Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służba więzienna

Trzeba odwagi i hartu

Dnia 11 października br. przybyła na Jasną Górę 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wzięli w niej udział funkcjonariusze i pracownicy więzień z rodzinami, przedstawiciele związków zawodowych Służby Więziennej, dyrektorzy okręgowi poszczególnych jednostek oraz księża kapelani posługujący w zakładach karnych. – Pielgrzymujemy już wiele lat, przynosząc tutaj swoje intencje związane z naszą służbą. Dotyczy ona pracy z człowiekiem w jego wyjątkowej sytuacji – w sytuacji dokonanego przestępstwa, łącznie z zabójstwami. To przeróżne kategorie tragicznych sytuacji ludzkich. Modlimy się tutaj w intencji osadzonych oraz w intencji ich rodzin – powiedział ks. prał. Paweł Wojtas, naczelny duszpasterz więziennictwa. – Spadła liczba osób przebywających w polskich więzieniach – poinformował gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej. – W tej chwili przebywa w nich ok. 78 tys. osób. Zauważany spadek to pochodna mniejszej przestępczości w kraju, ale także uruchomienia m.in. systemu dozoru elektronicznego, który przejął część skazanych, mających wyroki do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Ziemiaństwo polskie

O wartości szlacheckie

Pod hasłem: „O wartości szlacheckie po zagładzie środowiska ziemiańskiego w roku 1944” w dniach 10-11 października br. przybyła na Jasną Górę 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego z udziałem Związku Szlachty Polskiej. Polskie Towarzystwo Ziemiańskie powstało w 1990 r. jako kontynuacja działającego w okresie przedwojennym Związku Ziemian (założonego w 1915 r.). Skupia byłych właścicieli ziemskich, ich potomków i rodziny. – Powstanie stowarzyszenia stało się możliwe dopiero po 1989 r. – po latach prześladowań byli ziemianie, pozbawieni swoich majątków i siedzib rodowych, uzyskali możliwość zrzeszania się. Nasze pielgrzymki mają kilka celów. Jeden z nich to umocnienie wiary katolickiej, ale chcemy także pokazać, że istniejemy, by odkłamać historię, bo wiele osób myśli, że ta warstwa już nie istnieje. W środkach masowego przekazu jest kompletny brak zainteresowania, a są wielkie rzeczy, o których się dzisiaj nie mówi albo świadomie zapomina. My bardzo chcemy, by to zaistniało – powiedział ks. Mirosław Nowosielski, kapelan oddziału warszawskiego PTZ. Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Cecylia Elżbieta hr. Krasicka w darze przekazała kielich i patenę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kobiety po mastektomii

W 17. Pielgrzymce Kobiet po Mastektomii przybyło 4 października ok. 10 tys. kobiet z Polski, Czech, Niemiec i Słowacji, które zachorowały na raka piersi, przeszły amputację piersi lub są obecnie w trakcie leczenia. – Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w tym wyjątkowym miejscu, na Jasnej Górze, u naszej Mateńki... – powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który odczytał także list Ojca Świętego Franciszka skierowany do amazonek. Zebranych witał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

Rodzina rodzin

Podczas 57. Pielgrzymki Rodziny Rodzin na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 11-12 października, ks. Feliks Folejewski SAC mówił: – Powołanie nasze ma na imię „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”. Świętymi, czyli normalnymi ludźmi. Tylko święci są normalni, bo to norma postawiona przez Boga człowiekowi myślącemu i tęskniącemu za miłością.

Założycielami tego ruchu apostolskiego, istniejącego od 1952 r., są: kard. Stefan Wyszyński, Maria Okońska i Maria Wantowska. Jego członkowie dążą do uświęcenia swoich rodzin przez modlitwę, życie sakramentalne, ofiarną służbę Kościołowi i ojczyźnie w duchu zawierzenia Maryi Matce Kościoła.

(km)

„Środowisko” św. Jana Pawła II

Przyjaciele Jana Pawła II skupieni we wspólnocie „Środowisko”, nazywanej Rodzinką, co roku przybywają z pielgrzymką na Jasną Górę. To właśnie oni mieli szczególne szczęście w młodości wzrastać u boku ks. Karola Wojtyły. Dla nich był i do końca został „Wujkiem” – nawet wtedy, gdy stał się Janem Pawłem II.

18 października Mszy św. dla „Środowiska” przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W modlitwie uczestniczyły również kolejne pokolenia wywodzące się ze „Środowiska” – rodziny, dzieci i wnuki przyjaciół ks. Wojtyły.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-10-21 15:12

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

W Wielki Czwartek pamiętają o pacjentach

2024-03-28 21:21

ks. Paweł Greń

W liturgii Wielkiego Czwartku wybrzmiewa tajemnica miłości, którą Chrystus okazał swoim uczniom. W ten dzień księża kanonicy laterańscy z Drezdenka odwiedzili małych pacjentów miejscowego szpitala.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...