Reklama
Rodzina to najwspanialszy dar Pana Boga. Tutaj człowiek przychodzi na świat i stąd do świata wychodzi, prowadzony od pierwszego dnia życia przez rodziców, pierwszych nauczycieli wiary. Rodzina jest dla każdego człowieka najważniejszym miejscem na ziemi.
Dlaczego odchodzą, co takiego się dzieje. że choć wszystko jest w porządku, nauczyciel jest solidny, lekcje religii są właściwie ustawione w szkole, tak duża część młodych ludzi mówi: odchodzimy. Poruszam tę kwestię, bo jest to problem wielu szkół i wielu uczniów, a niektórzy nawet mówią o apostazji. To nie jest problem apostazji, ale odejście od praktyk religijnych, od pewnego sposobu życia.
Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski 27 września br. otrzymał ze Stolicy Apostolskiej list z zapewnieniem, że Ojciec Święty Franciszek jednoczy się ze wszystkimi wiernymi odmawiającymi Koronkę do Bożego Miłosierdzia 28 września o godz. 15 na ulicach miast Polski i całego świata.
Alicja Gołaszewska urodziła się 5 marca 1951 r. w Gniewkowie k. Inowrocławia. W 1971 r. uzyskała dyplom ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie fortepianu. Już w czasie nauki w szkole średniej rozpoczęła posługę muzyczną w charakterze organisty przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gniewkowie, gdzie prowadziła również chór mieszany oraz scholę dziecięcą.
W Moskwie i innych miastach Rosji kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w manifestacjach przeciwko agresywnej polityce Putina wobec Ukrainy.
Jeszcze zanim nowa premier Ewa Kopacz wygłosiła exposé, musiała się zmierzyć z pierwszym skandalem, który wstrząsnął opinią publiczną, a zaraz zatrząsł rządem.
Wiele wskazuje na to, że tegoroczna samorządowa kampania wyborcza będzie bardziej gorąca niż ta sprzed czterech lat. Dla PiS dlatego, że już czas, żeby wygrać jakieś wybory, korzystając z rosnącego poparcia społecznego, dla PO, żeby potwierdzić wciąż silną pozycję, dla PSL żeby zachować silne wpływy na wsiach i w małych miasteczkach, a dla SLD żeby zachować resztę wpływów w niektórych samorządach.
Ankiety papieża Franciszka są dokładną diagnozą sytuacji rodzin na całym świecie. Kościół poznał już chorobę, a teraz ojcowie synodu poszukują skutecznej recepty na kryzys.
Z abp. Stanisławem Gądeckim przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski rozmawia Artur Stelmasiak
Z bp. Javierem Echevarrią, prałatem Opus Dei, o beayfikacji bp. Alvro del Portillo rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
Mary Wagner spędziła dwa lata w więzieniu za modlitwę przed kliniką aborcyjną w Toronto w geście protestu przeciw cywilizacji śmierci. Obrończyni życia została zaproszona do Polski.
O wychowaniu i pracy w harcerstwie, o kapłaństwie i wdzięczności parafian z ks. prał. Stefanem Wysockim rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
W 586 r. przed Chr. Izraelici w smutnej procesji poprowadzeni zostali do niewoli babilońskiej. Ze spuszczonymi głowami przechodzili przez wspaniałą bramę bogini Isztar w stolicy mocarstwa bramę, której rekonstrukcję można dziś podziwiać w Muzeum Pergamońskim w Berlinie.
Pieśń o miłości ku winnicy, pochodząca z Księgi Izajasza, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących fragmentów Starego Testamentu.
W Różańcu nie tylko uznajemy Maryję za Matkę Bożą, ale wraz ze św. Janem przyjmujemy Ją do siebie, traktując jako Drogę do Jezusa.
Co łączy zakonnicę żyjącą w XIX wieku, ks. Jana Twardowskiego i 9 tys. Polaków?
Do bycia apostołem maryjnym skłania przede wszystkim charyzmat apostolstwa Cudownego Medalika i zawarte w nim przesłanie Niepokalanej.
Św. Katarzyna Labouré, siostra Miłosierdzia, zaszczycona wizją spotkania Maryi i wybrana do misji wybicia medalika, za życia cieszyła się rozdawaniem go i łaskami otrzymanymi za jego pośrednictwem.
W obecnych czasach doświadczamy wielkiej ofensywy różnych ateistycznych ideologii, nastawionych na moralną deformację ludzkich sumień oraz zaprzeczanie istnieniu Boga. Nie każdy człowiek potrafi sam odnaleźć się w tym wewnętrznym labiryncie i szuka skutecznej drogi do odnowy swojego wnętrza
Pomedytujmy dziś nad trzecią różańcową tajemnicą radosną: narodzeniem Jezusa, dla nas Bożym Narodzeniem. Jak to jest możliwe, żeby rodził się Bóg, do którego istoty należy niezmienne istnienie? Tak, Bóg dał nam swojego Syna przede wszystkim po to, aby każdy, kto w Niego uwierzy, mógł dostąpić zbawienia (por. J 3, 16).
Apostolat Maryjny dwa razy w roku, w maju i październiku, podejmuje nieustającą modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny. Modlitwa trwa bez przerwy cały miesiąc. Podzielona na diecezje, w diecezjach na grupy parafialne, następnie na poszczególnych członków, odmawiana jest w dzień i w nocy.
Pragnę dać świadectwo skuteczności modlitwy różańcowej i Nowenny Pompejańskiej. Różaniec odmawiam od dawna. Zaczęło się od jednej tajemnicy dziennie. W miarę upływu czasu postanowiłam odmawiać codziennie jedną część Różańca Świętego. Najczęściej odmawiam go wieczorem, z Radiem Maryja.
O bierności obywatelskiej Polaków jako skutku kłamstwa założycielskiego III RP z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Wiesława Lewandowska
Górnicze związki obawiają się, że ktoś wyżej od polskiego rządu już podjął decyzję o likwidacji tego sektora polskiej gospodarki. Trzeba tylko polskimi rękami doprowadzić do jego upadłości, a potem za grosze go przejąć.
Centrum stolicy. Wszędzie korki, każdy się spieszy, nawet ci, którzy nie muszą. Od rana zdenerwowanie i stres. Pod przedszkole podjeżdżają samochody, rodzice odwożą swoje dzieci. Szalony pośpiech, nikt nie ma czasu, na chwilę serdeczności, refleksji, pochylenia się nad płaczącym maluchem.
Jakiś amok ogarnął kraje zachodniej Europy. Wszędzie słyszy się o tendencjach separatystycznych. A to Katalończycy w Hiszpanii, Walijczycy i Szkoci w Wielkiej Brytanii, Flamandowie w Belgii, mieszkańcy północnych Włoch, nie mówiąc o naszych rodzimych rozbijaczach, czyli Ślązakach z Ruchu Autonomii Śląska chcą suwerenności, która miałaby zapewnić tym małym jednostkom większy dobrobyt, sprawiedliwość społeczną...
Szkotów straszono, że niepodległość oznacza wypadnięcie za burtę UE.
Kiedy obserwuję teraz festiwal szczęśliwości obozu władzy, który jednych swoich dygnitarzy rządowych zamienia na drugich, prawiąc przy tym dusery i wręczając kwiaty (kupowane za pieniądze podatnika), to odnoszę wrażenie, że przebywam na Marsie.
To było spotkanie pojednania i zrozumienia, solidarności i nadziei na wspólną wygraną wolność. Jak od zawsze w polskiej historii naszą i waszą.
Czy można znaleźć drogę do Boga przez poznanie samego siebie? Przewodnikiem w tym procesie mogą być święci, a pomocą psychologowie i terapeuci.
Muszę przyznać, że te zajęcia przeszły moje oczekiwania! Mam wrażenie, że dostałam klucz, aby odkryć po części własną tajemnicę. Przede wszystkim poznać lepiej siebie, a przez to zrozumieć i mądrzej pokierować swoimi decyzjami i wyborami.
Chcę poszukać odpowiedzi na nurtujące Was pytania z zakresu naszej chrześcijańskiej wiary, opierając się na Biblii i nauce Kościoła. Będziecie mogli pisać o swoich problemach, przemyśleniach i wątpliwościach na adres redakcji.
Któregoś dnia, po przeczytaniu nie wiem który raz „Promieniowania ojcostwa” Karola Wojtyły, zaczęłam zastanawiać się nad moim życiem. Nad powołaniem do bycia matką, dzieckiem córką. Nad powołaniem, które z jednej strony zakryte (bo wciąż nieodkryte), a z drugiej takie jasne.
Co to właściwie znaczy być dzieckiem? Jak odnaleźć w sobie pełną ufności i radości, niezatroskaną o codzienność istotę? Jak ucieszyć się życiem? Co zrobić, żeby choć na chwilę zostawić wszystko?
Świętowanie złotego medalu trwa, ale zabawowa atmosfera wśród kibiców siatkówki ustąpiła miejsca obawie o przyszłość. Nic dziwnego: zakończenie gry w reprezentacji ogłosili zawodnicy stanowiący trzon złotej drużyny.
Gdy czytam prasę i książki, oglądam telewizję, słucham radia myślę czasem, że ludziom nie zależy nawet na tym, aby być tzw. przyzwoitym człowiekiem. Nie kłamcą.
Przepis na ciasto nadesłała nasza czytelniczka p. Maria Pleśniak
Wynosząc na ołtarze swoje córki i swych synów, Kościół ukazuje wiernym wzory autentycznej świętości i zachęca ich do pójścia podobną drogą. Karol Wojtyła żył w naprawdę trudnych czasach i nie ma cienia przesady w tym sformułowaniu.
Początkowo 500 osób z kilku najbiedniejszych diecezji, dziś 2500 gimnazjalistów, licealistów i studentów korzysta z pomocy materialnej i duchowej, jaką daje im Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Muzyce nieba zapisanej w graduale poświęcone będzie pierwsze ze spotkań „Przez sakralne do Sacrum”. Spotkanie z kościelną muzyką i śpiewnikiem z 1651 r. rozpocznie 18 października 3. edycję inicjatywy realizowanej przez Muzeum Diecezjalne.
Przychodzimy tutaj, wspominając naszą rodzinę, z której wyszliśmy, dziękując Bogu za rodziców, których mieliśmy, którzy nam objawili miłość Boga do człowieka. Ale też przychodzimy z tymi rodzinami, które tworzymy aktualnie: z mężem, żoną, dziećmi.
Dzisiejszy szczególny dzień upamiętnia 100 lat istnienia nowego kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Goleszowie. Ta uroczystość to szczególny dar dla naszego Kościoła, tego, który tworzą nasze serca.
"Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski. A Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Panno, Maryjo pełna łaski”.
Do tradycji w naszej archidiecezji należą regularne spotkania ludzi chorych, czyli tzw. dni chorych. Jedno z takich spotkań odbyło się sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce.
Dni Długoszowskie w Kłobucku miejscu, gdzie słynny kronikarz i wychowawca królewskich synów w latach 1434-48 był proboszczem parafii odbyły się już po raz 13. Organizatorami imprezy są: Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku.
Ktoś, kto próbuje na serio zaangażować się w życie społeczne lub odpowiedzieć na wezwania polityczne, wiele razy doświadcza, czym są zawiedzione nadzieje.
W wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego bp Tadeusz Pikus poświęcił krzyż, który został zamieszczony na nowo wybudowanej wieży kaplicy w Orli.
Potrzeba wdzięczności minionym pokoleniom przyświecała obchodom 500. rocznicy powstania Sadownego, które odbyły się 18 września. Uroczystości rozpoczęła sesja Rady Gminy Sadowne z udziałem gości i zasłużonych mieszkańców.
65 naukowców z ośrodków akademickich w Polsce i na Białorusi przy współpracy z uczelniami z Ukrainy i Słowacji uczestniczyło w Drohiczynie od 7 do 9 września w 11. Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat bezpieczeństwa, zatytułowanej w tym roku: „Bezpieczeństwo człowieka a wychowanie”.
Z ks. dr. Pawłem Tamborem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
W miejscu, gdzie Niemcy dokonywali egzekucji na mieszkańcach Kielc, 14 września spotkali się synowie i wnukowie mordowanych oraz ci, którzy chcą pamiętać ofiary zbrodni, i, jak mówił ks. dr Jerzy Marcinkowski, proboszcz parafii na Baranówku „pokolenie kieleckich Kolumbów, które dorastało tutaj i tutaj złożyło ofiarę życia za Ojczyznę”.
Pierwsi norbertanie sprowadzeni zostali z czeskiego Strachowa za czasów Bolesława Kędzierzawego przez rycerzy Strzeżysława i Wrocisława w 1146 r. Wraz z zakonnikami przybyły siostry norbertanki, które jednak z czasem przeniosły się na Zwierzyniec obok Krakowa.
Marzeń chorych na nowotwory wysłuchali uczestnicy VII Marszu Nadziei i Życia, zorganizowanego przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” w sobotę 27 września.
W dniu 11 października w Krakowie i 12 października w Dębicy mieszkańcy naszej archidiecezji będą mogli spotkać się z Mary Wagner, obrończynią życia, która w swej rodzinnej Kanadzie rozmawiała z ciężarnymi kobietami i personelem klinik aborcyjnych, a także modliła się za te osoby.
S. Ignacja Bazan, obchodząca w tym roku srebrny jubileusz swej posługi w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, od jedenastu lat jest kustoszem relikwii św. Siostry Faustyny i przygotowuje je dla parafii i wspólnot z całego świata.
Różaniec od zawsze był obecny w moim domu. Babcia Paulina w spracowanych dłoniach przesuwała drewniane koraliki codziennie. Wcześnie rano budził mnie szept jej modlitwy; wieczorem zasypiałam z zachowanym pod powiekami obrazem klęczącej przy łóżku babci.
Tacy kapłani, jakie rodziny; takie duchowieństwo, jakie społeczeństwo myśl wypowiedziana przez arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa podczas jubileuszu 45-lecia kapłaństwa ks. kan. Ryszarda Sowy, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodlu, napawa radością.
We wrześniu biegi sponsorowane Caritas zawładnęły Lubelszczyzną. W kolejne niedziele: 7, 14 i 21 września pobiegli zawodnicy w Lubartowie, Chełmie i Lublinie.
Życzenia, dyplomy, gratulacje, a także uroczyste wręczenie wyróżnienia to wszystko z okazji 35-lecia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Zdrowy człowiek twórcą społecznego viriditas” tak brzmi hasło 2. Ogólnopolskiego Kongresu św. Hildegardy, który odbył się w Legnicy.
Z prezesem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, wdową po Januszu Krupskim i matką siedmiorga dzieci, Joanną Krupską, rozmawia Dorota Niedźwiecka.
Nie każdy kto doświadcza cudu uzdrowienia, chce o tym mówić. Nie każdy dostrzega, że Pan Bóg okazał łaskę. Sylwia jej doznała i nakłaniana przez przyjaciół pragnie dać świadectwo o swoich przeżyciach.
Uroczystości ku czci św. Faustyny odbędą się 11 października w 75. rocznicę śmierci Patronki Łodzi. Rozpoczną się w kościele pod jej wezwaniem przy pl. Niepodległości. Początek godz. 18.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi 6 października (poniedziałek), godz. 10. Rozpoczęcie Mszą św. w archikatedrze.
Mówi się, że Łódź jest miastem kobiet. I tak jest. Tyle że nie celebrytek, ale tych, które widzą sercem. I dostrzegają niewidoczne, zawstydzając innych swoją Bożą posługą.
Kończąc roczny nowicjat, dwóch młodych franciszkanów konwentualnych, w obecności innych zakonników oraz swoich rodzin, złożyło 20 września br. w Kalwarii Pacławskiej śluby zakonne na ręce prowincjała o. Jarosława Zachariasza
Postać św. Dionizego, którego Kościół wspomina w październiku, warta jest poznania choćby ze względu na specyficzną ikonografię, ale także na pewien zabytek związany z osobą jednego z przemyskich biskupów.
Pod hasłem przyszłorocznego Krajowego Kongresu Misyjnego (12-14 czerwca 2015 r.) „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” i w związku z przygotowaniem do niego, 20 września br. w katedrze rzeszowskiej przeżywaliśmy VI Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci.
Przebyta 9 września 1978 r. trasa ze Skawicy na Przełęcz Krowiarki to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża.
Z Marleną Pieniążek, koordynatorem regionalnym Akademii Przyszłości, rozmawia Mariusz Stec.
W dniu 22 września na rynku miasta rozpoczęło się nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano. Wpisuje się ono w obchody Jubileuszu 400-lecia istnienia kościoła św. Michała Archanioła.
9 października wspominaliśmy postać polskiego błogosławionego i kronikarza Wincentego Kadłubka. Urodzony i wychowany na terenie dzisiejszej diecezji sandomierskiej staje się naszym przewodnikiem po miejscach, które zaznaczył swoją obecnością.
W budynku Szkoły Podstawowej odsłonięto tablicę upamiętniającą Kazimierza Sabbata, przedostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Polityk był w latach 1924-25 uczniem placówki.
Nasi diecezjanie pielgrzymowali 20 września do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Od tego roku w każdą 3. niedzielę września wierni z całej diecezji będą wspólnie modlić się w Kalwarii.
Ks. kan. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi otrzymał 13 września nagrodę „Misericors in egentes” „Miłosierny wśród potrzebujących”, a 19 września został uhonorowany „Pierścieniem Saturna”
19-21 września w Jaworznie miało miejsce Lotnicze święto, którego zwieńczeniem była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Eucharystii wniesiono urnę z ziemią z mogił lotników polskich z Kanady oraz przekazano precjoza do kaplicy lotników, a także odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe bohaterskich pilotów.
Przybyli więc 4 października do Barda Śl. pątnicy 11. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę oraz turyści pokonujący kolejne kilometry na Szlaku Papieskim i wszyscy, którym bliskie sercu jest pielgrzymowanie i turystyka. Przybyli, by dziękować Matce oraz prosić o dalsze łaski.
W piątek 19 września na zaproszenie ks. Piotra Śliwki, proboszcza świdnickiej katedry, do naszego miasta zawitał Mariusz Drapikowski, gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik, twórca sztuki sakralnej.
Komu i za co winniśmy dziękować? Odpowiedź na pierwsze pytanie nie sprawia nam trudności. Wiemy, że są dwa główne ukierunkowania naszego dziękowania. Wdzięczność winniśmy okazywać zawsze Panu Bogu i ludziom.
We wtorek 23 września tuż po Mszy św. wieczornej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie odbyło się spotkanie z Floribeth Morą Diaz, Kostarykanką, cudownie uzdrowioną z tętniaka mózgu za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.
Wspaniałym świadectwem historii stała się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Matki Polki Sybiraczki, która 16 września odbyła się na cmentarzu w Gryfinie w 75. rocznicę agresji Rosji na Polskę.
W pierwszy piątek września świnoujska świątynia pw. Chrystusa Króla szczelnie wypełniła się publicznością, by posłuchać finałowego koncertu festiwalowego.
Poproszono mnie, bym spotkał się z młodymi ludźmi i opowiedział im o „Solidarności”, a zwłaszcza o wymiarze duchowym naszego wielkiego ruchu społecznego.
W dniach 19-21 września czytelnicy „Niedzieli” „Głosu z Torunia” z naszej diecezji pielgrzymowali do miejsc umiłowanych przez św. Jana Pawła II.
Papież Franciszek, wyrażając najwyższą troskę Kościoła o dobro rodziny, zwołał III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Synod odbędzie się w dniach 5-19 października w Rzymie. Na łamach naszego tygodnika prezentujemy materiały ukazujące działalność na rzecz dobra rodziny katolickiej w diecezji toruńskiej.
Uroczystości ku czci Matki Bożej w Boleszynie poprzedzone były rekolekcjami, które odbyły się w dniach 12-14 września. Pierwszy dzień przygotowań duchowych wypełniły: spotkanie z dziećmi w szkole, odnowienie sakramentu małżeństwa, spotkanie dla młodzieży oraz Apel Jasnogórski.
Po 70 latach Matka Boża Sokalska wraca do stolicy. Warszawiacy znów będą mogli szukać u Niej pocieszenia.
Imieniny o. Maksymiliana Kolbe franciszkanie obchodzili zawsze uroczyście. Uroczyście było także po niemieckiej agresji, tyle że nie w Niepokalanowie, ale w obozie w Amtitz.
Na spotkania organizowane przez Uniwersytet Otwarty UKSW dotychczas przychodziło kilkaset osób. W nowym roku akademickim chętnych jest znacznie więcej.
Mary Wagner, kanadyjska działaczka pro-life, która za obronę życia została aresztowana i w więźniu spędziła dwa lata, na początku października przyjechała do Polski. 9 października odwiedzi także Wrocław.
O budowie kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, którą uroczyście poświęcono 28 września w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego, z Wojciechem Myśleckim rozmawia Krzysztof Kunert.
Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś namówił miejscowych proboszczów, by wspólnie ufundowali stypendia i tak wsparli zdolnych uczniów, których rodziny są w trudnej sytuacji materialnej.
Z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, o Nadzwyczajnym Synodzie Biskupów nt. Rodziny i obowiązkach chrześcijan w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych rozmawia Paweł Trawka.
34. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” zakończył się sukcesem kilkorga wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.
17 września 1939 r. Polska doświadczyła potwornego ciosu. W kilkanaście dni po napaści niemieckiej uderzyły na Polskę wojska sowieckie, zadając cios w plecy polskiej armii. To wydarzenie w bardzo znaczący sposób przyczyniło się do szybkiego zakończenia kampanii wrześniowej, a później do wymordowania najznakomitszych polskich synów w obozach w Charkowie, Katyniu i w wielu innych miejscach kaźni.
Gorzowskie Hospicjum św. Kamila sadzi żonkile 9. raz, zielonogórskie Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw po raz 6. W Zielonej Górze publiczna sprzedaż i sadzenie cebulek miały miejsce 27 września przy Palmiarni. Gorzów natomiast na uroczyste sadzenie wybrał w tym roku zaprzyjaźnione Przedszkole Miejskie nr 31 i wyznaczył datę 2 października.
Rozpoczyna się właśnie 3. Sesja Nadzwyczajna Zgromadzenia Synodu Biskupów, która trwać będzie od 5 do 19 października br. Temat tej sesji, zadany przez papieża Franciszka, to: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.
Marienkapelle tak przez długi czas nazywano jeden z najstarszych zabytków Winnego Grodu. Średniowieczna kapliczka znajdująca się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze skończyła w tym roku 700 lat.
Reklama
Rok liturgiczny
Wiara
Wiara
Rok liturgiczny
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara