Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kapłani będą czekać na penitentów

2014-10-09 07:56

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2014, str. 1

PB

To nie ryba czeka na wędkarza, ale wędkarz na rybę – takiego obrazu użył bp Piotr Greger podczas spotkania z dziennikarzami, tłumacząc dlaczego księża będą dyżurować w 10 kościołach naszej diecezji w ramach tzw. stałego konfesjonału

W gmachu Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej odbyła się 29 września konferencja prasowa, w czasie której przybliżono istotne sprawy związane z życiem naszego Kościoła partykularnego w najbliższym okresie. Poruszono m.in. inicjatywę stałego konfesjonału w ważniejszych ośrodkach naszej diecezji oraz nakreślono główne idee programu edukacyjnego związanego z ogólnopolskim Dniem Judaizmu, którego gospodarzem będzie w styczniu przyszłego roku diecezja bielsko-żywiecka. Omówiono również tegoroczny Tydzień z Ewangelią.

Tłumacząc ideę wprowadzenia stałych dyżurów spowiedzi biskup pomocniczy naszej diecezji wyjaśnił, że to próba wdrażania nauczania św. Jana Pawła II, który szczególnie w ostatnim etapie swego pontyfikatu mocno akcentował temat Bożego Miłosierdzia. Na pytanie o wynagrodzenie kapłanów za tę posługę biskup Piotr mocno podkreślił, że ten sakrament jest sprawowany darmowo. – Posługa, którą pełnią księża w konfesjonale jest darmowa i z tego tytułu nie pobierają żadnego wynagrodzenia. To jest zadanie wynikające z faktu, że są kapłanami. W wielu miejscach można nas, księży, zastąpić i nieraz świeccy lepiej od nas coś zrobią, ale w konfesjonale nie można kapłana zastąpić – wyjaśniał.

Biskup zaznaczył również, że stały konfesjonał jest formą duszpasterskiej odpowiedzi na proces zaniku świadomości grzechu i winy we współczesnej kulturze. – Obserwujemy zanik świadomości grzechu. Jeśli człowiek nie ma świadomości grzechu albo jest ona słaba, to nie potrzebuje nawrócenia – mówił Hierarcha akcentując fakt, że konfesjonał jest także drogą do kształtowania ludzkiego sumienia na drodze kierownictwa duchowego i rozmowy z kapłanem.

Reklama

Praktyka stałego konfesjonału wpisana jest w szerszy kontekst duszpasterski. Od września 2015 r. do czerwca 2016 r. w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II przez wszystkie parafie diecezji. – Stały konfesjonał jest także związany z bezpośrednim przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. A potem w marcu 2017 r. czeka nas jubileusz 25-lecia istnienia naszej diecezji – mówił bp Greger.

Przypomnijmy, że o inicjatywie stałego konfesjonału w diecezji poinformował wiernych biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel w specjalnym liście pasterskim odczytywanym w kościołach w niedzielę 28 września. Księża z całej diecezji dyżurować będą w wyznaczonym czasie w 10 kościołach: w Andrychowie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Strumieniu, Ustroniu i Żywcu. W większości tych świątyń odbywać się też będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Bp Roman Pindel wyda także specjalny dekret uzupełniający, dający wszystkim kapłanom posługującym w stałych konfesjonałach możliwość rozgrzeszania z tzw. grzechów zarezerwowanych („latae sententiae”).

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Piacenza przygotował poradnik dla spowiedników

2019-12-20 18:10

Vatican News

Kard. Mauro Piacenza

Uważne słuchanie, roztropność w osądzaniu i radość – to trzy „charakterystyki dobrego spowiednika, którym nie powinien się on nigdy sprzeniewierzać” - podkreślił watykański penitencjariusz (spowiednik) większy kard. Mauro Piacenza. Wystosował on list do szafarzy sakramentu pojednania z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Watykan: zakończono prace nad rewizją Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego

2020-01-24 17:59

Vatican News

Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych zakończyła rewizję Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) z 1983, mówiącej o sankcjach i karach w Kościele.

Więcej ...

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

2020-01-25 09:28

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...