Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hongkong

Walka o demokrację

Ponad 100 tys. ludzi protestuje, blokując centrum Hongkongu. Demonstranci domagają się dymisji szefa lokalnej administracji Leunga Chun-yinga, ale ich zasadniczym postulatem jest obrona wolności wyborów. Chińskie władze wprowadziły przepis, zgodnie z którym kandydaci na szefa administracji przed startem w wyborach muszą zyskać akceptację władz w Pekinie. To wyprowadziło na ulice mieszkańców, zwłaszcza studentów. Strajki zostały potępione przez komunistyczne władze i państwowe media. Policja w brutalny sposób atakuje demonstrantów gazem pieprzowym. W tłumie pojawiają się też bandyci wszczynający awantury. Pierwszego dnia starć 29 osób zostało rannych.

Hongkong, zarządzany wcześniej przez Brytyjczyków, w 1997 r. został oddany Chinom. Początkowo uzyskał autonomię, ale Pekin pracuje nad stopniowym włączeniem go w skład komunistycznego państwa. Zgodnie z ideą Wielkich Chin, w XXI wieku ma się tak stać także z Makau i Tajwanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prokurator Generalny USA ustępuje

Proaborcyjny prokurator odchodzi

Żegnając ustępującego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych, prezydent Barack Obama powiedział: – Holder w ogromny sposób przyczynił się do postępu praw obywatelskich Amerykanów, zwłaszcza gejów i lesbijek. Eric Holder złożył dymisję po 5 latach pełnienia funkcji. Czarnoskóry prawnik realizował postulaty lewicy. W 2011 r. z jego inicjatywy amerykańska administracja ogłosiła, że będzie traktować związki jednopłciowe na równi z małżeństwami, wbrew ustawie o ochronie małżeństwa. W lutym 2014 r. związki homoseksualne na mocy przepisów federalnych uzyskały przywileje dotyczące m.in. świadczeń rodzinnych. Jednocześnie Holder walczył z ruchem pro-life. Dążył do skazywania osób prowadzących pokojowe protesty przed klinikami, w których zabijane są poczęte dzieci. Prokurator generalny był rodzinnie związany z biznesem aborcyjnym. Jego żona i szwagierka są właścicielkami budynku na przedmieściach Atlanty, w którym mieści się klinika, gdzie dokonuje się przerywania ciąży.

Reklama

Proces ws. zbrodni w byłej Jugosławii

Sprawca czystek etnicznych przed sądem

Przed Międzynarodowym Trybunałem ds. Zbrodni w byłej Jugosławii kończy się proces Radovana Karadżicia. Prokurator chce dla byłego lidera bośniackich Serbów dożywocia. Według oskarżyciela, Karadżić jest odpowiedzialny za śmierć ponad 100 tys. ludzi i wypędzenie z domów 2,2 mln kolejnych podczas wojny w Bośni w latach 90. XX wieku. 69-letniemu obecnie politykowi postawiono w sumie 11 zarzutów dotyczących zlecania i nadzorowania masakr, a także zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych. Karadżić, wspólnie z generałem Ratko Mladiciem, miał działać w celu „oczyszczenia” Serbii z Chorwatów i muzułmanów. Chodzi m.in. o kierowanie masakrą w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 r. serbskie wojsko zamordowało prawie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Mowy końcowe w procesie mają potrwać do 7 października. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ogłoszony wyrok.

Francja

Zła passa socjalistów

Partia Socjalistyczna prezydenta François Hollande’a utraciła 6-mandatową przewagę nad opozycją w senacie. Ugrupowanie przegrało wybory połowy senatorów (we Francji co 3 lata wybiera się ½ składu izby), uzyskując o 20 miejsc mniej niż poprzednio. Reelekcji nie uzyskali m.in. Jean-Pierre Michel, który promował przepisy ustanawiające związki jednopłciowe, oraz była minister ds. decentralizacji Anne-Marie Escoffier, przyznająca się do związków z lożą masońską. Triumfowała konserwatywna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Pochodzący z tej partii były prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił niedawno powrót do polityki. Sukces odnieśli także nacjonaliści z Frontu Narodowego Marine Le Pen. Po raz pierwszy udało im się dostać do senatu – uzyskali dwa mandaty. Partia ma już zatem reprezentantów w obu izbach parlamentu Francji, a także w Parlamencie Europejskim.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-10-07 15:30

Wybrane dla Ciebie

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Więcej ...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Abp Galbas dla PAP: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...