń o miłości ku winnicy, pochodząca z Księgi Izajasza, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących fragmentów Starego Testamentu.

różańcowy październik
32-34

Różaniec jest niedocenianym skarbcem łask

O. Stanisław Przepierski OP

W Różańcu nie tylko uznajemy Maryję za Matkę Bożą, ale wraz ze św. Janem przyjmujemy Ją do siebie, traktując jako Drogę do Jezusa.

Biblioteka „Niedzieli” poleca:

Różaniec • za Ojczyznę
35-38

Dla tych, którzy nie mają czasu

Ks. Jacek Wachowiak CM, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Polsce

Co łączy zakonnicę żyjącą w XIX wieku, ks. Jana Twardowskiego i 9 tys. Polaków?

Co to znaczy być dzisiaj apostołem maryjnym?

Ewa Pruska-Zajdel – Moderator Krajowa

Do bycia apostołem maryjnym skłania przede wszystkim charyzmat apostolstwa Cudownego Medalika i zawarte w nim przesłanie Niepokalanej.

Strzelisty akt ufności

S. Katarzyna Skupień SM

Św. Katarzyna Labouré, siostra Miłosierdzia, zaszczycona wizją spotkania Maryi i wybrana do misji wybicia medalika, za życia cieszyła się rozdawaniem go i łaskami otrzymanymi za jego pośrednictwem.

Najkrótsza droga

Jadwiga Wilk, Moderator Diecezji Bydgoskiej

W obecnych czasach doświadczamy wielkiej ofensywy różnych ateistycznych ideologii, nastawionych na moralną deformację ludzkich sumień oraz zaprzeczanie istnieniu Boga. Nie każdy człowiek potrafi sam odnaleźć się w tym wewnętrznym labiryncie i szuka skutecznej drogi do odnowy swojego wnętrza

Różańcowe Boże Narodzenie

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Pomedytujmy dziś nad trzecią różańcową tajemnicą radosną: narodzeniem Jezusa, dla nas – Bożym Narodzeniem. Jak to jest możliwe, żeby rodził się Bóg, do którego istoty należy niezmienne istnienie? Tak, Bóg dał nam swojego Syna – przede wszystkim po to, aby każdy, kto w Niego uwierzy, mógł dostąpić zbawienia (por. J 3, 16).

Październikowy Różaniec w intencji Ojczyzny

Apostolat Maryjny dwa razy w roku, w maju i październiku, podejmuje nieustającą modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny. Modlitwa trwa bez przerwy cały miesiąc. Podzielona na diecezje, w diecezjach na grupy parafialne, następnie na poszczególnych członków, odmawiana jest w dzień i w nocy.

Skuteczność Różańca

Stanisława z Podkarpacia

Pragnę dać świadectwo skuteczności modlitwy różańcowej i Nowenny Pompejańskiej. Różaniec odmawiam od dawna. Zaczęło się od jednej tajemnicy dziennie. W miarę upływu czasu postanowiłam odmawiać codziennie jedną część Różańca Świętego. Najczęściej odmawiam go wieczorem, z Radiem Maryja.

felieton
39

Zwycięski październik

Jan Żaryn

Październik to miesiąc w historii Kościoła katolickiego w Polsce nasycony brzemiennymi w skutki wydarzeniami. Można je łatwo podzielić na tragiczne i radosne, w sumie poruszające nasze serca, a ostatecznie zwycięskie.

rozmawiamy o Polsce
40-41

Uwolnić wolność

Z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O bierności obywatelskiej Polaków jako skutku kłamstwa założycielskiego III RP z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
42

Ostatni narodowy skarb

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

Górnicze związki obawiają się, że ktoś wyżej od polskiego rządu już podjął decyzję o likwidacji tego sektora polskiej gospodarki. Trzeba tylko polskimi rękami doprowadzić do jego upadłości, a potem za grosze go przejąć.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Cud się powtórzył

(pr)

Czy to trzecia wojna światowa?

(pr)

Kardynał obrabowany

(pr)

Modlitewny sprzeciw

(pr)

Wzorowa neutralność

(pr)

Lepsi obywatele

(pr)

felietony
44-45

Obłąkańczy pośpiech

Alina Czerniakowska

Centrum stolicy. Wszędzie korki, każdy się spieszy, nawet ci, którzy nie muszą. Od rana zdenerwowanie i stres. Pod przedszkole podjeżdżają samochody, rodzice odwożą swoje dzieci. Szalony pośpiech, nikt nie ma czasu, na chwilę serdeczności, refleksji, pochylenia się nad płaczącym maluchem.

Europejski separatyzm

Zdzisław Skotnicki

Jakiś amok ogarnął kraje zachodniej Europy. Wszędzie słyszy się o tendencjach separatystycznych. A to Katalończycy w Hiszpanii, Walijczycy i Szkoci w Wielkiej Brytanii, Flamandowie w Belgii, mieszkańcy północnych Włoch, nie mówiąc o naszych rodzimych rozbijaczach, czyli Ślązakach z Ruchu Autonomii Śląska – chcą suwerenności, która miałaby zapewnić tym małym jednostkom większy dobrobyt, sprawiedliwość społeczną...

Separatyzm

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Szkotów straszono, że niepodległość oznacza wypadnięcie za burtę UE.

Nowy rząd, stare problemy

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Kiedy obserwuję teraz festiwal szczęśliwości obozu władzy, który jednych swoich dygnitarzy rządowych zamienia na drugich, prawiąc przy tym dusery i wręczając kwiaty (kupowane za pieniądze podatnika), to odnoszę wrażenie, że przebywam na Marsie.

fotoreportaż z wojny
46-47

Polacy pomagają Ukrainie

(Red.)

Współpracownik „Niedzieli” Marcin Żegliński uczestniczył w konwoju humanitarnym na Ukrainę, który zorganizowało w dniach 11-16 września br. Stowarzyszenie „Pokolenie” we współpracy z wolontariuszami ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Oto jego fotograficzna opowieść.

nasze serca z Ukrainą • koncert solidarności
48-49

Znowu w podziemiu

Elżbieta Morawiec

To było spotkanie pojednania i zrozumienia, solidarności i nadziei na wspólną wygraną – wolność. Jak od zawsze w polskiej historii – naszą i waszą.

służba zdrowia
50-51

Pakietem w pacjenta

Alicja Dołowska

Od miesięcy słyszymy o skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów, czemu ma służyć „pakiet kolejkowy” – przygotowany przez resort zdrowia, potem błyskawicznie przyjęty w parlamencie i podpisany przez prezydenta mimo zastrzeżeń wszystkich środowisk medycznych, które domagały się debaty. Operacja skracania ogonków ma się rozpocząć w 2015 r., ale obietnicę łatwiejszego dostępu do lekarza możemy włożyć między bajki.

zagrożenia
52-53

Sieci zastawione w sieci

Anna Wyszyńska

Treści, które media wnoszą w nasze życie, mogą ubogacać, ale mogą też niszczyć osobowość i uzależniać. Dziecko pozostawione samo sobie na wirtualnym podwórku może łatwo wpaść w sieci zastawione w sieci.

53

Bł. Jakub Alberione w przedszkolu w Zaskalu k. Nowego Targu

Ks. Ryszard Maria Tomaszewski SSP

Elżbieta i Józef Poniedziałkowie w Zaskalu k. Nowego Targu otworzyli prywatne przedszkole – „Przedszkole z widokiem”. Inicjatywie państwa Poniedziałków od początku patronował bł. ks. Jakub Alberione.

rodzina • poradnik
54

Rower na jesień

Joanna Operacz

Przyszła jesień – trzeba schować rowery do piwnicy. A może jednak nie? Warto się przekonać, że rowerem można jeździć nie tylko na letnie wycieczki. Jesień i zima też są dobre na rower. Zniechęcić nas powinny tylko śnieg i lód, bo na śliskiej nawierzchni trudno się utrzymać na dwóch kołach.

warsztaty psychologiczne
55

W promieniowaniu Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej

Danuta Ługowska, nauczyciel akademicki, psycholog i terapeutaIwona Tabulska z jasnogórskiej Poradni Psychologiczno-Religijnej dla Młodych

Czy można znaleźć drogę do Boga przez poznanie samego siebie? Przewodnikiem w tym procesie mogą być święci, a pomocą – psychologowie i terapeuci.

List uczestniczki warsztatów

Danuta Bujak z Bostonu, USA

Muszę przyznać, że te zajęcia przeszły moje oczekiwania! Mam wrażenie, że dostałam klucz, aby odkryć po części własną tajemnicę. Przede wszystkim poznać lepiej siebie, a przez to zrozumieć i mądrzej pokierować swoimi decyzjami i wyborami.

pasje
56-57

Numer osiem na świecie

Mateusz Wyrwich

Ponad 300 samolotów. W ekspozycji – 240, w tym 20 unikatowych aeroplanów, a także samych silników. Wiele z nich istnieje już tylko w jednym egzemplarzu na świecie – w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Stoją w hangarach, na powietrzu i w oddanym do użytku przed 4 laty nowoczesnym budynku w kształcie śmigła.

Niedziela Młodych
58-61

Wolisz zdjęcie czy oryginał?

Ks. Arkadiusz Olczyk, Teolog-moralista

Chcę poszukać odpowiedzi na nurtujące Was pytania z zakresu naszej chrześcijańskiej wiary, opierając się na Biblii i nauce Kościoła. Będziecie mogli pisać o swoich problemach, przemyśleniach i wątpliwościach na adres redakcji.

Życie. Premiera bez prób

KM

Któregoś dnia, po przeczytaniu nie wiem który raz „Promieniowania ojcostwa” Karola Wojtyły, zaczęłam zastanawiać się nad moim życiem. Nad powołaniem – do bycia matką, dzieckiem – córką. Nad powołaniem, które z jednej strony zakryte (bo wciąż nieodkryte), a z drugiej takie jasne.

Dzisiaj miałem szczęście

xr

Co to właściwie znaczy być dzieckiem? Jak odnaleźć w sobie pełną ufności i radości, niezatroskaną o codzienność istotę? Jak ucieszyć się życiem? Co zrobić, żeby choć na chwilę zostawić wszystko?

pofestiwalowe refleksje
62

Nie tylko przywracanie pamięci

Ewa Górska

Gdynia od trzech lat gości we wrześniu Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” (w tym roku była to jego VI edycja), podczas którego – jak to ujął prezydent miasta Wojciech Szczurek podczas gali zakończenia – „bohaterów nazywa się bohaterami, a oprawców – oprawcami”.

jaka przyszłość polskiej siatkówki
63

Złoci chłopcy odchodzą

Wojciech Dudkiewicz

Świętowanie złotego medalu trwa, ale zabawowa atmosfera wśród kibiców siatkówki ustąpiła miejsca obawie o przyszłość. Nic dziwnego: zakończenie gry w reprezentacji ogłosili zawodnicy stanowiący trzon złotej drużyny.

listy do „Niedzieli"
64

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Tęcza barw

Gdy czytam prasę i książki, oglądam telewizję, słucham radia – myślę czasem, że ludziom nie zależy nawet na tym, aby być tzw. przyzwoitym człowiekiem. Nie kłamcą.

różne
65

Kalendarium 5-11 X 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
66

Ciasto babci Poli

JM

Przepis na ciasto nadesłała nasza czytelniczka p. Maria Pleśniak

Dodatek Papieski
dod_1-dod_4

XIV Dzień Papieski

Ks. Dariusz Kowalczyk, Członek Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Wynosząc na ołtarze swoje córki i swych synów, Kościół ukazuje wiernym wzory autentycznej świętości i zachęca ich do pójścia podobną drogą. Karol Wojtyła żył w naprawdę trudnych czasach – i nie ma cienia przesady w tym sformułowaniu.

Tu dowiesz się więcej o Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Sylwetki stypendystów

Żywy pomnik wdzięcznych serc

Lidia Zdzitowiecka, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Początkowo 500 osób z kilku najbiedniejszych diecezji, dziś 2500 gimnazjalistów, licealistów i studentów korzysta z pomocy materialnej i duchowej, jaką daje im Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Pomóż zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Wpłać na stypendia

Dlaczego warto wspierać fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Trzeci cykl zbliżania się do Sacrum

Ks. Piotr Bączek

Muzyce nieba zapisanej w graduale poświęcone będzie pierwsze ze spotkań „Przez sakralne do Sacrum”. Spotkanie z kościelną muzyką i śpiewnikiem z 1651 r. rozpocznie 18 października 3. edycję inicjatywy realizowanej przez Muzeum Diecezjalne.

Przywrócić Boży zamysł

Monika Jaworska

– Przychodzimy tutaj, wspominając naszą rodzinę, z której wyszliśmy, dziękując Bogu za rodziców, których mieliśmy, którzy nam objawili miłość Boga do człowieka. Ale też przychodzimy z tymi rodzinami, które tworzymy aktualnie: z mężem, żoną, dziećmi.

Spotykają Boga w 100-letnim kościele

Monika Jaworska

Dzisiejszy szczególny dzień upamiętnia 100 lat istnienia nowego kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Goleszowie. Ta uroczystość to szczególny dar dla naszego Kościoła, tego, który tworzą nasze serca. W świątyni, w której się znajdujemy, już od pokoleń nasi rodzice, dzieci, a teraz my możemy znaleźć miejsce dla siebie i zrozumieć sens naszego istnienia i życia.

Niedziela częstochowska

Maryjo, Królowo Różańca Świętego

Ks. Ireneusz Skubiś

"Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski. A Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Panno, Maryjo pełna łaski”.

Chorzy powierzyli się Maryi

Ks. Jacek Molka

Do tradycji w naszej archidiecezji należą regularne spotkania ludzi chorych, czyli tzw. dni chorych. Jedno z takich spotkań odbyło się sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce.

Spotkanie, modlitwa, błogosławieństwo

Edyta Hartman

Kłobuckie Dni Długoszowskie

Anna Wyszyńska

Dni Długoszowskie w Kłobucku – miejscu, gdzie słynny kronikarz i wychowawca królewskich synów w latach 1434-48 był proboszczem parafii – odbyły się już po raz 13. Organizatorami imprezy są: Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku.

Niedziela podlaska

Bóg zawiedziony?

Ks. Tomasz Pełszyk

Ktoś, kto próbuje na serio zaangażować się w życie społeczne lub odpowiedzieć na wezwania polityczne, wiele razy doświadcza, czym są zawiedzione nadzieje.

Krzyż – znak zmartwychwstania i nadziei

Tadeusz Szereszewski

W wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego bp Tadeusz Pikus poświęcił krzyż, który został zamieszczony na nowo wybudowanej wieży kaplicy w Orli.

Wdzięczność pokoleniom w 500 lat istnienia Sadownego

Jan Krakowski

Potrzeba wdzięczności minionym pokoleniom przyświecała obchodom 500. rocznicy powstania Sadownego, które odbyły się 18 września. Uroczystości rozpoczęła sesja Rady Gminy Sadowne z udziałem gości i zasłużonych mieszkańców.

Bezpieczeństwo człowieka a wychowanie

Ks. Artur Płachno

65 naukowców z ośrodków akademickich w Polsce i na Białorusi przy współpracy z uczelniami z Ukrainy i Słowacji uczestniczyło w Drohiczynie od 7 do 9 września w 11. Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat bezpieczeństwa, zatytułowanej w tym roku: „Bezpieczeństwo człowieka a wychowanie”.

Niedziela kielecka

W Seminarium najważniejsza jest kaplica

Agnieszka Dziarmaga

Z ks. dr. Pawłem Tamborem – rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Odmówiono im prawa do życia

Agnieszka Dziarmaga

W miejscu, gdzie Niemcy dokonywali egzekucji na mieszkańcach Kielc, 14 września spotkali się synowie i wnukowie mordowanych oraz ci, którzy chcą pamiętać ofiary zbrodni, i, jak mówił ks. dr Jerzy Marcinkowski, proboszcz parafii na Baranówku – „pokolenie kieleckich Kolumbów, które dorastało tutaj i tutaj złożyło ofiarę życia za Ojczyznę”.

Nadwiślańska Matka

Katarzyna Dobrowolska

Pierwsi norbertanie sprowadzeni zostali z czeskiego Strachowa za czasów Bolesława Kędzierzawego przez rycerzy Strzeżysława i Wrocisława w 1146 r. Wraz z zakonnikami przybyły siostry norbertanki, które jednak z czasem przeniosły się na Zwierzyniec obok Krakowa.

Niedziela małopolska

Byśmy się nie bali

Maria Fortuna-Sudor

Marzeń chorych na nowotwory wysłuchali uczestnicy VII Marszu Nadziei i Życia, zorganizowanego przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” w sobotę 27 września.

Jedyna motywacja

Małgorzata Cichoń

W dniu 11 października w Krakowie i 12 października w Dębicy mieszkańcy naszej archidiecezji będą mogli spotkać się z Mary Wagner, obrończynią życia, która w swej rodzinnej Kanadzie rozmawiała z ciężarnymi kobietami i personelem klinik aborcyjnych, a także modliła się za te osoby.

Działa wszędzie!

Maria Fortuna-Sudor

S. Ignacja Bazan, obchodząca w tym roku srebrny jubileusz swej posługi w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, od jedenastu lat jest kustoszem relikwii św. Siostry Faustyny i przygotowuje je dla parafii i wspólnot z całego świata.

Niedziela lubelska

Odmawiajmy Różaniec

Urszula Buglewicz

Różaniec od zawsze był obecny w moim domu. Babcia Paulina w spracowanych dłoniach przesuwała drewniane koraliki codziennie. Wcześnie rano budził mnie szept jej modlitwy; wieczorem zasypiałam z zachowanym pod powiekami obrazem klęczącej przy łóżku babci.

Kapłański jubileusz

Urszula Buglewicz

Tacy kapłani, jakie rodziny; takie duchowieństwo, jakie społeczeństwo – myśl wypowiedziana przez arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa podczas jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. kan. Ryszarda Sowy, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodlu, napawa radością.

Biegi Caritas

Katarzyna Szczablewska-Siwek

We wrześniu biegi sponsorowane Caritas zawładnęły Lubelszczyzną. W kolejne niedziele: 7, 14 i 21 września pobiegli zawodnicy w Lubartowie, Chełmie i Lublinie.

Niedziela legnicka

Jubileusz legnickiego szpitala

Monika Łukaszów

Życzenia, dyplomy, gratulacje, a także uroczyste wręczenie wyróżnienia – to wszystko z okazji 35-lecia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

O św. Hildegardzie w Legnicy

Monika Łukaszów

Zdrowy człowiek twórcą społecznego viriditas” – tak brzmi hasło 2. Ogólnopolskiego Kongresu św. Hildegardy, który odbył się w Legnicy.

Wielodzietni…

Dorota Niedźwiecka

Z prezesem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, wdową po Januszu Krupskim i matką siedmiorga dzieci, Joanną Krupską, rozmawia Dorota Niedźwiecka.

Moc sprawcza wiary i ufności

Oprac. Maria Suchecka

Nie każdy kto doświadcza cudu uzdrowienia, chce o tym mówić. Nie każdy dostrzega, że Pan Bóg okazał łaskę. Sylwia jej doznała i nakłaniana przez przyjaciół pragnie dać świadectwo o swoich przeżyciach.

Niedziela sandomierska

Przybył do nas Michał Archanioł

Ks. Rafał Kułaga

W dniu 22 września na rynku miasta rozpoczęło się nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano. Wpisuje się ono w obchody Jubileuszu 400-lecia istnienia kościoła św. Michała Archanioła.

Śladami mistrza Kadłubka

Ks. Adam Lechwar

9 października wspominaliśmy postać polskiego błogosławionego i kronikarza – Wincentego Kadłubka. Urodzony i wychowany na terenie dzisiejszej diecezji sandomierskiej staje się naszym przewodnikiem po miejscach, które zaznaczył swoją obecnością.

Nasz rodak był Prezydentem

Rafał Staszewski

W budynku Szkoły Podstawowej odsłonięto tablicę upamiętniającą Kazimierza Sabbata, przedostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Polityk był w latach 1924-25 uczniem placówki.

Niedziela sosnowiecka

Diecezjalna modlitwa w Kalwarii

Piotr Lorenc

Nasi diecezjanie pielgrzymowali 20 września do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Od tego roku w każdą 3. niedzielę września wierni z całej diecezji będą wspólnie modlić się w Kalwarii.

Nagrody dla społeczników

Piotr Lorenc

Ks. kan. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi otrzymał 13 września nagrodę „Misericors in egentes” – „Miłosierny wśród potrzebujących”, a 19 września został uhonorowany „Pierścieniem Saturna”

Lotnicze święto w Jaworznie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

19-21 września w Jaworznie miało miejsce Lotnicze święto, którego zwieńczeniem była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Eucharystii wniesiono urnę z ziemią z mogił lotników polskich z Kanady oraz przekazano precjoza do kaplicy lotników, a także odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe bohaterskich pilotów.

Niedziela świdnicka

Jakże inny epilog…

Tomasz Pluta

Przybyli więc 4 października do Barda Śl. pątnicy 11. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę oraz turyści pokonujący kolejne kilometry na Szlaku Papieskim i wszyscy, którym bliskie sercu jest pielgrzymowanie i turystyka. Przybyli, by dziękować Matce oraz prosić o dalsze łaski.

Drapikowski zaprojektuje sukienkę dla Matki Bożej

Ks. Sławomir Marek

W piątek 19 września na zaproszenie ks. Piotra Śliwki, proboszcza świdnickiej katedry, do naszego miasta zawitał Mariusz Drapikowski, gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik, twórca sztuki sakralnej.

Dziękujmy Panu, bo jest dobry (2)

Bp Ignacy Dec

Komu i za co winniśmy dziękować? Odpowiedź na pierwsze pytanie nie sprawia nam trudności. Wiemy, że są dwa główne ukierunkowania naszego dziękowania. Wdzięczność winniśmy okazywać zawsze Panu Bogu i ludziom.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Zostałam uzdrowiona dzięki Janowi Pawłowi II

Piotr Słomski

We wtorek 23 września tuż po Mszy św. wieczornej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie odbyło się spotkanie z Floribeth Morą Diaz, Kostarykanką, cudownie uzdrowioną z tętniaka mózgu za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Gryfino uczciło Matkę Polkę Sybiraczkę

Ks. Robert Gołębiowski

Wspaniałym świadectwem historii stała się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Matki Polki Sybiraczki, która 16 września odbyła się na cmentarzu w Gryfinie w 75. rocznicę agresji Rosji na Polskę.

Ostatnie festiwalowe akordy za nami

Maja Piórska

W pierwszy piątek września świnoujska świątynia pw. Chrystusa Króla szczelnie wypełniła się publicznością, by posłuchać finałowego koncertu festiwalowego.

Skarb Solidarności

Przemysław Fenrych

Poproszono mnie, bym spotkał się z młodymi ludźmi i opowiedział im o „Solidarności”, a zwłaszcza o wymiarze duchowym naszego wielkiego ruchu społecznego.

Niedziela toruńska

Czytelnicy „Niedzieli” pielgrzymują

Beata Pieczykura

W dniach 19-21 września czytelnicy „Niedzieli” „Głosu z Torunia” z naszej diecezji pielgrzymowali do miejsc umiłowanych przez św. Jana Pawła II.

Domowy Kościół

Katarzyna Kalczyńska

Papież Franciszek, wyrażając najwyższą troskę Kościoła o dobro rodziny, zwołał III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Synod odbędzie się w dniach 5-19 października w Rzymie. Na łamach naszego tygodnika prezentujemy materiały ukazujące działalność na rzecz dobra rodziny katolickiej w diecezji toruńskiej.

Totus Tuus w Boleszynie

Aleksandra Wojdyło

Uroczystości ku czci Matki Bożej w Boleszynie poprzedzone były rekolekcjami, które odbyły się w dniach 12-14 września. Pierwszy dzień przygotowań duchowych wypełniły: spotkanie z dziećmi w szkole, odnowienie sakramentu małżeństwa, spotkanie dla młodzieży oraz Apel Jasnogórski.

Niedziela wrocławska

W więzieniu odwiedziła ją Maryja

Magdalena Lewandowska

Mary Wagner, kanadyjska działaczka pro-life, która za obronę życia została aresztowana i w więźniu spędziła dwa lata, na początku października przyjechała do Polski. 9 października odwiedzi także Wrocław.

Kaplica pamięci

Krzysztof Kunert

O budowie kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, którą uroczyście poświęcono 28 września w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego, z Wojciechem Myśleckim rozmawia Krzysztof Kunert.

Oleśnica buduje żywy pomnik Janowi Pawłowi II

Ks. Rafał Kowalski

Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś namówił miejscowych proboszczów, by wspólnie ufundowali stypendia i tak wsparli zdolnych uczniów, których rodziny są w trudnej sytuacji materialnej.

Głos chrześcijan ma znaczenie

Paweł Trawka

Z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, o Nadzwyczajnym Synodzie Biskupów nt. Rodziny i obowiązkach chrześcijan w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych rozmawia Paweł Trawka.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Co roku więcej

Katarzyna Jaskólska

Gorzowskie Hospicjum św. Kamila sadzi żonkile 9. raz, zielonogórskie Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw – po raz 6. W Zielonej Górze publiczna sprzedaż i sadzenie cebulek miały miejsce 27 września przy Palmiarni. Gorzów natomiast na uroczyste sadzenie wybrał w tym roku zaprzyjaźnione Przedszkole Miejskie nr 31 i wyznaczył datę 2 października.

Nasi biskupi na synodzie

Ks. Adrian Put

Rozpoczyna się właśnie 3. Sesja Nadzwyczajna Zgromadzenia Synodu Biskupów, która trwać będzie od 5 do 19 października br. Temat tej sesji, zadany przez papieża Franciszka, to: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Postawili na Maryję – dzieje małej kapliczki

Katarzyna Jaskólska

Marienkapelle – tak przez długi czas nazywano jeden z najstarszych zabytków Winnego Grodu. Średniowieczna kapliczka znajdująca się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze skończyła w tym roku 700 lat.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho